Skin with Redness and Visible Vessels

Začervenanie alebo viditeľné cievy sú prejavy spôsobené poruchou žilového systému tváre, ktorý nefunguje tak, ako by mal. Začervenanie, ktoré môže, ale nemusí byť sprevádzané pocitmi tepla, je dočasné alebo dlhodobejšie.

Medzi faktory, ktoré môžu stav zhoršiť, patria:

 • Náhle zmeny teploty (teplo - zima)
 • Konzumácia teplých a korenených jedál, konzumácia alkoholu…

Za začervenanie a viditeľné cievy na tvári najčastejšie môže rosacea a kuperóza, čo je forma rosacey. Nie sú však jedinými príčinami. Niektoré kožné ochorenia, pri ktorých sú prítomné rozšírené cievy, vyzerajú ako kuperóza. Niektoré náhle sčervenania môžu predstavovať skryté ochorenia, ktoré treba preskúmať a niektoré lieky môžu podporovať výskyt rozšírených ciev na tvári, prípadne zvyšovať ich množstvo. V prípade pochybností je teda namieste poradiť sa so svojím kožným lekárom.

Kuperóza predstavuje rozšírenie malých povrchových ciev kože, ktoré sa nachádzajú v hornej časti dermy. Lekársky termín pre toto rozšírenie ciev je teleangiektázia.

Sieť povrchových ciev vytvára „kapilárnu sieť”, ktorú tvoria červené lineárne stopy na tvári. Parametre tejto siete sa môžu líšiť v závislosti od jednotlivcov a ich typu pokožky, dĺžky procesu, teploty alebo zmeny vnútornej a vonkajšej teploty.

Cievy sú zväčšené, majú sýtočervenú až fialovú, niekedy dokonca modrastú farbu. Topografia je rôzna, najčastejšie však relatívne symetrická - niekedy sú zasiahnuté len bočné strany spodnej časti nosa, veľmi častý je výskyt v oblasti lícnych kostí alebo na celých lícach.
Postihnutá však môže byť aj celá tvár.
V prípade, že sa dá štruktúra teleangiektázie ťažko vymedziť voľným okom a prevláda začervenanie, hovoríme o erytróze.

Woman looking at her skin in the mirror

Na polceste je erytrokuperóza, čo je všeobecný termín, ktorý kombinuje obidva varianty.
Pri kuperóze môžeme niekedy pozorovať prítomnosť hviezdicovitého angiómu. Ide o cievnu štruktúru v podobe hviezdy, ktorá má približne v strede vystupujúci červený bod.

Vo väčšine prípadov kuperóza nepredstavuje žiadne skryté ochorenie. Objavuje sa pomaly a progresívne. Ide o formu resacey.

Môže jej predchádzať náhle sčervenanie. Ďalším prejavom rosacey je erytróza a prípadne aj červené papuly (malé vyrážky), dokonca pľuzgieriky. Konzumácia alkoholu nie je príčinou kuperózy ani rosacey.

Woman with hair in the wind
 • Úlohu zohrávajú vonkajšie klimatické podmienky, pretože jej vznik predurčuje vystavovanie sa nepriaznivým poveternostným vplyvom, slnku a zmenám vonkajšej teploty z dôvodu zamestnania či osobitých záľub.
 • Konzumácia alkoholu nie je príčinou kuperózy ani rosacey.

 

Koho postihuje kuperóza? 

Svetlá a jemná pokožka je na vznik kuperózy náchylnejšia.

 

Aké sú príznaky rosacey?

Rosacea je často sa vyskytujúce kožné ochorenie, ktoré postihuje len tvár, predovšetkým nos, líca, čelo a bradu. Postihnúť môže, hoci zriedkavo, aj oči (očná rosacea). V žiadnom prípade nejde o akné. Používaný výraz akné rosacea postupne mizne. Toto viditeľné postihnutie kože má aj psychologické následky. Ľudia ho vnímajú ako estetický problém, často ho nesprávne pripisujú chronickému alkoholizmu, čo je dôvodom stigmatizácie.

 

3 rôzne formy, 3 typy príznakov

Step 1

1/ Cievna forma: erytróza a kuperóza

Prejavuje sa prítomnosťou začervenania v tvári, ktoré môže, ale nemusí sprevádzať kuperóza (malé rozšírené cievy na lícach a nose nazývané teleangiektázia). K tomuto začervenaniu sa môžu prechodne pridať vazomotorické poruchy alebo náhle sčervenanie, teda náhle návaly krvi do tváre, ktoré rýchlo zmiznú.

Step 2

2/ Papulopustulózna forma

Erytróza je v tomto prípade spojená s vyrážkami, ktoré sú podobné akné (červené vyrážky a pľuzgieriky, ale nemajú komedón). Nachádzajú sa vždy len na tvári a objavujú sa opakovane.

Step 3

3/ Hypertrofická forma

Táto forma sa vyskytuje veľmi zriedkavo, postihuje takmer výlučne mužov a je pre ňu typický veľký hrboľatý nos. Rinofýma postihuje nos a nesúvisí s konzumáciou alkoholu, ako si ľudia väčšinou myslia. Všetky tieto príznaky prispievajú k výraznému pocitu hanby v každodennom živote a vedú k zhoršeniu kvality života postihnutých ľudí.

Aké sú príčiny rosacey?

Adult
Genetické faktory toto ochorenie postihuje predovšetkým ženy so svetlou pokožkou z oblastí severnej Európy.
Sun
Vonkajšie faktory životného prostredia vystavovanie sa ultrafialovému žiareniu, zmeny teploty (môžu za to aj niektoré povolania), konzumácia dráždivých látok (alkohol, korenie).
Stress
konzumácia dráždivých látok alkohol, korenie
Body areas
Za náhle sčervenanie je s najväčšou pravdepodobnosťou zodpovedná porucha činnosti tvárovej žily.
Immunity
Významnú úlohu zohráva aj malý parazit Demodex folliculorum (Kožník tukový), ktorý sa nachádza v pokožke a vyvoláva jej zápalovú reakciu.

Koho postihuje rosacea?

Rosacea sa objavuje trikrát častejšie u žien ako u mužov a najviac postihuje svetlú pokožku.
Príznaky sa často objavujú u ľudí vo veku približne tridsať rokov, ale naplno sa prejavuje u päťdesiatnikov.
Častým znakom rosacey je jej spojenie s citlivou pokožkou.

Obráťte sa na svojho kožného lekára, ktorý potvrdí diagnózu a povie vám, či trpíte kuperózou, rosaceou alebo iným ochorením.

Doctor with a patient in a medical office

Preventívna starostlivosť spočíva v obmedzení spúšťacích faktorov, medzi ktoré patria zmeny teploty, vystavovanie sa ultrafialovému žiareniu, teplé nápoje, korenené jedlá, káva. Alkohol nepatrí medzi spúšťacie faktory, ale jeho nadmerná konzumácia môže zhoršiť príznaky.
V prípade náhleho sčervenania sa odporúča hneď v prvých minútach reakcie nechať v ústach roztopiť kocku ľadu.

Bioderma - Woman protecting from the sun

Lekár môže predpísať niekoľko typov medikamentóznej liečby:

 • Lokálne sa aplikujú lieky s účinnou látkou metronidazol v podobe gélu, krému alebo masti namiešanej v lekárni.
 • Perorálne sa zvyčajne počas troch mesiacov podávajú antibiotiká (tetracyklíny), a to v prípade drobných vyrážok - pľuzgierikov alebo očnej rosacey.

Tieto typy liečby však rosaceu nevyliečia úplne. Keďže sa objavuje opakovane, je potrebné pokračovať v lokálnej starostlivosti kontinuálne.
Začervenanie sa lieči ťažko, preto je v tomto prípade mimoriadne zaujímavá laserová liečba, napríklad liečba pulzným farbivovým laserom, ND: YAG laserom, KTP laserom. Rôzne typy cievnych laserov sú uvedené nižšie.

Woman taking medication

Výborný spôsob liečby kuperózy je laser. Ide o technológiu, ktorá zásadne zmenila riešenie tohto problému. Existuje viacero typov laserov na vaskulárne účely, teda laserov, ktoré sa špeciálne zameriavajú na cievy a hemoglobín obsiahnutý v červených krvinkách. Patria medzi ne KTP laser, ktorý účinkuje najmä na štruktúrach kuperózy, ND: YAG laser, pulzné farbivové lasery, ktoré účinkujú aj v prípade erytrózy a hviezdicovitých angiómov.

Woman having skin therapy

Dermokozmetické prípravky sú vhodné na všetky formy rosacey a kuperózy. Musia byť hydratačné, upokojujúce, neokluzívne, určené na citlivú pokožku a v ideálnom prípade aj s vaskuloprotektívnymi vlastnosťami. Rovnako by sa mali používať vhodné čistiace prípravky, ktoré obmedzia kontakt pokožky s vodou z vodovodu. Odporúča sa aj slnečná ochrana.

V niektorých prípadoch môžu na zakrytie začervenania poslúžiť krémy (s obsahom zelených pigmentov, ktoré neutralizujú začervenanie).

Bioderma - woman applying cream on the face

 • Každodenné čistenie bez oplachovania

  Citlivá pokožka Normálna pleť

  Micelárna technológia

  Sensibio H2O

  Originálna čistiaca a micelárna voda. Upokojuje a zároveň rešpektuje rovnováhu pokožky.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Citlivá pokožka

  Patent D.A.F.

  Sensibio Gel moussant

  (2 hodnotenia)

  Upokojujúci micelárny čistiaci gél, ktorý podporuje prirodzenú hydratáciu pokožky.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Citlivá pokožka

  Patent Toleridine™

  Sensibio Rich

  Upokojujúci výživný krém na citlivú a intolerantnú pleť.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Citlivá pokožka

  Patent Toleridine™

  Sensibio Light

  Upokojujúci ľahký krém na citlivú a intolerantnú pleť.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Citlivá pokožka

  Patent Toleridine™

  Sensibio Očný gél-krém

  Upokojujúca a hydratačná starostlivosť na citlivé okolie očí.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

  Citlivá pokožka

  Patent Toleridine™

  Sensibio Maska

  Intenzívna hydratačná a upokojujúca pleťová maska na citlivú pokožku.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci