Predpokladom vzniku atopického ekzému je narušenie kožnej bariéry, cez ktorú uniká voda, čo vedie k vysušovaniu kože. Alergény z prostredia prenikajú dovnútra a pôsobia ako spúšťače zápalu. Môžu to byť látky z vonkajšieho alebo vnútorného prostredia, ktoré u zdravého človeka nespôsobujú žiadne problémy, ale u atopika môžu vyvolať nadmernú alergickú reakciu alebo dokonca zápal.

 

Medzi najčastejšie spúšťače patria niektoré potraviny, roztoče, domáci prach, trávy a pele, zvieracie chlpy, chlad, kozmetika, voda, infekcie, hormóny alebo stres.

 

Výskyt ekzému na rukách a nohách

Atopický ekzém sa prejavuje svrbením, suchou pokožkou a tvorbou zápalových ložísk. Tie bývajú červené a môžu sa olupovať alebo mokvať. Keď sa ekzém objaví na rukách, môže sa vyskytovať na relatívne malej ploche kože. Vzhľadom na lokalizáciu postihnutej oblasti môže byť aj výrazným obmedzením každodenného života. Ekzém na rukách sa prejavuje začervenaním, svrbením, bolesťou, praskaním kože a suchosťou.

U detí ekzém najčastejšie postihuje záhyby končatín, kĺby prstov a zápästia. U dospelých sa častejšie vyskytuje na namáhanej pokožke rúk. Môžu sa tu vyskytnúť aj menšie formy ekzému, pričom zápal je ohraničený, napríklad na popraskaných koncoch prstov.

 

Atopický ekzém na nohách sa najčastejšie vyskytuje na prstoch, pätách a po stranách chodidiel.

 

Atopický ekzém sa u dospelých pacientov okrem klasických miest, ako sú lakťové a kolenné záhyby, často vyskytuje aj na rukách a nohách. Tento typ ekzému sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, napríklad suchými drsnými ložiskami s prasklinami, olupovaním, popraskanými bruškami prstov, opuchnutými bolestivými nechtovými lôžkami. Niekedy sa ekzém a suchá koža na rukách a nohách prejavujú ako dyshidrotická forma charakterizovaná tvorbou výrazne svrbivých malých vodných pľuzgierov po stranách prstov, dlaní a chodidiel, ktoré sa následne olupujú a praskajú. Je potrebné ich správne identifikovať a vylúčiť možnosť plesňového ochorenia, niekedy sa podobným spôsobom môže prejaviť atypická forma psoriázy. Na presnú diagnostiku príčiny komplikácií odporúčame navštíviť dermatológa, pretože liečba rôznych foriem je odlišná

 

  • MUDr. Hajnalka Méryová, dermatologička.

    Atopická dermatitída je chronické, neinfekčné zápalové ochorenie kože, prevažne detského veku, ktorej jedným z hlavných znakov je suchosť kože. Okrem toho sa však prejavuje svrbením a zápalovými prejavmi. Suchá koža samostatne je následkom poškodenia povrchovej kožnej bariéry, ktorá sa zväčša skladá z tukových látok. Koža následkom toho nevie zadržiavať vodu (hydratáciu) a vysušuje sa. Príčinou suchej kože je niekoľko, napr. genetika, aditíva v kozmetikách (napr. surfaktanty), chlad, vietor, UV žiarenie, atď.

    Kým suchá koža môže byť prítomná na celom kožnom povrchu, alebo len na miestach vystavených hore uvedenými vplyvmi, na atopickú dermatitídu je typická predilekčná lokalizácia podľa veku.

    Rozdielne sú i prejavy: suchá koža sa vyznačuje pocitom pnutia, pálenia, prípadne jemným svrbením. Pri atopickej dermatitíde je však svrbenie veľmi výrazné. Čiže ak niekoho trápi suchá koža, ešte neznamená že sa jedná o atopickú dermatitídu.

    MUDr. Hajnalka Méryová, dermatologička.
mladá žena so suchou pokožkou na rukách

Pri ekzéme rúk a nôh sa často vyskytuje zvýšené potenie, začervenanie, svrbenie, niekedy aj pálenie. V zime sa ekzém rúk zhoršuje pôsobením chladu a vetra, keď je pokožka veľmi suchá a praská. Suchá koža na rukách je častejšia, ale podobné príznaky sa môžu súčasne vyskytnúť aj na nohách.

Príčinou ekzému na rukách a nohách je najčastejšie kontaktná alergická dermatitída, t. j. oneskorený typ alergickej reakcie na alergén - látku, ktorá má potenciál vyvolať alergickú reakciu. Dá sa identifikovať kožnými epikutánnymi testami. Niekedy môže ísť o zdanlivo neškodnú alebo dlhodobo používanú kozmetiku, mydlo, šperky, materiál z pracovného prostredia (kovy, čierny plast, pogumované predmety, rukavice atď.) alebo gélové nechty, materiál na obuv (konzervačné látky používané pri výrobe kože, gumy a syntetických materiálov).

Ako sa starať o ruky a nohy pri atopickom ekzéme

V starostlivosti o kožu atopika je dôležitá spolupráca s odborníkmi a dodržiavanie základných pravidiel:

Škrabte sa minimálne. Škrabanie poškodzuje kožu a vedie k možným infekciám. Môžete si pomôcť tým, že nechty ostriháte nakrátko, zakryjete ekzém obväzom alebo si oblečiete rukavice. V prípade úsporného škrabania sa oplatí investovať do spreja proti svrbeniu, pôsobí okamžite a vydrží dlho. 

číslica 2

Rozoznajte svoje alergény. Keď zistíte, čo u vás spôsobuje zápal, môžete sa podráždeniu ľahko vyhnúť. Skúste napríklad zmeniť kozmetiku, prací prostriedok, šperky alebo vyradiť z jedálnička dráždivú potravinu.

číslica 3

Vymeňte bežné mydlo na ruky. Ak trpíte ekzémom na dlaniach, isto ste si všimli, že situáciu ešte zhoršuje pravidelné umývanie rúk mydlom. Bežné mydlo nie je pre atopikov vhodné, svojím zložením dráždí a vysušuje pokožku. Kúpte si špeciálny hypoalergénny tekutý alebo tuhý prípravok na ruky. V prípade prasklín obmedzte namáčanie rúk na minimum.

číslica 4

Vyskúšajte kúpeľ rúk a nôh. Každodenný kúpeľ môže pomôcť proti svrbeniu. Je však dôležité, akým spôsobom sa uskutoční. Kúpeľ by nemal trvať viac ako 15 minút. Používajte vlažnú vodu a špeciálny kúpeľ na atopický ekzém. Ihneď po kúpeli pokožku jemne osušte a naneste zvlhčujúci prostriedok. Vyhnite sa príliš teplej vode, ktorá kožu veľmi vysušuje.

číslica 5

Dajte pozor na pot. Ekzém môže zhoršovať aj pot. Na miestach, kde je to možné, choďte radšej bez topánok alebo v maximálne vzdušnej obuvi. Nohy tak budú lepšie dýchať. Noste ponožky zo 100 % bavlny a pravidelne striedajte topánky.

číslica 6

Chráňte sa pred chladom. V zimných mesiacoch nezabúdajte na rukavice, pretože chlad môže prejavy atopického ekzému na rukách zhoršovať. Ruky pravidelne natierajte ochranným krémom proti chladu, cez noc si vždy robte zábal - po kúpeli ruky natrite hydratačným a ochranným krémom a vložte do bavlnených rukavíc.

BIODERMA produktová fotka, Atoderm Sprchový olej 1 l, sprchový olej na suchú pokožku

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Sprchový olej

(19 hodnotení)

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Normálna až suchá citlivá pokožka

Komplex Skin Protect™

Atoderm Sprchový gél

(1 hodnotenie)

Čistiaci a zmäkčujúci sprchový gél bez obsahu mydla šetrný k pokožke.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive gel moussant

(3 hodnotenia)

Jemný čistiaci a protisvrbivý gél.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive baume

(9 hodnotení)

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive gel-crème

(1 hodnotenie)

Intenzívne zmierňuje svrbenie. Mimoriadne svieža, vyživujúca starostlivosť o pokožku.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suché, podráždené až atopické očné viečka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive eye

(3 hodnotenia)

Každodenná starostlivosť 3v1 na podráždené očné viečka: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Technológia Skin relief

Atoderm SOS sprej

(2 hodnotenia)

Okamžitý protisvrbivý účinok

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)