Allez au contenu Allez à la navigation

10 August 2016

Dermatológ radí: Ako chrániť svoju pokožku pred negatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia.

MUDr. Desana Borecká, Národny onkologický ústav Bratislava

 Dermatológ radí: Ako chrániť svoju pokožku pred nagatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia.

Prečo sú dôležité preventívne, každoročné prehliadky materských znamienok?

1. Aké ochranné faktory doporučujete používať v našich zemepisných šírkach a aké v horských alebo prímorských oblastiach?

Rozhodovanie sa o tom, aký je vhodný ochranný faktor závisí nielen od zemepisnej šírky, ale aj od dennej doby, ročného obdobia, nadmorskej výšky, oblačnosti, odrážajúcich sa plôch (sneh, voda, piesok), stavu ozónovej vrstvy a od typu fyzickej aktivity.

Každý človek reaguje na kontakt so slnečnými lúčmi iným spôsobom. Náchylnosť kože k sčervenaniu a miera jej pigmentácie delí ľudskú populáciu do kategórií označovaných ako kožné typy.

a. Fototyp I : po pobyte na slnku vždy sčervenie, nikdy nepigmentuje.

b. Fototyp II : po pobyte na slnku sčervenie, pigmentuje len zriedka.

c. Fototyp III : po pobyte na slnku sčervenie zriedka pigmentuje.

d. Fototyp IV: po pobyte na slnku nesčervenie, pigmentuje dobre.

Pri mori i v horách po postupnom opálení môžeme postupne prípravky s vysokým SPF znížiť. Na dosiahnutie primeranej ochrany pred škodlivými zložkami slnečného žiarenia odporúčame použiť fotoprotektíva so spektrom ochrany proti UVB aj UVA žiareniu. UVA ochrana by mala zodpovedať minimálne jednej tretine SPF, prípravok je vtedy označený symbolom UVA v krúžku, čo znamená, že prípravok spĺňa prísne definované kritéria ochrany pred UVA žiarením.

2. Aké množstvo krému odporúčate aplikovať na telo, aby bol človek dostatočne chránený?

Odporúčanie Európskej komisie uvádza, že dostatočné množstvo prípravku aplikovaného na kožu má byť 2 mg/cm2, na celé telo je potrebné natrieťpribližne 36g. Toto množstvo predstavuje 7 čajových lyžičiek. Zníženie potrebného množstva aplikovaného prípravku významne zníži účinnosť ochrany oproti uvádzanému SPF.

3. Ako často je potrebné krém aplikovať?

Správna aplikácia fotoprotektívneho prípravku má byť 30 minút pred plánovaným pobytom na slnku. Aplikáciu opakujeme približne každé dve hodiny, vždy po kúpaní alebo keď sa spotíme. Sunscreen môže byť z pokožky zotretý uterákom i pohybom na piesku, v týchto prípadoch je tiež nutné  prípravok opakovane natrieť.

Pobyt vo vode znižuje účinnosť ochranných prostriedkov, preto sa odporúča používať vode odolné prípravky. Je potrebné zdôrazniť ochranu všetkých exponovaných miest vrátane pier, ušných boltcov, krku , celej tváre i bezvlasích plôch kapilícia.

Od typu masťového základu závisí odolnosť prípravku voči vode . U pacientov s akné sú vhodné hydrofilné základy (tekutá “fluid”textúra), naopak pre pacientov s atopickou a suchou kožou sú určené lipofilné masťové základy. Detská koža je veľmi citlivá, tenká, preto je vhodné, aby sa deti natierali prípravkami určenými pre ich kožu.

4. Ako často je vhodné nechať si kontrolovať znamienka u dermatológa?

Na pravidelné kontroly by mali chodiť hlavne ľudia so svetlým typom kože (tzv. keltskej rasy), s fototypom I a II. , ľudia s viacpočetnými pigmentovými prejavmi na koži, ľudia so syndrómom mnohopočetných dysplastických (atypických) névov, ľudia, u ktorých sa v rodine vyskytli kožné typy rakoviny a ktorí majú rôzne poruchy imunity. U nich odporúčame kontrolu minimálne 1x ročne.

U všetkých ľudí pri akejkoľvek zmene v pigmentovom ložisku je vyšetrenie nutné hneď. Varovný signál je aj objavenie sa nového pigmentovaného , ale aj nepigmentovaného ložiska, ktoré postupne rastie vtedy je tiež potrebné vyhľadať dermatológa, ktorý upresní charakter ložiska.

Nie každá zmena v pigmentovom znamienku znamená nebezpečenstvo, často sa môže znamienko zmeniť len mechanickou traumatizáciou alebo sa len zapáli či podráždi, ak však nedôjde k úplnému zhojeniu v pigmentovom ložisku je potrebné dermatologické vyšetrenie.

5. Čo sú to vlastne materské znamienka?

Pigmentové znamienka ( névy) sú benigné kožné lézie, ktoré vznikajú ložiskovitým zmnožením melanocytov, (buniek, ktoré sú schopné tvoriť pigment). Môžu sa vyskytnúť už pri narodení dieťaťa (kongenitálne névy), ale väčšinou vznikajú až neskôr,najmä v období puberty.

Počas života sa môžu meniť, najmä v súvislosti s hormonálnymi vplyvmi, expozíciou UV žiarenia či zmenami imunitného systému. Rizikom je ich možná transformácia v malígny melanóm.

6. Ako zistím, že s materským znamienkom niečo nie je v poriadku?

Každý človek, ktorý má znamienka, by si ich mal pozorne sledovať a mal by poznať znaky, ktoré ho upozornia, že sa znamienko môže meniť na nebezpečný melanóm. Väčšinou sú znamienka pravidelne pigmentované, dobre ohraničené, stabilne veľké a roky nemenné. Veľmi užitočné je sledovanie si znamienok s používaním pomôcky tzv ABCDEF kritérií.

A: (Asymetria) ložisko začína mať asymetrický tvar , iný ako okolité névy.

Border notching (nepravidelné ohraničenie) znamienko má nepravidelné okraje.

Color variegation (nepravidelná farba) znamienko stmavne, má rôznu farbu.

Diameter, (priemer) zväčšovanie sa znamienka na viac ako 6 mm.

Elevation (vyvýšenie) alebo E volúcia (vývoj), rast znamienka do výšky, ošupovanie, krvácanie, svrbenie, mokvanie znamienka.

F: (funny looking lesion) smiešne vyzerajúce ložiskopigmentové ložisko je iné ako ostatné v okolí.

Každá zmena podľa týchto kritérií by mala pacienta priviesť na vyšetrenie ku kožnému lekárovi, ktorý odborným vyšetrením spresní, či sa jedná o zmeny neškodné alebo či musí byť pigmentové ložisko chirurgicky riešené.

Všímajte si zmeny nielen na vlastnej koži, ale pozorujte aj kožné prejavy u svojich blízkych, pretože všímavosťou im môžete zachrániť život.

7. Ako prebieha kontrola znamienok u dermatológa?

Základom dobrého kožného vyšetrenia je správne osvetlenie ordinácie a úplne vyzlečenie pacienta, s kompletným prezretím a zhodnotením všetkých normálnych i atypických pigmentových ložísk na koži celého tela i na viditeľných častiach slizníc, vzájomné porovnanie všetkých pigmentových prejavov na koži.

Zvýšenie diagnostickej presnosti nám zabezpečuje vyšetrenie podozrivých lézií pomocou dermatoskopie. Dermatoskopickým vyšetrením sledujeme špecifické morfologické štruktúry a distribúcie pigmentu v ložisku, pomocou ktorej ľahšie odlišujeme benígne, dysplastické a malígne pigmentové lézie.

8. Čo sa deje, ak ich je nutné odstrániť? Ako sa odstraňujú?          

Za rizikové névy považujeme všetky névy, u ktorých sa nedá klinickým a dermatoskopickým vyšetrením jednoznačne rozlíšiť, či sa už nejedná o začínajúci melanóm. V týchto prípadoch indikujeme chirurgickú excíziu s následným histopatologickým vyšetrením. Excíziu vykonávajú chirurgovia väčšinou v lokálnom znecitlivení s bezpečnostným okrajom.

Zákrok trvá cca pol hodiny. Doba hojenia závisí od miesta odstránenia. Na tvári je jazva zahojená do týždňa, na chrbte a nad kĺbmi je hojenie dlhšie. Pri pigmentových a ani iných útvaroch, ak nie je stopercentne jasná diagnóza, nie je vhodné ich odstraňovanie laserom, nakoľko nie je možné následne kompletné histologické vyšetrenie tkaniva a nie je isté, že ložisko bolo odstránené kompletne.