Pojem „atopický“ je odvodený od gréckeho slova atopos = zvláštny, cudzí. Vyjadruje niečo, čo prebieha atypicky. Teda inak ako je bežné.

Je atopia dedičná?

Atopické ochorenie je silne dedične podmienené. Ak je jeden z rodičov atopik, pravdepodobnosť, že dieťa bude atopikom, sa pohybuje takisto na úrovni 50 - 60 %. Ak sú atopikmi obaja rodičia, riziko rozvoja atopie u dieťaťa je až na úrovni 80 %.

 

Alergická nádcha, priedušková astma, zápal spojiviek, atopický ekzém a iné sú prejavom ATOPIE.

 

Čo je atopická dermatitída (atopický ekzém)?

Atopická dermatitída alebo atopický ekzém (nesprávne exém) je svrbiace akútne, subakútne alebo chronické zápalové kožné ochorenie detí aj dospelých, ktoré ma tendenciu opätovne sa vracať. Je dedičné. Narušená je stavba a funkcia kože, sprevádzaná poruchami imunity.

Atopický ekzém sa prejavuje ako zvýšená citlivosť kože a slizníc dýchacieho a tráviaceho traktu voči látkam, ktoré sa v našom prostredí bežne vyskytujú (pele, prach, roztoče…), respektíve atopik je s nimi v kontakte v bežnom živote (potraviny, kovy, kozmetika atď.).

Látky sa do tela dostávajú kožou, dýchacími cestami alebo tráviacim ústrojenstvom. Tu sa stretávajú so zvýšenou a nevyváženou reakciou imunitného systému. Atopik produkuje proti týmto alergénom protilátky. Ide o imunoglobulíny, označované skratkou IgE.

Atopická dermatitída je najčastejšie kožné ochorenie u detí a jej výskyt, žiaľ, celosvetovo stúpa. Považujeme preto za dôležité, aby sme vedeli toto ochorenie správne diagnostikovať a účinne manažovať jeho liečbu. Najmä pri miernych formách atopického ekzému, kde je veľmi dôležité predchádzať jeho šíreniu.

 

Sklon k atopickej dermatitíde sa v rodinách dedí spolu so sklonom k ostatným atopickým ochoreniam, ako sú alergická nádcha, astma a iné alergické ochorenia.

 

Koža atopika je suchá, čo spôsobuje jemné trhlinky. Alergény a iné dráždivé látky tak do kože prenikajú oveľa rýchlejšie. Vznikajú drobné pupence až ložiská ekzému, opuch, začervenanie a prípadne až mokvanie. Najhoršie však býva svrbenie kože.

Okrem týchto vonkajších faktorov vplývajú na svrbenie a zápaly aj vnútorné príčiny: zlá životospráva, stres, infekcia a potraviny, ktoré zvyšujú histamín v organizme.

Neexistuje žiaden špecifický test pre stanovenie diagnózy atopickej dermatitídy. Diagnóza vychádza z komplexnej anamnézy a klinického vyšetrenia dermatológom.

 

Atopická dermatitída sa môže u každého prejaviť inak. Mení sa s vekom a rozdeľuje sa do 3 fáz:

Prvé prejavy atopie sa u bábätka objavujú už v 2. - 3. mesiaci života. Najčastejšie na lícach, trupe či na nohách ako suché začervenané pľuzgieriky alebo červené fľaky. Tie majú neskôr tendenciu splývať do väčších začervenaných ložísk s nepresným ohraničením. Prejavy môžu sprevádzať až prudké svrbenie.

Začína približne 2. rokom života dieťaťa. Zápalové prejavy sa objavujú vo väčšej miere, najmä v zhyboch končatín, na krku, okolo zápästí, členkov, ale aj na zvyšku tela. Sú spojené s úporným svrbením a často aj so zväčšením lymfatických uzlín.

Nastáva v období adolescencie a pretrváva do dospelosti. Zápalové prejavy postihujú okrem tváre aj trup a končatiny. Koža v ložiskách ekzému je zhrubnutá a pretrváva nepríjemné svrbenie. Obdobia zlepšenia sa striedajú so vzplanutím ochorenia. V dospelosti sa často objavuje kontaktná alergická dermatitída spolu s precitlivenosťou na rôzne látky, najčastejšie na kovy.

Postihnutí môžu prejsť všetkými fázami ochorenia alebo ich niektoré aj obídu. Choroba sa môže objaviť aj po dlhých obdobiach bez ťažkostí.

Zvýšená suchosť pokožky: nedostatočná ochranná bariéra kože

Dráždivé podnety: častý kontakt s vodou, mydlá, saponáty, pracie a čistiace prostriedky, dezinfekčné látky, chlór, kontakt s vlnou, pieskom, hlinou môžu spôsobiť svrbenie tela

Kontaktné a vzdušné alergény: domáci prach, roztoče, pele, zvieracie alergény, srsť, plesne

Potravinové alergény: mlieko, vajcia, ryby, morské plody, citrusové plody, kiwi, ananás, mango, jahody, ríbezle, paradajky, paprika, zeler, petržlen, chren, čokoláda, kakao, mak, med, orechy, strukoviny, sója, horčica, bielkoviny v obilninách, kyslá kapusta, konzervované potraviny, exotické koreniny, údeniny

Mikroorganizmy: bakteriálne infekcie (predovšetkým zlatý stafylokok), vírusové ochorenia horných dýchacích ciest, plesňové infekcie (predovšetkým kvasinky)

Ostatné vplyvy: rast zúbkov, očkovanie, stres, psychické zmeny, horúčava a potenie, klimatické zmeny, hormonálne zmeny (dospievanie)

Náchylnosť k atopickej dermatitíde nie je možné odstrániť, dá sa však udržať v bezpríznakovom štádiu.

 

Dá sa atopický ekzém vyliečiť?

Ide o vrodenú dispozíciu kože k zápalovej reakcii, ktorá, žiaľ, pretrváva po celý život. Ani najúčinnejšie lieky nedokážu náchylnosť k tejto chorobe odstrániť.

Pri starostlivom dodržiavaní preventívnych a liečebných opatrení sa dá atopická dermatitída bezpečne udržať v bezpríznakovom štádiu. Vekom sa príznaky zvyknú zmierňovať a u väčšiny detí úplne vymiznú. Vyžaduje si to však veľkú trpezlivosť ako rodičov, tak aj pacientov.

Je potrebné odstrániť všetky faktory spôsobujúce podráždenie, zvoliť vhodnú životosprávu, pravidelne navštevovať dermatológa a dodržiavať liečebné opatrenia.

 

Ako sa starať o atopickú pokožku?

Liečba sa skladá z pravidelného premasťovania kože zvláčňujúcimi krémami a masťami (emolienciami). Veľmi pomôžu aj hydratačné prípravky do kúpeľa. Samozrejme, k prevencii a výberu ošetrujúcich produktov je potrebné pristupovať individuálne.

V prípade akútneho vzplanutia a vzniku zápalových ložísk je nevyhnutná konzultácia dermatológa, ktorý určí najvhodnejšiu liečbu. Najčastejšie sa podávajú antihistaminiká kontrolujúce svrbenie kože. Účinná je aj lokálna protizápalová liečba, ktorá zahŕňa aj krátkodobo podávané lokálne kortikosteroidné externé a topické imunomodulátory.

 

Lokálna protizápalová liečba zahŕňa aj krátkodobo podávané lokálne kortikosteroidné externá a topické imunomodulátory. CIeľom je zápal predovšetkým zastaviť.

 

Aká je správna životospráva pri atopickej dermatitíde?

Ak zistíte, že máte atopický ekzém v rodine, s opatreniami je vhodné začať čo najskôr. Ideálne už počas tehotenstva, a to odstránením alergénov v posledných mesiacoch tehotenstva a počas dojčenia. V strave dojčaťa tiež odďaľujeme bielkoviny kravského mlieka a obilniny.

Pri zavádzaní potravín má najvýraznejší vplyv výživa dieťaťa do prvého roku života. V neskoršom veku postupne slabne. Je dôležité vyhýbať sa dráždivým potravinám, ktoré sme spomínali vyššie.

 

Lokálna protizápalová liečba zahŕňa aj krátkodobo podávané lokálne kortikosteroidné externá a topické imunomodulátory. CIeľom je zápal predovšetkým zastaviť.

 

Snažíme sa zabezpečiť vlhké, bezprašné a skôr chladnejšie prostredie, ideálne bez kobercov a záclon. Vhodný je vzdušný odev, svetlé bavlnené oblečenie a vyhýbanie sa vlne. Oblečenie by malo byť pred prvým použitím riadne vypraté a dôkladne vypláchané v prášku určenom na citlivú detskú kožu (Lovela, mydlové vločky). Nepoužívame aviváž.

Veľmi pomáha denník, ktorý dokáže odhaliť individuálne alergény a dráždivé vplyvy. Najlepší spôsob liečby je práve prevencia.

O atopii, atopickom ekzéme a živote s ním sa dozviete viac v ďalších článkoch na tejto stránke aj na seminároch, ktoré pravidelne organizujeme.