Akné u dospelých je typicky spôsobené rovnakými príčinami ako akné u dospievajúcich: nadbytkom kožného mazu a baktériami. Akékoľvek zmeny hormónov, vrátane zmien spôsobených napríklad tehotenstvom, môžu vyvolať nadmerné množstvo mazu a začarovaný kruh začína. Ženy fajčiarky bývajú k akné náchylnejšie.

V časopisoch a na internete sa to len tak hemží množstvom zaručených babských rád, prírodných receptov a trikov, ako na akné - na takéto domáce recepty ale pozor. Ich súčasťou sú totiž typicky esenciálne oleje - a tie nielenže sú pri liečbe akné neefektívne, môžu navyše vyvolať aj nepríjemnú alergickú reakciu. Obráťte sa radšej na skutočných odborníkov a stavte na #aknerutinu presne pre váš typ pleti.

Môže vás tiež upokojiť, že akné samo o sebe väčšinou vekom zmizne. U niektorých žien akné napríklad končí s menopauzou. A pre tých, ktorí s akné stále bojujú, existuje liečba. Počítajte ale vždy s tým, že liečbu aj odporúčanú rutinu je potrebné dodržiavať niekoľko týždňov, kým sa prejaví zlepšenie stavu.

  • MUDr. Zuzana Rajczyová.

    Základom starostlivosti o pleť je dôkladná a správne zvolená hygiena. Pokiaľ pri čistení a odličovaní preferujete micelárne vody, je ideálne Sébium H2O. Čistí a odličuje bez vysúšania, reguluje tvorbu kožného mazu a nie je nutné jeho zmývanie. O jeho účinkoch svedčí aj fakt, že je najpredávanejšou* micelárnou vodou na mastnú pleť. V prípade akné je dôležité siahnuť po komplexnej starostlivosti, akou je práve Sébium Global. Rieši všetky príčiny vzniku akné a existuje aj v tónovanej verzii - Sébium Global Cover. Nahradí krém, make-up aj korektor v jednom. Mastná pokožka potrebuje aj pravidelný prísun vody. Ako nočný krém sa preto hodí Sébium Hydra, špeciálne vyvinutý na 24-hodinovú hydratáciu mastnej pleti. Na rozjasnenie pleti, odstránenie škvŕn a jaziev po akné je dobré zaradiť 3-krát ročne mesačnú intenzívnu kúru s jemným chemickým peelingom na domáce použitie Sébium Night Peel. Táto rutina pomôže regulovať kvalitu kožného mazu a zbaviť sa vyrážok, ktoré nám spôsobujú starosti. 

    MUDr. Zuzana Rajczyová.

BIODERMA produktová fotka, Sébium H2O 500 ml, micelárna voda na pleť so sklonom k akné

Každodenné čistenie bez oplachovania

Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné

Micelárna technológia

Sébium H2O

(2 hodnotenia)

Dermatologická čistiaca micelárna voda. Čistí a rešpektuje rovnováhu pleti

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Technológia Seborestore

Sébium Global Cover

(Napíšte prvú recenziu)

Intenzívny tónovací krém na aknóznu pleť. Intenzívne eliminuje a prekrýva pupienky a čierne bodky.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Pokožka so sklonom k akné

Patent Fluidactiv™

Sébium Hydra

(1 hodnotenie)

Hydratačný krém na aknóznu pleť. Intenzívne hydratuje a vyživuje.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez noc

Zmiešaná až mastná pokožka

Patent Fluidactiv™

Sébium Night Peel

(2 hodnotenia)

Jemný peeling na vyhladenie pleti.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

photoderm akn mat

Špecifická ochrana

Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné

Patent Fluidactiv™

Photoderm AKN Mat SPF 30

(Napíšte prvú recenziu)

Redukuje nedokonalosti, má dlhodobo zmatňujúci účinok a neviditeľnú textúru.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Aký vplyv má životný štýl na akné?

Náš životný štýl je dôležitým faktorom, ktorý má vplyv na kvalitu pleti. Zmenou našich zvykov síce nevyriešime problémy akné, ale môžeme prispieť k celkovému zlepšeniu stavu pokožky.

ŠPORT

Pohyb je základom zdravého životného štýlu. Potenie z fyzickej aktivity nám navyše pomáha prirodzene eliminovať škodlivé látky a vylúčiť ich cez pokožku. Športovanie nám tak pomáha naštartovať prirodzené čistenie organizmu cez póry a aktivovať tak mikrocirkuláciu. Aby ale zostala pokožka iba pri čistení bez nepríjemného pocitu potu na mastnej pleti, po tréningu nám poskytne rýchlu pomoc micelárna voda Sébium H2O, ktorá odstráni všetky nečistoty a nadbytočný kožný maz.

SLNEČNÉ ŽIARENIE

Plávanie a prechádzky v meste s priateľmi alebo psíkom patria k obľúbeným aktivitám pri peknom počasí. Po celý deň však na našu pleť dopadajú lúče slnka, ktoré ju vysušujú. Tento efekt navyše netrvá večne, niekedy to spôsobí, že pleť začne produkovať ešte viac mazu. Pokožka má tak často tendenciu v lete zosilnieť, čo zabraňuje prirodzenému toku kožného mazu. To potom spôsobí, že sa vyrážky znovu objavia na jeseň, a to v ešte väčšej presile. Odporúčame tak pokožku pred slnečným žiarením chrániť vždy, keď sme vystavení slnečnému žiareniu.

STRES

Stres v dnešnej dobe môže za veľa negatívnych zmien v našom živote. Dokáže aj ovplyvniť produkciu kožného mazu. Pleť preto ocení všetky aktivity, ktoré nám pomáhajú sa stresu zbaviť: joga, dýchacie cvičenia, meditácia alebo obľúbený šport. Pre zdravú a rozjasnenú pokožku by sme tiež nemali zanedbávať tú najdôležitejšiu aktivitu – spánok. Ideálny je pravidelný spánok po dobu minimálne 8 hodín.

STRAVA

Dajte si pozor na tzv. junk-food . Do neho patrí jedlo z fast foodov, sladkosti, ale aj mliečne produkty (okrem syra). Nie je potrebné ich z jedálnička úplne vyradiť, snažte sa ale obmedziť ich príjem a vybudovať si vzťah k plnohodnotnej, výživnej strave. Pleti prospeje čerstvé ovocie, zelenina, ryby, sója a obilniny, ktoré sú veľmi dobrým zdrojom vitamínu B6 a pomáhajú regulovať kožný maz.

PROSTREDIE

Dnes už každý vie, že znečistené ovzdušie nie je dobré pre naše pľúca ani pokožku. Málokto však vie, že okrem znečistenia pokožky spôsobujú polutanty v ovzduší nerovnováhu medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami, ktoré žijú na našej pokožke. Jednoduché čistenie micelárnou vodou Sébium H2O vám pomôže s odstránením až 93 % mikročastíc** pochádzajúcich z ovzdušia.

Majte na pamäti

  • Akné sa bežne objavuje aj v dospelosti. Nikto však nie je predurčený na to žiť s mastnou či aknóznou pleťou do konca života. Návšteva odborníka a kvalitnej starostlivosti môže byť začiatkom konca tohto problému.
  • Pleť môže byť mastná aj bez nedokonalostí. Pri zanedbaní starostlivosti o ňu však môže časom viesť nadbytok mazu k upchatiu pórov alebo k tvorbe čiernych bodiek.
  • Platí to aj naopak – s vyrážkami môžeme bojovať aj bez toho, že je naša pleť mastná. Naša pleť môže byť zmiešaná alebo na niektorých miestach tváre môžeme mať vyslovene suché miesta. Základom je, že každá pleť vyžaduje svoj zvláštny prístup, preto neváhajte vyhľadať odbornú pomoc.