Často je možné liečiť ho voľnopredajnými prípravkami na akné, a je najlepšie ho riešiť včas, aby neprešlo do závažnejšej formy akné.

U stredne závažného akné je výskyt vyrážok viditeľnejší. Môžete mať hrboľatú pleť a čierne bodky, ak tomu sa pravidelne objavujú aj zapálené vyrážky. Na tento typ akné nie sú voľnopredajné prípravky dostatočne silné. Na odstránenie akútnych prejavov sú obvykle potrebné lieky na predpis.

Najväčším rozdielom medzi stredne ťažkou formou akné a ťažkou formou akné je zápal. Škvrny sú veľké, červené a opuchnuté. Ťažšia forma akné si už tiež vyžaduje návštevu a poradu dermatológa. Bez správnej diagnózy nejde zvoliť správnu liečbu.

Pri liečbe akné je vždy dôležité byť trpezlivý. Niektoré liečebné postupy môžu zafungovať okamžite, komplexnejšie zlepšenie ale vo všeobecnosti môžete pozorovať až po niekoľkých mesiacoch.

Nie je dobré spoliehať sa na to, že čím viac produktov vyskúšame naraz, tým lepšie – takýto postup naopak môže spôsobovať vysušenie pokožky a zhoršovanie jej stavu. V reakcii na to totiž môžu vaše póry vytvárať ešte väčšie množstvo kožného mazu, čo vedie k ďalším problémom s akné.

S odborníkom je tiež potrebné overiť, či sú vyrážky alebo opuchy skutočne dôsledkom akné. Existuje niekoľko ďalších kožných ochorení, ktoré spôsobujú podobné príznaky ako akné, hoci sa jedná o iný problém, ktoré treba riešiť inou cestou. Patrí medzi ne napr. folikulitída, rosacea (ružovka) alebo hyperplázia mazových žliaz.

  • MUDr. Zuzana Rajczyová.

    Problémy s akné sú často iba dočasným trápením – treba ich brať s nadhľadom a sústrediť sa na nájdenie tej správnej starostlivosti. Pokiaľ napríklad používate priamo prístroj na čistenie tváre, hodí sa do každodenného rituálu čistenia pleti čistiaci penivý gél Sébium Gel moussant. Jemne čistí, má antibakteriálny účinok a dosiahnete s ním až o 95% čistejšej pleti. Ako medzikrok na starostlivosť o pleť je ideálny booster Sébium Lotion. Hydratuje pleť až na 8 hodín a maximalizuje účinok následnej starostlivosti. Pri ťažšom priebehu akné je dobré zvážiť lokálnu dermatologickú liečbu (a tú aplikovať na noc). Sébium Sensitive bol vyvinutý ako denný aj nočný krém pre citlivú aknóznu pleť – pomáha navyše kompenzovať nerovnovážny stav pleti, ktorá je oslabená výskytom akné. Po upokojení zápalov môžete nasadiť intenzívnu kúru s jemným chemickým peelingom Sébium Night Peel na rozjasnenie pleti & odstránenie škvŕn a jaziev po akné.

    MUDr. Zuzana Rajczyová.

Každodenné čistenie s oplachovaním

Zmiešaná až mastná pokožka

Patent D.A.F.

Sébium Gel moussant

(3 hodnotenia)

Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Zmiešaná až mastná pokožka

Patent Fluidactiv™

Sébium Lotion

(2 hodnotenia)

Sébium Lotion
Booster zlepšujúce vzhľad pleti. navracia rovnováhu zmiešanej a mastnej pleti.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné Citlivá a oslabená pokožka so sklonom k akné

Technológia Inflastop™

Sébium Sensitive

(1 hodnotenie)

Sébium Sensitive
pleť. Upokojuje, hydratuje a eliminuje prejavy podráždenej aknóznej pleti.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

BIODERMA produktová fotka, Sébium Global 30 ml, starostlivosť o pleť so sklonom k akné

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Technológia Seborestore

Sébium Global

(Napíšte prvú recenziu)

Táto starostlivosť eliminuje škvrny a bráni ich opätovnému vzniku.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez noc

Zmiešaná až mastná pokožka

Patent Fluidactiv™

Sébium Night Peel

(2 hodnotenia)

Jemný peeling na vyhladenie pleti.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Väčšinou máme pocit, že naše okolie na nás nevidí nič iné, než naše vyrážky - a to naozaj nie je pravda! Doktori nazývajú tento efekt „dysmorfofobická porucha“ – jedná sa o tendenciu vidieť naše fyzické chyby oveľa väčšie, než v skutočnosti sú. Naše okolie sa ale typicky zaoberá úplne inými vecami. Zapamätajte si, že všetci máme tendenciu byť na seba tvrdší ako na ostatných.

Existuje mnoho spôsobov, ako sa akné zbaviť - stačí vziať odvahu a problém začať riešiť. Ak je to nutné, vyhľadajte dermatológa, ktorý odporučí správnu starostlivosť alebo aj pomoc psychológa, s ktorým môžete riešiť svoje pocity z problémov s pokožkou. Nezabudnite na dôkladné dodržiavanie každodennej rutiny – ranné a večerné čistenie + správna starostlivosť sú jedinou úspešnou rovnicou k úspechu.

Akné nevypovedá o tom, kým v skutočnosti sme. Stále viac obyčajných ľudí aj influencerov pridáva svoje fotky #bezmakeupu a bez úprav, ktoré by inak zakryli ich nedokonalosti. Každý má svoje chyby a akné je našťastie riešiteľným problémom.

Majte na pamäti

  • Cestu k zdravej pleti tvorí pravidelná rutina prispôsobená potrebám vašej pleti a každodenné ranné i večerné čistenie tými správnymi produktmi.
  • Nie je potrebné prestať používať make-up alebo líčenie, pokiaľ nám pomáha cítiť sa lepšie. Vyberajte ale také produkty, ktoré sú vhodné priamo pre aknóznu pleť a dbajte na každodenné dôkladné odlíčenie. Občas si doprajte aj deň bez make-upu, aby si mohla pokožka oddýchnuť.
  • Akné nie je koncom sveta - nedovoľte, aby ovládlo vašu myseľ a stalo sa najdôležitejšou vecou v našom živote!