Allez au contenu Allez à la navigation

28 November 2018

Doprajte atopickej pokožke citlivú starostlivosť

SPRÁVNa HYGIENA
prE ATOPICKÚ pokožku

Atopia je ochorenie, ktoré môže mať rôzne príčiny, ale aj rôzne príznaky. Medzi jeden z nich patrí atopický ekzém, ktorý sa veľmi často vyskytuje u detí. Aspoň miernu formu ekzému má u nás v dnešnej dobe jedno dieťa z desiatich, a to ju radí medzi najčastejšie detské chronické a zápalové kožné ochorenie. Atopická pokožka zvýšene reaguje na okolité vplyvy, čo sa prejavuje vyrážkou a svrbením. Ekzémom sa dá čiastočne predísť, a to zmenou stravovacích návykov, správnou hygienou a starostlivo vybranými kozmetickými produktmi. Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa o citlivú atopickú pokožku starať, či už sa s ňou stretávate vy, alebo vaši najmenší.

Precitlivená pokožka

Začervenanie, opuchy, mokvanie a zápaly v mieste opuchu. Pokiaľ máte suchú atopickú pokožku, tieto prejavy veľmi dobre poznáte. Vaše telo má zvýšenú citlivosť kože a slizníc k látkam, ktoré sa bežne vyskytujú v našom okolí a do tela sa dostávajú dýchacími cestami, tráviacim ústrojenstvom alebo kožou. Pokiaľ je naviac vaša pokožka suchá, vytvára drobné trhlinky, ktoré umožňujú vnikaniu väčšieho množstva cudzorodých častíc, ktoré spôsobujú alergickú reakciu a ekzém. Ako rýchlu pomoc proti svrbeniu odporúčame bezkontaktný SOS sprej. Účinkuje už počas 60 sekúnd a uľaví od svrbenia až na 6 hodín. Dlhodobo je treba predovšetkým obnoviť hydrolipidický film na koži, ktorý trhlinky vyplní a vniknutiu cudzích látok tak zabráni.

Voda, základ života

Okrem obnovenia hydrolipidického filmu na pokožke je dobré si vodu v koži tiež udržiavať. To dokážu tzv. emolienciá, teda zvláčňujúce krémy a mlieka, ktoré sú vhodné pre suchú až atopickú pokožku. Vďaka svojmu zloženiu sú schopné kožu zvláčniť a zjemniť a zároveň vodu v pokožke udržiavať. Balzám Intensive Baume dokáže naviac pokožku upokojiť a zastaviť tak svrbenie. Pri výbere sa vyhnite kozmetickým produktom s parfemáciou a s bylinnými či aromatickými prísadami, ktoré by mohli viesť k podráždeniu pokožky.

Voda ako taká ale môže atopickej pokožke skôr škodiť. Príliš časté umývanie totiž hydrolipidickú vrstvu na koži poškodzuje, namiesto kúpeľa preto zvoľte radšej kratšiu vlažnú sprchu s teplotou maximálne 33°C. Po sprche natrite pokožku neparfumovaným krémom Atoderm, ktorý ju hydratuje a zanechá ju jemnú a vláčnu. Pre citlivú až atopickú kožu je úplne nevhodné plávanie v chlórovaných bazénoch, k moru sa ale báť ísť nemusíte. Morská voda má totiž antibakteriálne účinky a je plná minerálov, morský vzduch zase prospeje dýchacím cestám.

Nebojte sa poradiť sa s lekárom

U zisťovania príčin atopie je dôležité sebapozorovanie a dodržovanie správnej hygieny, nemali by sme sa ale spoliehať len na seba. Alergológ na základe kožného prick testu dokáže odhaliť precitlivenosť na alergény z vonkajšieho prostredia alebo neznášanlivosť potravín a môže tak určiť príčinu ochorenia. Priebeh liečby je ale, rovnako ako priebeh atopie, u každého individuálny. Starostlivosť o atopickú pokožku však môžeme rozlíšiť na štyri základné oblasti, ktoré platia pre všetkých. Prvou oblasťou je dôsledná prevencia, ktorá zahŕňa sebapozorovanie a vyhýbanie sa všetkým spúšťačom ekzému. Počas vzplanutia ekzému je potom dôležitá liečba predpísaná kožným lekárom. Treťou oblasťou je dlhodobá starostlivosť o pokožku. Tú je potreba pravidelne hydratovať a premazávať vhodnými krémami. A nakoniec, pre prevenciu atopie je zásadné dodržiavať režimové opatrenie a zdravú životosprávu. To zahŕňa vyhýbanie sa vysokým teplotám, vlhkosti, pobytu na slnku, ale napríklad aj horúcim kúpeľom.

Produkty Bioderma pre suchú a atopickú pleť si môžete kúpiť online na e-shopoch a tiež v lekárňach.