Pod pojmom akné sa myslí zápalové ochorenie mazovej žľazy s chĺpkom, ktorý sa odborne nazýva pilosebaceózny folikul. Mazové žľazy sú pre naše telo veľmi dôležité, pretože zaisťujú premastenie kože. Problém však nastáva vtedy, keď sa v týchto žľazách začne tvoriť príliš veľa mazu a zapália sa. To sa následne prejavuje vznikom akné.

Napriek tomu, že je akné typické pre pubertálny vek, môže sa objaviť aj pri malých deťoch alebo pri dospelých. Liečbu akné nie je dobré podceňovať a odsúvať návštevu dermatológa. Najmä rodičia dospievajúcich si často myslia, že vyrážky sú v pubertálnom veku bežné a časom sa stratia. Tak sa pacienti dostávajú k dermatológovi príliš neskoro a liečba je potom náročnejšia. Pamätajte si, že akýkoľvek prejav akné je znakom toho, že mazové žľazy nefungujú správne a je potrebné tento problém vyriešiť čo najskôr, bez ohľadu na vek a pohlavie. Liečba akné by mala začať v čase, keď sa objavia prvé príznaky, ku ktorým patria čierne a biele bodky, tzv. otvorené a zatvorené komedóny.

Ide o miesta na tele, ktoré majú najväčší počet mazových žliaz. Na tvári je to najmä tzv. T-zóny, teda čelo, nos a brada. Tieto miesta na tvári sa ešte navyše kvôli mazovým žľazám lesknú, preto sú často problémovou partiou aj pri nanášaní make-upu.

Vznik akné je podmienený zvýšenou produkciou kožného mazu a aj zmenou jeho konzistencie. Porucha tvorby a vylučovania kožného mazu sa odborne nazýva dysseborea. Keď je mazu viac a zároveň je hustejší, má problém sa dostať von a kožný vlasový vačok sa upchá. Taký uzatvorený priestor potom vytvára ideálne podmienky na množenie baktérií, čo vedie k zápalom a prejavom akné.

Liečba akné je založená na znížení produkcie mazu, urýchlení obnovy buniek a odstránení bakteriálnej infekcie a zápalu. Správne zvolená dermatokozmetika môže byť výborným doplnkom pri liečbe akné.

Jednou zo základných chýb pri liečbe akné je používanie vysušujúcich a agresívnych produktov. Na prvý pohľad tieto produkty pokožku odmastia, ale zároveň ju aj veľmi vysušia. Pokiaľ je však pokožka príliš suchá, mazové žľazy zvýšia produkciu kožného mazu, aby suchú kožu premastili. A to je presný opak toho, čoho chceme dosiahnuť.

Základom starostlivosti o mastnú pleť so sklonom k akné je pravidelné a dôkladné čistenie. Pri správnom čistení z pokožky odstránite viditeľné čierne alebo biele bodky, a tým môžete predísť tvorbe zapálených vyrážok. Dôležité je starať sa o svoju pleť každé ráno a večer, a navyše je vhodné raz za mesiac absolvovať čistenie pleti či peeling u odborníka.

Pokiaľ máte akné na chrbte či na krku, môžete zvoliť čistiaci gél Sébium Moussant, ktorý sa dá použiť aj ako sprchovací gél. Pokožku jemne čistí a zbavuje ju nadbytočného mazu. Tvár následne dočistite micelárnou vodou Sébium H2O, ktorá odstráni z pokožky aj posledné zvyšky nečistôt a pripraví pleť na nanesenie krému.

odborník radí:


„Jednou zo základných chýb liečby akné je používanie príliš vysušujúcich a agresívnych produktov. Akné je síce dobré "vysušit", ale nie doslovne.'' 

Pri liečbe akné by ste sa mali úplne vyhnúť vytláčaniu vyrážok. Pri neodbornom vytláčaní si totiž ľahko zatlačíte maz ešte hlbšie bez toho, aby ste si to všimli a akné sa namiesto jedného týždňa bude liečiť aj dva. Okrem toho sa pri vytláčaní akné uvoľnia všetky baktérie a maz, ktoré boli ukryté, čo môže viesť k zápalu okolitého tkaniva a k predĺženiu liečby.

Akné, hlavne v oblasti tváre, je často viditeľné, čo môže viesť aj k znižovaniu sebavedomia a k pocitom menejcennosti, a preto hľadá veľa pacientov okrem liečby aj spôsoby, ako vyrážky prekryť. Veľakrát tak siahnu po ťažkých make-upoch, ktoré stav pleti zhoršia, pretože make-up ešte viac upcháva póry. Pokiaľ chcete nedokonalosti pleti, vyrážky a zapálené fľaky zakryť, voľte radšej ľahšie krycie produkty s obsahom účinných látok (napr. Sébium Global Cover). Takéto produkty pomôžu prekryť, čo je potrebné, a zároveň pomáhajú liečiť akné.

Akné je jedným z najčastejších kožných ochorení a jeho liečba patrí do rúk kožného lekára. Pokiaľ sa u vás objavia prvé príznaky, nemali by ste návštevu dermatológa odkladať. K lokálnej liečbe akné sa najčastejšie predpisujú produkty obsahujúce retinoidy, kyselina azaleová a benzoylperoxid. Najlepšie fungujú, pokiaľ sa nanášajú na vyčistenú a suchú pleť. Prvé výsledky sú viditeľné približne po 4 – 6 týždňoch, je však dôležité byť trpezlivý a liečbu akné neprerušovať, pokiaľ sa výsledky nedostavia hneď. Vedľajším efektom takejto terapie môže byť zvýšená dráždivosť a prechodná suchosť pleti. Tú môžeme zmierniť použitím hydratačného krému Sébium Hydra, ktorý póry neupcháva a zmierňuje pocity pnutia a začervenania pokožky.

Pri väčšine foriem akné stačí lokálna liečba. V závažnejších prípadoch sa využíva aj celková liečba antibiotikami, tabletky však nie sú vhodné pre tehotné ženy alebo pacientov s ochoreniami pečene alebo ľadvín. Najlepšie pôsobia tetracyklinové antibiotiká a retinoidy.

Niektorým ženám, ktoré majú zvýšenú hladinu mužských pohlavných hormónov, sa predpisuje aj hormonálna antikoncepcia, ktorá tento problém reguluje.

Doba užívania antibiotík a hormonálnej liečby sa líši, najčastejšie je to od 3 do 12 mesiacov.

Každodenné čistenie s oplachovaním

Zmiešaná až mastná pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Gel moussant

(3 hodnotenia)

Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

BIODERMA produktová fotka, Sébium H2O 500 ml, micelárna voda na pleť so sklonom k akné

Každodenné čistenie bez oplachovania

Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné

Micelárna technológia

Sébium H2O

(2 hodnotenia)

Dermatologická čistiaca micelárna voda. Čistí a rešpektuje rovnováhu pleti

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Zmiešaná až mastná pokožka

Patent Fluidactiv™

Sébium Lotion

(2 hodnotenia)

Sébium Lotion
Booster zlepšujúce vzhľad pleti. navracia rovnováhu zmiešanej a mastnej pleti.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Čistenie

Pokožka so sklonom k akné Zmiešaná až mastná pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Peelingový gél

(Napíšte prvú recenziu)

Peelingový gél na zmiešanú a mastnú pokožku.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

BIODERMA produktová fotka, Sébium Global 30 ml, starostlivosť o pleť so sklonom k akné

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Technológia Seborestore

Sébium Global

(Napíšte prvú recenziu)

Táto starostlivosť eliminuje škvrny a bráni ich opätovnému vzniku.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Technológia Seborestore

Sébium Global Cover

(Napíšte prvú recenziu)

Intenzívny tónovací krém na aknóznu pleť. Intenzívne eliminuje a prekrýva pupienky a čierne bodky.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Patent Fluidactiv™

Sébium Hydra

(1 hodnotenie)

Hydratačný krém na aknóznu pleť. Intenzívne hydratuje a vyživuje.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné Citlivá a oslabená pokožka so sklonom k akné

Technológia Inflastop™

Sébium Sensitive

(1 hodnotenie)

Sébium Sensitive
pleť. Upokojuje, hydratuje a eliminuje prejavy podráždenej aknóznej pleti.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci