Porozumenie stopám po akné a jazvám po akné

Skôr ako sa zamyslíme nad tým, ako vznikajú škvrny a jazvy po akné a čo môžeme urobiť, aby sme sa ich zbavili, zhrňme si v krátkosti, čo je akné a prečo vzniká. 

Čo spôsobuje akné? 

Akné je bežná kožná patológia postihujúca pilosebaceózne folikuly, ktorá je spôsobená nadmerným množstvom kožného mazu (hyperseborea) a jeho zlou kvalitou (dysseborea). Keď pokožka zhrubne, maz sa upchá pod povrchom kože, čo vedie k tvorbe komedónov. Baktérii Cutibacterium acnes, ktorá je zodpovedná za akné, sa darí v nahromadenom kožnom loji. Po dosiahnutí zápalovej fázy sa vytvoria uzavreté komedóny, ktoré vedú k bolestivým červeným škvrnám. Zmeny rôznej závažnosti sa objavujú najmä na tvári, hrudníku a chrbte - od čiernych bodiek až po hlboko zapálené cysty. 

Aký je rozdiel medzi škvrnami po akné a jazvami po akné? 

Škvrny po akné sa dočasne sfarbia a prirodzene zmiznú, hoci proces blednutia môže trvať aj niekoľko mesiacov. Na druhej strane jazvy po akné predstavujú trvalé poškodenie pokožky a bez liečby samé nezmiznú. 

 

 • Isabelle Baratte, Dermatologist

  Dr. Isabelle Baratte, dermatologička.

  Škvrny po akné sú nové červené škvrny, ktoré zmiznú, okrem tých, ktoré sú vystavené slnku, a preto môžu zhnednúť. Preto je dôležité chrániť pokožku opaľovacím krémom. Škvrny však zvyčajne časom samy vyblednú, hoci to môže trvať dlhšie - v prípade jaziev po akné je to inak.

  Dr. Isabelle Baratte, dermatologička.

Aké sú príznaky akné a ako sa ich môžete zbaviť? 

Lézie akné môžu zanechať stopy, aj keď už nie sú zapálené. Koža v okolí lézií akné môže dokonca zmeniť farbu (odfarbenie). Fialové, červené alebo hnedé škvrny postupne samé zmiznú, hoci to na náš vkus môže trvať dlho. 

 

Vyhnite sa nepríjemným stopám po akné tým, že: 

 • vyhýbajte sa pravidelnému dotýkaniu sa tváre alebo používaniu veľkého množstva make-upu - v ideálnom prípade si vyberte aj nekomedogénne produkty, t. j. také, ktoré neucpávajú póry 

 • budete používať opaľovací krém bez obsahu oleja, aby ste predišli hyperpigmentácii 

 • Odstráňte vytláčanie vyrážok, čiernych alebo bielych bodiek z vašej každodennej rutiny 

 

Produkty cielenej starostlivosti o pleť, ako je napríklad Sébium Kerato+, môžu tiež pomôcť zmierniť stopy po akné. Tento gélový krém pôsobí na mierne až stredne závažné akné a pomáha redukovať nedokonalosti (o 18,9 % menej akné za dva dni a o 41,1 % menej po jednom mesiaci*) a stopy po akné (o 19,6 % menej pigmentových škvŕn a stôp za dva dni a o 36,2 % menej po jednom mesiaci*)

 

*Zdroj: Dermatologicky kontrolovaný test používania, 33 subjektov vo veku 18-42 rokov so zmiešanou, mastnou alebo aknóznou pleťou - Eurofins č. 20E5071. 

Dotyk tváre

Vyhnite sa pravidelnému dotýkaniu sa tváre alebo používaniu veľkého množstva make-upu - ideálne je vybrať si nekomedogénne produkty.

Ochrana proti slnečnému žiareniu

Používajte opaľovací krém bez obsahu oleja, aby ste predišli hyperpigmentácii.

Púčiky

Vyhnite sa vytláčaniu pupienkov, čiernych a bielych bodiek.

Čo charakterizuje jazvy po akné? 

K zjazveniu dochádza, keď lézia akné prenikne hlboko do kože a poškodí jej tkanivá. Môžu mať rôzne formy, a preto si vyžadujú rôzne druhy liečby. 

Zapadnuté jazvy po akné  

Najčastejšími jazvami na tvári sú atrofické alebo vpadnuté jazvy, ktoré sa nachádzajú pod kožou a vznikajú, keď telo počas hojenia rán nevytvára dostatok kolagénu. Existujú tri typy. 

Široké jazvy v tvare písmena U s ostrými hranami. Čím sú plytšie, tým lepšie reagujú na ošetrenie pokožky, ktoré sa zameriava na zmeny vo vrchných vrstvách pokožky (viac informácií nájdete v poslednej kapitole tohto článku). 

Úzke jazvy v tvare písmena V, ktoré niekedy vyzerajú ako malé okrúhle alebo oválne jamky, sa preto prirovnávajú k jazvám po kiahňach. Často sa ťažko liečia, pretože siahajú hlboko pod povrch kože. 

Široké priehlbiny majú zvyčajne zaoblené okraje a nepravidelný vzhľad. 

Pred začatím liečby jaziev po akné je dôležité mať na pamäti tri veci. 

 • Najprv sa musíte akné úplne zbaviť, pretože nové výsevy môžu vytvoriť nové jazvy po akné. Okrem toho niektoré spôsoby liečby jaziev nie sú kompatibilné s liekmi na akné.
 • Typ ošetrenia a jeho účinnosť ovplyvňuje aj odtieň pleti. Napríklad laserové ošetrenie hlbších vrstiev pokožky môže viesť k väčšiemu zjazveniu a pigmentácii u tmavších typov pokožky.
 • Vždy sa poraďte s dermatológom alebo lekárom, aby ste zistili najvhodnejšiu liečbu. 

Alfa-hydroxykyseliny (AHA) sa často nachádzajú v produktoch zameraných na akné a môžu spôsobiť, že jazvy po akné budú menej viditeľné. Mierne kyseliny pôsobia ako exfoliátor, ktorý pomáha odstraňovať vonkajšiu vrstvu pokožky a prípadné zafarbenie alebo nerovnosti. 

Peeling s kyselinou mliečnou vykonaný dermatológom môže zlepšiť štruktúru, vzhľad a pigmentáciu vašej pokožky a zosvetliť jazvy po akné. Aj v lekárňach nájdete množstvo peelingov, sér a mastí, ktoré obsahujú kyselinu mliečnu. 

Lokálne retinoidy sú ďalšou možnosťou liečby akné, ktorá môže znížiť zafarbenie a urobiť jazvy menej viditeľnými. Pri jeho používaní však nezabudnite kombinovať starostlivosť o pleť s opaľovacím krémom, pretože retinoidy zvyšujú citlivosť pokožky na slnečné žiarenie.  

Pri lokálnej aplikácii kyselina salicylová čistí póry, znižuje opuch a začervenanie a exfoliuje pokožku.  

Dermabrázia je druh chirurgického odstránenia kože. Pri nej lekári odstraňujú vrchnú vrstvu kože a aj v tomto prípade existujú voľne dostupné produkty na vykonanie tohto ošetrenia z pohodlia domova. 

Chemický peeling, ktorý si môžete aplikovať doma alebo s pomocou odborníka, obsahuje silnú kyselinu, ktorá odstraňuje vrchnú vrstvu pokožky a redukuje hlbšie jazvy.  

Zdravotnícky pracovník pomocou lasera odstráni vrchnú vrstvu kože, ktorá sa zvyčajne hojí rýchlejšie ako po iných zákrokoch, ktorých cieľom je obnoviť vrchnú vrstvu kože. 

Výplňové materiály (napríklad kyselina hyalurónová, kyselina poly-L-mliečna a telesný tuk) sa vstrekujú pod povrch kože, aby spevnili a vyhladili už prehĺbenú jazvu. Väčšina z nich trvá 6 až 18 mesiacov, niektoré sú trvalé. 

Ihly na malom ručnom valčeku alebo "pere" prepichnú povrch znecitlivenej kože - telo si počas procesu hojenia vytvára nový kolagén. 

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Patent Fluidactiv™

Sébium Kerato+

(2 hodnotenia)

Viditeľný účinok na pupienky, čierne bodky a jazvy už po 2 dňoch. Vysoko tolerantný.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie s oplachovaním

Mastná až aknózna pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Gel moussant actif

(9 hodnotení)

Hĺbkové čistenie, hlboký rešpekt, dokonalá rovnováha.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Čistenie

Pokožka so sklonom k akné Zmiešaná až mastná pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Peelingový gél

(Napíšte prvú recenziu)

Peelingový gél na zmiešanú a mastnú pokožku.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez noc

Zmiešaná až mastná pokožka

Patent Fluidactiv™

Sébium Night Peel

(2 hodnotenia)

Jemný peeling na vyhladenie pleti.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci