Ak si odmyslíme opálenie, farba pokožky je prirodzená - je to jej pigmentácia.

Táto farba závisí od kožných buniek nazývaných melanocyty. Ich vlastnosťou je produkcia pigmentu známeho ako melanín. Melanín v koži poskytuje prirodzenú ochranu pred ultrafialovými (UV) lúčmi, ktoré vyžaruje slnko.

žena s pigmentovanou tvárou

Woman checking her skin in a mirror

 Existujú 2 typy melanínu:

  • 1. Eumelanín
    Známejší pod pojmom „pravý melanín”, je čiernej alebo tmavohnedej farby a majú ho ľudia s tmavšou pokožkou (chráni pred UV žiarením).
  • 2. Feomelanín
    Nazýva sa aj „červený alebo červenohnedý melanín”. Je prítomný u ľudí so svetlou pokožkou alebo ryšavými vlasmi (nechráni pred UV žiarením, naopak, jeho syntéza generuje voľné radikály, ktoré sú pre pokožku nebezpečné).

U každého človeka je pomer týchto dvoch melanínov rôzny. Predurčuje prirodzenú farbu pokožky a opálenie, ktoré vznikne pobytom na slnku.

Ako funguje pigmentácia?

Pigmentácia je výsledkom komplexného procesu, ktorý tvoria 4 etapy:

fáza 1

Ultrafialové lúče a „biologické mediátory” (látky prítomné v kožných bunkách) stimulujú proces pigmentácie, a tým aj funkciu tvorby melanínu v bunkách nazývaných melanocyty.

fáza 1

Melanocyty vytvárajú melanín.

fáza 3

Takto vytvorený melanín sa rozptyľuje do vrstiev epidermy.

Step 4

Následne smeruje k povrchu pokožky, pretože bunky epidermy sa neustále obnovujú.

žena, ktorá sa chráni pred slnkom

Pobyt na slnku 

UV žiarenie prechádza epidermou a stimuluje pigmentové bunky kože (melanocyty). Niektoré melanocyty sú neustále narušené a potom začnú nepretržite vylučovať veľké množstvo melanínu. Škvrny sa objavujú vtedy, keď sa neúmerne zvýši produkcia melanínu a keď tento prebytok melanínu nie je rovnomerne rozložený na povrchu pokožky. Melanín sa potom hromadí na určitých miestach a vytvára na pokožke nevzhľadné škvrny.


Nadmerné vystavovanie sa slnku (príliš dlhé alebo príliš intenzívne vystavovanie sa slnku) postupne spôsobuje nadmernú tvorbu melanínu, čo vedie k vzniku škvŕn, ktoré sa nazývajú aj "pečeňové škvrny" (oválne a ploché malé škvrny rôznych veľkostí). Niektoré rastliny (rastlinné druhy), vonné látky alebo lieky môžu v spojení so slnečným žiarením spôsobiť výskyt hnedých škvŕn, ktoré sú výsledkom fotosenzitívnej reakcie (fototoxicita).
Tieto hnedé škvrny na koži sú častejšie u ľudí, ktorí pracujú vonku (námorníci, stavební robotníci...).

lieky môžu spôsobiť hyperpigmentáciu

Hormonálne zmeny a používanie antikoncepcie

Hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza počas tehotenstva alebo užívania antikoncepcie, môžu tiež spôsobiť hyperpigmentáciu.


U žien s hnedými vlasmi a tmavšou pokožkou môžu hormonálne zmeny spôsobiť "hnedú masku" na tvári nazývanú "melasma" alebo "tehotenská maska". Ide o škvrny, ktoré sa okrem pokožky hlavy vyskytujú aj na hornej časti tváre a sú výraznejšie v lete. Ich farba sa mení a tmavne pod vplyvom ultrafialového žiarenia. Niekedy sa "tehotenská maska" objaví mimo obdobia tehotenstva alebo užívania antikoncepcie.


Táto nezávažná pigmentácia sa objaví náhle, ale upokojí sa alebo úplne zmizne, keď sa hladina hormónov vráti do normálu (napríklad po narodení dieťaťa). Zvyšky pigmentácie však môžu pretrvávať niekoľko mesiacov, dokonca aj rokov. Na pleť s melasmou odporúčame použiť krycí a zosvetľujúci krém Photoderm M, ktorý chráni aj pred modrým svetlom.
 

zrelá pleť

Starnutie a poškodenie pokožky 

Okrem toho sa riziko hyperpigmentácie zvyšuje s vekom buniek a hyperpigmentácia má tendenciu postupne sa rozvíjať v oblastiach najviac vystavených slnku (tvár, krk, ruky...). Slnko a vek sú teda dva hlavné faktory vzniku pigmentových škvŕn, ktoré sa nazývajú "pečeňové" alebo "starecké" škvrny. Pečeňové škvrny sa vyskytujú u 90 % ľudí s bielou pokožkou starších ako 50 rokov. Postihnutý môže byť akýkoľvek typ pokožky.

