Allez au contenu Allez à la navigation

22 November 2019

Mýty o akné

5 NAjčastEjších mýtovo akné v puberte

Pupienky, pupienky a zase pupienky. Podľa štatistík má v puberte skúsenosť s aspoň jednou z foriem akné až 80 % dospievajúcich, niektorým z nich potom zostáva aj v dospelosti. Aj napriek tomu, že sa jedná o najrozšírenejšie kožné ochorenie, objavuje sa okolo neho mnoho nepresností a mýtov. Poďme sa pozrieť na päť najčastejších mýtov o akné v puberte. 

1. Akné sa časom vylieči samo

Bohužiaľ tomu tak nie je a pokiaľ sa chceme pupienkov zbaviť, musíme tomu ísť naproti. V prípade miernejšej formy akné, čiernych a bielych bodiek, si vystačíme s kozmetikou, ktorá je špeciálne vyvinutá na starostlivosť o problematickú pleť. Pokiaľ sa jedná o vážnejšiu formu akné, je potrebné vždy konzultovať priebeh liečby s dermatológom. 

 

2. Pri akné nemôžem nosiť make-up

Je pravda, že niektoré druhy kozmetiky sú pre problematickú pleť so sklonom k akné nevhodné a ich používaním môžete stav pleti výrazne zhoršiť. Napríklad ťažké make-upy upchávajú póry a nedovolia tak pokožke dýchať. Existuje ale rada produktov dekoratívnej kozmetiky, ktorá potreby tohto typu pokožky rešpektuje a je k pleti citlivá. Vhodné sú predovšetkým minerálne púdre, tie totiž absorbujú prebytočný maz, ktorý by inak upchal naše póry. Pokiaľ preferujete tekutý make-up, dbajte na to, aby jeho zloženie bolo nekomedogénne. Vysokú kryciu schopnosť má krém Sébium Global Cover, ktorý spoľahlivo zakryje všetky nedokonalosti a zároveň účinne pôsobí proti ich vzniku. A pretože zdravá pleť = čistá pleť, nezabúdajte celý make-up každý večer dôkladne odlíčiť a pleť vyčistiť. K odlíčeniu pleti s akné je vhodný jemný čistiaci gél Sébium Gel moussant, na záver čistenia potom použite micelárnu vodu Sébium H2O.

 

 

3. Čokoláda a sladkosti spôsobujú akné

Nie je tomu tak, cukor ako taký akné nespôsobuje. Jeho nadmerná konzumácia ale môže boj s pupienkami predĺžiť, preto sa odporúča pri liečbe akné obmedziť sýtené nápoje, čokoládu a cukrovinky. Cukor totiž podporuje zápal, živí kvasinky a jeho prijímanie v potravinách vo veľkom množstve môže viesť k hormonálnym výkyvom

4. Za vznik akné môže stres

Rovnako ako pri  predošlom bode, ani stres nepatrí medzi príčiny vzniku akné, ale môže priebeh liečby zhoršiť. Skúste preto odbúrať stres športom, relaxáciou a nezabúdajte si pravidelne dopriať chvíľku iba pre seba. To môžete spojiť so starostlivosťou o vašu pleť a vytvoriť si kozmetický rituál. Večer pred spaním aplikujte na očistenú pleť Sébium Night Peel, ktorý vyrovnáva hladinu kožného mazu, a tak predchádza nedokonalostiam a upchávaniu pórov. Raz za čas siahnite po jemnom peelingovom kréme, ktorý sťahuje póry a vašu pleť rozžiari

 

5. Slniečko zlepšuje akné

Slnečné žiarenie síce pôsobí na telo protizápalovo, zároveň ale v našej pokožke štiepi kolagén - bielkovinu, ktorá je zodpovedná za pevnosť a pružnosť pokožky. Slnenie taktiež zhoršuje hojenie jazvičiek po akné, dermatológovia preto odporúčajú nosiť klobúk a vyhnúť sa opaľovaniu na priamom slnku. Pre pokožku s akné nie je vhodná ani príliš chlórovaná voda v bazéne. Chlór totiž pokožku vysušuje a tá sa proti vysúšaniu bráni práve tvorbou ďalšieho mazu. Po plávaní sa preto nezabudnite opláchnuť.

Ako na problematickú pleť vám poradí AcneAdvisor. Urobte si test, objavte produkty presne na mieru vašej pokožky a získajte ďalšie tipy, ako s akné zatočiť raz a navždy.

Produkty Bioderma zakúpite na e-shope Notino