Akné je veľmi rozšírená kožná choroba, ktorá postihuje najmenej 80 % dospievajúcich a 40 % dospelých1. V boji proti pupienkom najčastejšie siahame po krémoch a ďalších ošetrujúcich produktoch... a zabúdame pri tom na každodenné čistenie, ktoré je úplne zásadné, pokiaľ chceme akné predísť. Vo Francúzsku si jedna žena zo štyroch2 ráno pravidelne neumýva tvár. Často opomínané čistenie by pritom malo byť nedeliteľnou súčasťou každodennej rutiny proti akné, aby sme proti nemu zakročili ešte než sa objavia pupienky. O to viac to platí dnes, kedy naša pleť podstupuje ďalšiu zaťažkávaciu skúšku. Aktuálne totiž bojujeme s tzv. “maskné” (spojenie slov “mask” a “akné”), teda so situáciou, kedy sa akné zhoršuje kvôli každodennému noseniu rúšok a respirátorov. Preto je dôležité, aby sme každý deň používali kvalitnú starostlivosť, ktorá dokáže pokožku ako správne vyčistiť, tak sa jej prispôsobiť.

 

1   F. Ballanger and B. Dréno, “Akné,” EMC (Elsevier Masson SAS, Paris), Traité de Médecine Akos. pp. 2–0650, 2010
IPSOS, Francúzsko, 12. júla 2019
Woman touching her pimples

Od mastnej pleti k akné, tri kľúčové body

Problémy s pupienkami a čiernymi bodkami sú spojené so tromi javmi typickými pre mastnú pleť, ktoré spolu navzájom súvisia.

Excess of sebum

1. Vaša pleť produkuje príliš mnoho kožného mazu

Pre mastnú pleť je typická hyperseborea, ktorú často sprevádzajú tiež rozšírené póry. Kožný maz je tak produkovaný v príliš veľkom množstve a jeho kvalita je horšia – maz je hustejší, dráždivejší a podporuje vznik nedokonalostí.

Pores get clogged

2. Vaša pleť zhrubne

Pri mastnej pleti a pleti so sklonom k akné majú kožné bunky tendenciu sa množiť (hyperkeratinizácia) a upchávať póry, čo vytvára ideálne podmienky pre vznik komedónov, akými sú čierne a biele bodky.

 

Bacteria convert in pimples

3. Vznikajú baktérie

Prebytok kožného mazu v upchatých póroch v sprievode malého množstva kyslíka tvorí ideálne prostredie na množenie baktérií Cutibacterium acnes, ktoré sú vinníkom zapálených červených pupienkov.

woman looking at her reflection

Na rozdiel od toho, čo počujeme okolo nás, nie sú pupienky typicky spojené s nedostatočnou hygienou pleti. Bližšie k pravde je zlá hygiena – teda spôsob čistenia, ktorý nie je vhodný pre váš typ pleti. Často je zvolená hygiena k pleti príliš drsná, napríklad pokiaľ na čistenie používate mydlo. Najlepší spôsob, ako mať menej pupienkov a čiernych bodiek, je osvojiť si správnu a kompletnú každodennú rutinu s kvalitnými produktmi. Kompletná rutina zahŕňa všetko od čistiacich produktov po krém a prípadne tiež liečivé produkty, ktoré vám predpísal lekár. 

Denná hygiena hrá dôležitú rolu pri všetkých typoch akné, a ešte väčšiu pri type zápalového akné2. Zásadné je, aby bol čistiaci prípravok prispôsobený požiadavkám pleti:

 •  Ideálny čistiaci produkt proti pupienkom a čiernym bodkám musí zároveň bojovať s prebytkom mazu a predchádzať upchávaniu pórov.
 • Musí byť k pokožke šetrný, čo znamená, že jeho čistiace látky nezaťažujú pleť, účinne zbavujú prebytku mazu a odstraňujú ďalšie nečistoty, ako napr. pot.
 • Mal by obsahovať peeling, ktorý pokožku zjemní a zabráni ďalšiemu upchávaniu pórov.

 

Korting 2015 - Choi 2010

Čistenie pleti tváre je kľúčovým krokom v starostlivosti o mastnú alebo aknóznu pleť. Ako sme už spomínali, výber správneho čistiaceho prostriedku je úplne zásadný. Dôležitá je ale tiež zvolená frekvencia čistenia. Pri mastnej pleti a akné sa často sústredíme iba na to, aby sme čo najrýchlejšie odstránili všetky stopy po nevzhľadných nedokonalostiach, ako je kožný maz, lesk, matná pleť, nerovnomerný tón pleti a ďalšie. Kvôli tomu však často zvolíme hrubú alebo príliš intenzívnu starostlivosť. Tá pritom spoločne s častým umývaním môže poškodiť ochrannú bariéru pokožky, a tým ju učiniť ešte citlivejšou.

  clock in a bathroom

  Správna frekvencia čistenia:

  • Dvakrát denne, ráno a večer.
  • Denne používajte jemný produkt, ktorý je špeciálne vyvinutý pre mastnú a aknóznu pleť.
  • Na občasnú starostlivosť pridajte produkt s aktívnym čistením, ktorý obsahuje keratolytické účinné látky (AHA, BHA), a to najmä vtedy, ak máte upchaté póry alebo sa objavia čierne bodky a pupienky. Používajte, dokiaľ nezmiznú.

  Každodenné čistenie s oplachovaním

  Mastná až aknózna pokožka

  Patent D.A.F.

  Sébium Gel moussant actif

  (9 hodnotení)

  Hĺbkové čistenie, hlboký rešpekt, dokonalá rovnováha.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

  Každodenné čistenie s oplachovaním

  Zmiešaná až mastná pokožka

  Patent D.A.F.

  Sébium Gel moussant

  (3 hodnotenia)

  Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

  Starostlivosť o pokožku cez deň

  Pokožka so sklonom k akné Citlivá a oslabená pokožka so sklonom k akné

  Technológia Inflastop™

  Sébium Sensitive

  (1 hodnotenie)

  Sébium Sensitive
  pleť. Upokojuje, hydratuje a eliminuje prejavy podráždenej aknóznej pleti.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci