Allez au contenu Allez à la navigation

Micelárna voda

Úryvky z diskusií

Share

Ak sa chcete o čistení pokožky a odličovaní pomocou micelárnej vody dozvedieť viac, pozrite si odpovede kožných lekárov a alergológov na otázky, ktoré sa ich pýtali používatelia internetu v diskusiách organizovaných spoločnosťou BIODERMA.

Všetko závisí od zvoleného prípravku. Ak si vyberiete penivý prípravok, trochu si navlhčite tvár, napeňte prípravok, opláchnite a vysušte si tvár. Ak si vyberiete mlieko, vyčistite si pokožku vatovým tampónom s mliekom, potom použite pleťovú vodu a na záver si už tvár nemusíte umývať. Mydlenie sa neodporúča. Pokožka sa nesmie drhnúť, ide o citlivú oblasť a mohlo by ju to podráždiť. Mlieko a pleťová voda slúžia ako prípravky na odlíčenie a zároveň čistenie. Ak si vyberiete micelárnu vodu, je to ešte jednoduchšie, pretože sa odlíčite len v jednom kroku. Hoci niekedy treba micelárnou vodou prejsť pokožku dvakrát, odstraňuje líčenie a zároveň aj čistí pokožku, a to bez oplachovania.

Určite si oči odličujete rovnakým prípravkom ako tvár. Ak navyše používate líčenie odolné voči vode, musíte oči nadmerne šúchať. A ešte je tu možnosť, že používate trochu drsnejší tampón... V každom prípade vám odporúčam používať prípravok špeciálne určený na oči, napríklad emulziu alebo niečo mastnejšie, čo dobre rozpustí líčenie. Na tvár používajte klasický odličovací prípravok a potom ho opláchnite. Najdôležitejšie teda je, aby ste si oči a tvár odličovali dvomi rôznymi prípravkami.

Dokonalý odličovač je ten, ktorý máte rada. To znamená taký, ktorý vo vás pri používaní vyvoláva príjemný pocit a pocit pohody. Pre niektorých to je parfumovaný prípravok, pre iných zasa nie. Pre niektorých to je bohatá textúra, pre iných zasa ľahká textúra. Niektorí potrebujú vodu a pocit sviežosti, iní len vatový tampón. Dokonalý odličovací prípravok je ten, vďaka ktorému budete mať peknú pleť a ktorý rada používate každý večer.

Existuje veľa možností. Penivé gély sú skôr hygienické než odličovacie výrobky, ale môžu stačiť v prípade, že sa líčite málo, napríklad, ak si dáte len trochu púdru. Existujú dva typy mliek: mlieka bez oplachovania a mlieka, ktoré sa oplachujú pleťovými vodami nazývanými toniká. Tieto pleťové vody, hoci nemusí ísť vždy o toniká, môžu byť upokojujúce alebo sťahujúce. Micelárne vody patria medzi odličovacie prípravky, ktoré netreba oplachovať. Ľudia si často radi oplachujú tvár po použití micelárnej vody, ale nie je to potrebné. 
Máte teda na výber z viacerých možností. 
Penivá textúra sa musí používať s vodou, treba ju opláchnuť. Tento typ výrobkov väčšinou uprednostňujú muži. Naši pacienti hovoria, že majú radi pocit sviežosti a čistoty, ktorý prináša penivá textúra. Výhoda odličovacieho mlieka je, že nečistoty je potom vidno na vatovom tampóne a že ide o príjemný prípravok. Čo sa týka micelárnej vody, je veľmi praktická, pretože vašu pokožku odlíči a vyčistí len v jednom kroku.

Ide skôr o kvalitu odličovania než o čas. V prípade, že ste málo nalíčená, to bude rýchle. Neexistuje ideálna dĺžka odličovania, treba len prejsť celú tvár. Ak na vatovom tampóne zostanú zvyšky, treba použiť ešte jeden. Ľudia niekedy hovoria, že na odličovanie nemajú čas. Nie, na odlíčenie máme čas vždy, je to rýchle. To je ako keby sme povedali, že nemáme čas dýchať. Odličovanie je síce pre život určite menej dôležité ako dýchanie, ale je rýchle. Nezaberá veľa času, a najmä, ak je to zvyk. Nie je to teda otázka času, ale otázka kvality.

Otázka používateľa internetu

Ako dlho sa môže skladovať micelárna voda?

V zásade sa treba riadiť dátum spotreby, ktorý je uvedený na obale. Ak sa používa pravidelne, jedno balenie vydrží bez problémov niekoľko týždňov až mesiacov. Je samozrejmé, že by sme asi nepoužívali micelárnu vodu otvorenú pred piatimi rokmi.

Väčšina micelárnych vôd je vhodná na odličovanie očí. Existujú výnimky, ale vtedy je to uvedené na prípravku. Napríklad niektoré micelárne vody na mastnú pokožku obsahujú účinné látky na mastnú pleť, ktoré môžu spôsobiť podráždenie. Väčšina micelárnych vôd sa však môže používať na odstránenie líčenia, ktoré nie je odolné voči vode alebo líčenia v menšom množstve. Oči sa môžu odličovať micelárnou vodou, len ak sú nalíčené menej. V opačnom prípade sú vhodnejšie špeciálne prípravky na odstraňovanie líčenia odolného voči vode alebo vatové tampóny s obsahom odličovacieho prípravku.

Všeobecne platí, že ak používate micelárnu vodu, po jednom alebo dvoch použitých vatových tampónoch, vatový tampón stratí svoju bielu farbu, a tak viete, že ste dobre odlíčená. Neodporúčam vám pokožku silno šúchať. Sú ľudia, ktorí si príliš intenzívne čistia vrchnú zrohovatenú vrstvu a na vatovom tampóne sa objavia malé nečistoty. Toto už ale nie sú zvyšky líčenia, ale samotná pokožka. Takže ešte raz, ak nemáte silné korekčné líčenie na prekrytie angiómu, jazvy alebo divadelný make-up, stačí vám jedenkrát alebo dvakrát prejsť pokožku vatovým tampónom.

Snažte sa vyhnúť spáleniu, pretože je pre pokožku veľmi zlé. Pokožku spálenú slnkom určite nelíčte, aj keby ste chceli len zakryť spálenie, pretože ide o povrchovú popáleninu a mohli by ste ju ešte viac podráždiť. Ak sa chcete aj napriek tomu nalíčiť, dajte si trochu púdru a odlíčte sa jemne použitím mlieka alebo pleťovej vody a hlavne si nešúchajte tvár. Ešte raz však opakujem, dávajte si najmä pozor, aby ste sa nespálili. Existujú veľmi dobré opaľovacie krémy. Niektoré sú dokonca zafarbené, čo umožňuje, aby pokožka vyzerala dobre a zdravo.

Ak ste nalíčená málo, použite penivý gél, ktorý je vhodný na mastnú pokožku. V prípade, že ste nalíčená viac, môžete používať nie veľmi husté, tekuté mlieko, ktorého zvyšky potom odstránite jemne sťahujúcou pleťovou vodou. Existuje viacero typov pleťových vôd na odstránenie mliek, napríklad upokojujúce, sťahujúce pleťové vody a podobne. „Pleťové tonikum”, ktoré sa používa s pleťovým mliekom, je všeobecný výraz. Môžete používať akúkoľvek pleťovú vodu pod podmienkou, že je prispôsobená vášmu typu pleti. V prípade mastnej pokožky sa môže používať buď kombinácia mlieka a pleťového tonika, alebo micelárna voda prispôsobená mastnej pokožke.

Ak máte citlivú pokožku, mali by ste sa vyhnúť penivému gélu, ktorý je trochu agresívnejší. Používajte radšej kombináciu mlieka a upokojujúcej pleťovej vody alebo micelárnu vodu. V oboch prípadoch musí ísť o prípravky vhodné na citlivú pokožku.

Otázka používateľa internetu

Čistia obrúsky lepšie ako vatové tampóny?

Vatové tampóny čistia dobre, ale obrúsky sú zase praktickejšie, pretože sú už navlhčené. Obrúsky by som odporučila skôr na cestovanie alebo príležitostné použitie, pretože tie, ktoré sa dajú kúpiť v supermarketoch obsahujú konzervačné látky, aby nedošlo k bakteriálnej kontaminácii. Po otvorení balenia sa používajú jeden alebo dva mesiace a tieto konzervačné látky môžu niekedy spôsobiť podráždenie alebo alergie. Odporúčam teda kúpiť skôr obrúsky v menšom balení. Na cestovanie poslúžia ako „prvá pomoc”. Inak sú vhodnejšie vatové tampóny.

V prípade atopickej pokožky sú potrebné jemné prípravky, pretože ide o suchú pokožku so sklonom k podráždeniu. Väčšinou radím používať micelárnu vodu na oslabenú pokožku alebo jemné odličovacie mlieko, ktorého zvyšky treba odstrániť – nie sťahujúcou, ale jemnou pleťovou vodou. Téma odličovania by však mala prísť až po téme líčenia. Treba dávať pozor, aké výrobky používate a vyhýbať sa tým, ktoré vysušujú pokožku. Dlhotrvajúci make-up väčšinou pôsobí dosť vysušujúco. Naopak, existujú rôzne BB krémy, ktoré sú prispôsobené práve citlivej alebo atopickej pokožke. Takže odporúčam jemnosť – ako pri odličovaní, tak aj pri líčení.

Otázka používateľa internetu

Čo znamená „micelárna voda”?

Micelárna voda je voda s obsahom malých micel. Micely sú čiastočky povrchovo aktívnych látok zachytávajúcich špinu, ktorá sa potom usádza na vatovom tampóne. Micely zachytávajú častice líčenia. Sú už navždy rozptýlené vo vode, ale líčenie odstraňujú veľmi dobre. Okrem toho ich nie je vidno voľným okom, takže aj preto sa používa výraz „micelárna” voda.

Otázka používateľa internetu

Je dôležité tvár vysušiť?

Áno, tvár treba vysušiť. Nechať pokožku mokrú nie je veľmi príjemné, ale predovšetkým ju to dehydratuje, takže ju treba vždy utrieť. Následne sa nanesie nočný krém. Nie každý ho používa, ale ak si nejaký dávate, treba si vybrať buď nočný výživný krém, alebo liečivý krém (v prípade pokožky so sklonom k akné) a nanášať ho na dobre vysušenú pokožku, aby do nej lepšie prenikol.

Masku treba nanášať na odlíčenú pokožku, pretože zámerom je, aby účinné látky prenikli do hĺbky. Pred nanesením masky je teda potrebné odlíčiť sa, a to buď pomocou micelárnej vody, alebo kombinácie mlieka a pleťovej vody. Základom je mať čistú pokožku, nenanášať masku na nalíčenú pokožku. Po odstránení masky pokožku neodličujeme, ale môžeme použiť nejaký prípravok (micelárnu vodu alebo mlieko), aby sa pokožka zbavila posledných zvyškov masky.

Pravdou je, že prípravky sú vyrobené tak, aby sa používali spolu, takže to znie logicky. Nie sme však povinní používať celý rad prípravkov na starostlivosť o pokožku – na odličovanie a čistenie. Výrobky sa môžu líšiť, ale napríklad v prípade odličovača je, samozrejme, dobré používať kombináciu mlieka s pleťovým tonikom rovnakého radu. Navyše, keď dobre znášame jeden prípravok, vieme, že druhý má rovnaký typ zloženia. Vyhneme sa tak riziku intolerancie, prípadne iným rizikám.

Z praktického hľadiska nie, pretože výrobky majú buď konzervačné látky, ktoré nie sú nebezpečné (v súčasnosti je to prísne regulované), alebo špecifické, takzvané „airless” zloženie, ktoré zabraňuje prenikaniu vzduchu, čo zaručuje, že dlhšie vydržia. Iný prípad by nastal, keby ste nejaký prípravok nechali na poličke nad radiátorom v kúpeľni alebo v kufri auta (to platí pre opaľovacie krémy). Prípravky sa všeobecne vyrábajú tak, aby sa skladovali pri izbovej teplote. Niektoré výrobky, ako napríklad masky alebo aj odličovacie prípravky, sa nechávajú v chladničke na dosiahnutie pocitu sviežosti alebo v prípade ľudí s kuperózou na dosiahnutie pocitu upokojenia. Z globálneho hľadiska však môžeme povedať, že skladovať prípravky v chladničke je zbytočné.

Líčenie je možné aj v prípade intolerantnej pokožky, ale treba si najskôr vyskúšať prípravky. Choďte do lekárne a vypýtajte si vzorky, ktoré potom vyskúšate na vnútornej strane ramena, ktorá je miestom s veľmi citlivou pokožkou. Predovšetkým treba používať vhodné hydratačné krémy. Čo sa týka odličovania, aj tu existujú odličovacie prípravky na oslabenú pokožku, pokožku so sklonom k citlivosti, a to v podobe micelárnej vody alebo pleťového mlieka. Mne osobne sa zdá, že mlieko je predsa len príjemnejšie. Mám však veľa pacientov, ktorí sú nadmieru spokojní s micelárnou vodou na citlivú pokožku. Takže je to na vás. Vy sama si musíte nájsť textúru a prípravok, ktoré vám vyhovujú.

V skutočnosti si možno pokožku vyčistíte veľmi dobre, ale pri odličovaní zohráva úlohu aj subjektívna stránka. Tento problém sa u ľudí objavuje často, a preto sa po odličovaní ešte umývajú. Ak máte pocit neúplne vyčistenej pokožky, prejdite na nejaký penivý prípravok alebo micelárnu vodu, ktorá nezanecháva mastný pocit. Či už sa odličujete mliekom v kombinácii s pleťovou vodou, alebo micelárnou vodou, obidve riešenia sú jemné a zároveň účinné. Je to otázka preferencií.

Môžete použiť oboje. Zdôrazňujem však, že sa nemá používať buď mlieko, alebo pleťová voda, ale ich kombinácia, prípadne len micelárna voda. Netreba si mýliť pleťovú vodu s micelárnou vodou. Pleťová voda slúži na odstránenie mlieka, mlieko je suspenzia tukových častíc. Micelárna voda je už sama osebe odličovací prípravok v tekutej podobe. Zmiešanej pokožke teda vyhovuje buď kombinácia mlieka a pleťovej vody, alebo micelárna voda.

Na zrelú pokožku by som odporučila pleťové mlieko s následnou aplikáciou hydratačnej pleťovej vody, pretože väčšinou sa ženy so zrelou pokožkou líčia o niečo viac, ako mladšie dievčatá. Líčenie je potom vhodné jemne odstrániť hustejšími mliekami a určite nezabudnite na kvalitný nočný krém. Ak chcete, aby účinné látky prenikli do pokožky, musíte na to vašu pokožku pripraviť, čiže dobre ju odlíčiť.

Micelárna voda je odličovacia voda, takže by to bolo ako odlíčiť sa dvakrát. Tonikum odstráni zvyšky mlieka. Buď sa použije odličovacie mlieko v kombinácii s pleťovou vodou, alebo sa použije len micelárna voda. Používanie oboch naraz je zbytočné. Nevadí to, znamená to len používať dva prípravky, ktoré sú rovnocenné.

Otázka by skôr mala znieť, či sa musí používať rovnaký hydratačný krém alebo rovnaké líčenie v každom ročnom období. Pokiaľ ide o hydratačný krém, v zime potrebujeme hustejšie krémy a v lete zasa tekutejšie. Na odličovanie môžeme pokojne používať rovnaký prípravok počas celého roka. 

Ak sa to stane raz, tak nie. Jedna anglická novinárka sa ale podujala na extrémny experiment – počas jedného mesiaca sa vôbec neodličovala a každý deň sa líčila nanovo. Fotky pred a po experimente sú dostupné na internete a výsledok je, samozrejme, hrozný. Jej pokožka zostala plná vrások, pretože hydratačný krém nepreniká do pokožky, make-up vysušuje... Takže áno, žiadne odličovanie znamená starnutie pokožky. Ak sa to stane príležitostne, môže sa objaviť podráždenie alebo vyrážky. V každom prípade je ale namieste každodenné odličovanie.

Dermatologická kocka je mydlo bez mydla. Hovorí sa jej aj „syndet” (syntetický detergent). Dobre pení a obsahuje veľmi málo povrchovo aktívnych látok. Výborne sa hodí na suchú pokožku, ale slúži skôr na čistenie oslabenej pokožky ako na odličovanie. Prípravok na odličovanie musí obsahovať povrchovo aktívne látky. Práve tie emulgujú čiastočky líčenia, aby ich mohli odstrániť. Ak používate nejaký ultra jemný prípravok, ten líčenie neodstráni. Dermatologická kocka čistí nenalíčenú pokožku, takže ju neodporúčam na odličovanie.

Kožný lekár, ktorý vykoná laserový zákrok, zvykne odporučiť, ako sa o pokožku po zákroku správne starať. Starostlivosť závisí od typu laserového zákroku, pretože existuje niekoľko typov laserov. 
Sú lasery, ktoré rešpektujú celistvosť pokožky. Ide o takzvané „neablačné” lasery. Ošetrujú vnútro, či už ide o depiláciu alebo kuperózu, čo znamená, že váš spôsob odličovania sa po zákroku nezmení. Napríklad v prípade kuperózy laser ošetruje cievy hĺbkovo, nezasiahne povrch pokožky ako takej. Pri čistení treba byť opatrný, aby nedošlo k podráždeniu. 
V prípade „ablačných” laserov je samotná pokožka úmyselne trochu poškodená, takže odličovanie bude vyzerať úplne inak. Napríklad v prípade frakčného resurfacingu (frakčný CO2 laser) má pokožka naozaj malé dierky, je trochu „bodkovaná”, takže odličovanie musí byť oveľa jemnejšie a prispôsobenejšie tomuto stavu. 
Ako sa o pokožku po laserovom zákroku starať, vám teda povie kožný lekár, ktorý zákrok vykonal.

Pokožku treba čistiť. Nemusíte ráno, vhodnejšie je to večer. V prípade, že nie ste nalíčená, stačí pokožku vyčistiť jedenkrát za deň. Zbavíte ju znečistenia z ovzdušia, potu atď. Najlepšie je čistiť pokožku večer. Stačí, ak si pre pocit čistoty osviežite tvár jemným rozprašovačom v spreji alebo si tvár opláchnete pod sprchou. Nemusíte si potom tvár čistiť znovu. Aj keď pleť nie je nalíčená, odporúča sa jej večerné čistenie, pretože bola vystavená vzduchu.

Otázka používateľa internetu

Prečo je dôležité odličovať sa?

Odličovanie je dôležité, pretože pokožku vyčistí a pripraví na nasledujúci deň. Pokožka je vlastne už večer pripravená na nanesenie hydratačného krému, ak máte suchú pokožku, a nasledujúci deň na ďalšie nalíčenie. V prípade líčenia na zle odlíčenú pokožku hrozí alergia, podráždenie, intolerancia, upchatie pórov a akné. Toto sú dôvody, pre ktoré sa treba vždy dobre odlíčiť. Ide o hygienu a zároveň čistenie.

Otázka používateľa internetu

Treba micelárnu vodu oplachovať?

Nie. Micelárna voda je roztok, v ktorom je množstvo povrchovo aktívnych látok, ktoré zachytávajú špinu. Prípravok nezostáva na pokožke, ako mlieko. Veľa ľudí micelárne vody oplachuje, lebo majú pocit, že to pokožke dodá väčšiu sviežosť, ale nie je to potrebné. Po použití micelárnej vody sa stačí len utrieť.

Závisí to od intenzity líčenia, ale v zásade stačí jeden alebo dva vatové tampóny. Sú ľudia, ktorí pokožku šúchajú až tak, aby odstránili aj tú najmenšiu stopu. Skúste si šúchať rameno, kde nie je líčenie a uvidíte, že vatový tampón bude trochu čierny. Nejde nevyhnutne o špinu, sú to vrchné vrstvy kože, ktoré sa šúpu a ktoré obsahujú pigment, preto zostane vatový tampón trochu sfarbený. Ak chcete, aby zostal vatový tampón dokonale čistý, riskujete, že si budete každý večer robiť menší peeling a že to pokožku zaťaží. Jeden alebo dva vatové tampóny teda stačia a keď uvidíte, že na ňom nie sú stopy líčenia, znamená to, že ste dobre odlíčená.

Otázka používateľa internetu

Treba sa odličovať aj ráno?

Nie, len ak ste sa zabudli odlíčiť večer. Nie je to potrebné, pretože nie ste nalíčená. Na osvieženie sa treba trochu opláchnuť vodou, jemným rozprašovačom si postriekať tvár, ale nie odličovať či šúchať ju. Silnejšie šúchanie tváre môže vyvolať reakčnú seboreu alebo podráždenie, ak máte oslabenú pokožku. Odličovanie sa zvyčajne robí večer. Ráno je to gesto hygieny, nie odličovania. S výnimkou prípadu, že máte veľmi mastnú pokožku a chcete si ju umyť.

Mastná pokožka s čiernymi bodkami sa musí ošetrovať krémom. Micelárna voda alebo penivý gél sú vhodné na jej čistenie, ale v zásade neliečia čierne bodky. Existujú prispôsobené krémy, ktoré sťahujú póry alebo zlepšujú textúru pokožky v prípade mastnej pleti. Hygiena, ktorá trvá 5 až 10 minút, je v tomto prípade len doplnkovým krokom. Používanie micelárnej vody na mastnú pokožku alebo penivého gélu je dobré, ale potrebujete aj prípravok na každodenné použitie, ktorý je vhodný na mastnú pokožku.