Neváhajte navštíviť svojho lekára alebo dermatológa, hneď ako si všimnete podozrivé vyrážky. Nezabudnite tiež, že v nemocnici pracujú špecialisti na atopický ekzém. Stanovenie diagnózy nie je vždy ľahké a môže nejakú dobu trvať. Prvé, čo je potrebné urobiť, je nastaviť pre vaše dieťa liečbu ekzému, aby boli vzplanutia čo najmenej časté. Pokúste sa tiež identifikovať všetky spúšťacie faktory: teplo, chlad, strava, činnosti, oblečenie, pracie prášky, toaletné potreby... Všetky tieto informácie môžu byť pre lekára užitočné. 

Vedeli ste, že…

"Atopická dermatitída nie je vždy považovaná za chorobu. A keď nie je choroba, nie je ani liečba! Svrbenie kože sa príliš často nespája s ekzémom, čo má za následok, že rodičia aplikujú lokálne kortikosteroidy príliš neskoro a nedostatočne dlho. Nevedia, kedy začať ani kedy prestať." 

Dr. Magali Bourrel-Bouttaz, dermatologička (Francúzsko) 

Váš každodenný život sa bude musieť prispôsobiť! Najprv sa uistite, že správne používate kozmetiku a hygienické produkty, ktoré sú prispôsobené atopickej pokožke vášho dieťaťa, napríklad jemný sprchový olej namiesto mydla. Nezabudnite, že používanie výživného krému alebo zvláčňujúceho balzamu by malo byť každodennou rutinou, ktorá zaistí, že vaše dieťa bude v pohode. Je lepšie naučiť dieťa správnym návykom už od útleho veku, aby sa potom osamostatnilo a mohlo sa o seba starať. 

"Moje deti trpia veľkým množstvom vzplanutí ekzému, ale všimla som si, že keď ich natriem zvláčňujúcim krémom, stav pokožky sa zlepší." 

Anne-Laure, mamička desaťročného Maxima a štvorročného Hadriena 

Vedeli ste, že…

"Hydratačný krém môže niekedy štípať. To je normálne!" 

Dr. Magali Bourrel-Bouttaz, dermatologička 

Použitie hydratačného krému na pokožku podráždenú ekzémom môže vyvolať pocit pálenia a štípania. To je normálne, liečbu neprerušujte. Okrem zvláčňujúceho krému alebo balzamu by ste mali používať aj lokálny kortikosteroid, dokiaľ sa stav pokožky nevráti do normálu. 

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, dermatologička.

  Použitie zvláčňujúceho krému je ako čistenie zubov. Tri roky budete dieťaťu vysvetľovať, že si musí čistiť zuby. Potom bude počúvať, ale bude chvíľu trvať, než sa táto úloha stane automatickou. To isté platí pre pochopenie prínosov aplikácie emoliencia. Je preto dôležité zapojiť dieťa a nechať ho podieľať sa na liečbe už v 4 alebo 5 rokoch, aby si zvyklo, a tiež aby pochopilo, že krém prináša väčší každodenný komfort.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, dermatologička.
Oblečenie Vyberajte oblečenie z mäkkého materiálu, ktorý neštípe, netlačí a nedráždi pokožku.
Reakcia Vždy majte na pamäti, že detská pokožka môže reagovať na rôzne veci v prostredí. Myslite na to pri športe, vonkajších aktivitách a koníčkoch.

"Snažíme sa, aby Juliin kúpeľ nebol príliš horúci, a tiež ju sušíme bez trenia kože. Dbáme tiež na oblečenie, vyberáme mäkké materiály a pohodlné strihy." 

Aude, mamička päťročnej Julie 

 

"Chlapci nechodia na pláž radi. Soľ a piesok môžu spôsobiť, že ich koža svrbí." 

Anne-Laure, mamička desaťročného Maxima a štvorročného Hadriena 

Ekzém môže rýchlo ovládnuť veľkú časť rodinného života a donúti rodinu riadiť sa rytmom vzplanutí a pokojných období. Súrodenci postihnutého dieťaťa môžu mať pocit, že o ňom rodičia neustále rozprávajú a že ich brat alebo sestra má v domácnosti väčšiu váhu než oni. 

 • Joël Pacoret, psychológ.

  Konflikty medzi súrodenci a pocity žiarlivosti sú normálne a patria k tomu, čo sa deti musia naučiť, aby sa pripravili na život v spoločnosti. Napriek tomu je však nutné vytvoriť vo vzťahoch rovnováhu tým, že sa budete snažiť tráviť kvalitný čas s každým zvlášť. Akcie a aktivity, ktoré zároveň spájajú celú rodinu, sú dobrým spôsobom, ako posilniť väzby. Nebojte sa obrátiť ani na odborníka, pokiaľ cítite problém.

  Joël Pacoret, psychológ.

Atopický ekzém je kožné ochorenie, ktoré nie je všeobecne známe. Neváhajte svojmu dieťaťu situáciu vysvetliť, aby ste ich upokojili. Porozprávajte sa tiež s kamarátmi svojho dieťaťa, s jeho učiteľom, s vychovávateľmi na tábore, s ostatnými členmi rodiny... Nie, ekzém nie je nákazlivý; áno, svrbenie môže byť nepríjemné a nemá nič spoločné s hygienickými problémami. Svrbenie môže tiež byť dôvodom, prečo môže byť vaše dieťa rozrušené alebo meniť nálady, a to kvôli nedostatku spánku. Čím viac sa vaše dieťa bude cítiť pochopené, uznané a podporované, tým ľahšie sa mu bude s ekzémom žiť. Lekári majú o tomto kožnom probléme dobré znalosti. Existujú účinné liečebné postupy. Zavedenie ich tipov a rád do každodennej praxe vám pomôže predchádzať vzplanutiu a pomôže vám vyrovnať sa s ekzémom. To je nevyhnutné pre návrat k pokojnému životu. 

"Povedala som Julie, že ekzém je pomerne bežný kožný problém, ktorý nie je vážny. Stále jej vysvetľujem, prečo sa musí každý deň natrieť krémom. A nerobím z toho vedu, aby sa necítila zle.“ 

Aude, mamička päťročnej Julie 

 • Joël Pacoret,, psychológ.

  Včasným rozhovorom s učiteľmi a školskou sestrou vášho dieťaťa o jeho chorobe vytvoríte otvorený vzťah. Ide o to vysvetliť príznaky a uistiť sa, že chápu nutnosť určitého typu starostlivosti o dieťa bez toho, aby z neho nutne robili zvláštny prípad. Existujú tiež fóra, internetové komunity, informačné dni organizované záujmovými spolkami. To všetko umožňuje stretnúť sa s ďalšími rodičmi a deťmi, ktorí sa stretávajú s rovnakými problémami, takže môžete diskutovať, deliť sa o pocity a skúsenosti a necítiť sa tak úplne sami.

  Joël Pacoret,, psychológ.

Ekzém, stres a únava idú často ruka v ruke. Skúste si nájsť spôsob, ako sa nevyčerpať. Vaše dieťa potrebuje rodičov, ktorí sú v dobrej kondícii, aby mu pomohli rásť. Pokiaľ sú noci náročné, striedajte sa v nočných zmenách, aby ste si obaja odpočinuli. Môžete si tiež zdriemnuť nasledujúci deň. Do vzájomných hádok nepúšťajte ekzém. Pokiaľ ste samoživiteľka, požiadajte rodinu, aby vám občas pomohla, pokiaľ to ide, aby ste mali možnosť si odpočinúť. A nebojte sa svojmu dieťaťu povedať, že sa potrebujete vyspať. Starajte sa o seba a v rámci možností si doprajte chvíle oddychu s aktivitami, ktoré vás bavia a ktoré vám môžu pomôcť, vrátane jogy, meditácie, športu. 

Pokiaľ si myslíte, že vy alebo vaše dieťa potrebujete pomoc, nie je hanba poradiť sa s psychológom, ktorý vám môže pomôcť situáciu zvládnuť a poskytnúť tipy pre každodenný život. Ako doplnok k lekárskej liečbe môže tiež so znížením stresu pomôcť alternatívna medicína, čo je dôležité, pretože práve stres môže vyvolať vzplanutie. 

5. Necíťte sa previnilo 

Neobviňujte sa. Nie je to vaša vina. Nie je to vždy ľahké, ale existujú spôsoby, ako atopickú dermatitídu liečiť a situáciu zlepšiť. Skúste sa obrátiť na združenia pre rodičov, ktoré vám môžu poskytnúť najrôznejšie rady. 

 

"Jedna z mojich kamarátok na mňa naliehala, keď videla Juliine nohy. "Daj ju okamžite ošetriť, nemôžeš ju takto nechať. Prenesie to na svojho mladšieho bračeka. Všetci sa jej budú v škole posmievať.“ Bránila som sa a povedala jej, že sa riadim radami lekára. Nebola to veľmi príjemná návšteva. Upokojujem sa tým, že Juliin ekzém sa zhoršuje kvôli molluscum contagiosum. Zmizne a čoskoro sa stane iba nepríjemnou spomienkou. " 

Aude, mamička päťročnej Julie 

 • Joël Pacoret, psychológ.

  Keď vrstovníci prenesú zraňujúcu alebo bolestivú poznámku, aj keď to nie je myslené zámerne, skúste sa s tým, kto ju predniesol, porozprávať, vysvetliť mu to a zabrániť, aby sa to opakovalo.

  Joël Pacoret, psychológ.

Vaše dieťa potrebuje vašu pomoc pri vytváraní zdravého sebavedomia už od útleho veku. Deti s atopickou kožou sa často cítia psychicky horšie a sú ostatnými deťmi odmietané. Upozornite na ich silné stránky a na to, čo ich činí výnimočnými: šport, hudba, maľovanie, varenie alebo iná činnosť, ktorú majú rady. To im pomôže zabudnúť na svrbenie a zároveň sa baviť. Trávte s nimi čas, dotýkajte sa ich a objímajte ich, aj keď majú práve ekzém. Udržujte kontakt s ich pokožkou. 

Vo chvíľach, keď sa vy alebo vaše dieťa cítite na dne, nezabudnite na to, čo je najdôležitejšie. Atopický ekzém nie je závažný ani nákazlivý. Je to ochorenie, ktoré pri dobrej liečbe umožňuje dieťaťu žiť normálny život. Dva postoje vám pomôžu byť efektívni: 

Po prvé, čo najviac rešpektujte dermatologickú liečbu, ktorá je založená na troch pilieroch: čistiaci produkt, zmäkčujúci produkt a lokálne kortikosteroidy. 

 • Pre každodennú starostlivosť používajte čistiacu a zvláčňujúcu starostlivosť so špecifickými produktmi, ktoré sú prispôsobené pokožke vášho dieťaťa. 

 • Počas vzplanutia pokračujte v čistení pleti a používania krému a tiež aplikujte liečebnú kúru predpísanú dermatológom. 

Po druhé, pomôžte svojmu dieťaťu akýmkoľvek spôsobom, aby prekonalo ekzém a mohlo sa ďalej pozitívne rozvíjať. Skúsenosť s podobnými ťažkosťami môže rozvíjať charakter, húževnatosť a odolnosť, ktoré veľmi pomáhajú pri riešení životných situácií. To všetko sú kľúčové výhody pre ich budúcnosť! 

 • Joël Pacoret, psychológ.

  Vždy si možno zo situácie odniesť niečo pozitívne. Vaše dieťa si môže osvojiť zručnosti a schopnosti, ktoré by iné deti nikdy nemali.

  Joël Pacoret, psychológ.

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Technológia Skin relief

Atoderm SOS sprej

(2 hodnotenia)

Okamžitý protisvrbivý účinok

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Normálna až suchá citlivá pokožka

Komplex Skin Protect™

Atoderm Sprchový krém

(2 hodnotenia)

Každodenná hygiena poskytujúca výživu a ochranu, ktorá bráni vysušeniu pokožky.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

BIODERMA produktová fotka, Atoderm Sprchový olej 1 l, sprchový olej na suchú pokožku

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Sprchový olej

(19 hodnotení)

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Normálna až suchá citlivá pokožka

Komplex Skin Protect™

Atoderm Sprchový gél

(1 hodnotenie)

Čistiaci a zmäkčujúci sprchový gél bez obsahu mydla šetrný k pokožke.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive baume

(9 hodnotení)

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Préventive

(Napíšte prvú recenziu)

Vyživujúci a ochranný krém vhodný na pokožku ihneď od narodenia.

Pre koho ?

Deti, Dojčatá