Allez au contenu Allez à la navigation

Škvrnitá pokožka a poruchy pigmentácie

Spoznajte ju, aby ste sa o ňu mohli lepšie starať

Share

Farba pokožky je zvyčajne daná fototypom človeka a jeho vystavením slnku. Miesta často vystavené slnku sú tmavšie ako tie, ktoré sú zakryté. Prirodzený pigment určuje farbu pokožky a melanín, ktorý organizmus vylučuje na ochranu pokožky pred UV žiarením, jej dáva opálenie. Poruchy pigmentácie sú spojené s nesprávnym fungovaním melanínu, ktoré spôsobuje buď hyperpigmentáciu (tmavé škvrny), alebo depigmentáciu (svetlejšie škvrny). V prípade depigmentácie ide obvykle o ochorenie, ako je vitiligo alebo albinizmus, ktoré ukáže lekárske vyšetrenie.

Zhrnutie
  1. Čo je pigmentácia?
  2. Ako funguje pigmentácia?
  3. Škvrny súvisiace s pobytom na slnku a vekom
  4. Škvrny súvisiace s hormonálnymi zmenami a užívaním antikoncepcie
  5. Škvrny súvisiace s fototoxickými látkami alebo poškodením pokožky
Škvrnitá pokožka a poruchy pigmentácie

Čo je pigmentácia?

Keď neberieme do úvahy opálenie, farba pokožky je prirodzená – je to jej pigmentácia.
Táto farba závisí od kožných buniek nazývaných melanocyty, ktorých vlastnosťou je tvorba pigmentu známeho pod názvom melanín. Melanín prítomný v pokožke zabezpečuje prirodzenú ochranu pred ultrafialovými lúčmi (UV), ktoré vyžaruje slnko.
 
 Existujú 2 typy melanínu:
1. Eumelanín
Známejší pod pojmom „pravý melanín”, je čiernej alebo tmavohnedej farby a majú ho ľudia s tmavšou pokožkou (chráni pred UV žiarením).
2. Feomelanín
Nazýva sa aj „červený alebo červenohnedý melanín”. Je prítomný u ľudí so svetlou pokožkou alebo ryšavými vlasmi (nechráni pred UV žiarením, naopak, jeho syntéza generuje voľné radikály, ktoré sú pre pokožku nebezpečné).
U každého človeka je pomer týchto dvoch melanínov rôzny. Predurčuje prirodzenú farbu pokožky a opálenie, ktoré vznikne pobytom na slnku.

Ako funguje pigmentácia?

Pigmentácia je výsledkom komplexného procesu, ktorý tvoria 4 etapy:
1. Ultrafialové lúče a „biologické mediátory” (látky prítomné v kožných bunkách) stimulujú proces pigmentácie, a tým aj funkciu tvorby melanínu v bunkách nazývaných melanocyty.
2. Melanocyty vytvárajú melanín.
3. Takto vytvorený melanín sa rozptyľuje do vrstiev epidermy.
4. Následne smeruje k povrchu pokožky, pretože bunky epidermy sa neustále obnovujú.

Škvrny súvisiace s pobytom na slnku a vekom

UV lúče prechádzajú cez epidermu a stimulujú pigmentové bunky kože (melanocyty). Niektoré melanocyty sa neustále narúšajú a potom začnú plynule vylučovať veľké množstvo melanínu. Škvrny sa objavia, keď tvorba melanínu neprimerane vzrastie a keď sa toto nadbytočné množstvo melanínu nerozloží na povrchu pokožky rovnomerne. Ten sa potom na určitých miestach nahromadí a vytvára nevzhľadné škvrny.
Nadmerné vystavovanie sa slnku (príliš dlhý alebo intenzívny pobyt na slnku) časom spôsobuje nadmernú tvorbu melanínu, čo sa prejavuje tvorbou škvŕn nazývaných aj „pečeňové škvrny” (okrúhle a ploché malé škvrny rôznych rozmerov). Tieto škvrny sa častejšie objavujú u ľudí, ktorí pracujú vonku (námorníci, stavební robotníci, ...).
Riziko hyperpigmentácie navyše stúpa so starnutím buniek a hyperpigmentácia sa v priebehu času spravidla vytvára v oblastiach, ktoré sú najviac vystavované slnku (tvár, krk, ruky, ...). Slnko a vek teda predstavujú dva hlavné faktory vzniku pigmentových škvŕn, ktorým sa hovorí „pečeňové” alebo „starecké” škvrny. Pečeňové škvrny sa vyskytujú v prípade 90 % ľudí bielej pleti, ktorí majú viac než 50 rokov. Postihnúť môžu akýkoľvek typ pokožky.

Škvrny súvisiace s hormonálnymi zmenami a užívaním antikoncepcie

Hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza v tehotenstve alebo pri užívaní antikoncepcie, môžu spôsobovať hyperpigmentáciu.
U žien s hnedými vlasmi a tmavšou pokožkou môžu hormonálne zmeny vyvolať vznik „hnedej masky” na tvári, ktorej sa hovorí „melasma” alebo „tehotenská maska”. Ide o škvrny, ktoré sa nachádzajú v hornej časti tváre okrem pokožky hlavy, ktoré sú výraznejšie v lete. Ich farba je rôzna a tmavne pod vplyvom ultrafialového žiarenia.
K tejto nezávažnej pigmentácii dochádza náhle, ale upokojí sa alebo úplne zmizne, keď sa hladina hormónov vráti do normálneho stavu (napríklad po narodení dieťaťa). Zvyšková pigmentácia však môže pretrvávať ešte niekoľko mesiacov, dokonca niekoľko rokov.
V niektorých prípadoch sa „tehotenská maska” objaví aj mimo obdobia tehotenstva alebo užívania antikoncepcie.

Škvrny súvisiace s fototoxickými látkami alebo poškodením pokožky

Niektoré rastliny (rastlinné druhy), vône alebo lieky môžu v spojení so slnečným žiarením vyvolať výskyt hnedých škvŕn, ktoré vyplývajú z fotesenzitívnej reakcie (fototoxicita).
V prípade pokožky s poraneniami alebo jazvami (následky popálenia, spálenia slnkom, hojenia zápalových lézií, predovšetkým akné) sa ľahšie vytvoria pigmentové škvrny, ak je vystavená UV žiareniu.