Na pokožke s poraneniami alebo jazvami (následky popálenín, spálenín, hojenie zápalových lézií, najmä akné) sa ľahšie vytvárajú pigmentové škvrny, ak je táto pokožka vystavená UV žiareniu.

  • MUDr. Lucie Jarešová , dermatologička.

    Škvrny na pokožke sú najčastejšie spôsobené hormonálnymi zmenami a vystavením sa slnečnému žiareniu. Riziková skupina žien je v období tehotenstva a dojčenia, ako aj u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu. Najčastejšou príčinou je melasma. Pigmentácia v oblasti čela, niekedy na lícach a hornej pere. Aj niektoré parfumy môžu zanechať stopy - pigmentáciu spôsobenú UV žiarením.

    Najlepšou ochranou je používať krémy s UV faktorom, aj keď je slnko pod mrakom. Ak hrozí riziko pigmentácie, odporúčam používať krémy s UV faktorom 50+. Ideálna je kombinácia denného krému s UV faktorom. Osoby so sklonom k pigmentácii by nemali používať parfum priamo na pokožku. 

    MUDr. Lucie Jarešová , dermatologička.

Najlepšia ochrana je systematická fotoprotekcia počas najslnečnejších mesiacov v spojení so zodpovedným prístupom, pokiaľ ide o pobyt na slnku.

  • Ak sa chcete vyhnúť pigmentovým škvrnám alebo ich zhoršeniu, chráňte sa pred slnkom. Vyhýbajte sa slnku v čase, keď sú jeho lúče najnebezpečnejšie, teda medzi 10. a 15. hodinou.
  • Starostlivo si vyberte prípravok na ochranu pred slnečným žiarením. Jeho ochranný faktor (SPF) musí byť najmenej 30.
  • Pred a po pobyte na slnku užívajte výživové doplnky (kapsuly alebo tablety), aby ste lepšie pripravili pokožku na slnko.
  • Nikdy nevystavujte slnečnému žiareniu dojčatá.

V prípade detí používajte ako ochranu oblečenie a špeciálny opaľovací krém – 80 % kožných problémov je spôsobených vystavením slnku postihnutých jedincov pred vekom 18 rokov.

V každém případě buďte trpěliví. Pokud máte s hyperpigmentací  dlouhotrvající problém, může se zlepšení stavu pokožky projevit až po několik  letech důkladného používání UV ochrany.

 

žena, ktorá sa chráni pred slnkom

Používajte produkty, ktoré sú špeciálne určené na pokožku so škvrnami.

hydratácia pokožky je nevyhnutná

Opaľovacie krémy pôsobia preventívne, ale môžu byť účinné aj v prípade existujúcich škvŕn, a to pod podmienkou, že budete pri ich používaní trpezliví a dôslední.

Súbežne môžete používať depigmentačné produkty prispôsobené citlivosti vašej pokožky, ktoré vám pomôžu zmenšiť tieto nevzhľadné pigmentové škvrny a zjednotiť pleť.

ochrana pred slnkom

BIODERMA produktová fotka, Pigmentbio H2O 250 ml, micelárna voda na hyperpigmentovanú pokožku

Pigmentbio H2O

(Napíšte prvú recenziu)

Dôkladne čistí a zároveň pôsobí proti
škvrnám a zabezpečuje zosvetlenie pokožky. Veľmi dobrá tolerancia.

Hyperpigmentovaná pokožka, tmavé škvrny

Pigmentbio Denný krém SPF 50+

(4 hodnotenia)

Zosvetľujúci denný krém redukujúci pigmentové škvrny
a dlhodobo zjednocujúci pleť.

Hyperpigmentovaná pokožka, tmavé škvrny

Pigmentbio C-koncentrát

(4 hodnotenia)

Čistý vitamín C pre intenzívnu korekciu pigmentových škvŕn.

Hyperpigmentovaná pokožka, tmavé škvrny Fotostarnutie Veda o starnutí

BIODERMA produktová fotka, Pigmentbio Nočné sérum 50 ml, nočný krém na obnovu hyperpigmentovanej pokožky

Pigmentbio Nočný gél-krém

(Napíšte prvú recenziu)

Zosvetľujúci nočný gél-krém, regeneruje a obnovuje pôvodnú žiarivosť pokožky.

Hyperpigmentovaná pokožka, tmavé škvrny

Photoderm SPOT-AGE SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

Antioxidačná slnečná starostlivosť. Redukuje škvrny a vrásky.

Fotostarnutie Hyperpigmentovaná pokožka, tmavé škvrny

Photoderm M svetlý SPF50+

(Napíšte prvú recenziu)

Účinný proti melasme. Vysoké krytie a zmatňujúci účinok.

Hyperpigmentovaná pokožka, tmavé škvrny

Photoderm Mineral Fluid SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

100% minerálny. Prispôsobený intolerantnej pleti.

Citlivá pleť so začervenaním, intolerantná pleť