Allez au contenu Allez à la navigation

09 Január 2017

Všetko, čo potrebujete vedieť o atopickom ekzéme

Atopická dermatitída je jedno z najčastejších kožných ochorení u detí. Postihnutých je v prvých 10 rokoch života okolo 10-20% detskej populácie. V dospelosti okolo 3% ľudí. Výskyt narastá najmä v posledných desaťročiach. Priebeh atopickej dermatitídy je chronický, so striedaním obdobia pokoja a vzplanutia choroby.

Atopická dermatitída sa prejavuje z mnohých dôvodov. Jedným zo zásadných je aj dedičnosť. To znamená, že ak sa vo vašej rodine objavila dermatitída alebo iné atopické ochorenia, ako sú alergická nádcha alebo astma, riziko vzplanutia u vás a vašich potomkov narastá. Ďalším spúšťačom môžu byť poruchy imunity, metabolizmu, rôzne infekcie alebo neuroendokrinné poruchy. Ak nie ste lekár, pojem neuroendokrinné vám asi veľa nepovie. Veľmi zjednodušene ide o poruchy hormonálnej aktivity buniek v rôznych orgánoch tela (žľazách). 

Klinické prejavy atopickej dermatitídy sú veľmi rozmanité a menia sa, okrem iného, aj podľa veku dieťaťa. Z praktického hľadiska sa atopická dermatitída rozdeľuje na fázy. Každá fáza je charakteristická iným vekom aj možnými prejavmi. Fázy sú 3: kojenecká, detská, dospievajúca a dospelá.

V každom veku môže ochorenie spôsobovať iná príčina. U kojencov je to najčastejšie strava. U detí v predškolskom veku sú to infekcie a v puberte zase hormonálne zmeny. 

Jedno však majú všetky vekové skupiny spoločné. Výrazným faktorom, ktorý prispieva k vzniku ochorenia, je stres a nešetrné zaobchádzanie s kožou. Jej odmasťovanie, nosenie nepriedušného oblečenia, chladné počasie, a pod.

Kojenecká fáza – začína väčšinou medzi 3. – 6. mesiacom života. Charakteristickým príznakom je neznesiteľné svrbenie. Začína väčšinou na tvári – na začervenanej pokožke vznikajú pľuzgiere, ktoré splývajú, praskajú a majú výrazný sklon k infikovaniu, najčastejšie stafylokokom. Často sú postihnuté predlaktia, dolné časti nohy a trup.

Detská fáza – najčastejšie sú postihnuté oblasti krku, zápästia, členku, zadku a stehien. Postihnuté miesta sú červené, neostro ohraničené, pokožka suchá a často so škrabancami a chrastami. Deti majú neraz aj pozápalovú zmenu farby kože alebo fľaky na koži, ktoré súvisia s jej podráždením a zápalom. Odborne sa tento jav nazýva pozápalová hypo- a hyperpigmentácia a stráca sa za niekoľko týždňov či mesiacov po upokojení ekzému. 

Atopická dermatitída u dospievajúcich a dospelých – často sa vyskytuje na tvári, krku a trupe. Typickým prejavom je zhrubnutie a suchosť kože. Na tvári je možno zbadať nepatrnú bledosť.

LIEČBA ATOPICKÉHO EKZÉMU

Liečba je dlhodobá a komplikovaná:

Čo robiť, aby ste atopický ekzém nevyprovokovali (režimové opatrenia)

Odstráňte všetky faktory, ktoré prispievajú k vzniku ochorenia. U detí do 1. roka, ktoré majú atopickú dermatitídu, je vhodné dodržiavať stravu s vynechaním niektorých potravín. A to najmä potravín, ktoré sú známe alergény. Patrí sem mlieko, vajíčka, orechy, ryby, citrusy, korenie, čokoláda, a pod.

Po 2. roku začínajú prevažovať faktory vonkajšieho prostredia a vplyv infekcií. Stravovanie má naďalej zásadný význam a ovplyvní až 70% ľahších prejavov atopickej dermatitídy.

Veľmi dôležitá je starostlivosť o atopickú pokožku:

  • Základom je pravidelné natieranie pokožky šetrnými zvláčňujúcimi krémami vhodnými na atopickú a veľmi suchú pokožku (Atoderm Intensive Baume). 
  • Namiesto kúpeľa voľte sprchu. Kúpeľ by nemal trvať dlhšie ako 5-10 minút, aby nedošlo k presušeniu pokožky. Voda nesmie byť príliš teplá, nemala by presiahnuť 33 stupňov, aby nevzniklo riziko svrbenia.
  • Používajte špeciálne hygienické - sprchové a čistiace prípravky bez obsahu mydla (Atoderm Sprchový olejAtoderm Intensive Gel moussantAtoderm Umývacia kocka).
  • Po opláchnutí kože ju veľmi jemne osušte. V žiadnom prípade netrite.
  • Uprednostnite bavlnené oblečenie, nepoužívajte syntetické materiály a vlnu.
  • Vyhýbajte sa príliš zaprášenému prostrediu (koberec, závesy, periny s perím) a prostrediu s roztočmi.
  • Dôležitá je prevencia infekcií (vyberajte len vhodné športy, buďte na čerstvom vzduchu a zdravo sa stravujte).


Lokálna liečba atopického ekzému je základom dermatologickej liečby.

Lokálna znamená, že sa na určitú časť postihnutej kože natierajú, alebo inak nanášajú, lieky predpísané lekárom. 

