Pojem „atopický“ je odvodený od gréckeho slova atopos = zvláštny, cudzí. Vyjadruje niečo, čo prebieha atypicky. Teda inak, ako je bežné. 

Je atopia dedičná?

Atopická dermatitída je silne dedične podmienená. Pokiaľ je jeden z rodičov atopik, pravdepodobnosť, že dieťa bude atopikom sa pohybuje na úrovni 50 – 60 %. Ak sú atopikmi obaja rodičia, riziko rozvoja atopie u dieťaťa je až na úrovni 80 %. 

Alergická nádcha, priedušková astma, zápal spojiviek, atopický ekzém a iné sú prejavom atopie. 

 

Čo je atopická dermatitída (atopický ekzém)?

Atopická dermatitída alebo atopický ekzém (nesprávne exém) je svrbivé akútne, subakútne alebo chronické zápalové kožné ochorenie detí i dospelých, ktoré má tendenciu opätovne sa vracať. Je dedičné. Narušená je stavba a funkcia kože, ktorá je sprevádzaná poruchami imunity. 

Atopický ekzém sa prejavuje ako zvýšená citlivosť kože a slizníc dýchacieho a tráviaceho traktu na látky, ktoré sa v našom prostredí vyskytujú bežne, napríklad na prach, peľ alebo roztoče. Citlivosť môže byť zvýšená aj v prípade látok, s ktorými je atopik bežne v kontakte (potraviny, kovy, kozmetika atď.). 

Látky sa do tela dostávajú kožou, dýchacími cestami alebo tráviacim ústrojenstvom. Tu sa stretávajú so zvýšenou a nevyváženou reakciou imunitného systému. Atopik produkuje proti týmto alergénom protilátky. Ide o imunoglobulíny, označované skratkou IgE. 

Atopická dermatitída je najčastejšie kožné ochorenie u detí a jej výskyt začal celosvetovo stúpať. Je preto dôležité, aby sme vedeli toto ochorenie správne diagnostikovať a účinne zvládať jeho liečbu. Hlavne pri miernych formách atopického ekzému je navyše veľmi dôležité predchádzať jeho rozšíreniu. 

Sklon k ochoreniu atopickou dermatitídou sa v rodinách dedí spolu so sklonom k ostatným atopickým ochoreniam, ako sú alergická nádcha, astma a iné alergické ochorenia. 

 

Koža atopika je suchá, spôsobuje jemné trhlinky. Alergény a iné dráždivé látky tak prenikajú do kože oveľa rýchlejšie. Vznikajú drobné pupienky až ložiská ekzému, opuchy, začervenanie až prípadné mokvanie. Najhorším príznakom býva svrbenie kože. 

Okrem týchto vonkajších faktorov majú vplyv na svrbenie a zápaly aj vnútorné príčiny: zlá životospráva, stres, infekcia a potraviny, ktoré zvyšujú histamín v organizme. 

Neexistuje žiadny špecifický test na stanovenie diagnózy atopickej dermatitídy. Diagnóza vychádza z komplexnej anamnézy a klinického vyšetrenia dermatológom. 

 

Atopická dermatitída sa môže u každého prejaviť inak. Mení sa s vekom a rozdeľuje sa do 3 fáz:

Prvé prejavy atopie sa u bábätka objavujú už v 2. – 3. mesiaci života. Najčastejšie na lícach, trupe alebo na nohách ako suché začervenané pľuzgieriky alebo červené škvrny. Tie majú neskôr tendenciu splývať do väčších začervenaných ložísk s nejasným ohraničením. Prejavy môže sprevádzať až prudké svrbenie.

Začína približne 2. rokom života dieťaťa. Zápalové prejavy sa objavujú vo väčšej miere, hlavne v záhyboch končatín, na krku, okolo zápästia, členkov, ale aj na zvyšku tela. Sú spojené s úporným svrbením a často aj so zväčšením lymfatických uzlín.

Nastáva v období adolescencie a pretrváva do dospelosti. Zápalové prejavy postihujú okrem tváre aj trup a končatiny. Koža v ložiskách ekzému je zhrubnutá a pretrváva nepríjemné svrbenie. Obdobia zlepšenia sa striedajú so vzplanutím ochorenia. V dospelosti sa často objavuje kontaktná alergická dermatitída spolu s precitlivenosťou na rôzne látky, najčastejšie na kovy. 

