Priznajme si: keď vidíme niekoho, ako sa škriabe na hlave, často to v nás vzbudí nepokoj. Je to pravdepodobne reakcia vyvolaná bolestnými spomienkami na zavšivenie v detstve. 

 

Svrbenie pokožky hlavy je však bežné a môže mať viac príčin. Medzi tie najčastejšie patria: 

V každom prípade si prajeme všetci to isté: čo . Poďme sa pozrieť, ako určiť tú skutočnú príčinu. 

Niektoré viditeľné príznaky vám môžu napovedať, čo svrbenie pokožky hlavy spôsobuje.  

 

Jedná sa o najčastejšiu príčinu. Vaša pokožka je suchá a svrbí, pretože jej chýba kožný maz. Koža sa vám lúpe do drobných bielych šupiniek, ktoré padajú aj na oblečenie. 

Pokiaľ používate príliš drsné prípravky, vysušujete a narúšate rovnováhu pokožky hlavy. To sa stáva u väčšiny šampónov a kozmetických prípravkov. Namiesto toho odporúčame voliť šetrné produkty, ktoré pokožku chránia, ako je napríklad dermatológy odporúčaný šampón proti lupinám. 

Najlepšie je tiež vyhnúť sa príliš častému používaniu fénu alebo žehličky na vlasy, pretože vysoké teplo vlasy a pokožku hlavy poškodzuje. 

Všimli ste si na hlave plakov pokrytých šupinami? Máte tiež suché alebo mastné lupiny, ktoré sú biele alebo žlté? Niektoré lupiny sú veľmi lepkavé a zdá sa, že sú k pokožke hlavy prilepené. Iné šupinky odpadávajú pri najmenšom pohybe. Jedna vec je rovnaká: pokožka hlavy naozaj svrbí. 

Tieto príznaky môže vysvetľovať niekoľko kožných ochorení. 

Niekedy je ťažké odlíšiť seboroickú dermatitídu od psoriázy hlavy, pretože príznaky sú často veľmi podobné. 

Pokiaľ sa o svojom ochorení chcete dozvedieť viac, spoľahlivú diagnózu vám môže stanoviť iba lekár a nasmerovať vás tak na najúčinnejšiu liečbu. Medzitým však môžete na podráždené miesta aplikovať upokojujúci prípravok proti svrbeniu.  

Parazity, ako sú vši, je niekedy ťažké odhaliť a sú pravdepodobnou príčinou, najmä ak máte deti školského veku. 

Vši sú veľké ako špendlíková hlavička a na svetlých vlasoch sú neviditeľné. Ich vajíčka sa nazývajú hnidy. Sú biele a dajú sa ľahko uvidieť na hnedých a čiernych vlasoch. 

Svrab je vzácnejší parazit. Tento mikroskopický roztoč však voľným okom vidieť nie je. 

Svrbenie citlivej pokožky hlavy môže vyvolať aj mnoho ďalších faktorov.  Dôvodom môžu byť aj nevhodné vlasové prípravky, opakované farbenie a melírovanie, stres či znečistenie. 

Vyvolávajúci faktor vám spoľahlivo dokáže identifikovať iba lekár. 

svrbenie vlasov

Ak máte lupiny a veľmi vás svrbí pokožka hlavy, naučte sa rozlišovať medzi obyčajnými lupinami a kožnými ochoreniami (ako je seboroická dermatitída, ekzém a lupienka na hlave), ktoré môžu mať veľmi podobné príznaky. 

Pri všetkých troch typoch sa šupinky zlepujú do plakov, ktoré môžu spôsobovať svrbenie. Poďme sa pozrieť na tieto kožné ochorenia bližšie. 

Seboroická dermatitída je spôsobená rozmnožením kvasiniek, ktoré rastú v kožnom maze. Nazývajú sa Malassezia furfur a je to mikroskopická huba, ktorá prirodzene žije na koži. 

Keď sa však huba na pokožke hlavy nadmerne rozmnoží, vznikajú na nej plaky a šupiny s veľkými mastnými šupinami. To sú príznaky seboroickej dermatitídy. Pri tomto ochorení je svrbenie pokožky hlavy skôr prerušované ako trvalé. Na dlhodobé upokojenie pokožky hlavy môžete použiť špeciálny šampón. 