Lokálne kortikosteroidy majú nezastupiteľnú úlohu pri akútnom zhoršení atopickej dermatitídy.

Pri liečbe atopického ekzému sa väčšinou používa nasledovná schéma:

Najskôr niekoľko dní aplikujete kortikosteroidy, potom nasleduje dvojnásobne dlhá prestávka. Počas tejto prestávky používate pasty bez kortikosteroidov alebo emolienciá, prípravky určené na obnovu kožnej bariéry atopickej pokožky.

Emolienciá sú hlavnou súčasťou terapie atopickej dermatitídy. Sú tiež doplnkom liečby už akútnych prejavov a základom starostlivosti o kožu počas udržiavacej fázy. A to preto, lebo pomáhajú udržať a obnoviť porušenú vrstvu kože a obnoviť jej lipidový plášť, ktorý je zodpovedný za udržiavanie vlhkosti v koži. Ak je táto funkcia kože porušená, nastáva jej vysušovanie. 

Emolienciá aplikujte najmenej dvakrát denne. Najlepší účinok majú pri použití bezprostredne po kúpeli alebo sprche. A pri aplikácii do troch minút po sprche. Odporúčame na to Atoderm Intensive Baume, ktorý upokojuje a obnovuje atopickú pokožku tváre a celého tela. 

Olejové kúpele sú vhodné najmä v zimných mesiacoch. Ide o rôzne druhy olejov (parafínový, sójový, mandľový), ktoré na koži vytvárajú jemný film. Tento film zabraňuje strate vody z pokožky a tým zlepšuje jej hydratáciu. Odporúčame hlavne Atoderm Sprchový olej.

Antibiotické krémy a masti – používajte najmä pri infekcii ekzému, napríklad acidum fucidum alebo muporicín.

Lokálne imunomodulanciá – prípravky, ktoré priamo zasahujú do imunitných reakcií kože. Tieto prípravky patria do rúk dermatológa. 

Celková liečba je buď krátkodobá alebo dlhodobá.

Liečba antibiotikami je nutná pri rozvinutých prejavoch atopickej dermatitídy. Za rozvinutý prejav sa považujú prejavy infekcie kože a zápalu. Antibiotiká sa tiež používajú pri lokálnom zväčšení lymfatických uzlín a pri neúspechoch lokálnej terapie. Účinné sú penicilinázo-rezistentné penicilíny (Oxacicillin), v prípade alergickej reakcie na penicilín je alternatívou podávanie cefalosporínov I. a II. generácie (Duracef, Zinnat).

Antihistaminiká – ordinujú sa podľa veku a sily, s akou sa atopická dermatitída prejavuje. Sú vhodné k dlhodobej liečbe. 

Fototerapia a fotochemoterapia sa robí u ťažkých prípadov atopickej dermatitídy na špecializovaných pracoviskách.

KOMPLIKÁCIE SPOJENÉ S ATOPICKÝM EKZÉMOM

Najčastejšie sú vírusového pôvodu. Obávanou komplikáciou je infekcia herpetickým vírusom – Eczema herpitacatum. 

U detí ide často o prvé stretnutie s infekciou po kontakte s osobou s herpes simplex. 

V miestach ekzému sa objavujú drobné herpetické pľuzgiere, ktoré sa rýchlo šíria i na zdravú pokožku. Môže dôjsť k infekciám, a môžu sa vyskytnúť príznaky herpetickej encefalitídy alebo pneumónie.  Včasná diagnóza a liečba je veľmi dôležitá na prevenciu komplikácií  a vyžaduje si hospitalizáciu.

Pri výskyte týchto komplikácii je nutné podávanie acycloviru do svalu, žily alebo pod kožu. 

V niektorých prípadoch je vhodné súčasne podávať širokospektrálne antibiotiká. 

Veľmi častou komplikáciou u detí s atopickou dermatitídou sú Mollusca. Ide o ochorenie kože, ktoré sa prejavuje tvorbou útvarčekov na koži, ktoré sú podobné bradaviciam. Ľudovo sa im hovorí aj molusky. Infekciu kože a ich vznik spôsobujú tzv. pox vírusy, ktoré sa šíria väčšinou vodou a do tela vnikajú práve cez poškodenú vrstvu kože. Tieto deti sú zdrojom infekcie pre ďalšie. Navyše, pri dlhom trvaní a neliečení dochádza k bakteriálnej superinfekcii, ktorá si vyžaduje cielenú liečbu. Najúčinnejšou metódou liečby je odstránenie útvarov z kože. Zákrok sa nazýva abrázia kyretou. 

Podobne častou vírusovou infekciou sú vulgárne bradavice (eczema verrucatum). Väčšinou sú mnohopočetné a je potrebná opakovaná kryoterapia, lokálna terapia alebo odstránenie laserom. Infekcia býva spôsobená stafylokokom. Rozšírenie tohto ochorenia na atopickej pokožke je vyššie ako pri zdravej. Prejavuje sa škrabancami, chrastami a začervenaním. Časté je aj opuchnutie lymfatických uzlín. U ľahších prípadov postačí lokálna liečba kombinovanými kortikosteroidmi s antibiotikami (Fucidin H, Belogent crm., ung.). Pre upokojenie sú vhodné pasty s antibakteriálnym účinkom (Endiaron pasta). Ak neuspeje lokálna terapia, nasleduje celková liečba antibiotikami.