Allez au contenu Allez à la navigation

Zmiešaná, mastná, problematická pokožka

Spoznajte ju, aby ste sa o ňu mohli lepšie starať

Share

Zmiešaná a mastná pokožka musí čeliť problému množstva a kvality kožného mazu, kvôli ktorému je často náchylná na vyrážky a nedokonalosti. Nedokonalosti však môžu súvisieť aj s rôznymi chorobami, ako je napríklad ekzém, a to môže sťažiť ich liečbu. Akné je bežné u adolescentov, trpí ním 80 % mladých. Postihuje však aj dospelých, či už mužov alebo ženy, a v týchto prípadoch môže mať iné špecifické formy. Často výrazne vplýva na psychiku človeka, preto je potrebná dobre vedená liečba, ktorá je o to dôležitejšia, že veľká väčšina akné za pomoci primeranej liečby vymizne.

Zhrnutie
  1. Ako rozoznať zmiešanú alebo mastnú pokožku?
  2. Aké sú príčiny akné?
  3. Aké typy kožných nedokonalostí existujú?
  4. Koho postihuje?
  5. Aké špecifické znaky má akné u dospelých žien?
Zmiešaná, mastná, problematická pokožka

Ako rozoznať zmiešanú alebo mastnú pokožku?

Mastná pokožka je zvyčajne charakterizovaná hrubšou textúrou, rozšírenými pórmi, fádnym, mastným a lesklým vzhľadom. Je to spôsobené nadmernou tvorbou kožného mazu, ktorý podporuje vznik viac či menej pravidelných nedokonalostí pokožky, ako sú „čierne bodky” alebo „červené vyrážky”. V prípade zmiešanej pokožky sú nedokonalosti lokalizované najmä v strednej časti tváre, ako je čelo, nos, brada, ktorej sa bežne hovorí T-zóna. Zvyšok tváre a telo majú normálnu, niekedy dokonca suchú pokožku. Zmiešaná pokožka je nevyrovnaná a ľahko podlieha nepriaznivým vplyvom prostredia.

Aké sú príčiny akné?

Akné je zápalové ochorenie pilosebaceózneho folikulu, za ktoré sú zodpovedné tri faktory: 
. Hyperseborea, hyperkeratinizácia a bakteriálna proliferácia.
. Hyperseborea: predstavuje nadmernú produkciu kožného mazu v dôsledku hormonálnej aktivity, ktorá sa spúšťa v období puberty. Pokožka sa stáva mastnou a lesklou. Okrem toho existuje riziko, že dôjde ku kvalitatívnemu zhoršeniu kožného mazu, čo znamená, že jeho zloženie už nie také ako v prípade zdravého kožného mazu. Je hustejší a jeho vytekanie z folikulu je ťažšie, čo navyše zvyšuje riziko vzniku komedónov.
. Hyperkeratinizácia: nadmerné množenie buniek stien folikulárnych kanálikov, ktoré vedie k vytvoreniu zátky zabraňujúcej odtekaniu kožného mazu. Dôsledkom je vznik komedónov, malých kožných výrastkov, ktoré sú buď vo farbe pokožky (uzatvorený komedón alebo mikrocysta), čo dáva pokožke zrnitý vzhľad, alebo majú v strede čiernu bodku (otvorený komedón), čo je znakom prítomnosti melanínov (kožných pigmentov) na povrchu komedónu.
. Bakteriálna proliferácia: kožný maz je ideálnym vyživovacím prostredím pre niektoré baktérie, predovšetkým pre baktériu Propionibacterium acnes, ktorá je bežne prítomná u všetkých ľudí, ale v prípade akné sa rozmnožuje v pilosebaceóznom folikule a spôsobuje zápal. Komedón sa tak premení na bolestivú červenú vyrážku, ktorej sa hovorí papula (zápalová lézia).

Aké typy kožných nedokonalostí existujú?

Pri akné rozlišujeme niekoľko typov lézií, ktoré často vznikajú na pozadí zvýšenej seborey (alebo hyperseborey):
. Retenčné lézie:                                                                                                                                                                                                    
    uzatvorené komedóny alebo mikrocysty,
    otvorené komedóny alebo „čierne bodky,
    niekedy cysty väčších rozmerov (viac ako 5 milimetrov), makrocysty.
 
. Zápalové lézie:
    zapálené časti: papuly, postuly, uzlíky, ktoré sú spôsobené zápalom retenčných lézií uvedených vyššie.
 
. Prípadné jazvy lézií:
    sekundárne hyperpigmentové škvrny pri zápale na snedej alebo čiernej pokožke.
 
Postihnutie trvá niekoľko rokov, je sprevádzané náhlym výskytom zápalu a trvá až do vymiznutia retenčných prvkov (komedónov).
 

Koho postihuje?

Veľmi zriedkavo sa akné môže objaviť u novorodencov (spôsobené materskými androgénnymi hormónmi) alebo malých detí. Akné je kožné ochorenie dospievajúcich. Jeho podoba je mnohotvárna, do jedného celku spája rôzne typy lézií.
Väčšinou sa začína objavovať vo veku približne 12 – 14 rokov a nachádza sa na najmastnejších oblastiach pokožky, teda na tvári a v rôznej miere aj na hrudníku a chrbte. Akné je spôsobené nerovnováhou vylučovania hormónov v čase puberty.
 
U žien, najmä u tých, ktoré majú viac než 30 rokov, sa akné objavuje viac v dolnej časti tváre (čeľuste) a na krku. V tomto prípade sa ku klasickým príčinám akné často pridáva aj hormonálny faktor.

Aké špecifické znaky má akné u dospelých žien?

Faktory, ktoré napomáhajú vzniku akné v dospelom veku, sú nasledovné:
 
. Používanie nevhodných kozmetických prípravkov, slnko, stravovanie atď. Tabak sa tiež nepriaznivo podieľa na vzniku akné – viac ako 41 % postihnutých pacientov tvoria fajčiari v porovnaní s 9 % nefajčiarov.
. Zohľadňuje sa aj genetický faktor, pretože pri nahliadnutí do rodinnej anamnézy môžeme často vidieť, že sa tieto kožné problémy často objavujú v dospelom veku.
. Vznik vyrážok a iných nedokonalostí môžu spôsobiť aj niektoré lieky, ako je antikoncepcia, hormóny a antidepresíva.
 
Pokožka dospelej ženy je na rozdiel od pokožky adolescenta menej seboreická, teda produkuje menej kožného mazu. Nedokonalosti sa nachádzajú prevažne v spodnej časti tváre (brada, krk, dolné čeľuste). Ide o chronické a opakujúce sa zápalové (červené vyrážky) a retenčné lézie (čierne bodky). Vyriešenie týchto problémov si vyžaduje primeranú starostlivosť, ktorá sa odlišuje od starostlivosti v prípade adolescentov.
 
Vedeli ste?
Problémy nedokonalostí pokožky:
50 % žien, ktoré majú viac ako 25 rokov, má problémy s nedokonalosťami pokožky. 
40 % týchto žien nemalo akné v období dospievania.