1. Pravidelne premasťujte

Základom liečby atopického ekzému je pravidelné premazávanie kože zvláčňujúcimi krémami a masťami. Pre každé dieťa treba postupne (v spolupráci s lekárom) nájsť prostriedok, ktorý najlepšie vyhovuje jeho pokožke.

 

2. Použite “záchrannú brzdu”

Pre zvládnutie nového akútneho vzplanutia príznakov ekzému používame tradičné lokálne kortikosteroidy (hormonálne lieky pre lokálne použitie). Tieto prostriedky využívame len krátko k prekonaniu kritických stavov ako „záchrannú brzdu“, aby sme znížili riziko ich nežiaducich účinkov. 

Novšia generácia miestnych liekov, ktoré vplývajú priamo na imunitnú reakciu kože, a tým na samú podstatu atopického ekzému, sú miestne imunomodulátory. Sú určené pre deti od 2 rokov a sú vhodné len na ošetrenie miest s tenkou jemnou kožou, bez mokvania a infekcie.

 

3. Pohodlie je v móde

Dieťa s ekzémom obliekajte ľahko a len do mäkkých, optimálne svetlých bavlnených materiálov. Dieťa sa nesmie spotiť. Pot je u všetkých pacientov príčinou zhoršenia príznakov atopického ekzému a často aj príčinou objavenia ekzému na miestach, kde sa obyčajne nevyskytuje. Odev nesmie byť príliš tesný ani príliš tvrdý (pozor na švy oblečenia a tesné okraje plienok na jedno použitie). Vyhýbajte sa vlne a všetkým materiálom, ktoré sú hrubé a chlpaté.

Nový odev dieťaťu pred nosením vždy obozretne vyperte a dokonale vyžmýkajte. Nezabudnite odstrániť všetky etikety z vnútornej strany odevu, ktoré pri nosení a pohybe mechanicky dráždia citlivú pokožku dieťaťa.

Na očistenie kože odporúčame 3x týždenne krátky vaňový olejový kúpeľ (do 5 minút) a počas ostatných dní len rýchle osprchovanie sa pomocou kúpeľových či sprchových olejov alebo s prostriedkami určenými pre atopický ekzém, ktoré je možné kúpiť v lekárni.

 

 

5. Pozor na jedálniček

Stravu nekoreňte a vynechávajte aj príliš kyslé či pikantné potraviny (horčicu, kečup, nakladanú zeleninu), pretože zvyšujú svrbenie kože.

 

6. Prevzdušnite interiér

Snažte sa obmedziť prašnosť domáceho prostredia. Dávajte prednosť podlahám bez kobercov. Ťažké závesy, záclony a čalúnený nábytok do izby atopika nepatria. 

Matrace, lôžka a prikrývky prikryte nepriepustnými snímateľnými poťahmi, ktoré dvakrát do mesiaca vyperte minimálne na 60 °C (znížite tak množstvo roztočov v lôžku).

 

7. Športovanie nie je problém. Ale..

Dieťa s ekzémom nemôže vykonávať všetky typy športových aktivít. Mimoriadne nevhodné je pri športe spotenie, obzvlášť v prašnom prostredí. Celkom nevhodné je aj plávanie v chlórovaných bazénoch a jazda na koni.

 

8. Myslíte na budúcnosť už dnes

Už od detstva usmerňujte záujmovú činnosť a koníčky dieťaťa tak, aby si neskôr vybralo vhodnú profesiu. Koža v budúcnosti nesmie byť vystavená chemickým a dráždivým látkam, častému umývaniu, výkyvom teploty a poteniu. Nevhodné sú profesie ako automechanik, kuchár, kaderníčka, kozmetička, upratovacie služby a práce v zdravotníctve.

  • MUDr. Štěpánka Čapková, dermatologička.

    Pracuje od roku 1981 ako detský dermatológ na Dermatologickom oddelení pre deti vo Fakultnej nemocnici v Motole. V nemocnici pôsobí aj ako konziliár v odbore detskej dermatológie pre všetky kliniky a oddelenia detskej časti tejto nemocnice. V regiónoch mimo Prahu, tiež pôsobí ako superkonziliár pre mimoriadne zložité prípady. Ako prvý lekár v ČR zložila v roku 1984 nadstavbovú atestáciu z detskej dermatovenerológia. Je členkou Českej dermatologickej spoločnosti ČLS JEP, kde aktívne pracuje v sekcii detskej dermatológie. Pravidelne prednáša témy z detskej dermatológie v postgraduálnych kurzoch IPVZ, Českej lekárskej komory a na akciách Českej dermatologickej spoločnosti a Združenia praktických lekárov pre deti a dorast. Je školiteľom ďalších lekárov v obore detskej dermatológie, ktorí sa pripravujú k atestačným skúškam. Zúčastňuje sa kongresov v ČR aj v zahraničí, kde pravidelne prezentuje výsledky svojej práce. Publikuje v českých aj zahraničných odborných časopisoch. Jej hlavnou špecializáciou a záujmom je všetko, čo sa týka liečby atopického ekzému. Pre rodičov detí s týmto kožným ochorením pripravila niekoľko edukačných brožúr a napísala knihu s radami, ako sa starať o deti s atopickým ekzémom.

    MUDr. Štěpánka Čapková, dermatologička.

BIODERMA produktová fotka, ABCDerm H2O Micelárne obrúsky 60 ks, starostlivosť o detskú pokožku, čistiace obrúsky

Každodenné čistenie bez oplachovania

Normálna pokožka dojčiat a detí Suchá pokožka dojčiat a detí

Micelárna technológia

ABCDerm H2O Micelárne obrúsky

(Napíšte prvú recenziu)

Micelárna pleťová voda, ktorá rešpektuje krehkosť citlivej pleti vo forme mimoriadne praktických obrúskov.

Pre koho ?

Deti, Dojčatá

BIODERMA produktová fotka, ABCDerm Babysquam 40 ml, krém na zvláčnenie detskej pokožky, suchá pokožka

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Špecifická starostlivosť o pokožku dojčiat a detí

DERMATOLOGICKÝ ZÁVÄZOK ABCDerm

ABCDerm Babysquam

(1 hodnotenie)

Produkt na starostlivosť o pokožku, ktorý odstraňuje šupiny a intenzívne zvláčňuje.

Pre koho ?

Dojčatá

Každodenné čistenie s oplachovaním

Normálna pokožka dojčiat a detí

DERMATOLOGICKÝ ZÁVÄZOK ABCDerm

ABCDerm Gel moussant

(2 hodnotenia)

Jemný čistiaci gél bez obsahu mydla, ktorý rešpektuje detskú pokožku.

Pre koho ?

Dojčatá, Deti

Starostlivosť o pokožku cez deň

Normálna pokožka dojčiat a detí Suchá pokožka dojčiat a detí

DERMATOLOGICKÝ ZÁVÄZOK ABCDerm

ABCDerm Relax oil

(Napíšte prvú recenziu)

Relaxačný a vyživujúci olej na masáž a/alebo do kúpeľa.

Pre koho ?

Dojčatá, Deti

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Špecifická starostlivosť o pokožku dojčiat a detí

Patent Amylpriv ™

ABCDerm Péri-oral

(Napíšte prvú recenziu)

Starostlivosť o pleť, ktorá upokojuje, obnovuje a bráni podráždeniu v okolí úst.

Pre koho ?

Deti, Dojčatá