#MASKNÉ je nové akné

Teraz žijú po celom svete milióny z nás, ktorí každý deň nosíme rúško, aby sme zabránili šíreniu Covid-19. To je jednoznačne účinné proti šíreniu vírusu a mali by sme v tom všetci pokračovať.

Ale ako si mnohí z nás všimli, dlhodobé nosenie rúška má následky. Hneď po podráždení patria medzi vedľajšie účinky nosenia chirurgického alebo látkového rúška vyrážky na tvári. Zdravotníci tento problém dobre poznajú – a teraz ho riešime všetci! Do takej miery, že bolo vynájdené nové slovo popisujúce akné z nosenia rúška: maskné.

Pokiaľ máte pleť náchylnú k akné, ste bohužiaľ dokonalým cieľom. Maskné si však nevyberá. Týka sa i tých, ktorí obvykle nemajú s vyrážkami problém.


 

 

 • Dr Michèle Sayag, allergologist
  Dr. Michèle Sayag,, alergiológ - BIODERMA.

  Rola rúška pri spôsobení alebo zhoršení akné je predmetom diskusie medzi dermatológmi. Vedecká komunita sa prevažne zhodne na tom, že typickými efektmi nosenia rúška sú začervenanie a podráždenie, niekedy sprevádzané svrbením. Možno je preto prekvapivé, že podľa singapurskej štúdie z roku 2006 je najčastejším kožným problémom v súvislosti s rúškom práve akné.

  Dr. Michèle Sayag,, alergiológ - BIODERMA.

Ako vyzerá maskné? Rôzne štúdie z Číny a Talianska, vykonané na zdravotníkoch, popisujú nedokonalosti pleti, ktoré sa objavujú v dôsledku nosenia rúška. Ide väčšinou o oklúzne akné s rôznymi typmi vyrážok súmerne pozdĺž čeľuste a tiež na brade. Tieto oblasti sú typické ohnisko pre maskné, ďalšie kožné problémy spôsobené rúškom sa môžu objavovať i inde na tvári.

 • folikulitídou: Zápal vlasového folikulu, ktorý môže vyzerať ako červená škvrna. U mužov je najčastejšie spôsobená holením žiletkou, objavuje sa i u žien po päťdesiatke. 
 • ekzémom: rúško môže vyvolať podráždenie a spôsobiť ekzém s bolestivými červenými, svrbiacimi oblasťami.
 • seboroickú dermatitídou: rúško môže zhoršiť červené oblasti pokryté mastnými lupinkami, ktoré sú typické pre toto ochorenie. Príčinou je zvýšenie produkcie kožného mazu a zmena pH pokožky.


 

Pokiaľ ide o maskné, pri mastnej pokožky existuje väčšie riziko zhoršenia seborey. Všeobecne povedané, akné viac ovplyvní pokožku, ktorá je na neho už náchylná. A konečne, nosenie rúška môže tiež zhoršiť ďalšie dermatologické problémy, ako je ružovka a seboroická dermatitída.

 

Päť efektov, ktoré má rúško na pokožke

Odborníci po celom svete analyzovali, čo sa stane s pokožkou, keď je niekoľko hodín denne zakrytá rúškom. Zmeny závisia na tom, ako dlho sa rúško ​​nosí.

 • Zvýšenie vlhkosti na povrchu epidermis (vrchnej vrstvy pokožky)
 • Zvýšenie produkcie kožného mazu
 • Zvýšenie pH pokožky
 • Zvýšenie teploty pokožky
 • Podráždenie spôsobené trením

Ideálne podmienky pre vznik nových vyrážok! Rúška síce chránia naše zdravie, ale zároveň majú negatívny efekt na našu pokožku, ktoré sa pod látkou alebo chirurgickým materiálom nedostáva vzduch. V tomto uzatvorenom a vlhkom prostredí sa pokožka stáva mastnou, množia sa čierne bodky, darí sa baktériám a objavujú sa i škvrny.

 

Maskné možno s najväčšou pravdepodobnosťou vysvetliť tým, že textília je blízko kože, a to i v miestach s mnohými mazovými žľazami, ako je nos a brada. Pokožka je umelo udržiavaná v príliš teplom a vlhkom prostredí, v ktorom vznikajú škvrny.


​​​​​​
Dr. Michèle Sayag, alergiológ

 

Maskné najprv ovplyvňuje krehkú pokožku: citlivú, reaktívnu pokožku, ktorá je často podráždená, a najmä pleť so sklonom k akné.

Pokiaľ nemáte žiadne konkrétne kožné problémy, maskné je menšou hrozbou, ale stále existuje. Možno cítite, že vaša pokožka je mastnejšia a má viac čiernych bodiek alebo malých škvŕn, ktoré tam predtým neboli. Všetko záleží na tom, ako dlho budete každý deň nosiť rúško.

Môže rúško spôsobiť akné? Čínska štúdia preukázala výrazný nárast výskytu akné u ľudí, ktorí nosia rúško každý deň dlhšie než štyri hodiny po dobu viac než dvoch mesiacov. Produkcia kožného mazu môže vzrásť až o 10 %.

Hlavným riešením maskné sú hygiena a starostlivosť, ktoré mu predchádzajú a liečia. Doplňte svoju kozmetickú rutinu o vybrané produkty proti maskné ešte predtým, než sa objaví.

Ráno a večer použite jemný, ale účinný čistiaci produkt. Použitie micelárnej vody alebo peniaceho gélu s pH podobným pH pokožky vašej pleti určite prospeje. Micelárna voda totiž umožňuje odstrániť všetky zvyšky nahromadené pod rúškom počas dňa. Zároveň rešpektuje prirodzenú rovnováhu pokožky a kožnú bariéru. Vyberte si tiež takú micelárnu vodu pre mastnú pleť, ktorá nevyžaduje oplachovanie.


 

Dobré vedieť

Keď nosíme rúško, môže sa zdať, že znečistenie pokožky sa ešte prehlbuje. Oxid uhličitý, ktorý prirodzene vydychujeme, je totiž čiastočne blokovaný rúškom. Micelárna voda odstráni nielen pot a prebytočný maz, ale tiež všetky nečistoty zo vzduchu.

Rutinná starostlivosť o pleť s maskné

K prevencii a liečbe maskné je dôležité nájsť rovnováhu medzi produktom, zvlhčí pokožku a zachová kožnú bariéru a zároveň predíde vyrážkam. Áno, bohužiaľ i pokožka s vyrážkami môže trpieť podráždením.

Denný pleťový krém musí byť zároveň upokojujúci a zvlhčujúci, nesmie byť príliš hustý a hlavne nesmie byť komedogénny (upchávať póry). Nie je potrebné isť vyrážkam naproti!


 

1. Umývajte si ruky pravidelne (áno, stále!) a dôkladne, než sa dotknete tváre.

2. Bavlnené rúško aspoň raz denne očistite jemným čistiacim prostriedkom a dobre ho opláchnite. Pokiaľ používate jednorazové rúška, pravidelne ich meňte (každé štyri hodiny).

3. Nechajte pokožku dýchať bez rúška, keď ste sami v miestnosti alebo v aute.

4. Neškrabte svoje vyrážky, ani pod vaším rúškom. Môžete si spôsobiť jazvy, ktoré budú po skončení pandémie viditeľné.

5. Naneste hydratačný krém aspoň 30 minút pred nasadením rúška, aby mal čas vstrebať sa do pokožky.

Čo je lepšie pre tvár, bavlnené alebo jednorazové rúško?

Je ťažké povedať, ktorý typ rúška lepšie pomôže vyhnúť sa maskné. Veľmi záleží na type látky, jej mäkkosti a na tom, ako veľmi dýcha. Neexistuje žiadne pravidlo. Vyskúšajte rôzne typy látkových rúšok a porovnajte ich s jednorazovými rúškami, aby ste zistili, ktoré je pre vás lepšie. Neváhajte vyskúšať niekoľko rúšok počas pár dní, aby ste vyhodnotili ako pohodlie, tak efekt na vašej pokožke.

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium H2O 500 ml, micelárna voda na pleť so sklonom k akné
 • Každodenné čistenie bez oplachovania

  Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné

  Micelárna technológia

  Sébium H2O

  (1 hodnotenie)

  Čistiaca micelárna voda na mastnú a aknóznu pokožku.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Gel moussant 500 ml, penivý čistiaci gél na mastnú pokožku
 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Zmiešaná až mastná pokožka

  Patent D.A.F.

  Sébium Gel moussant

  (1 hodnotenie)

  Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Sensitive 30 ml, starostlivosť o pleť so sklonom k akné
 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Pokožka so sklonom k akné Citlivá a oslabená pokožka so sklonom k akné

  Technológia Inflastop™

  Sébium Sensitive

  Sébium Sensitive
  pleť. Upokojuje, hydratuje a eliminuje prejavy podráždenej aknóznej pleti.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Hydra 40 ml, rehydratačná starostlivosť o mastnú pokožku
 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Pokožka so sklonom k akné

  Patent Fluidactiv™

  Sébium Hydra

  (1 hodnotenie)

  Hydratačný krém na aknóznu pleť. Intenzívne hydratuje a vyživuje.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Global 30 ml, starostlivosť o pleť so sklonom k akné
 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Pokožka so sklonom k akné

  Technológia Seborestore

  Sébium Global

  Táto starostlivosť eliminuje škvrny a bráni ich opätovnému vzniku.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Night Peel 40 ml, nočná starostlivosť na pleť so sklonom k akné
 • Starostlivosť o pokožku cez noc

  Zmiešaná až mastná pokožka

  Patent Fluidactiv™

  Sébium Night Peel

  (2 hodnotenia)

  Jemný peeling na vyhladenie pleti.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci