Allez au contenu Allez à la navigation

11 Február 2019

OTVÁRAME VEĽMI CITLIVÚ TÉMU. TÝKA SA I VÁS?

Otvárame veľmi citlivú tému
Týka sA i vás?

Pokiaľ vaša pokožka reaguje zvýšene na podnety, ktoré by normálnu pleť nechali pokojnú (napríklad zmena počasia, smog či nedostatok spánku), pravdepodobne máte citlivú pleť. Senzitívna pokožka sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas života kdekoľvek na tele, najčastejšie však postihuje ženy do 35 rokov, prevažne v oblasti tváre. Podľa prieskumov má citlivú pokožku takmer 60 % populácie, jedná sa tak o veľmi rozšírenú diagnózu, ktorú ovplyvňuje prostredie, v ktorom žijeme, náš životný štýl, ale taktiež ďalšie faktory, ako vek, pohlavie alebo fototyp. Ako sa citlivá pokožka prejavuje? A existuje riešenie, ktoré by senzitívnu pleť vyriešilo raz a navždy?

Prečo je moja pokožka citlivá a ako sa to prejavuje?

Senzitivitu pleti ovplyvňuje mnoho faktorov, môžeme ich rozdeliť na vnútorné a vonkajšie. Medzi vnútorné faktory patrí stres či nedostatok spánku, pokožku môžu oslabiť aj vonkajšie okolnosti, medzi ktoré radíme pobyt v zafajčenom prostredí, smog z áut, zmeny počasia alebo nevhodná agresívna kozmetika. To všetko narúša prirodzenú ochrannú vrstvu našej pokožky. Pokiaľ je táto ochranná bariéra narušená, je naša koža náchylnejšia k vnikaniu rôznych škodlivých látok, ktoré spôsobujú nepríjemné pocity svrbenia, pnutia či stratu farby. Na senzitivitu majú ale taktiež vplyv faktory, ktoré nemôžeme nijako ovplyvniť – náš vek, pohlavie alebo typ pleti. Citlivá koža sa najčastejšie prejavuje viditeľnými príznakmi ako tvorba šupiniek, začervenanie či vyrážka. Nie je to ale pravidlo. Niektorí ľudia vnímajú nepríjemné pocity pnutia, svrbenia a niekedy i pálenia bez vonkajších prejavov. Citlivá pokožka teda nemusí byť začervenaná.

Citlivú pleť má viac ako polovica ľudí

Bioderma sa rozhodla zmapovať výskyt citlivej pokožky a nájsť na tento kožný problém riešenie. V spolupráci s profesorom Laurentom Miserym preto vytvorila rozsiahlu pozorovaciu a epidemiologickú štúdiu (tzv. projekt BOSS – Burden of Sensitive Skin Project), ktorá mapuje výskyt citlivej pokožky vo francúzskej populácii. Štúdia ukázala, že 59 % ľudí považuje svoju pleť za veľmi citlivú, alebo dosť citlivú. Častejšie potom senzitívnu pleť uvádzali ženy (66 %), než muži (51,9 %). Výskum taktiež ukázal, že citlivá pleť je čím ďalej vážnejším problémom. Medzi rokmi 2004 a 2017 totiž vzrástol počet ľudí s citlivou pleťou o 22 %. Našťastie však pre nich existuje riešenie, a to v dlhodobej a kvalitnej starostlivosti o našu pokožku za pomocou kozmetiky určenej pre citlivú pokožku.

Riešením je dlhodobá starostlivosť

Senzitívna pokožka sa môže objaviť kedykoľvek v priebehu života a jej výskyt záleží na mnoho rôznych faktoroch. Pokiaľ chceme problém s citlivou pleťou raz a navždy vyriešiť, je potreba sa zamerať na dlhodobú starostlivosť o pokožku. K tomu nám pomôže taká kozmetika, ktorá je pre senzitívnu pleť určená. Bioderma pre potreby citlivej pleti vyvinula rad Sensibio, ktorý pokožku nedráždi a naopak vďaka svojmu zloženiu a použitej technológii dokáže znižovať jej citlivosť. Pre každodenné odličovanie použite micelárnu vodu Sensibio H20. Tá nielen, že zabraňuje podráždeniu kože, ale zároveň chráni hydrolipidický film a tvorí základ odolnosti pred nepriaznivými vplyvmi, ktoré na ňu pôsobia. Prejavy senzitívnej pleti potom dokáže upokojiť hydratačný krém pre citlivú pokožku Sensibio Light, ktorý zvyšuje prah tolerancie a zároveň pokožku hydratuje, a ktorý môžete použiť taktiež ako bázu pod make-up. Raz za čas svojej pleti doprajte taktiež upokojujúcu a hydratačnú masku, ktorá posilňuje odolnosť pleti a pôsobí protizápalovo a očný gél-krém, ktorý sa hodí aj pod make-up a pôsobí proti vráskam.

Produkty Bioderma pre citlivú pleť si môžete kúpiť online na e-shopoch a tiež v lekárňach.