Atopická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože s genetickou predispozíciou. V dôsledku nedostatku lipidov a bielkovín je kožná bariéra oslabená a prestáva plniť svoju ochrannú funkciu proti vonkajším vplyvom (najčastejšie alergénom). 

Pokožka prestáva zadržiavať vodu, čo vedie k jej silnému vysušeniu. Zmena kožnej bariéry môže viesť k podráždeniu, zápalu a svrbeniu. 

Aké oblečenie si obliecť? 

Syntetické tkaniny a vlna majú tendenciu dráždiť pokožku a spôsobovať svrbenie. Pri výbere oblečenia dávajte prednosť bavlnenému, ľanovému alebo hodvábnemu oblečeniu. 

Tesný odev neumožňuje pokožke dýchať a kvôli svojmu strihu sa dotýka kože viac ako voľný odev. To môže viesť k podráždeniu a poteniu, ktoré vedie k svrbeniu a nepríjemným pocitom na koži. 

Dobré vedieť

V súčasnej dobe stále viac textilných značiek ponúka oblečenie špeciálne navrhnuté pre pokožku náchylnú na atopický ekzém: ide o upravené textilné materiály s vonkajšími švami, absenciou štítkov pre väčšie pohodlie a pod. 

Ako sa starať o oblečenie? 

Pokožka náchylná na atopický ekzém, ktorá prichádza do kontaktu s oblečením bez zvyškov, je menej náchylná na podráždenie a svrbenie. Pri praní oblečenia preto radšej používajte tekutý prací prostriedok a možnosť dvojitého plákania. 

Vonné látky obsiahnuté v niektorých odevoch môžu byť zdrojom podráždenia pokožky so sklonom k atopickému ekzému. Preto sa odporúčajú produkty bez parfumácie, aby sa znížilo riziko podráždenia pokožky, svrbenia a nepríjemného trenia. 

Trenie látok s obsahom alergénov o pokožku so sklonom k atopickému ekzému môže spôsobiť podráždenie, svrbenie a nepohodlie. Tieto molekuly môžu priľnúť k oblečeniu pri sušení na vzduchu. Pri použití sušičky sú odevy mäkšie, a preto sa pohodlnejšie nosia. Tento spôsob sušenia sa obvykle odporúča na jar a na jeseň z dôvodu vysokého množstva alergénov vo vzduchu. 

Dobré vedieť

Keď si kúpite nové oblečenie, pred nosením ho vždy vyperte. Nové oblečenie obsahuje vo svojich vláknach mnoho dráždivých zvyškov. Je dôležité ich odstrániť, aby sa znížilo riziko podráždenia a svrbenia pri trení textilu o pokožku. Nezabudnite tiež odstrihnúť štítky, aby ste predišli prípadnému podráždeniu na krku. 

Bottle of Bioderma Atoderm Intensive Balm

Nedávna štúdia na produkte Atoderm Intensive baume preukázala významný ochranný účinok prípravku proti treniu tkanín. Atoderm Intensive baume znižuje toto trenie na pokožke o 23 %1 . 

Atoderm Intensive baume zohráva zásadnú úlohu pri zlepšovaní kvality života pacientov. Tým, že pomáha obmedziť trenie látky o kožu, poskytuje väčšie pohodlie v každodennom živote. 

(1) Test použitia, 16 subjektov po dobu 1 dňa 

BIODERMA produktová fotka, Atoderm Sprchový olej 1 l, sprchový olej na suchú pokožku

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Sprchový olej

(19 hodnotení)

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive baume

(9 hodnotení)

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Technológia Skin relief

Atoderm SOS sprej

(2 hodnotenia)

Okamžitý protisvrbivý účinok

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)