Damaged skin - Scars

Koža izoluje a chráni organizmus pred vonkajším prostredím. Keď dôjde k zraneniu, telo automaticky spustí prirodzený biologický proces, ktorému hovoríme hojenie.


Hojenie predstavuje zložitý proces reparácie, počas ktorého musí organizmus zastaviť krvácanie, ochrániť, upraviť a uzavrieť ranu. Poškodené tkanivo sa musí obnoviť tak, aby sa čo najviac podobalo pôvodnému tkanivu.

Step 1

1. fáza: začiatok (od 2 do 4 dní)

Najskôr sa vytvorí krvná zrazenina, ktorá čiastočne zastaví krvácanie. Telo sa potom veľmi rýchlo pripraví na boj proti infekcii, a tým na obranu pred mikróbmi a cudzími látkami. Poškodené tkanivá sa zničia vďaka špeciálnym bunkám, ktoré ich absorbujú. Krvné kapiláry sú priepustnejšie, podporujú prechod krvnej plazmy a buniek imunitného systému, napríklad tých, ktoré tvoria protilátky, smerom k poranenej oblasti.

Step 2

2. fáza: reparácia (od 10 do 15 dní)

Malé cievy, ktoré boli počas poranenia kože poškodené, sa pomaly začnú obnovovať. Organizmus začne vypĺňať defekt novým tkanivom, a to syntézou vlákien kolagénu pomocou fibroblastov.
Vytvorí sa epitel – najvrchnejšia vrstva kože.  Zároveň dochádza k sťahovaniu rany, ktoré umožní priblíženie jej okrajov až do úplného zatvorenia. Do tohto procesu sa zapája množstvo buniek a molekúl. Táto fáza je dôležitá na zabránenie vzniku nevzhľadných jaziev. Hojenie rán neprebieha u ľudí rovnako. Čím je pokožka tmavšia a človek mladší, tým je riziko nepeknej jazvy väčšie. Navyše existujú určité oblasti tela, ktoré sa hoja horšie. Ide o oblasť hrudníka na úrovni hrudnej kosti, chrbát a oblasti v kĺbovom spojení kostí.

Step 3

3. fáza: zrenie (od 2 mesiacov do 2 rokov)

Počas tejto fázy dochádza k zhusteniu a nárastu vlákien kolagénu a elastínu, ktoré vytvoria štruktúru pokožky. Sieť ciev sa usporiada tak, aby sa vrátila do „normálneho” stavu. Zvýši sa odolnosť a elasticita. Pokožka je pevnejšia. Zacelená oblasť zostane slabšia ešte asi 2 roky, čo je obdobie, po ktorom pokožka opäť nadobudne rovnováhu.

Lézie je možné klasifikovať podľa biologických a klinických charakteristík, teda podľa potreby hydratácie/výživy a potreby oklúzie (uzavretia).

Rozlišujeme 3 druhy lézií:

Mokvajúce lézie: lézie náchylné na namáčanie, ktoré si vyžadujú vysušenie pomocou prípravku s neokluzívnym účinkom (prípravok, ktorý prepúšťa vzduch)

 • Plienkové vyrážky
 • Zapareniny v oblasti záhybov
 • Varicely s mokvajúcimi léziami
 • Pľuzgiere

 

Nemokvajúce lézie:  Nemokvajúce lézie: nezávažné až stredne závažné lézie, ktoré si vyžadujú hydratáciu pomocou semiokluzívneho prípravku (prípravok, ktorý umožní pokožke dýchať)

 • Stehy (po chirurgickom zákroku)
 • Menšie rezné rany, bežné praskliny po vysušení rany
 • Varicely v štádiu hojenia
 • Lézie po kozmetickej procedúre (peeling, laser, permanentná depilácia, tetovanie, odstránenie tetovania atď.)
 • Nemokvajúce plienkové vyrážky
 • Rádioterapia

 

Nemokvajúce lézie: stredne závažné až závažné lézie, ktoré si vyžadujú relipidačnú starostlivosť pomocou okluzívneho prípravku (prípravok, ktorý vytvorí na pokožke bariéru)

 • Praskliny, suché škvrny, pulpitidy
 • Popáleniny
 • Odreniny
 • Abrazívny laser

Body areas

V prvom rade treba vziať do úvahy topografiu jazvy. Niektoré časti tela sa hoja horšie, iné lepšie.

Napríklad v prípade rany, ktorá sa nachádza v oblasti chrbta alebo hrudníka, hrozí rozšírenie jej okrajov, čo zvyšuje riziko vzniku hypertrofických alebo keloidných jaziev.

