Allez au contenu Allez à la navigation

Poškodená pokožka: jazvy

Spoznajte ju, aby ste sa o ňu mohli lepšie starať

Share

Nie všetky rany sú rovnaké a nie všetky si vyžadujú rovnakú starostlivosť podporujúcu hojenie. Odreniny, popáleniny, menšie zákroky, peeling, laser... Keď je pokožka poškodená, môže dôjsť k pocitom nepohodlia, bolesti alebo potrebe škriabať sa. Veľmi dôležitá je kvalita reparácie kože, ktorá priamo ovplyvňuje, či a do akej miery po poranení alebo zákroku zostanú jazvy.

Zhrnutie
  1. Ako funguje mechanizmus hojenia kože?
  2. Aké typy lézií existujú?
  3. Aké faktory zohrávajú úlohu pri hojení?
  4. Ako podporiť správne hojenie?
  5. Ako spoznať zlé hojenie?
Poškodená pokožka: jazvy

Ako funguje mechanizmus hojenia kože?

Koža izoluje a chráni organizmus pred vonkajším prostredím. Keď dôjde k zraneniu, telo automaticky spustí prirodzený biologický proces, ktorému hovoríme hojenie.
Hojenie predstavuje zložitý proces reparácie, počas ktorého musí organizmus zastaviť krvácanie, ochrániť, upraviť a uzavrieť ranu. Poškodené tkanivo sa musí obnoviť tak, aby sa čo najviac podobalo pôvodnému tkanivu.
Fázy hojenia
Hojenie spustí sériu procesov na reparáciu poranenia. Prebieha v troch po sebe nasledujúcich fázach charakterizovaných špecifickými bunkovými aktivitami, ktoré urýchľujú proces reparácie podľa presných chronologických sekvencií, ktoré nasledujú jedna po druhej. Každá fáza je dôležitá.
 
1. fáza: začiatok (od 2 do 4 dní)
Najskôr sa vytvorí krvná zrazenina, ktorá čiastočne zastaví krvácanie. Telo sa potom veľmi rýchlo pripraví na boj proti infekcii, a tým na obranu pred mikróbmi a cudzími látkami. Poškodené tkanivá sa zničia vďaka špeciálnym bunkám, ktoré ich absorbujú. Krvné kapiláry sú priepustnejšie, podporujú prechod krvnej plazmy a buniek imunitného systému, napríklad tých, ktoré tvoria protilátky, smerom k poranenej oblasti.
2. fáza: reparácia (od 10 do 15 dní)
Malé cievy, ktoré boli počas poranenia kože poškodené, sa pomaly začnú obnovovať. Organizmus začne vypĺňať defekt novým tkanivom, a to syntézou vlákien kolagénu pomocou fibroblastov.
Vytvorí sa epitel – najvrchnejšia vrstva kože.  Zároveň dochádza k sťahovaniu rany, ktoré umožní priblíženie jej okrajov až do úplného zatvorenia. Do tohto procesu sa zapája množstvo buniek a molekúl. Táto fáza je dôležitá na zabránenie vzniku nevzhľadných jaziev. Hojenie rán neprebieha u ľudí rovnako. Čím je pokožka tmavšia a človek mladší, tým je riziko nepeknej jazvy väčšie. Navyše existujú určité oblasti tela, ktoré sa hoja horšie. Ide o oblasť hrudníka na úrovni hrudnej kosti, chrbát a oblasti v kĺbovom spojení kostí.
3. fáza: zrenie (od 2 mesiacov do 2 rokov)
Počas tejto fázy dochádza k zhusteniu a nárastu vlákien kolagénu a elastínu, ktoré vytvoria štruktúru pokožky. Sieť ciev sa usporiada tak, aby sa vrátila do „normálneho” stavu.  Zvýši sa odolnosť a elasticita. Pokožka je pevnejšia. Zacelená oblasť zostane slabšia ešte asi 2 roky, čo je obdobie, po ktorom pokožka opäť nadobudne rovnováhu.

Aké typy lézií existujú?

Lézie je možné klasifikovať podľa biologických a klinických charakteristík, teda podľa potreby hydratácie/výživy a potreby oklúzie (uzavretia). Rozlišujeme 3 druhy lézií:
Mokvajúce lézie: lézie náchylné na namáčanie, ktoré si vyžadujú vysušenie pomocou prípravku s neokluzívnym účinkom (prípravok, ktorý prepúšťa vzduch)
- Plienkové vyrážky
- Zapareniny v oblasti záhybov
- Varicely s mokvajúcimi léziami
- Pľuzgiere
Nemokvajúce lézie:  nezávažné až stredne závažné lézie, ktoré si vyžadujú hydratáciu pomocou semiokluzívneho prípravku (prípravok, ktorý umožní pokožke dýchať)
- Stehy (po chirurgickom zákroku)
- Menšie rezné rany, bežné praskliny po vysušení rany
- Varicely v štádiu hojenia
- Lézie po kozmetickej procedúre (peeling, laser, permanentná depilácia, tetovanie, odstránenie tetovania atď.)
- Nemokvajúce plienkové vyrážky
- Rádioterapia
Nemokvajúce lézie: stredne závažné až závažné lézie, ktoré si vyžadujú relipidačnú starostlivosť pomocou okluzívneho prípravku (prípravok, ktorý vytvorí na pokožke bariéru)
- Praskliny, suché škvrny, pulpitidy
- Popáleniny
- Odreniny
- Abrazívny laser

Aké faktory zohrávajú úlohu pri hojení?

V prvom rade treba vziať do úvahy topografiu jazvy. Niektoré časti tela sa hoja horšie, iné lepšie.
Napríklad v prípade rany, ktorá sa nachádza v oblasti chrbta alebo hrudníka, hrozí rozšírenie jej okrajov, čo zvyšuje riziko vzniku hypertrofických alebo keloidných jaziev.
Rany, ktoré sa nachádzajú v oblasti kolien a členkov si vyžadujú veľa času na zahojenie. Na to, aby sa zahojili správne, je nevyhnutné pozorne ich sledovať a pravidelne sa o ne starať.
Veľmi dôležitú úlohu zohráva aj genetický terén. Vždy treba overiť, ako sa vyvíjali predchádzajúce jazvy, aby sa posúdili riziká zlého hojenia. Rovnako netreba zabúdať, že uzatvorením rany sa nič nekončí. Proces hojenia trvá mesiace a u každého človeka je rôzny.

Ako podporiť správne hojenie?

Keď sa rana zacelí, počas niekoľkých mesiacov je potrebné dodržiavať určité opatrenia. V závislosti od oblasti, kde sa jazva nachádza, treba dávať pozor a nepôsobiť na túto oblasť silným tlakom (napríklad nenosiť ťažké veci v prípade jazvy na chrbte), pretože hrozí rozšírenie jej okrajov  (povolili by stehy).
Jazva sa musí hojiť čo možno najprirodzenejšie, ale niektoré prípravky pomôžu obmedziť chrasty, svrbenie alebo bolesti, ktoré majú negatívny vplyv na kvalitu hojenia.
V neposlednom rade je nutné dbať na optimálnu fotoprotekciu s vyšším ochranným faktorom a jej pravidelné používanie, aby sa dosiahla dobrá odolnosť proti UV žiareniu. V prípade poškodenej pokožky vystavenej slnečnému žiareniu totiž hrozí zvýšené riziko hyperpigmentácie. Ochranu pred slnečným žiarením treba zabezpečiť nielen v lete, pretože UV žiarenie je prítomné počas celého roka, aj cez oblaky, okná, v aute a podobne. Reálne riziko hyperpigmentácie hrozí počas 6. mesiacov a môže trvať až 2 roky. Či je hrozba zažehnaná, môže určiť jedine lekár.

Ako spoznať zlé hojenie?

Existujú určité jazvy, ktoré sa označujú ako potenciálne ťažko zahojiteľné. Hypertrofická jazva je „aktívna” jazva, ktorá medzi 6. týždňom a 3. mesiacom po zákroku opuchne a sčervenie. Pomaly môže prejsť do keloidnej jazvy. Známe sú aj prípady abnormálneho hojenia rán, keď sa bunky a cievy zhromaždené v okolí čerstvej jazvy neustále vyvíjajú.
Jazvu vždy treba pozorovať ešte 3 mesiace po zákroku a v prípade, že opuchne alebo sčervenie, sa treba poradiť s lekárom.