Buďme úprimní: ak vidíme niekoho, kto sa škriabe na hlave, často to v nás vyvoláva nedôveru. Táto automatická reakcia je pravdepodobne spôsobená bolestnými spomienkami na vši, s ktorými sme v detstve viacerí z nás bojovali.

 

Svrbenie pokožky hlavy je však bežné a môže mať viac príčin. Medzi najčastejšie patria:

Bez ohľadu na príčinu však túžime po rovnakom výsledku: zbaviť sa svrbenia!

Niektoré viditeľné príznaky vám môžu napovedať, čo spôsobuje svrbenie práve vám.

Jedná sa o najčastejšiu príčinu. Pokožka hlavy je suchá a svrbí, pretože jej chýba kožný maz. Koža sa lúpe do drobných bielych šupiniek, ktoré padajú nielen na oblečenie.

Lupiny spôsobujú napríklad nevhodné prípravky na starostlivosť o pokožku hlavy, ktoré ju vysúšajú a narúšajú tak jej rovnováhu. To je typické pre väčšinu komerčne dostupných šampónov a kozmetických prípravkov. Vždy voľte šetrné produkty, ktoré pokožku chránia, ako je napríklad dermatológmi odporúčaný šampón proti lupinám.

Najlepšie je tiež vyhnúť sa príliš častému používaniu fénu alebo žehličky na vlasy, pretože vysoké teploty poškodzujú nielen pokožku hlavy, ale aj vlasy.

Všimli ste si na hlave šupiny alebo chrasty? Máte suché alebo mastné lupiny, ktoré majú bielu alebo žltú farbu? Aj niektoré typy lupín sú lepkavé a zdá sa, akoby boli k pokožke hlavy prilepené. Iný typ, šupinky, odpadávajú pri najmenšom pohybe. Jedna vec ich však spája: pocit nepríjemného svrbenia, ktoré spôsobujú.

 

Tieto príznaky môže vysvetľovať niekoľko kožných ochorení.

  • Atopický ekzém postihuje predovšetkým suchú pokožku.
  • U všetkých typov kože sa môže vyvinúť seboroická dermatitída.
  • Lupienka vlasovej pokožky môže tiež spôsobovať červené chrasty.


Niekedy je ťažké odlíšiť seboroickú dermatitídu od psoriázy, pretože príznaky sú často veľmi podobné.

Chcete sa o svojom ochorení dozvedieť viac? Spoľahlivú diagnózu vám môže stanoviť iba lekár a nasmerovať vás na čo najúčinnejšiu liečbu. V medziobdobí odporúčame na podráždené miesta aplikovať upokojujúci prípravok proti svrbeniu.

Parazity, ako napríklad vši, je niekedy ťažšie odhaliť a pritom sú častým dôvodom problémov, najmä ak máte deti v predškolskom alebo školskom veku.

Vši svojou veľkosťou pripomínajú špendlíkovú hlavičku a v hustých vlasoch sú skoro neviditeľné. Ich vajíčka sa nazývajú hnidy, sú biele a dajú sa ľahko vidieť na hnedých a čiernych vlasoch.

Medzi vzácnejšie parazity patrí napríklad mikroskopický svrab, ktorý nie je vidieť voľným okom.

Svrbenie citlivej pokožky hlavy môže vyvolať mnoho ďalších faktorov, ako sú nevhodné vlasové prípravky, opakované farbenie, stres a znečistenie prostredia. Lekár vám môže pomôcť identifikovať faktor, ktorý spôsobil svrbenie a pomôcť s následnou liečbou.

itchy hair

Máte lupiny a svrbiacu pokožku hlavy? Naučte sa rozlišovať medzi obyčajnými lupinami a kožnými ochoreniami, ako je seboroická dermatitída, ekzém a lupienka, ktoré navyše všetky môžu mať veľmi podobné príznaky.

U všetkých troch typov sa šupinky zlepujú do väčších chrást, ktoré môžu spôsobovať svrbenie. Pozrime sa na tieto kožné ochorenia bližšie.

Seboroická dermatitída je spôsobená rozmnožením kvasiniek, ktoré rastú v kožnom maze. Kvasinka sa nazýva Malassezia furfur a jedná sa o mikroskopickú špongiu, ktorá prirodzene žije na koži. Keď sa však huba na pokožke hlavy nadmerne rozmnoží, vznikajú na nej chrasty s veľkými mastnými šupinami. To je príznakom seboroickej dermatitídy. Pri tomto ochorení pozorujeme skôr prerušované svrbenie pokožky ako trvalé. Na dlhodobé upokojenie pokožky hlavy môžete použiť špeciálny šampón.

Ekzém na pokožke hlavy môže taktiež spôsobovať silné svrbenie. K ekzému sú náchylnejší tí, ktorí majú atopickú kožu, ktorá je suchá a porézna. V dôsledku toho neplní pokožka príliš dobre svoju bariérovú funkciu. Aj preto sa môžu ekzémové škvrny objaviť na rôznych miestach tela, vrátane pokožky hlavy. Tieto červené škvrny sa často vyskytujú v kombinácii s drobnými bielymi šupinkami, ktoré často nájdete na oblečení v oblasti ramien.
V niektorých prípadoch stačí na vyvolanie kontaktného ekzému používanie vybraných produktov. Dávajte si pozor na šampóny, ktoré nadmerne odmasťujú, nevhodné vlasové prípravky alebo stylingové produkty, ako sú farby, kúry, balzamy atď.

Tretím kožným ochorením je psoriáza. Je spôsobená zrýchlenou regeneráciou kožných buniek, ktoré sa hromadia na povrchu. Na pokožke tak vznikajú vyvýšené chrasty s červenými okrajmi, pokryté belavými suchými šupinami.

Táto zápalová dermatóza je spôsobená genetickými faktormi, ale vzplanutie môže byť vyvolané mnohými ďalšími faktormi. Svrbenie je často intenzívne, ale existujú spôsoby, ako ho zmierniť.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je prestať sa škrabať, aj keď je to veľmi ťažké! Škrabanie problém iba zhoršuje a môže spôsobiť podráždenie kože, ktoré môže vyústiť v ďalšie zapálenie.

Ďalším krokom je pravidelná a šetrná starostlivosť o pokožku hlavy a to produktami, ktoré pokožku nezaťažujú a ďalej nepoškodzujú.

Ak máte atopický ekzém, seboroickú dermatitídu alebo psoriázu pokožky hlavy, môže vám lekár predpísať liečbu, ktorá upokojí vzplanutie. Všetky tieto kožné ochorenia sa prejavujú vzplanutím, ktoré sa strieda s obdobiami remisie.

Počas týchto období je pokožka hlavy náchylná a špeciálna starostlivosť, ako sú jemné nelepivé šampóny, zakúpené v lekárni, vám môže pomôcť znížiť frekvenciu vzplanutia a svrbenia.

itchy hair

Vlasy si neumývajte veľmi často. Stačí raz až trikrát týždenne, pri umývaní používajte iba jemný a šetrný šampón.

Vysúšajte vlasy jemným rozčesávaním. Vlasy môžete jemne utrieť uterákom, ale netrite ich o uterák. Pokiaľ používate fén, nastavte ho na chladnejšiu teplotu.

Pokiaľ je to možné, najlepším spôsobom je nechať vlasy prirodzene uschnúť. Teplo z fénu vašu pokožku vysušuje, čo môže viesť k väčšiemu podráždeniu.

Umožnite pokožke hlavy dýchať - vyhnite sa čiapkam, klobúkom, šiltovkám a príliš tesným alebo stiahnutým účesom.