Rany, ktoré sa nachádzajú v oblasti kolien a členkov si vyžadujú veľa času na zahojenie. Na to, aby sa zahojili správne, je nevyhnutné pozorne ich sledovať a pravidelne sa o ne starať.Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj genetický terén. Vždy treba overiť, ako sa vyvíjali predchádzajúce jazvy, aby sa posúdili riziká zlého hojenia. Rovnako netreba zabúdať, že uzatvorením rany sa nič nekončí.

Proces hojenia trvá mesiace a u každého človeka je rôzny.

Sun

V neposlednom rade je nutné dbať na optimálnu fotoprotekciu s vyšším ochranným faktorom a jej pravidelné používanie, aby sa dosiahla dobrá odolnosť proti UV žiareniu. V prípade poškodenej pokožky vystavenej slnečnému žiareniu totiž hrozí zvýšené riziko hyperpigmentácie. Ochranu pred slnečným žiarením treba zabezpečiť nielen v lete, pretože UV žiarenie je prítomné počas celého roka, aj cez oblaky, okná, v aute a podobne. Reálne riziko hyperpigmentácie hrozí počas 6. mesiacov a môže trvať až 2 roky. Či je hrozba zažehnaná, môže určiť jedine lekár.

Hour

Keď sa rana zacelí, počas niekoľkých mesiacov je potrebné dodržiavať určité opatrenia. V závislosti od oblasti, kde sa jazva nachádza, treba dávať pozor a nepôsobiť na túto oblasť silným tlakom (napríklad nenosiť ťažké veci v prípade jazvy na chrbte), pretože hrozí rozšírenie jej okrajov  (povolili by stehy).

Jazva sa musí hojiť čo možno najprirodzenejšie, ale niektoré prípravky pomôžu obmedziť chrasty, svrbenie alebo bolesti, ktoré majú negatívny vplyv na kvalitu hojenia.

Existujú určité jazvy, ktoré sa označujú ako potenciálne ťažko zahojiteľné.

Hypertrofická jazva je „aktívna” jazva, ktorá medzi 6. týždňom a 3. mesiacom po zákroku opuchne a sčervenie. Pomaly môže prejsť do keloidnej jazvy.

Známe sú aj prípady abnormálneho hojenia rán, keď sa bunky a cievy zhromaždené v okolí čerstvej jazvy neustále vyvíjajú.
 

Jazvu vždy treba pozorovať ešte 3 mesiace po zákroku a v prípade, že opuchne alebo sčervenie, sa treba poradiť s lekárom.

Weakened skin

Čo mám robiť?

Každý deň

Poškodenú oblasť chráňte podľa odporúčaní lekára. V prípade, že ide o nezávažnú léziu, kvôli ktorej ste nemuseli vyhľadať lekára, začnite dezinfekciou rany a až potom si vyberte prípravok vhodný na daný typ poškodenia.

Ak potrebujete, poraďte sa v lekárni. V prípade, že je poškodená oblasť vystavená dennému svetlu, musíte ju chrániť pred UV žiarením vhodnou fotoprotekciou, a to až do úplného zahojenia. Vyhnete sa tak hyperpigmentácii, ktorá môže zanechať  nezmazateľnú stopu.

Hygiena

Každá rana musí byť predtým, ako na ňu nanesiete nejaký prípravok, vyčistená a vydezinfikovaná.

Starostlivosť

3 hlavné typy lézií, ktoré sú uvedené vyššie, si vyžadujú rozličnú starostlivosť, ktorá vytvorí priaznivé prostredie na reparáciu pokožky a zároveň pokryje ich základné špecifické potreby, teda vysušenie, hydratáciu, vyživenie. Vyberajte si reparačné prípravky s obsahom upokojujúcich aktívnych látok, ktoré si poradia s pocitmi nepohodlia a svrbenia, pretože tie sú v štádiu reparácie časté. Musia obsahovať aj antibakteriálne účinné látky, ktoré zabránia potenciálnemu množeniu baktérií.

Všetky tieto prípravky sú určené na nezávažné lézie alebo na pokračujúcu starostlivosť a optimalizáciu reparácie po skončení liečby, ktorú vám predpísal lekár.

 • Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

  Podráždená poškodená pokožka

  Technológia Antalgicine ™

  Cicabio Krém

  Reparačný a upokojujúci krém.

  Pre koho ?

  Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Normálna až suchá citlivá pokožka

  Komplex Skin Protect™

  Atoderm Krém

  Vysoko vyživujúca a ochranná starostlivosť pre každodenné použitie.

  Pre koho ?

  Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)