Ekzém na pokožke hlavy môže tiež spôsobovať silné svrbenie. Pokiaľ trpíte na suchú a poréznu atopickú kožu, ste k ekzému náchylnejší, pretože koža neplní dostatočne svoju bariérovú úlohu.   

Preto môže ekzém vznikať na rôznych miestach tela, vrátane pokožky hlavy. Tieto červené škvrny sa objavujú v kombinácii s tenkými bielymi šupinkami, ktoré padajú na ramená. 

V niektorých prípadoch stačí na vyvolanie kontaktného ekzému určité výrobky. Dávajte si pozor na šampóny, ktoré nadmerne mastia vlasy a nevhodné vlasové prípravky alebo stylingové produkty, ako sú farby, kúry, balzamy a pod. 

Tretím kožným ochorením je lupienka na hlave. Tá je spôsobená zrýchlenou regeneráciou kožných buniek, ktoré sa hromadia na povrchu a nie sú odstránené. Výsledkom toho sú vyvýšené plaky s červenými okrajmi pokryté belavými suchými šupinami. 

Táto zápalová dermatóza je spôsobená genetikou, vzplanutie ale môže byť vyvolané mnohými ďalšími faktormi. Svrbenie je často intenzívne, ale existujú spôsoby, ako ho zmierniť. 

 

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je prestať sa škrabať, aj keď je to veľmi ťažké. Škrabanie problém iba zhoršuje a spôsobiť môže aj podráždenie kože, ktoré má tendencia sa zapáliť. 

Najdôležitejšie je pokožku hlavy šetrne ošetrovať prípravkami, ktoré ju nepoškodzujú. 

Ak máte atopický ekzém, seboroickú dermatitídu alebo psoriázu vlasovej pokožky, môže vám lekár predpísať liečbu, ktorá vzplanutie upokojí. Všetky tieto kožné ochorenia majú spoločného činiteľa. A to vzplanutie, ktoré sa strieda s obdobiami remisie.  

Počas týchto období je pokožka hlavy stále krehká a špeciálne jemné, nelepivé šampóny zakúpené v lekárni vám môžu pomôcť znížiť frekvenciu vzplanutia a svrbenia. 

svrbenie vlasov

Umývajte si vlasy v dlhších intervaloch. Stačí raz až trikrát týždenne, v závislosti od typu vašich vlasov alebo na prostredí, v ktorom žijete. A keď už si vlasy umývate, používajte jemný, nedráždivý šampón. 

 

Vlasy sušte jemne. Ideálny spôsob je utretím uteráka. Hlavne sa vyhnite agresívnemu treniu, pretože si môžete pokožku hlavy ešte viac podráždiť. Ak používate fén, nastavte ho na chladný režim..

Ešte lepšou možnosťou je nechať vlasy prirodzene uschnúť. Teplo z fénu pokožku ešte viac vysušuje. 

Umožnite pokožke hlavy dýchať tým, že sa vyhnete čiapkam, klobúkom, šiltovkám a tesným účesom. 

Keď máte pocit, že si pokožku hlavy musíte poškriabať, namiesto toho ju jemne masírujte. Použiť môžete aj špeciálnu masku, ktorá upokojí podráždenie a svrbenie. 

 • nodé ds+ ěampon
 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Pokožka hlavy s lupinami a so šupinkami

  Patent DSactiv™

  Nodé DS+ Šampón

  (1 hodnotenie)

  Šampón, ktorý pôsobí na všetky príčiny tvorby lupín a proti ich návratu.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu a šupinateniu

  Patent D.A.F.

  Sensibio DS+ Krém

  (1 hodnotenie)

  Upokojujúca starostlivosť proti začervenaniu a šupinám.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu a šupinateniu

  Patent D.A.F.

  Sensibio DS+ Gel moussant

  (Napíšte prvú recenziu)

  Upokojujúci gél na seboroickú pokožku so šupinami

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci