Viac ako 85% dospievajúcich má problém so svojou pleťou - a musí sa popasovať s upchatými pórmi (biele a čierne bodky), bolestivými vyrážkami a niekedy aj tvrdými, hlbokými hrčkami na tvári, krku, ramenách, hrudníku, chrbte a hornej časti paží.

 

Problémy s pleťou totiž môžu vyvolať hormonálne zmeny (navyše u dievčat podporené menštruáciou alebo antikoncepciou), agresívna alebo nevhodne zvolená kozmetika, farby na vlasy a ďalšie – to všetko môže zvýšiť upchávanie pórov.

Stav pokožky tiež zhoršuje oblečenie (typicky na hrudi alebo na chrbte), ktoré trie pokožku a tým ju dráždi. Rovnako na akné nepomáha ani silné potenie pri cvičení a príliš horúce a vlhké podnebie. Ako naschvál vyvoláva zvýšenú tvorbu mazu aj stres - to je často dôvodom, prečo sa mnohým dospievajúcim prvý deň školy, pred skúškou alebo pred rande objavia nové nepríjemné vyrážky.

  • MUDr. Zuzana Rajczyová.

    V prípade pleti, ktorú trápia nedokonalosti, a navyše je citlivá, je voľba rutiny dôležitejšia ako pri akomkoľvek inom type pokožky. Nevhodná kozmetika môže nielen zhoršiť aknózne prejavy, ale pokožku výrazne podráždiť. V rámci čistenia je pre citlivú pokožku najvhodnejšia hygiena z radu Sensibio. Do každodennej rutiny je vhodná originálna a 1. patentovaná micelárna voda Sensibio H2O. Ako denný krém je potom ideálny Sébium Global, ktorý pôsobí komplexne na všetky príčiny akné, vrátane spomínaných čiernych bodiek. Sébium Sensitive pomôže pleť intenzívne upokojiť a vyrovnať jej nerovnovážny stav, preto je vhodné ho zaradiť na noc. Kombinácia týchto produktov poskytne pokožke účinné riešenie ako na čierne bodky, tak aj súčasne podporí jej kožnú bariéru a uľaví citlivej pleti.

    MUDr. Zuzana Rajczyová.

Každodenné čistenie bez oplachovania

Citlivá pokožka Normálna pleť

Micelárna technológia

Sensibio H2O

(8 hodnotení)

Originálna upokojujúca micelárna voda, ktorá čistí a rešpektuje kožnú bariéru

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

BIODERMA produktová fotka, Sébium Global 30 ml, starostlivosť o pleť so sklonom k akné

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Technológia Seborestore

Sébium Global

(Napíšte prvú recenziu)

Táto starostlivosť eliminuje škvrny a bráni ich opätovnému vzniku.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné Citlivá a oslabená pokožka so sklonom k akné

Technológia Inflastop™

Sébium Sensitive

(1 hodnotenie)

Sébium Sensitive
pleť. Upokojuje, hydratuje a eliminuje prejavy podráždenej aknóznej pleti.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Len málo komu z nás sa pošťastí, že dospeje bez toho, aby sa stretol s problémami s akné na vlastnej koži. Zapríčiňujú to hormóny, ktoré sa počas puberty doslova zbláznia. Pokožka produkuje viac kožného mazu, objavia sa čierne bodky, niekedy aj veľké vyrážky. Čo sa ale v skutočnosti deje v pokožke? Pokožka je veľmi krehký ekosystém, ktorého rovnováhu môže narušiť množstvo vonkajších či vnútorných faktorov. Počas dospievania sa tvorí nadmerné množstvo kožného mazu, ktorý navyše nemá dobrú kvalitu. Tieto prejavy sa nazývajú hyperseborea a dysseborea (príliš veľa kožného mazu, ktorý je príliš hustý). Tým začína začarovaný kruh: príliš veľa hustého kožného mazu spôsobuje nevybalansované prostredie pleti, z ktorého sa tešia jedine baktérie. Hustý kožný maz vtečie do póru, ale namiesto toho, aby z neho opäť vytiekol, zostáva vo vnútri a upcháva ho. Keď sa v tomto prostredí namnožia baktérie, objavia sa vyrážky. Zrohovatená koža ho navyše "zazátkuje" a upchatý pór je ideálnym prostredím pre ďalšie množenie baktérií a vznik zapálenej vyrážky.

Picto Night and Day

Nie je čistenie ráno aj večer príliš časté? 

VÔBEC NIE! Aj pre tých, ktorí majú problémy s nedokonalosťami pleti a nenosia make-up, je čistenie pleti ráno a večer absolútnym základom. V noci si pleť potrebuje oddýchnuť, regenerovať a predovšetkým dýchať. Oblúkom sa treba vyhnúť produktom, ktoré sú príliš agresívne a odstraňujú z pokožky aj jej ochranný hydrolipidický film. Vyberajte čistiaci produkt, ktorý rešpektuje prirodzenú bariéru pokožky, ako to robí micelárna voda Sébium H2O alebo penivý gél Sébium Gél moussant. 

Bioderma_picto-maquillage

Môžem používať make-up a púder, pokiaľ je moja pokožka mastná? 

ÁNO! Závisí to od produktu, ktorý je používaný a úplnou podmienkou používania je každodenné odlíčenie pred spaním. Je prirodzené, že chceme skryť drobné nedokonalosti a zvýrazniť svoje pekné črty. Vyberajte si make-upy a korektory, ktoré sú nekomedogénne a špeciálne vyvinuté pre mastnú pleť so sklonom k akné. Naopak sa vyhýbajte make-upom, ktoré majú príliš silné krytie a vytvárajú dojem masky, ťažkým a kompaktným púdrom či minerálnym olejom, ktoré upchávajú póry. Ideálnym produktom je ten, ktorý dobre kryje a zároveň podporuje liečbu akné. Sébium Global Cover je tónovaný krém, ktorý zároveň pôsobí na nedokonalosti pleti. Čas od času si tiež doprajme deň #bezmakeupu. 

Smoking

Fajčenie nie je vhodné v prípade problematickej pleti. 

PRAVDEPODOBNE. Je pravda, že fajčenie vo všeobecnosti nemá na našu pleť dobrý vplyv. A inak tomu nie je ani v súvislosti s problematickou pleťou. Tabak môže na pleť pôsobiť tak, že je ako bez života. Aj keď nebola dokázaná žiadna priama súvislosť medzi fajčením a akné, je vysoko pravdepodobné, že má negatívny vplyv na aknózne lézie a ich liečbu. 

ikona - slnko

Slnko redukuje množstvo kožného mazu. 

MÝTUS. Slnko je priamo zodpovedné za tzv. „rebound“ efekt, ktorý je dermatológom veľmi dobre známy. Každé leto pred ním varujú osoby trpiace mastnou pokožkou. Slnko vysušuje nadbytočný kožný maz, čo najprv vyzerá tak, že pleti pomáha, ale v skutočnosti to tak nie je! UV lúče, ktoré na pokožku pôsobia, spôsobujú zosilnenie epidermov a blokujú folikuly. Sébum tak počas leta zostáva pod pokožkou – presne v období, keď je jeho produkcia zvýšená. Práve z týchto dôvodov je to ako časovaná bomba. Počas tohto obdobia sa totiž rozmnožujú baktérie. Na jeseň, kedy je potom slnko menej, sa pokožka znovu stenčí, nastúpi „rebound“ efekt a akné sa rapídne zhorší. Riešením je limitovať množstvo UV lúčov, ktoré pôsobia v hĺbke epidermy a vyhýbať sa slnečnému žiareniu bez dostatočnej ochrany prispôsobenej mastnej pokožke. Práve na tento účel je určený Photoderm AKN Mat SPF 50+, ktorý je špeciálne vyvinutý na ochranu mastnej a aknóznej pleti a pre náš príjemný pocit má aj zmatňujúci efekt. 

Čokoláda je pre pleť zlá. 

ZÁLEŽÍ... Je pravdou, že niektoré potraviny sú neprávom považované za zlé a nevhodné pre mastnú pokožku, a to bez zjavného vedeckého dôkazu. Nedávne štúdie poukazujú na negatívne dopady mliečnych produktov na našu pleť, najmä tých s označením „light“. Dlho už vieme, že fast-food jedla plné tuku, a obzvlášť potom jedla s veľkým množstvom cukru, zvyšujú zápal, čo všeobecne nie je považované za zdraviu prospešné a má tiež značný vplyv na starnutie pokožky. Vyhýbajte sa polotovarom, vždy radšej voľte čerstvé ovocie a zeleninu alebo domáce výrobky. A ako je to teda s čokoládou? Doprajte si radšej kocku čokolády s minimálne 70% obsahom kakaa ako priemyselne vyrábané zákusky s vysokým glykemickým indexom. Tmavá čokoláda navyše zlepšuje aj náladu. 

Mobile phone

Mobil zhoršuje moju pleť. 

ÁNO! Na mobilnom telefóne sa nachádza veľké množstvo baktérií, ktoré sa naň dostanú z miest, kam sme telefón položili alebo jednoducho aj z našich rúk. Mobil si potom prikladáme k tvári hneď niekoľkokrát denne. Nezabúdajte na pravidelné čistenie telefónu, najmä displeja, a to pokojne aj niekoľkokrát za týždeň. V prípade dlhých telefonických hovorov je lepšou voľbou volať cez slúchadlá. 

Antikoncepcia rieši akné. 

NIE JE ÚPLNE PRAVDA. Antikoncepčné tabletky môžu zlepšovať stav mastnej a aknóznej pleti, pokiaľ sú dobre zvolené, s adekvátnou hladinou hormónov. To však nie je žiadnym komplexným a dlhodobým riešením. Niektoré typy antikoncepčných tabliet môžu mať presne opačný efekt a prejavy akné naopak zhoršovať. Obráťte sa na svojho gynekológa a hľadajte typ antikoncepcie, ktorý najlepšie vyhovuje práve vám.

Majte na pamäti

  • Pokiaľ je pokožka citlivá, je to to prvé, čo treba riešiť. 
  • Vyberajte do každodennej rutiny produkty, ktoré pomôžu upokojiť podráždenie a rešpektujú aj citlivú pleť. 
  • Používajme taký make-up, ktorý našu pleť nezaťaží a je prispôsobený potrebám aknóznej pokožky, ako je napríklad produkt Sébium Global Cover
  • Chráňte pokožku pred slnkom. Účinný produkt pomáha pokožku chrániť a pokročiť v komplexnej liečbe akné.