Allez au contenu Allez à la navigation

Detská pokožka

Spoznajte detskú pokožku, aby ste sa o ňu mohli lepšie starať

Share

Pokožka dojčiat a detí má svoje špecifické vlastnosti, ktoré môžu za jej väčšiu jemnosť a citlivosť. Vyžaduje si teda opatrnosť a osobitnú starostlivosť, aby zostala zdravá a prispôsobila sa svoju prostrediu. Rovnako si  treba uvedomiť rozdielne potreby pokožky dojčiat do 3 mesiacov, batoliat do 3 rokov a detí od 3 do približne 10 – 12 rokov. Všeobecne však platí zásada, že u dojčiat a malých detí sa nesmú používať hygienické výrobky a toaletné prípravky pre dospelých.

Zhrnutie
  1. Aké sú vlastnosti pokožky dojčiat?
  2. Ako spoznať suchú alebo atopickú pokožku u dojčiat?
  3. Je začervenaný zadoček vážny problém?
  4. Čo spôsobuje podráždenie okrajov úst?
  5. Ako chrániť detskú pokožku pred slnkom?
Detská pokožka

Aké sú vlastnosti pokožky dojčiat?

Keď chceme o niekom povedať, že má jemnú a zamatovú pokožku, povieme, že ju má ako bábätko. A predsa to nie je vždy pravda. Pokožka novorodencov je, s výnimkou predčasne narodených detí, úplne sformovaná, keď sa narodia. Je však tenšia a neplní funkciu bariéry rovnako účinne ako pokožka dospelých.
Niekoľko týždňov po narodení sa u dojčaťa prestáva tvoriť kožný maz a mazové žľazy sa znovu aktivujú až v období dospievania. Z tohto dôvodu je hydrolipidový film jemnejší, a teda slabšie chráni pokožku, čo vyvoláva:
. vysušenie, ktoré vytvára priestor pre podráždenie,
. priepustnosť pre infekčné a alergénne látky, ktoré zhoršujú podráždenie.
 
Povrch kože dieťaťa je 2- až 3-krát väčší ako u dospelého človeka (vyšší pomer povrchu a váhy). Prípravok natretý na pokožku dieťaťa sa teda vstrebe ľahšie. Absorpčnú schopnosť kože podporuje aj vlhké prostredie (pokožka pod plienkou), poškodená pokožka (plienková dermatitída) a záhyby.
Z týchto dôvodov je nevyhnutné, aby sa na detskú pokožku používali veľmi jemné hygienické výrobky a toaletné prípravky, ktoré zaručujú:
. vysokú toleranciu s ohľadom na špecifické vlastnosti detskej pokožky,
. vysokú bezpečnosť vzhľadom k vysokým nárokom na zloženie a výrobu, ktoré sú prispôsobené pokožke dojčiat a batoliat.

Ako spoznať suchú alebo atopickú pokožku u dojčiat?

Pokožka dojčiat má sklon k vysušovaniu a väčšej citlivosti, pretože ju oslabujú vonkajšie nepriaznivé vplyvy, ako vietor, chlad, tvrdá voda alebo kúrenie.
V prípade atopickej dermatitídy je pokožka vášho dieťaťa suchá a drsná a niekedy sa na nej objavia aj suché červené škvrny. Pokožka je napnutá a svrbí, čo narúša jeho spánok. Atopická dermatitída je veľmi časté kožné ochorenie, ktoré sa začína medzi 2. a 3. mesiacom života a vo väčšine prípadov po niekoľkých rokoch vymizne. Tento typ pokožky trpí väčšou priepustnosťou zrohovatenej vrstvy, čo je spôsobené nedostatkom lipidov. Koža už správne neplní funkciu bariéry. Nechráni organizmus pred alergénmi z vonkajšieho prostredia, a to uľahčuje ich prenikanie dovnútra. Citlivosť na tieto alergény vyvoláva zápal, ktorý sa prejaví prepuknutím ekzému a ten najčastejšie sprevádza intenzívne svrbenie.
Škriabanie potom spôsobuje poranenia, ktoré zvyšujú podráždenosť pokožky. Pokožka prepúšťa alergény v ešte väčšom množstve a zvyšuje sa pravdepodobnosť novej akútnej zápalovej reakcie. Veľmi suchá pokožka so sklonom k atopickým reakciám prechádza striedavo fázami prepuknutia ekzému a jeho ústupu. Zistili sa 3 hlavné typy alergénov z vonkajšieho prostredia, ktoré spôsobujú akútne zápalové reakcie:
 
. aeroalergény: roztoče, peľ, mačacie a psie chlpy, perie a podobne,
. potravinové alergény,
. kontaktné alergény: nikel, parfumy a podobne.
O atopii sa môžete dozvedieť viac aj na tomto odkaze.

Je začervenaný zadoček vážny problém?

Začervenanie v oblasti zadočka, nazývané aj plienková dermatitída, je bežný problém, ku ktorému dochádza za určitých okolností, napríklad plienky šúchajúce pokožku, príliš agresívne umývanie, hnačka, zmena stravy, ale aj prekonanie infekcie, rast zubov atď.
Vo väčšine prípadov začervenania v oblasti zadočka ide o dermatitídu z podráždenia, ktorú vyvoláva okluzívny (neprepúšťajúci) účinok plienok, zhoršuje ju kontakt so stolicou a močom a niekedy dochádza aj k bakteriálnej superinfekcii. Začervenaniu sa dá predísť tak, že zabránime oklúzii (uzatvoreniu) a macerácii (kontaktu s vlhkým alebo mokrým prostredím), ktoré spôsobujú plienky. Dodržiavajte preto nasledujúce opatrenia:
. často dieťa prebaľujte,
. po každom prebalení pokožku dieťaťa vyčistite pomocou jemného hygienického výrobku bez obsahu mydla, ktorý zaručuje bezpečnosť a toleranciu (príliš agresívne prípravky narúšajú kožnú bariéru),
. dôkladne a veľmi jemne pokožku vysušte, najmä v oblasti záhybov,
. po každom prebalení použite zinkovú masť s antibakteriálnym účinkom (zaručujúcu bezpečnosť a toleranciu), ktorá upokojí, izoluje a obnoví epidermu v oblasti zadočka a zároveň podporí vymiznutie začervenania,
. ak začervenanie pretrváva, navštívte lekára.

Čo spôsobuje podráždenie okrajov úst?

Podráždenie pokožky okolo úst sa prejavuje začervenaním, malými vyrážkami, suchou a drsnejšou pokožkou. Toto podráždenie vyvolávajú sliny, ktoré sa okolo úst zdržiavajú, keď dieťa používa cumlík, hryzie svoju obľúbenú hračku alebo keď mu rastú zúbky.
Enzým amyláza, ktorý sa nachádza v slinách, zhoršuje podráždenie. Či už máte takéto podráždenie pokožky okolo úst pod kontrolou, alebo sa zhorší chladom a vetrom,  na jeho opätovné objavenie má vplyv zimné obdobie.

Ako chrániť detskú pokožku pred slnkom?

Dojčatá sa nesmú nikdy vystavovať slnku. Pokožka malých detí potrebuje špeciálnu vysokú ochranu, ktorá poskytuje tú najlepšiu záruku bezpečnosti. Ak sa chcete dozvedieť viac o opatreniach, ktoré treba dodržiavať pri pobyte na slnku, nájdete ich na tomto odkaze.