Allez au contenu Allez à la navigation

28 Október 2018

Aký má akné vplyv na sebavedomie?

Aký má akné vplyvna sebavedomie?

Akné je jedným z najrozšírenejších kožných ochorení, ktoré v rôznych obdobiach života postihuje až 85 % populácie. Prejavuje sa zápalom mazových žliaz s chĺpkom a tvorbou pupienkov, ktoré sa objavujú najmä na tvári a na chrbáte. Práve vďaka výskytu na viditeľných miestach na tele býva akné u pacientov často spojené s pocitmi menejcennosti a zníženým sebavedomím. Aj napriek tomu, že sa fyzické príznaky dajú liečiť za pomoci medikácie doporučenej dermatológom, často se zabúda na „neviditeľný“ psychický dopad a dôležitosť vnútornej pohody pre správny priebeh liečby. Stres totiž patrí medzi významné faktory vytvárania pupienkov, ovplyvňuje hladinu hormónov a tým môže prispieť ku zhoršeniu kvality pokožky. Platí, že pozitívny prístup k sebe samému nám pomáha nielen cítiť sa lepšie, ale tiež môže liečbu akné výrazne urýchliť. Pri začínajúcom akné je preto najdôležitejšie navštíviť dermatológa a budovať si zdravú sebedôveru

Dôležitosť psychickej pohody

Podľa výskumu zaoberajúceho sa vplyvom akné na kvalitu života, ktorý bol uverejnený v časopise International Journal of Women's Dermatology, má akné negatívny vplyv na psychiku u všetkých vekových skupín, nielen u dospievajúcich. Častejšie sa znížené sebavedomie kvôli tomuto ochoreniu objavuje u žien, a to najmä u tých so závažnejšou formou akné. Autori štúdie preto odporúčajú pri liečbe akné venovať pozornosť taktiež starostlivosti o duševné zdravie.

A ako to najlepšie dosiahnuť? Okrem uvedomenia si, že je to predovšetkým v našej hlave a je potreba zmeniť prístup samých k sebe, aby sme sa s nedokonalosťami lepšie vyrovnali, pomáha zamerať sa na zdravú stravu a dostatok pohybu. Okrem toho, že skladba jedálnička má vplyv na tvorbu pupienkov a na stav vašej pleti, dostatok vitamínov dodá telu energiu a pomôže vám cítiť sa dobre. K dobrej nálade prispieva tiež pravidelný pohyb, pobyt v prírode a dostatok spánku. Namiesto času, ktorý by ste strávili ráno v kúpelni skúmaním, či vám cez noc nevyrástol ďaľší pupienok, bežte sa prebehnúť do parku, alebo sa pretiahnite na lekcii jogy. Uvidíte, že keď z vás bude žiariť pozitívna energia, budú nedokonalosti pleti to posledné, čo si na vás ostatní všimnú.

Správna starostlivosť o pokožku

Aby ste sa cítili spokojne, doplňte pozitívny prístup k sebe samej tiež kvalitnou starostlivosťou o svoju pokožku. Pri výbere kozmetických produktov dbajte na to, aby ste si zvolili také produkty, ktoré sú určené presne pre váš typ pleti. Každý typ pokožky totiž vyžaduje inú starostlivosť. Kozmetika pre mastnú pleť so sklonom k akné by mala pleť zbaviť prebytočného mazotoku, ale zároveň by ju nemala vysušovať, preto sa vyhnite prípravkom s obsahom alkoholu a oleja.

Základom každodennej kozmetickej rutiny by malo byť dôkladné vyčistenie pleti. Micelárnou vodou pre mastnú pleť ráno osviežite tvár a zbavíte ju odumretých kožných buniek a mazu, ktoré sa na nej vytvorili počas spánku. Večer ju potom môžete použiť na odstránenie make-upu a nečistôt. Aby problematická pleť nebola vysušená, doprajte jej každý deň dostatok hydratácie pomocou hydratačných krémov či gélov. Pokožka tak bude pružná a bude se lepšie regenerovať. Pri výbere vhodných produktov vám najlepšie poradí dermatológ. Liečbu akné by ste mali začať vždy práve konzultáciou s vašim lekárom.

Produkty Bioderma zakoupíte na e-shopu Notino