Allez au contenu Allez à la navigation

Začervenaná pokožka s viditeľnými cievami

Spoznajte ju, aby ste sa o ňu mohli lepšie starať

Share

V prípade citlivej a reaktívnej pokožky sa na tvári môže objaviť začervenanie a malé viditeľné cievy. Často ide o prechodný stav, ktorý sa však môže postupne zhoršovať a takéto kožné prejavy môžu zostať trvalé.

Zhrnutie
  1. Čo spôsobuje viditeľné začervenanie?
  2. Aké sú príznaky kuperózy?
  3. Aké sú príčiny kuperózy?
  4. Koho postihuje kuperóza?
  5. Aké sú príčiny rosacey?
  6. Koho postihuje rosacea?
Začervenaná pokožka s viditeľnými cievami

Čo spôsobuje viditeľné začervenanie?

Začervenanie alebo viditeľné cievy sú prejavy spôsobené poruchou žilového systému tváre, ktorý nefunguje tak, ako by mal. Začervenanie, ktoré môže, ale nemusí byť sprevádzané pocitmi tepla, je dočasné alebo dlhodobejšie. Medzi faktory, ktoré môžu stav zhoršiť, patria:
. Náhle zmeny teploty (teplo - zima)
. Konzumácia teplých a korenených jedál, konzumácia alkoholu…
 
Za začervenanie a viditeľné cievy na tvári najčastejšie môže rosacea a kuperóza, čo je forma rosacey. Nie sú však jedinými príčinami. Niektoré kožné ochorenia, pri ktorých sú prítomné rozšírené cievy, vyzerajú ako kuperóza. Niektoré náhle sčervenania môžu predstavovať skryté ochorenia, ktoré treba preskúmať a niektoré lieky môžu podporovať výskyt rozšírených ciev na tvári, prípadne zvyšovať ich množstvo. V prípade pochybností je teda namieste poradiť sa so svojím kožným lekárom.

Aké sú príznaky kuperózy?

Kuperóza predstavuje rozšírenie malých povrchových ciev kože, ktoré sa nachádzajú v hornej časti dermy. Lekársky termín pre toto rozšírenie ciev je teleangiektázia.
Sieť povrchových ciev vytvára „kapilárnu sieť”, ktorú tvoria červené lineárne stopy na tvári. Parametre tejto siete sa môžu líšiť v závislosti od jednotlivcov a ich typu pokožky, dĺžky procesu, teploty alebo zmeny vnútornej a vonkajšej teploty. Cievy sú zväčšené, majú sýtočervenú až fialovú, niekedy dokonca modrastú farbu. Topografia je rôzna, najčastejšie však relatívne symetrická - niekedy sú zasiahnuté len bočné strany spodnej časti nosa, veľmi častý je výskyt v oblasti lícnych kostí alebo na celých lícach. Postihnutá však môže byť aj celá tvár.
V prípade, že sa dá štruktúra teleangiektázie ťažko vymedziť voľným okom a prevláda začervenanie, hovoríme o erytróze. Na polceste je erytrokuperóza, čo je všeobecný termín, ktorý kombinuje obidva varianty.
Pri kuperóze môžeme niekedy pozorovať prítomnosť hviezdicovitého angiómu. Ide o cievnu štruktúru v podobe hviezdy, ktorá má približne v strede vystupujúci červený bod.
Vo väčšine prípadov kuperóza nepredstavuje žiadne skryté ochorenie. Objavuje sa pomaly a progresívne. Ide o formu resacey. Môže jej predchádzať náhle sčervenanie. Ďalším prejavom rosacey je erytróza a prípadne aj červené papuly (malé vyrážky), dokonca pľuzgieriky. Konzumácia alkoholu nie je príčinou kuperózy ani rosacey.

Aké sú príčiny kuperózy?

Úlohu zohrávajú vonkajšie klimatické podmienky, pretože jej vznik predurčuje vystavovanie sa nepriaznivým poveternostným vplyvom, slnku a zmenám vonkajšej teploty z dôvodu zamestnania či osobitých záľub. Konzumácia alkoholu nie je príčinou kuperózy ani rosacey.

Koho postihuje kuperóza?

Svetlá a jemná pokožka je na vznik kuperózy náchylnejšia.

Aké sú príčiny rosacey?

  • Genetické faktory: toto ochorenie postihuje predovšetkým ženy so svetlou pokožkou z oblastí severnej Európy.
  • Vonkajšie faktory životného prostredia: vystavovanie sa ultrafialovému žiareniu, zmeny teploty (môžu za to aj niektoré povolania), konzumácia dráždivých látok (alkohol, korenie).
  • Za náhle sčervenanie je s najväčšou pravdepodobnosťou zodpovedná  porucha činnosti tvárovej žily.
  • Významnú úlohu zohráva aj malý parazit Demodex folliculorum (Kožník tukový), ktorý sa nachádza v pokožke a vyvoláva jej zápalovú reakciu.

Koho postihuje rosacea?

Rosacea sa objavuje trikrát častejšie u žien ako u mužov a najviac postihuje svetlú pokožku.
Príznaky sa často objavujú u ľudí vo veku približne tridsať rokov, ale naplno sa prejavuje u päťdesiatnikov.
Častým znakom rosacey je jej spojenie s citlivou pokožkou.