Allez au contenu Allez à la navigation

08 May 2017

Čierne bodky na nose a tvári: ako sa ich účinne zbaviť

Ako sa zbaviť čiernych bodiek na nose a tvári?

Čierne bodky na tvári a nose predstavujú veľmi častý kozmetický problém postihujúci kožné póry, respektíve mazovú žľazu s chĺpkom. Typickou lokalitou čiernych bodiek sú miesta s najvyššou koncentráciou mazových žliaz. Takýmto miestom je práve nos. To však neznamená, že čierne bodky nenájdete aj inde na tvári. Typické sú aj pre čelo, bradu alebo časti líc, ktoré sú bližšie k nosu.

Ak sa chcete zbaviť čiernych bodiek na nose a tvári, je vhodné vedieť niekoľko základných informácií o danej problematike. Čierne bodky v odbornej terminológii nazývame aj otvorené komedóny, ktoré sú jedným z prejavov akné.

Prečo sú čierne bodky čierne a ako vznikajú?

Určite ste si všimli, že máloktoré deti majú čierne bodky na tvári. Je to z toho dôvodu, že u väčšiny pacientov sa čierne bodky začínajú vyskytovať v období, keď sa aktivuje produkcia pohlavných hormónov. Výskyt mužských pohlavných hormónov (androgénov) stimuluje rozvoj mazovej žľazy a zároveň sa objavuje nadmerné olupovanie tkaniva. To všetko dáva predpoklady k vzniku komedónov, či už otvorených alebo uzavretých.

Čierne bodky sú upchané vlasové folikuly, v ktorých nájdete prebytočný maz, odumreté bunky, či nečistoty z povrchu pleti. Toto všetko tvorí ideálne prostredie pre rast mikroorganizmov a možné zápaly.

Otvorené komedóny reagujú s povrchom kože a práve oxidácia po kontakte so vzduchom podmieňuje ich typicky čierne sfarbenie.

Rizikovým faktorom vzniku čiernych bodiek sú hormonálne zmeny- samotná puberta, u žien obdobie ovulácie, užívanie hormonálnej antikoncepcie, ďalej liečby kortikosteroidmi ale aj preparátmi s obsahom lítia. Z faktorov, ktoré najčastejšie podporujú vznik čiernych bodiek na nose, je napríklad nadmerná aktivita mužského pohlavného hormónu 5-testosterón (DHT) v kožných bunkách. Tento hormón, nazývaný aj alfa hormón, je 5 až 10-krát silnejší než testosterón. Okrem toho sú problémom aj molekuly bielkovín, tzv. cytokíny. Tie sú zodpovedné za prenášanie informácií medzi bunkami a majú vplyv na ich delenie, rast alebo zápal. Navyše, ak ste fajčiar, vznik akné z čiernych bodiek je viac pravdepodobný ako u nefajčiarov.

Tvorbu čiernych bodiek významne ovplyvňuje aj nesprávna starostlivosť o pleť, ako používanie pleťovej kozmetiky so zaťažujúcou olejovou textúrou, ktorá póry upcháva.

Ako čierne bodky odstrániť

Je jasné, že zbaviť sa čiernych bodiek na nose alebo tvári nie je jednoduché, no dôkladná starostlivosť o pleť so správnym výberom dermatokozmetiky predstavuje správnu cestu ako sa pokúsiť čierne bodky navždy odstrániť. V starostlivosti platí niekoľko zásad. Väčšina populácie, v snahe zbaviť sa čiernych bodiek na nose, siahne po zdanlivo najúčinnejšom riešení. A to mechanickom odstraňovaní či vytláčaní. Týmto spôsobom sa však mnohokrát upchaté póry nevyčistia dokonale a skomplikujú sa infekciou. Čo celý priebeh ešte zhoršuje.

Vhodnejším spôsobom je siahnuť po špeciálnych náplastiach na nos, ktoré obsah upchatých pórov uvoľnia a pri ich odlepení súčasne aj odstránia. Základom starostlivosti je dôkladné vyčistenie pleti použitím čistiacich vôd, gélov, peny a peelingu so sťahujúcim účinkom na rozšírené póry. Vhodným výberom sú produkty s obsahom benzoyl peroxidu, kyseliny glykolovej a salicylovej, či tretinoínu. Ich účinky redukujú a pomáhajú liečiť čierne bodky. Ďalšou z možností, ako sa zbaviť čiernych bodiek na nose, je mikrodermabrázia, ktorá predstavuje neinvazívny a šetrný spôsob odstránenia odumretých buniek kože a  povrchových nečistôt.

Ideálnym produktom, ktorý vám pomôže zbaviť sa čiernych bodiek na nose, ale aj iných lokalitách tváre, je Bioderma Sébium Peelingový gél. Pleť dokonale vyčistí vďaka mikroperličkám obohateným o spomínané látky ako kyselina salicylová a glykolová, čím  v sebe spája mechanický a súčasne chemický účinok. Stiahne rozšírené póry a vďaka komplexu Fluidactiv ® dokonca biologicky upraví kvalitu mazu. Touto kombináciou tak zabraňuje tvorbe nedokonalostí pleti a odstraňuje čierne bodky. Optimálne je doplniť takúto starostlivosť o ďalšie produkty radu dermatokozmetiky určenej pre aknóznu pleť. Komplexné riešenie pre takýto typ pleti ponúka produktový rad Bioderma Sébium