Atopic dermatitis in adults

Atopickým ekzémom trpia najviac deti. Nie sú však jediné, ktorých sa táto forma ekzému týka. Odhaduje sa, že v priemyselne vyspelých krajinách s atopiou bojuje zhruba 10 % dospelých . Niektorí s ňou museli žiť po celé detstvo a dospievanie. U iných sa atopický ekzém prvýkrát objaví práve až v dospelosti. Jeho začiatky sú spájané s pokožkou, ktorá je nadmerne pórovitá, čo je typicky dedičný rys. Ľudia s ekzémom majú veľmi suchú kožu, ktorá navyše neplní svoju bariérovú funkciu – teda nedarí sa jej blokovať dráždivé látky z okolitého prostredia.Ak sa chcete dozvedieť viac o detskom ekzéme, ďalšie informácie prinášame v tomto článku.

Ak sa chcete dozvedieť viac o detskom ekzéme, ďalšie informácie prinášame v tomto článku.

"Narodila som sa s atopickou dermatitídou. Pri pôrode som bola úplne červené bábätko s ekzémom. A ten nikdy nezmizol."

Elisa, 26 rokov

 

"Niekoľko členov našej rodiny má atopický ekzém. Takže v tom hrá rolu genetika. U mňa sa navyše ekzém objavil, keď mi bolo len pár týždňov. Nikdy som vlastne nespoznala život bez neho."

Aurélia, 26 rokov

 

"Som jediná v rodine, kto ekzém má. Prepukol u mňa, keď som bola celkom malá. Moje prvé spomienky sú z doby, keď som mala 6 alebo 7 rokov."

Jules, 22 rokov

Čo je dobré vedieť:

 • Atopický ekzém prechádza cyklami zápalu a pokojných období. Ľudia s atopickou kožou majú genetickú predispozíciu, vďaka ktorej je ich koža poréznejšia a to umožňuje alergénom ľahšie preniknúť do kože. Prejavy ekzému potom môžu vyvolať najrôznejšie spúšťacie alebo zhoršujúce faktory ako sú napr. zle zvolené toaletné potreby, strava, stres, chlad, peľ, znečistenie, látky oblečenia, ktoré pokožku dráždia…
 • V dospelosti sa ekzém a jeho červené škvrny nachádzajú predovšetkým na tvári (na očných viečkach, ušiach, krku...), ďalej na rukách a pažiach, nohách a bruchu.

 • Škvrny môžu intenzívne svrbieť, čo má priamy vplyv na spánok a kvalitu sociálnych vzťahov s rodinou a priateľmi alebo v práci...

"Všeobecne sú škvrny z ekzému veľmi červené, koža môže byť popraskaná a mokrá. Najčastejšie sa mi škvrny objavujú na rukách, na zadnej strane kolien a na vnútornej strane lakťov, na pätách, členkoch a na prednej časti chodidiel."

Elisa, 26 rokov

 

"Prepuknutie ekzému môže byť krátke, teda trvať niekoľko týždňov, alebo dlhšie, napríklad až päť mesiacov. Záleží na tom, čo sa deje. Na celom tele sa mi robia červené škvrny. Mám ich na tvári, rukách a nohách, koža je veľmi suchá a intenzívne svrbí."

Aurélia, 26 rokov

 

"Môj atopický ekzém nie je taký vážny. Vždy sa objaví a potom zase zmizne. Červené škvrny mám najmä v oblasti lakťov, kolien, na krku a svrbia ma."

Jules, 22 rokov

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.

  Dospelí sa v porovnaní s dospievajúcimi za svoju kožu menej hanbia: zvládli opustiť bezpečie rodiny a venujú sa sexualite, profesijnému životu a spoločenskému prostrediu. Čo sa týka atopie, svojho problému sú si vedomí. Je ale pravdou, že určité udalosti v minulosti na nich mohli zanechať "jazvy" - preto je stále dôležité ich uistiť o tom, ako ich pokožka a telo funguje a ako udržať zdravý životný štýl."

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.

  Atopia sa môže objaviť v každom veku. Kožná anomália je často prítomná od počiatku, ale v epigenetike samozrejme existuje obrovská rozmanitosť. Na vzniku atopického ekzému sa v skutočnosti podieľa asi 100 génov. Veľa tiež záleží na faktoroch, ktoré ekzém vyvolávajú.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.

Pokiaľ trpíte atopickým ekzémom, súčasná situácia, ktorá reaguje na Covid-19, pravdepodobne vašu situáciu nijako nezlepšila. Opakované umývanie rúk a dezinfekcia hydroalkoholovým gélom sú náporom pre už aj tak krehkú pokožku. Opakované umývanie rúk a používanie dezinfekcie pokožku ešte viac vysušuje a môže tak spôsobiť ďalší diskomfort.

Eczema and hygiene

Liečba ekzému: aké existujú riešenia?

Dospelí často skúšajú rôzne stratégie, ako definitívne vyliečiť svoj atopický ekzém – od tých najracionálnejších rád až po tie, ku ktorým ich naviedla fantázia. Jedinou liečbou, ktorá je účinná pri vzplanutí ekzému alebo zápalu, je aplikácia lokálnych kortikosteroidov, ktoré predpisuje lekár. Zároveň sa treba o pokožku denne starať pomocou špeciálnych prípravkov pre atopickú pokožku, vrátane kombinácie sprchového oleja a zvláčňujúceho balzamu.

 

"Navštívila som toľko rôznych lekárov, dermatológov a alergológov. Bola som dokonca aj u čarodejnice a hypnotizéra... Používala som toľko prípravkov na ruky, dokonca aj mlieko – v nádeji, že ekzém zmizne. Vyskúšala som snáď všetko. Ale jediná vec, ktorá naozaj zmierňuje začiatok ekzému, je odhodlanie ku každodennej hygiene a starostlivosti o pleť, ktorá je prispôsobená jej potrebám. Ak niekam odchádzam, vždy si beriem so sebou všetky produkty, ktoré používam, a to aj keď je to len na víkend. To isté platí pre kortikosteroidy na lokálnu liečbu."

Elisa, 26 rokov

 

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.

  Žiadna zázračná liečba neexistuje . Pacienti musia prevziať kontrolu nad svojím ochorením. To znamená, že musia porozumieť svojej koži, aby skutočne pochopili, prečo je konkrétny prípravok alebo vybraná liečba najužitočnejšia práve pre nich. Jedine tento spôsob zaistí, že pacienti verne dodržiavajú odporúčanú liečbu a nakoniec nad svojim ekzémom prevezmú kontrolu. A nenechajú ho tak ovládnuť svoj život."

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.
 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psychológ.

  Doplnková liečba pomocou vybraných prípravkov? Iste, prečo nie? Je veľmi dôležité brať do úvahy presvedčenie pacienta. Avšak všetky by mali byť doplnkom profesionálnej lekárskej liečby.

  Joël Pacoret, Psychológ.

Dobré vedieť

Odhaľovanie záhad vášho atopického ekzému môže často pripomínať detektívku! Každý pacient reaguje na faktory, ktoré ekzém vyvolávajú alebo zhoršujú, svojim spôsobom . Horúce, studené, sladké potraviny, špecifický materiál oblečenia, toaletné potreby. Dávajte pozor a všímajte si, ako na jednotlivé podnety reagujete. (Nie je z toho potrebné robiť posadnutosť!)

"Počas každodenného života je toľko vecí, ktoré môžu spôsobiť vzplanutie ekzému: špecifické mydlá a čistiace prostriedky, prach, stres, jarný peľ, teplo, chlad. Myslím, že svoju úlohu hrá aj znečistenie prostredia. Môj atopický ekzém sa začal prejavovať na tvári, keď som sa pred šiestimi rokmi presťahovala do veľkého mesta."

Aurélia, 26 rokov

 

"Všeobecne sa považujem za pomerne pokojného človeka, takže si nemyslím, že by na mňa stres mal nejaký vplyv. Namiesto toho sa snažím hľadať príčiny výskytu ekzému medzi peľom, prachom, roztočmi... Tieto veci ekzém často spustia. Vplyv môže mať napríklad aj tvrdosť vody."

Jules, 22 rokov

Psychological impact of adults with eczema

Vo Francúzsku si 82 ​​% opýtaných myslí, že atopický ekzém súvisí so stresom. Je pravda, že stres je jedným zo zhoršujúcich faktorov ekzému, ale nie je jeho prvotnou príčinou. Ekzém nie je psychosomatické ochorenie, aj keď má vplyv na psychický stav človeka. Od svrbenia, ktoré sa môže rýchlo stať posadnutosťou, až po neustále nepríjemné pocity a strach z toho, ako vás vidia ostatní, môže atopický ekzém ovplyvniť aj vašu náladu. 

Koža a dotyky sú podstatnou súčasťou našich sociálnych vzťahov. Červené škvrny ekzému môžu v niektorých ľuďoch, ktorí sa s atopickou dermatitídou nestretli, vyvolať pocity strachu. Iní sa môžu obávať, že je to nákazlivé alebo že škvrny svedčia o zlej hygiene. To potom ovplyvňuje vnímanie problému a môže ovplyvniť profesijný aj osobný život.

"Nikto poriadne nechápe, aké to je. Ľudia často nevedia, čo majú povedať, aby ste sa cítili lepšie."

Elisa, 26 rokov

 

"Vďaka svojej atopickej pleti sa trochu hanbím. Všetci ju vidia. Necítim sa tak pohodlne, tak atraktívne, ako by som mohla... Veľmi často sa jednoducho cítim trápne. Kedykoľvek so mnou o tom niekto hovorí, odpovedám: "Áno, ja viem" Možno to vyzerá, že mi to nevadí, ale vadí. Nikto sa rád nebaví o téme, ktorá ho obťažuje - zvlášť s niekým, kto o tom nič nevie!"

Aurélia, 26 rokov

1. Strata sebadôvery

Ľudia trpiaci ekzémom môžu byť často odmeraní, pretože sa necítia sebavedomí . Fyzicky sa často snažia maskovať všetky časti tela, na ktorých sa ekzém vyskytuje. Z psychologického hľadiska môžu mať problémy presadiť sa vo svojej úlohe v zamestnaní, aj keď na to majú potrebné schopnosti. A k tomu sú tu nepríjemné poznámky od ľudí, ktorí o atopickom ekzéme nič nevedia...

Atopic dermatitis on the body

"Mám komplex z mojich rúk, pretože ľudia môj ekzém vidia a ja sa za neho hanbím. Obzvlášť na rukách. Preto ich nikdy nechcem ukazovať. Keď musím na niečo ukázať prstom, vždy namiesto toho použijem pero. Nosím lak na nechty a prstene, aby som odviedla pozornosť. V zime nosím rukavice. A rada pracujem z domu!"

Elisa, 26 rokov

 

"Prvá vec, ktorú ráno robím? Pozriem sa do zrkadla. Ekzém spôsobuje komplexy. Necítite sa tak vo svojom tele dobre. Vaša koža je navyše napätá, svrbí a šupinatie. A to nie je ženské. Vždy mám pocit, že sa na mňa kvôli tomu ostatní ľudia pozerajú inak. Často premýšľam, čo si myslia a čo si hovoria."

Aurélia, 26 rokov

 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psychológ.

  Každý dospelý pacient je sám o sebe oveľa viac, než len jeho atopický ekzém. Je dôležité im pripomínať, že majú mnoho ďalších cenných vlastností a zručností a talent pre činnosti, ktoré ich bavia. Pokiaľ je to potrebné, je lepšie odporučiť psychologickú pomoc odborníka. V prípade potreby sa tak naň neváhajte obracať.

  Joël Pacoret, Psychológ.

2. Stres

Problémy so spánkom, ktoré súvisia so svrbením, spôsobujú chronickú únavu, takže osoby trpiace atopickým ekzémom sú menej odolné voči každodennému stresu. Môže tak vzniknúť začarovaný kruh: pracovný stres, ktorý vedie k vzplanutiu ekzému, ktorý ďalej spôsobuje stres z červených škvŕn atď.

 

"Svrbenie mi určite narúša spánok. Zle spím, pretože sa bojím, že sa poškriabem a prebudím sa so suchou a rozdriapanou kožou. A keď už spím, budím sa, pretože sa škrabem. Potom to ide všetko z kopca. Keď mám ale kožu v poriadku, spím dobre."

Aurélia, 26 rokov

 

"Keď u mňa ekzém prepukne, v noci ma budí svrbenie. Niekedy sa škrabem, kým mi nezačne tiecť krv."

Jules, 22 rokov

3. Stratégia vyhýbania sa

V extrémnych prípadoch môžu pacienti radšej zmeniť typ práce, ktorú vykonávajú, alebo dokonca prijímajú nočné smeny, len aby sa vyhli pohľadu ostatných ľudí. Aj preto je jedným z cieľov liečby umožniť pacientovi návrat do normálneho života.

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.

  Povinnosťou lekárov je pacientom v tomto smere pomáhať. Pacienti by sa tiež nemali báť hovoriť v práci o svojej chorobe, príznakoch a prípadných dopadoch, ale zároveň ostatných uistiť, že ekzém nijako neznižuje kvalitu ich práce. Samozrejme tento postup vyžaduje odvahu, rovnako ako samotné prijatie choroby a otvorenosť v tejto oblasti.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.

Neváhajte o svojej chorobe hovoriť . Dohovorte si schôdzku s nadriadeným alebo kolegami. Tak budete mať priestor o nej otvorene hovoriť a nadviazať tak vzťah, ktorý bude komfortný pre obe strany.

Pokiaľ nie je vaše pracovné prostredie adekvátne prispôsobené, môžete sa obrátiť na firemného lekára. Ten by vám mal pomôcť nastaviť priaznivé pracovné podmienky u zamestnávateľa tak, aby ste mali priestor sa ďalej pracovne rozvíjať.

"U pacientov, ktorí sa rozhodli pre pracovnú zmenu, je dôležité ich rozhodnutie podporiť a oceniť. Práve to, ako vás vnímajú ostatní ľudia, spôsobuje často veľký stres. Ak ste sa rozhodli pre riešenie, ktoré vám pomáha žiť lepšie a plnohodnotne každý deň a cítite sa vyrovnanejší, potom by vaše rozhodnutie malo byť rešpektované a podporované."

Joël Pacoret, psychológ

Atopic dermatitis on the back

1. Problémy s obrazom seba samého

 Atopický ekzém je viditeľné kožné ochorenie, ktoré pozná len málo ľudí . Keď ľudia vidia červené škvrny spôsobené ekzémom, ktoré môžu byť veľmi výrazné a šupinaté, môžu ich mylne považovať za problém s hygienou alebo sa obávať, že sú nákazlivé. Niektorí ľudia sa s ekzémom bez problémov zmieria a naučia sa s ním žiť. Iní sa za svoju kožu neprestávajú hanbiť. Neustále hľadajú spôsob, ako ekzém skryť, a môžu z toho mať komplex.

"Keď som bola malá, často mi hovorili, že mám ruky ako čarodejnice, pretože vyzerali také vráskavé. Preto som sa schovávala. Myslím, že ma tá poznámka naozaj ranila, a preto ruky schovávam dodnes. Často sa ma ľudia aj dnes pýtajú:" Čo máš s rukami?". Zasmejem sa a vysvetlím, že je to ekzém. To je proste život!"

Elisa, 26 rokov

 

"Keď ste malí, držíte sa za ruky a stojíte spolu napríklad v rade. Moji spolužiaci ma ale nikdy nechceli držať za ruky, pretože boli vždy hrozne suché. Myslím si, že si mysleli, že mám špinavé ruky. Dokonca aj učitelia to komentovali! "Si celá červená! Takto to nemôže byť. Prestaň sa škrabať." Také poznámky sa vám vryjú do pamäti, zvlášť keď ste dieťa."

Aurélia, 26 rokov

 

    U takmer 70 % pacientov má atopický ekzém negatívny vplyv na ich náladu a sebavedomie.

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.

  Dospelí s atopickou kožou sú často citliví na to, ako sa na nich pozerajú ostatní ľudia. Meditácia, joga a rekondičné techniky zamerané na duševnú pohodu im tak môžu pomôcť. Umožňujú im vidieť, že nie sme tým, čo o nás ostatní hovoria, alebo čo na nás vidia. Sme oveľa viac ako to.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.

2. Sociálne vzťahy 

Pocit trápnosti voči sebe a svojej koži môže niektorých dospelých hlboko zasiahnuť. Môžu sa zámerne vyhýbať určitým činnostiam alebo vzťahom, pretože sa boja ukázať svoju kožu. Všeobecne si však väčšina dospelých s atopickou kožou vypestuje odolnosť a silu, ktoré im pomáhajú vnímať celý problém s nadhľadom.

 • 52 % ľudí s ekzémom sa rozhodlo vyhnúť sa spoločenským aktivitám, 37 % sa vyhýba opaľovaniu a slanej vode, 33 % sa vyhýba spaniu v jednej posteli so sexuálnym partnerom.

"Počas minuloročných letných prázdnin sa mi ekzém naozaj rozbehol. Mala som ho po celých rukách, všade som mala popraskanú kožu a hnis. Sama som nemohla nič robiť, pretože ma ruky boleli, akonáhle som sa niečoho dotkla. Pripadala som si tak škaredá. Potom som sa spamätala a povedala si, že budem dodržiavať liečbu a že o pár dní bude všetko lepšie. A akonáhle je to preč, uvedomíte si, že je to pravda - nejde o nič vážne a je to len dočasná záležitosť.

Kvôli ekzému som sa nemohla ísť potápať s kamarátmi. Vedela som, že keby som išla do vody, soľ by mi podráždila pokožku. Ale nevnímala som to tak, že by som sa vzdala. Tak to jednoducho je. Robím pre svoju pleť to, čo potrebuje Už si ani poriadne neuvedomujem, že by mi to malo prekážať."

Elisa, 26 rokov

 

Toaletné potreby, make-up, parfumy, textilné látky: niektoré výrobky nie sú pre atopickú pokožku vôbec vhodné. Môže byť ťažké vzdať sa výrobkov, ktoré používajú ostatní alebo ktoré máte obzvlášť radi alebo si ich ceníte, ale vzplanutie ekzému, ktoré môžu spôsobiť, je potom o niečo bližšie.

 

"Dávam si veľký pozor na to, čo si dávam na kožu. Vyhýbam sa používaniu parfumovaných výrobkov alebo výrobkov na rastlinnej báze do sprchy. Čo sa týka oblečenia, vyhýbam sa nákupu určitých druhov látok, pretože viem, že nedovoľujú pokožke dýchať a spôsobujú mi svrbenie a škrabanie."

Elisa, 26 rokov

 

"Musím si neustále dávať pozor na to, čo používam. Môj dermatológ mi dokonca povedal, že by som nemala používať make-up, najmä podkladovú bázu, pretože mi príliš vysušuje pleť. Pritom to je jediná vec, ktorú môžem použiť, aby som zakryla červené škvrny, ktoré mám na tvári."

Aurélia, 26 rokov

 

"Dávam pozor aj na to, ako periem. Dbám na výber správneho pracieho prostriedku a nepoužívam zmäkčovadlá. Všimla som si, že niektoré z týchto výrobkov spôsobili ekzém. Je lepšie byť opatrný."

Jules, 22 rokov

 

 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psychológ.

  Dospelí pacienti sú často otvorenejší na potrebu nákupu špecifických výrobkov. Uvedomujú si, že potrebujú kvalitné výrobky určené špeciálne pre nich, prispôsobené potrebám ich pleti.

  Joël Pacoret, Psychológ.
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.

  Aby sa o seba mohli dobre starať, musia niektorí pacienti zmeniť svoje návyky. Najväčšou výzvou v tomto procese potom môže byť nájsť tú správnu motiváciu. Pacienti potrebujú čas, aby prispôsobili svoj každodenný život ochoreniu, ktoré každodenný život ovplyvňuje. Mať cieľ, aj keď je malý, je dobrý spôsobom, ako pomaly začať rozvíjať nové návyky. Starostlivosť o kožu pre kožu má pre pacientov malý význam, a preto ju nedodržiavajú. Ak má starostlivosť o pleť svoj skutočný dôvod, bude oveľa účinnejšia.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.

Treatment of eczema in adults

1. Spoznajte svoje ochorenie a vyhľadajte odbornú pomoc

Príliš veľa pacientov nemá o atopickej dermatitíde dostatok informácií a začne veriť mylným predstavám: je to zo stresu, jednoducho to musí von, nedá sa s tým nič robiť, je to alergická reakcia a ďalšie mylné predstavyVieme pritom, že dermatológovia sú v liečbe tohto ochorenia veľmi efektívni a dokážu prísť s adekvátnou a účinnou liečbou. Liečba potom pomôže zlepšiť váš každodenný komfort a oddialiť vzplanutie ekzému. Základom je pacienta poučiť o atopii a odporučiť vhodné prípravky aj životný štýl. Dbajte tiež na pocity klienta a jeho motiváciu na liečbu.

2. Základom sú správne návyky

Nájdite pre seba správny sprchový olej na umývanie, každý deň používajte zvláčňujúci krém, ktorý skutočne pomôže rozptýliť začiatok ekzému, upravte jedálniček... Váš lekár a lekárnik vám môžu poskytnúť množstvo tipov, ktoré vám pomôžu pri každodennej starostlivosti o vašu pokožku . Existujú aj mnohé aktívne združenia pacientov s atopickým ekzémom - môže sa vám vyplatiť s nimi nadviazať kontakt.

 

Eczema cream for adults

"Za to, že dnes zvládam svoj ekzém, môžem poďakovať hlavne svojim rodičom. Vždy tu pre mňa boli a naučili ma správnym návykom v starostlivosti o moju pleť, vrátane dôležitosti každodenného mazania krémom. V starostlivosti o svoju pokožku som sa potom rýchlo osamostatnila. Dnes je to pre mňa jednoducho druhá prirodzenosť. Krémom sa natieram vždy, keď vyleziem zo sprchy. V taške mám zakaždým krém na ruky a krém na lokálnu liečbu pre prípad, že sa objavia červené škvrny."

Elisa, 26 rokov

 

"Každý deň sa po sprchovaní natieram krémom, aby som dodržala hydratáciu svojej pokožky. Nevnímam to ako niečo, čo ma obťažuje. Je to jednoducho zvyk a prináša mi to len výhody. Je to zásadné v tom, aby som zabránila svrbeniu. Takže to jednoducho robím vždy."

Jules, 22 rokov

 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psychológ.

  Oplatí sa navštevovať fóra, vstúpiť do združenia pacientov alebo iných typov podporných skupín a zdieľať svoje skúsenosti s ostatnými, ktorí majú skúsenosť s atopiou. Tak si ľahšie vytvoríte nadhľad a získate podporu.

  Joël Pacoret, Psychológ.

3. Hovorte o svojej pleti

Namiesto toho, aby ste svoju kožu skrývali a vyhýbali sa ostatným ľuďom, hovorte o svojom ekzéme otvorene. Ak je to potrebné, vysvetlite, čo sa deje, keď sa u vás ekzém objaví, a pripomeňte všetkým, že nejde o nákazlivé ochorenie. Nevedomosť a strach nikomu nepomôžu.

"Keď sa ma ľudia pýtajú, hovorím im, že sa ekzém prejavuje ako svrbivé červené škvrny na koži. Proste jednoducho."

Jules, 22 rokov

4. Zamerajte sa na zvládanie únavy

Pri vzplanutí je vždy nutné použiť lokálne kortikosteroidy. Pri ich aplikácii sa riaďte tým, čo poradil lekár. Potom môžete lepšie spať a zostať v dobrej kondícii. Častá fyzická aktivita pomáha ďalej lepšie regulovať spánok a zbaviť sa stresu. Nápomocné môžu byť aj dychové alebo meditačné cvičenia. Doplnková liečba alebo pridané techniky môžu pomôcť ekzém ešte viac upokojiť.

 

Eczema on face symptoms

5. Pracujte na svojom sebavedomí

Ekzém nedefinuje, kým ste. Je vašou súčasťou a vďaka nemu ste mohli ďalej rozvinúť svoju osobnosť. Nedávajte však ekzému viac priestoru, než si zaslúži. Najlepšie pomáha, nielen od svrbenia, odviesť pozornosť – venujte sa svojim záujmom a cieľom. Získajte nad svojim ekzémom nadhľad.

Neváhajte tráviť čas s ostatnými ľuďmi, byť súčasťou skupiny pomocou športových alebo umeleckých aktivít alebo sa napríklad pridajte do záujmových združení. Rozvíjajte svoje nadanie. Vaša koža nie je dôvodom na to, aby ste neuspeli - mnohým sa to podarilo, aj napriek atopii.

 

"S ekzémom sa musí žiť. Nie je to nič hrozné. Nebráni vám v normálnom živote: mať partnera, priateľov, smiať sa, nájsť si prácu. Neexistuje žiadny dôvod, prečo by sme sa kvôli tomuto kožnému ochoreniu mali cítiť inak alebo zle. Mať ekzém je bežné a nie je ani v najmenšom závažné. Nie je to nič život ohrozujúceho, aj keď to nie je vždy príjemné."

Elisa, 26 rokov

 

"Ekzém je nepríjemný, ale sú choroby, ktoré sú oveľa horšie. A je pravda, že niektorí ľudia si často ani nevšimnú, že ho máte. V skutočnosti je to skôr o tom, ako vnímame sami seba, než ako nás vidia ostatní."

Aurélia, 26 rokov

 

"Môj ekzém ma naozaj netrápi. Som naň zvyknutá a moja rodina tiež. Existuje mnoho riešení, ako pokožku upokojiť. A navyše ekzém nie je navždy. Príde a potom zase odíde."

Jules, 22 rokov

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.

  Riešenie má od počiatku každý v sebe. A každý má to svoje, bez ohľadu na vek.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologička.
 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psychológ.

  V každej situácii, nech je akokoľvek náročná, sa vždy dá nájsť niečo pozitívne. Život s ekzémom môže pacientom pomôcť rozvinúť zručnosti a vlastnosti, ktoré ostatní možno nikdy mať nebudú.

  Joël Pacoret, Psychológ.

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Technológia Skin relief

Atoderm SOS sprej

(2 hodnotenia)

Okamžitý protisvrbivý účinok

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Sprchový olej

(19 hodnotení)

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive gel moussant

(3 hodnotenia)

Jemný čistiaci a protisvrbivý gél.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive Umývacia kocka

(Napíšte prvú recenziu)

Jemná čistiaca a protisvrbivá umývacia kocka.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive baume

(9 hodnotení)

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive gel-crème

(1 hodnotenie)

Intenzívne zmierňuje svrbenie. Mimoriadne svieža, vyživujúca starostlivosť o pokožku.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suché, podráždené až atopické očné viečka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive eye

(3 hodnotenia)

Každodenná starostlivosť 3v1 na podráždené očné viečka: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)