Jednotlivé vývojové obdobia na seba môžu plynule nadväzovať alebo môže niektoré z nich chýbať. Priebeh ochorenia tak môže byť u každého pacienta iný, u niekoho sa dokonca môže po prvýkrát objaviť až v dospelosti. 

Zvýšená suchosť pokožky: nedostatočná ochranná bariéra kože

Dráždivé podnety: častý kontakt s vodou, mydlá, saponáty, pracie a čistiace prostriedky, dezinfekčné látky, chlór, kontakt s vlnou, pieskom, hlinou môžu spôsobiť svrbenie tela

Kontaktné a vzdušné alergény: domáci prach, roztoče, pele, zvieracie alergény, srsť, plesne

Potravinové alergény: mlieko, vajcia, ryby, morské plody, citrusové plody, kiwi, ananás, mango, jahody, ríbezle, paradajky, paprika, zeler, petržlen, chren, čokoláda, kakao, mak, med, orechy, strukoviny, sója, horčica, bielkoviny v obilninách, kyslá kapusta, konzervované potraviny, exotické koreniny, údeniny

Mikroorganizmy: bakteriálne infekcie (predovšetkým zlatý stafylokok), vírusové ochorenia horných dýchacích ciest, plesňové infekcie (predovšetkým kvasinky)

Ostatné vplyvy: rast zúbkov, očkovanie, stres, psychické zmeny, horúčava a potenie, klimatické zmeny, hormonálne zmeny (dospievanie)

Dá sa atopický ekzém vyliečiť?

Ide o vrodenú dispozíciu kože k zápalovej reakcii, ktorá, bohužiaľ, pretrváva po celý život. Ani najúčinnejšie lieky nedokážu odstrániť náchylnosť na túto chorobu. 

Pri starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení sa dá atopická dermatitída bezpečne udržať v bezpríznakovom štádiu. Vekom sa príznaky väčšinou zmierňujú a u väčšiny detí úplne zmiznú. Žiada si to však veľkú trpezlivosť nielen rodičov, ale aj pacientov. 

Je potrebné odstrániť všetky faktory spôsobujúce podráždenie, zvoliť vhodnú životosprávu, pravidelne navštevovať dermatológa a dodržiavať liečebné opatrenia. 

 

Ako sa starať o atopickú pokožku?

Liečba atopickej dermatitídy zahŕňa pravidelné premasťovanie kože zvláčňujúcimi krémami a masťami (emolienciami). Veľmi pomôžu aj hydratačné prípravky do kúpeľa. Samozrejme, k prevencii a výberu ošetrujúcich produktov je potrebné pristupovať individuálne. 

V prípade akútneho vzplanutia a vzniku zápalových ložísk je potrebná konzultácia s dermatológom, ktorý určí najvhodnejšiu liečbu. Najčastejšie sa podávajú antihistaminiká kontrolujúce svrbenie kože. Účinná je aj lokálna protizápalová liečba, ktorá zahŕňa aj krátkodobo podávané lokálne kortikosteroidné externé a topické imunomodulátory. 

Lokálna protizápalová liečba zahŕňa aj krátkodobo podávané lokálne kortikosteroidné externé a topické imunomodulátory. Cieľom je predovšetkým zastaviť zápal. 

 

Aká je správna životospráva pri atopickej dermatitíde?

Pokiaľ zistíte, že máte atopický ekzém v rodine, s opatreniami je vhodné začať čo najskôr. Ideálne už počas tehotenstva, a to odstránením alergénov v posledných mesiacoch tehotenstva a počas dojčenia. V strave dojčaťa tiež odďaľujeme bielkoviny kravského mlieka a obilniny. 

Pri zavádzaní potravín má najvýraznejší vplyv výživa dieťaťa do prvého roku života. V neskoršom veku postupne slabne. Je dôležité vyhýbať sa dráždivým potravinám , ktoré sme spomínali vyššie. 

Bezprašné, chladnejšie prostredie bez kobercov je pre ľudí s atopickým ekzémom priaznivejšie. 

Snažíme sa zaistiť vlhké, bezprašné a skôr chladnejšie prostredie, ideálne bez kobercov a záclon. Vhodný je vzdušný odev, svetlé bavlnené oblečenie a vyhýbanie sa vlne. Oblečenie by malo byť pred prvým použitím riadne vyprané a dôkladne vypláchané v prášku určenom pre citlivú detskú kožu (Lovela, mydlové vločky). Nepoužívame aviváž. 

Veľmi pomáha denník, ktorý dokáže odhaliť individuálne alergény a dráždivé vplyvy. Najlepší spôsob liečby je práve prevencia.