Podkožné akné je spôsobené rovnakým dôvodom ako akýkoľvek iný typ akné - telo produkuje príliš veľa mazu, ktorý upcháva póry a vytvára vhodné prostredie pre množenie baktérií. Pri podkožnom akné môžu zohrávať úlohu aj iné príčiny, ktorými môžu byť odumreté kožné bunky alebo určitý typ baktérií (Cutibacterium acnes).

Tieto príčiny sa kombinujú a vytvárajú infekciu, ktorá spôsobuje začervenanie a opuch. Keďže sa podkožné akné tvorí hlboko pod povrchom kože, považuje sa za jednu z najzávažnejších foriem akné. 

Podkožné akné sa ďalej delí na dva typy, ktoré sa často zamieňajú, pretože oba typy sa tvoria hlboko pod povrchom kože. Sú to:

Vytvárajú uzlíky, akné uzlíky, ktoré sú bolestivé a nachádzajú sa hlboko pod kožou. Môžu pretrvávať týždne alebo dokonca mesiace a spôsobiť stvrdnutie obsahu uzlín. 

Vytvoria sa veľké červené vriedky, ktoré sú naplnené hnisom a na rozdiel od uzlíkov sú na dotyk mäkšie. Pupienky, ktoré sú prejavom cystického akné, často praskajú, čo vedie k infekcii.

Pri dlhodobej a účinnej liečbe akné je dôležité zamerať sa na reguláciu tvorby kožného mazu a prevenciu ďalšieho zápalu. 

Najčastejšie sa na tento typ liečby používa jeden z nasledujúcich lokálnych prípravkov: adapalén, benzylperoxid, retinoid, antibiotické masti alebo kyselina azelaová. V prípade, že sa podkožné akné objaví (alebo zhorší) priamo počas cyklu, možno použiť aj hormonálnu liečbu (antikoncepciu).

Ako podporiť liečbu od lekára: účinná dermokozmetika Bioderma

Pri takýchto závažných formách akné lekár veľmi často predpisuje izotretinoín periorálne, čo je komplexná a pre pokožku veľmi náročná liečba. Na podporu už predpísanej a používanej liečby je preto možné doplniť starostlivosť o pleť kvalitnou dermokozmetikou, ktorá môže výrazne zmierniť príznaky akné a pomôcť tak zlepšiť stav pleti.  

Laboratóriá Bioderma vyvinuli špeciálny rad produktov s názvom Sébium, ktorý redukuje nedokonalosti a zlepšuje stav pleti so sklonom k akné a pomáha aj pri liečbe akné.  

Z radu Sébium odporúčame čistiacu umývaciu kocku, ktorá je vhodná na každodenné čistenie pleti a zároveň pomáha znižovať tvorbu nadbytočného kožného mazu vďaka patentu Fluidactiv™. Prípravok Sébium Gel moussant actif potom kombinuje niekoľko výhod - čistí póry, redukuje nedokonalosti a hĺbkovo čistí. Výsledkom je, že naša pleť bojuje až o 32 % menej s vyrážkami* a o 17 % menej s čiernymi bodkami**. Čistenie pleti môžete doplniť aj micelárnou vodou Sébium H2O, ktorá pleť nevysušuje.

 

*Dermatologické hodnotenie na 29 subjektoch počas 28 dní s aplikáciou dvakrát denne.
**Dermatologické hodnotenie na 30 subjektoch počas 21 dní s aplikáciou dvakrát denne, s kombinovanou pleťou so sklonom k akné (mierna až stredne ťažká). 

Pre citlivú pleť so sklonom k akné odporúčame rad Sensibio. Sensibio Gel Moussant Soothing Micellar Cleanser zvyšuje prirodzenú hydratáciu pleti a jemne čistí a odstraňuje z nej make-up a iné nečistoty. Na každodennú starostlivosť o citlivú pleť je k dispozícii aj ikonická micelárna voda Sensibio H2O, ktorá účinne čistí pleť bez toho, aby ju poškodzovala - namiesto toho chráni jej prirodzenú rovnováhu a upokojuje ju. 

Na podporu liečby akné odporúčame aj prípravok Sébium Sensitive, ktorý pôsobí protizápalovo a proti podráždeniu tým, že sa zameriava na cytokíny, ktoré sa podieľajú na vzniku zápalových lézií akné a s nimi spojeného začervenania a podráždenia. 

Pri ťažkých formách akné lekári veľmi často predpisujú izotretinoín, ktorý patrí medzi syntetické deriváty vitamínu A, nazývané aj retinoidy. V tomto prípade ide o komplexné a veľmi náročné ošetrenie, ku ktorému môžeme ako dermokozmetiku odporučiť tie produkty, ktoré pomôžu pri každodennej hygiene a obnove pleti - či už ide o vyššie uvedené produkty z radu Sensibio, ktoré pomáhajú pri regenerácii citlivej pleti, čo prospieva pleti namáhanej ošetrením, alebo napríklad kombinácia hydratačného krému Sébium Hydra, ktorý je špeciálne navrhnutý pre pleť so sklonom k akné, znižuje napätie, začervenanie a prináša úľavu pleti, spolu s balzamom na pery Atoderm na suché a popraskané pery, ktoré často sprevádzajú túto liečbu. 

 

Kombináciu a používanie medikamentov a produktov Bioderma samozrejme vždy odporúčame konzultovať s dermatológom. 

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium H2O 500 ml, micelárna voda na pleť so sklonom k akné
 • Každodenné čistenie bez oplachovania

  Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné

  Micelárna technológia

  Sébium H2O

  (2 hodnotenia)

  Dermatologická čistiaca micelárna voda. Čistí a rešpektuje rovnováhu pleti.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Zmiešaná až mastná pokožka

  Patent D.A.F.

  Sébium Gel moussant

  (3 hodnotenia)

  Purifikujúci jemný čistiaci prípravok. Odstraňuje nečistoty, reguluje lesk.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Mastná až aknózna pokožka

  Patent D.A.F.

  Sébium Gel moussant actif

  (9 hodnotení)

  Hĺbkové čistenie, hlboký rešpekt, dokonalá rovnováha.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Zmiešaná až mastná pokožka

  Patent Fluidactiv™

  Sébium Umývacia kocka

  (Napíšte prvú recenziu)

  Sébium umývacia kocka
  Čistiace umývacia kocka na mastnú a aknóznu pokožku

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Pokožka so sklonom k akné Citlivá a oslabená pokožka so sklonom k akné

  Technológia Inflastop™

  Sébium Sensitive

  (1 hodnotenie)

  Sébium Sensitive
  pleť. Upokojuje, hydratuje a eliminuje prejavy podráždenej aknóznej pleti.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Hydra 40 ml, rehydratačná starostlivosť o mastnú pokožku
 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Pokožka so sklonom k akné

  Patent Fluidactiv™

  Sébium Hydra

  (1 hodnotenie)

  Hydratačný krém na aknóznu pleť. Intenzívne hydratuje a vyživuje.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Popraskané a veľmi suché pery

  Atoderm Balzam na pery

  (2 hodnotenia)

  Každodenné zvláčnenie, ktoré upokojuje, vyživuje a obnovuje poškodené pery.

  Pre koho ?

  Deti, Dospelí