Máme za sebou horúce leto, kedy je naša pokožka vystavená negatívnym vplyvom UV žiarenia. V lete sa aj viac potíme a na pokožku nanášame krémy s UV ochranou. Ako by sme sa mali v tomto období o našu pokožku najlepšie starať?

V lete je naše pokožka skutočne vystavená nielen vplyvom fyzikálnym (ako napríklad slnečné žiarenie), chemickým (krémy s ochranným faktorom, krémy po opaľovaní, atď.), ale aj biologickým (pot, maz, alebo napríklad sinice). Základom v starostlivosti o pokožku je preto dodržovať pravidelnú hygienu a poctivo umývať pokožku. Častým problémom je ale kúpanie sa niekoľkokrát denne s použitím mydla. To môže spôsobiť narušenie prirodzenej kožnej bariéry, ktorá tak neplní svoju ochrannú funkciu a môže sa dostať až ku vzniku kožných ochorení.

 

Ako často by sme sa teda mali sprchovať?

Ideálne je sa sprchovať raz denne. V prípade väčšieho zašpinenia je možné mydlo použiť aj častejšie, ale potom je vhodné pokožku premazať hydratačným krémom. Je aj nutné rozlišovať mydlá na telo a na tvár. Pleť na tvári môže byť totiž oproti pokožke tela viac citlivá a použitím nevhodného produktu by sme ju mohli podráždiť.

 

Ako by sme sa mali správne starať o mastnú a aknóznu pleť? Ponúkajú sa produkty, ktoré pleť odmastia. Sú vhodné?

Základným pravidlom starostlivosti o mastnú pokožku je redukcia mazotoku, ktorý vedie k mastnému vzhľadu pokožky. Snahou by ale nemalo byť úplné zastavenie tvorby mazu. Preto rozhodne neodporúčam používať produkty, ktoré pokožku príliš odmastia. Také prípravky totiž pokožku vysušia a tým dochádza k paradoxnému zvýšeniu mazotoku.

So zmiešaným a mastným typom pleti súvisí tvorba akné. Ako môžeme začínajúce akné rozpoznať?

Áno, zvýšený mazotok je jeden z predpokladov vzniku akné. Pri pacientoch, ktorí majú mastný typ pleti, je preto zvýšené riziko vzniku akné. Jedným z prvých možných príznakov je tvorba komedónov, ľudovo nazývaných ako “čierne bodky”, kedy zrohovatené kožné bunky upchajú vývod mazových žliaz.

 

V akom veku sa akné najčastejšie objavuje? A prečo sa vyskytuje predovšetkým na tvári, na chrbte a na krku?

Akné sa v 90 % objavuje počas dospievania, teda pri dievčatách medzi 16. až 17. rokom a pri chlapcoch medzi 18. až 19. rokom. Nie je však výnimkou akné, ktoré sa objaví až v dospelosti. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, v strede chrbta a na hrudníku, niekedy aj na ramenách či rukách. Postihuje totiž hlavne seboroickú predilekčnú oblasť, teda miesta na koži s najväčšou koncentráciou mazových žliaz.  

 

Prejavuje sa akné u všetkých rovnako, alebo existuje viac druhov vyrážok? Ako ich od seba môžeme rozlíšiť?

Jedným zo základných prejavov akné je acné comedonica, ktoré sa prejavuje len tvorbou čiernych bodiek. Druhov akné je však viac a môžeme ich rozdeliť na acné papulosa (tvorba zapálených vyrážok), acné papulopustulosa (tvorba zapálených vyrážok s hnisajúcou čapičkou), acné nodulocystica (tvorba výrazne bolestivých zapálených hrbolčekov), acné conglobata (kombinácia vyššie uvedeného s tvorbou zapálených pruhov a tvorbou keloidných jaziev po akné).

 

Vymenovali sme si tie najbežnejšie typy. Existujú aj iné, ktoré sa v populácii vyskytujú zriedkavo?

Samozrejme, existujú aj málo zmieňované varianty akné ako acné premenstrualis (vyskytuje sa pri ženách niekoľko dní pred menštruáciou), acné postpubertalis (vzniká zvyčajne pri ženách po 18. roku života, bez ohľadu na predchádzajúcu anamnézu výskytu akné), acné excoriata (vzniká škrabaním a vytláčaním pôvodne nenápadných prejavov, čo zanecháva pigmentové škvrny a jazvy), acné chlorina (vzniká pri kontakte alebo inhalácii chlórovaných uhľovodíkov), či Mallorca acné (na rozvoji tohto typu akné sa podieľa UV žiarenie, nevhodné opaľovacie krémy a oleje).

 

Môžeme si akné spôsobiť aj nedostatočnou hygienou? Alebo dá sa naopak predísť tvorbe akné správnou starostlivosťou o mastnú a aknóznu pleť?

Ako som už vyššie zmienil v rozdelení jednotlivých druhov akné, nesprávnym prístupom sa dá výrazne zhoršiť priebeh ochorenia. Naopak pravidelnou a dôslednou starostlivosťou v spolupráci s dermatológom môžeme dosiahnuť uspokojujúcich výsledkov.

 

Čomu by sme sa mali vyvarovať, pokiaľ chceme akné liečiť?

Jednou z častých chýb je už zmienené porušovanie kože. Najčastejšie sa tak deje nevhodnou kozmetikou z drogérie.  Ďalším nepríjemným zlozvykom v prístupe k akné je mechanické dráždenie, teda snaha o vytláčanie vyrážok, čo vedie k predĺženiu doby hojenia a zanecháva na pokožke pigmentácie a jazvy. V neposlednom rade je pri liečbe vhodné z jedálneho lístka vynechať kakao, čokoládu a sladené sýtené nápoje.

Ako dermatológ sa určite často stretávate s mýtami ohľadne akné. Aký mýtus je medzi ľuďmi najrozšírenejší?

Veľmi rozšíreným mýtom je snaha aknóznu pokožku čo najviac odmastiť. Podráždená a vysušená koža však paradoxne zvýši tvorbu mazu, čo je pre liečbu akné nežiaduce. Pre tú najlepšiu starostlivosť o aknóznu pleť je potrebné voliť také kozmetické produkty, ktoré sú pre ňu určené.

 

Medzi časté otázky, ktoré vám pacienti pokladajú, bude isto patriť aj otázka vytláčania. Ako to teda je, vytláčať, či nie? A čo robiť, keď cítim, že sa mi tvorí nová vyrážka?

Každý dermatológ vám môže potvrdiť, že vytláčanie je prísne zakázané. V učebniciach dermatológie je táto poučka na prvom mieste v odstavci o liečbe akné. Mechanické dráždenie (škrabanie alebo vytláčanie) totiž vedie k podpore zápalového procesu a jeho rozšírenie do blízkeho okolia, čo výrazne predlžuje a sťažuje hojenie. Vytláčané vyrážky navyše po sebe zanechávajú jazvy alebo pigmentové škvrny. V prípade tvorby novej vyrážky je vhodné nanášať antibiotické roztoky, krémy či tyčinky s protizápalovým efektom.

 

Čo môžeme pre liečbu akné urobiť sami? Ako poznám, že je správna chvíľa navštíviť dermatológa?

Liečba akné by mala vždy začať návštevou dermatológa, ktorý vám dokáže naplánovať liečbu lokálneho, alebo celkového charakteru. Rovnako vám odporučí doplnkovú lekársku kozmetiku, ktorá má na úspech liečby zásadný vplyv.

 

MUDr. Štěpán Hrňa

Študoval na 1. lekárskej fakulte Univerzity Karlovej, kde v roku 2012 promoval. Následne nastúpil na Dermatovenerologickú kliniku 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Všeobecnú fakultnú nemocnicu v Prahe, kde pracuje doteraz. V novembri 2017 zložil atestáciu z Dermatovenerológie. Od apríla 2018 pôsobí aj na súkromnej kožnej klinike Derma Prima v Uherskom Hradišti. Dlhodobo sa venuje výukovej činnosti a problematike v oblasti venerológie, dermatochirurgie a teraz aj korektívnej dermatológie.

Každodenné čistenie s oplachovaním

Zmiešaná až mastná pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Gel moussant

(3 hodnotenia)

Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

BIODERMA produktová fotka, Sébium H2O 500 ml, micelárna voda na pleť so sklonom k akné

Každodenné čistenie bez oplachovania

Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné

Micelárna technológia

Sébium H2O

(2 hodnotenia)

Dermatologická čistiaca micelárna voda. Čistí a rešpektuje rovnováhu pleti

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

BIODERMA produktová fotka, Sébium Global 30 ml, starostlivosť o pleť so sklonom k akné

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Technológia Seborestore

Sébium Global

(Napíšte prvú recenziu)

Táto starostlivosť eliminuje škvrny a bráni ich opätovnému vzniku.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Patent Fluidactiv™

Sébium Hydra

(1 hodnotenie)

Hydratačný krém na aknóznu pleť. Intenzívne hydratuje a vyživuje.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné Citlivá a oslabená pokožka so sklonom k akné

Technológia Inflastop™

Sébium Sensitive

(1 hodnotenie)

Sébium Sensitive
pleť. Upokojuje, hydratuje a eliminuje prejavy podráždenej aknóznej pleti.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci