V období dospievania a dospelosti má akné často veľký vplyv na to, ako vnímame svoje telo.

Nie je to prekvapujúce, keďže žijeme v spoločnosti, ktorá venuje veľkú pozornosť tomu, ako vyzeráme. Nie je ľahké každý deň čeliť prísnemu pohľadu druhých a samých seba, keď sú to práve naše nedokonalosti, ktoré sú pri pohľade do zrkadla najviac viditeľné. Nepríjemné pohľady a naše vlastné zlé pocity potom môžu prispieť k zhoršeniu nášho sebavedomia a sebaúcty.

Podľa štúdie až 8 z 10 dospievajúcich verí, že vzhľad môže rozhodnúť o ich budúcom životnom úspechu.

  • Dospievanie je citlivým obdobím nášho života, keď bojujeme s pochybnosťami o sebe samých, budovaním vlastnej identity a potrebou patriť do skupiny. Akné tieto problémy ešte zhoršuje. Väčšina z nás sa môže utešovať tým, že veľké množstvo ostatných bojuje s akné v období dospievania.
  • V dospelosti je akné často horšie pre psychiku, aj preto, že sa cítime odlišní od ostatných a pociťujeme nespravodlivosť. Každé ráno sa s obavami pozeráme do zrkadla a snažíme sa nájsť spôsob, ako zakryť pupienky. A nepomáha ani skutočnosť, že akné sa spája najmä s pubertou.

 

1 IPSOS 2015
Sad woman reflection in a mirror

Keď bojujeme s akné, často predpokladáme, že je to jediná vec, ktorú ostatní vidia. Aknózna pleť je často zdrojom komplexov a nedostatočného sebavedomia, čo môže spôsobiť problémy vo vzťahoch. Preto často nestačí nad tým mávnuť rukou.

Je dôležité zdôrazniť, že akné nerobí človeka. Nedovoľte, aby táto choroba ovládla váš duševný priestor a psychickú rovnováhu. V poslednom čase sa čoraz viac ľudí venuje akné na sociálnych sieťach, kde mnohé celebrity propagujú hnutie #bodypositive – pozitívny vzťah k vlastnému telu. Bojuje sa tak proti fyzickej diskriminácii a izolácii, ktoré môžu postihnúť ľudí s akné. Niektorí ľudia už akné ani nevnímajú ako problém, ale ako svoju súčasť.


Ak však chcete riešiť problémy s akné, najlepším spôsobom, ako získať späť sebavedomie, je začať aktívnu liečbu. O pomoc pri hľadaní správnych produktov – na čistenie aj na starostlivosť o pleť so sklonom k akné – môžete požiadať svojho lekárnika alebo dermatológa.

man wfilming himself

Lepšie zvládanie akné znamená lepšiu kontrolu nad vaším každodenným životom. Môžete to dosiahnuť rôznymi spôsobmi, ale cieľ je vždy rovnaký: nesústreďte sa len na nedokonalosti.

  • Pupienky alebo jazvy nestláčajte, neškriabte ani inak mechanicky nedráždite. Chápeme, že je to inštinkt, pretože sa chceme čo najskôr zbaviť nedokonalostí, ale takéto impulzívne správanie zhoršuje akné. Ak sa chcete čo najrýchlejšie zahojiť bez zjazvenej kože, musíte sa vyhýbať dotyku pupienkov.
  • Vyskúšať čokoľvek. Od najbláznivejších nápadov na internete až po bylinný odvar mojej prababičky. Neustála zmena rutiny a zmena alebo pridávanie ďalších produktov nepomôže vašej pleti k rovnováhe.
  • Bezstarostný a impulzívny prístup. Umývanie drsnými mydlami alebo nevhodnými čistiacimi prostriedkami, ktoré zbavujú pokožku jej prirodzenej bariéry, je úplne nevhodné. Vyhnite sa invazívnym peelingom, ktoré pokožku ešte viac oslabujú.
teenager touching her pimples

  • Vyberte si postup, ktorý je prispôsobený vašej
    pleti, a potom sa ho držte, aj keď sa jeden deň nelíčite. Čistenie dvakrát denne je nevyhnutné pre zdravú pleť.
  • Ak chcete zakryť nedokonalosti, používajte jemný mejkap v primeranom množstve a vyberajte si len produkty, ktoré neupchávajú póry.
  • Ak potrebujete poradiť, navštívte dermatológa, ktorý vám poradí liečbu na mieru, či už ide o mierne, alebo závažnejšie akné. Dôležitým kritériom závažnosti akné je jeho vplyv na vaše sebavedomie. Liečba akné si vyžaduje dlhodobú stratégiu – počítajte s tým, že výsledky sa môžu dostaviť až po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch. Prvé zlepšenie však môže prísť pomerne rýchlo, ak sa poradíte s odborníkmi a budete sa riadiť ich radami.
woman applying make-up on acne prone skin

Každodenné čistenie s oplachovaním

Mastná až aknózna pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Gel moussant actif

(9 hodnotení)

Hĺbkové čistenie, hlboký rešpekt, dokonalá rovnováha.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie s oplachovaním

Zmiešaná až mastná pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Gel moussant

(3 hodnotenia)

Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné Citlivá a oslabená pokožka so sklonom k akné

Technológia Inflastop™

Sébium Sensitive

(1 hodnotenie)

Sébium Sensitive
pleť. Upokojuje, hydratuje a eliminuje prejavy podráždenej aknóznej pleti.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci