Život s mastnou pleťou

Viditeľné póry, večne mastná a lesklá pokožka. Znie ti to povedome? Rýchlo sa mastiace vlasy patria k tomu, keďže mastná pokožka a mastné vlasy majú rovnakú príčinu. Lesklá pokožka sa niekedy prejavuje len v tzv. „T-zóne“. Niekedy je ťažké dennodenne bojovať s mastnou pleťou, až sa to môže stať závislosťou. Pre ženy, ako aj pre mužov. Čo za to ale v skutočnosti môže?

Mastná pleť sa často objavuje práve v teenagerskom veku. Len málo ľudí dospeje bez toho, aby spoznalo akné na vlastnej koži. Zapríčiňujú to hormóny, ktoré sa počas puberty doslova zbláznia. Pokožka produkuje viac kožného mazu, objavia sa čierne bodky, niekedy aj veľké červené a opuchnuté vyrážky. Čo sa ale v skutočnosti deje v pokožke?

Kozmetika určená na aknóznu pleť totiž spustí regeneračný proces, v ktorom sa pleť začne sama čistiť. Otvárajú sa upchaté komedóny, zapálené ložiská sa uvoľňujú a hoci sa nám môže zdať, že sa stav pleti zhoršuje, práve toto prechodné obdobie je správnym signálom toho,  že sa naša pokožka uzdravuje. Než sa pleť kompletne vyčistí a obnoví, trvá to zhruba tri až štyri týždne.

Pokožka je veľmi krehký ekosystém, ktorého rovnováhu môže narušiť množstvo vonkajších či vnútorných faktorov. Počas dospievania do toho vstupujú aj hormóny. Tieto zapríčiňujú nadmernú tvorbu kožného mazu, ktorý nemá vhodnú kvalitu. Tieto prejavy sa nazývajú hyperseborrhea a dysseborhea (príliš veľa kožného mazu, ktorý je príliš hustý). Takto sa začína začarovaný kruh: príliš veľa hustého séba spôsobuje nevybalancované prostredie pleti, z ktorého sa tešia jedine baktérie. Tento hustý kožný maz vtečie do póru, no namiesto toho, aby z neho opäť vytiekol, zostáva vo vnútri a upcháva ho. Keď sa v tomto prostredí namnožia baktérie, objavia sa pupienky. Zrohovatená koža ho navyše „zazátkuje“ a upchatý pór je ideálnym prostredím pre ďalšie množenie baktérii a vznik zapálenej vyrážky.

Vladimír má mastnú pleť a rozšírené póry, no nebolo to vždy tak. V teenagerskom veku ho trápilo zapálené akné, s ktorým bojoval svojpomocne a často nesprávne, ako sám tvrdí.

Keďže som mal mastnú pleť, skôr som ju vysušoval a zabúdal som na to, že ju musím hydratovať a čistiť. Pleť som prakticky len vysušoval, aby tam nebol maz, a moja pleť sa tým pádom mastila viac a viac a akné sa zhoršovalo. Neskôr som objavil dermokozmetické značky. Ako značku, ktorú často spomínam a ktorá mi pomohla, je práve Bioderma. Začal som používať Biodermu, stav mojej pleti sa zlepšoval. Časom som uberal množstvo produktov, ktoré som používal na starostlivosť o pleť. Teraz používam prevažne hygienu značky Bioderma.

Ako sa začína príbeh tvojej pleti?

Mám 20 rokov a môj príbeh s akné sa začal v puberte. Okolo 14-tich rokov som začal mať mastnú pleť a k tomu sa pridružili problémy s pleťou. Nevedel som, ako to riešiť, takže som sa o pleť staral nesprávne a problémy sa zhoršovali. V okolí som nemal nikoho, kto by mi s tým mohol pomôcť. Sám som sa musel dopracovať k tomu, aby som sa v tom vyznal.

 

Ako sa prejavovali nedokonalosti tvojej pleti?

Bolo to veľa čiernych bodiek, ale najmä také tie červené pupienky a celkové začervenanie pokožky na tvári. Tiež mi po akné zostalo veľa jazvičiek, takže to som musel riešiť tiež.

Čo ti pomohlo zbaviť sa týchto nedokonalostí?

Práve produkty Bioderma, ktoré mi odporučila kamarátka. Ona sa Biodermou odličovala a tak som sa ja dostal k tejto značke. Začal som ich používať a veľmi mi zlepšili stav pleti. Používal som Sébium Hydra na hydratáciu pleti, Sébium Pore refiner a Mat Control na zmatnenie a samozrejme produkty na čistenie Sébium Gel moussant. Len som sa musel naučiť, ako správne postupovať po jednotlivých krokoch. Zabralo to u mňa pomerne rýchlo, výsledky som videl už o mesiac. Asi do mesiaca sa moja pleť skľudnila a celkovo to trvalo asi pol roka, kým sa moja pleť vyčistila.

Vladimírova pleť už netrpí na akné, je však stále mastná. Túto nerovnováhu sme práve konzultovali s pani doktorkou a našli sme ideálnu rutinu pre mastný typ pleti.

 • MUDr. Zuzana Rajczyová.

  Mastná pleť produkuje najmä veľa kožného mazu. Ak na nej nevznikajú nedokonalosti, môžeme hovoriť o akejsi prvej fáze. Mali by sme sa však mať na pozore – mastná pleť je nevyvážená a ľahko sa môže jej stav zhoršiť. Preto je dôležité dbať na správnu hygienu, ideálne v dvoch krokoch: dôkladné umytie pokožky s čistiacim penivým gélom Sébium Gel moussant nasleduje dočistenie všetkých zostatkových nečistôt s micelárnou vodou Sébium H2O. Takto vyčistená pleť je až o 95 % čistejšia. V rámci starostlivosti môžeme siahnuť po kombinácii krémov, ktoré ju zmatnia a dodajú vám príjemný pocit po celý deň. Sébium Pore refiner účinne a viditeľne okamžite sťahuje póry až na 8 hodín. Je vhodný na celú tvár alebo na mastnú T-zónu. Sébium MAT Control zas vďaka svojej technológii Mat & Smooth a obsahu minerálnych púdrov pokožku zmatňuje a zjemňuje okamžite a s dlhodobým účinkom.

  MUDr. Zuzana Rajczyová.

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium H2O 500 ml, micelárna voda na pleť so sklonom k akné
 • Každodenné čistenie bez oplachovania

  Zmiešaná až mastná pokožka

  Micelárna technológia

  Sébium H2O

  Čistiaca micelárna voda na mastnú a aknóznu pokožku.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Gel moussant 500 ml, penivý čistiaci gél na mastnú pokožku
 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Zmiešaná až mastná pokožka

  Patent D.A.F.

  Sébium Gel moussant

  Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Pore Refiner 30 ml, na pleť so sklonom k akné
 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka s nedokonalosťami

  Patent Fluidactiv

  Sébium Pore refiner

  Sébium Pore Refiner
  Zmatňujúci krém sťahujúci póry vhodný na mastnú pleť.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Zmiešaná až mastná pokožka

  Patent Fluidactiv

  Sébium Mat Control

  Zmatnenie a upokojenie na dlhodobo transformovanú pleť.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

  Je akné u mužov iné ako u žien?

  Problémy s mastnou pleťou sa u chlapcov často zhoršujú práve počas dospievania, keď začínajú mužnieť a zarastať na brade. Holenie môže pleť podráždiť a podnietiť tvorbu nedokonalostí. Špecialisti odporúčajú uprednostniť elektrický holiaci strojček pred klasickými žiletkami, ktorý je k pokožke šetrnejší. Dobrá správa je, že v dnešnej dobe je brada IN! Nie je to nič pre teba? S čistiacim penivým gélom Sébium Gel moussant sa môžeš šetrne oholiť a zároveň eliminovať tvorbu pupienkov.

  Vladimír okrem kozmetiky intenzívne riešil aj svoj životný štýl a stravu. Strava je podľa mňa veľmi dôležitá pri riešení akné. Ak by sme každý deň jedli fast-food, tak by pleť určite nevyzerala tak pekne. Snažím sa jesť zdravšie, ale nepreháňam to. Skrátka, nezaťažovať organizmus nezdravým jedlom. A myslím, že ak sa je zdravo, má to veľký vplyv na stav pokožky.

  Čerstvá citrónová šťava pomáha zjemniť zhrubnutú pokožku a podporiť hojenie pupienkov. Zaraď do svojho pitného režimu vodu s citrónovou šťavou! Babské recepty radia natierať si vyrážky citrónom aj zvonka. Toto však určite neodporúčame. Citrónová šťava je príliš kyslá a môže poškodiť bariéru pokožky. Po vystavení slnečnému žiareniu je takáto pokožka fotosenzitívna, čo môže viesť k jej zosvetleniu či stmavnutiu.

  Tekvica v akejkoľvek svojej podobe je plná enzýmov a zinku, ktoré zjemňujú pokožku a pomáhajú obnoviť jej prirodzené pH. Práve preto ju nájdeš v maskách a exfoliačných produktoch. Zinok pomáha regulovať množstvo kožného mazu.

  TIP: Vyskúšaj nahradiť časť múky v tvojom obľúbenom koláči tekvicovým pyré.

  Jahody, čerešne, maliny, čučoriedky, černice – bobule všetkých druhov a veľkostí sú plné vitamínu C a antioxidantov, ktoré sa nachádzajú aj v paprike, kiwi alebo v brokolici.

  Zvýšený príjem vitamínu C je pritom silnou zbraňou na oslabenú aknóznu pokožku. Antioxidanty z bobuľového ovocia zas pôsobia proti tmavým škvrnám, ktoré sa môžu tvoriť v miestach jaziev po akné.

  TIP: Ak chceš dosiahnuť ideálnu dennú dávku vitamínov z bobuľového ovocia, zjedz asi 8 stredných jahôd alebo 21 čerešní.

  Tučné ryby (s kožou) ako losos, sardinky, makrela alebo ančovičky sú tým najlepším zdrojom omega 3 mastných kyselín. Omega „trojky“ pomáhajú chrániť pokožku pred poškodením spôsobeným slnkom, znižujú riziko vzniku rakoviny kože a tmavých škvŕn spôsobených častou a dlhou slnečnou expozíciou.

  TIP: Losos je tiež skvelým zdrojom antioxidantov, proteínov, vitamínu B či selénu.

  Farebné druhy zeleniny a ovocia si často spájame so zdravím, nepodceňuj však karfiol! Obsahuje množstvo amikokyselín, ktoré pomáhajú posilňovať pokožku pred účinkami UV lúčov, ktoré by pokožku oslabovali. Surový karfiol obsahuje aj železo, vitamíny B6, C a K, fosfor a horčík.

  TIP: Vyskúšaj skombinovať karfiol s cícerovou nátierkou alebo hummusom ako zdravý snack!

  Stále sa nevieš rozhodnúť, ktoré produkty sú pre teba tie pravé?

  logo_adv

   

  #AKNERUTINA PRESNE PRE TEBA SO ZĽAVOU 20 %

  Vyskúšaj AcneAdvisor, urob si krátky test a objav produkty Sébium presne pre seba. Navyše na ne získaš zľavu 20 %!

   

  Spustiť kvíz

  Acne Advisor