Máte natrvalo začervenanú pleť, ale nie ste si istí, čo presne začervenanie spôsobuje? Príčiny môžu byť vonkajšie aj vnútorné – od stresu, hormónov a emócií až po štipľavé jedlo, horúce nápoje a vystavenie sa slnku. Staráte sa o svoju pleť a prispôsobujete jej svoju životosprávu tak, aby ste začervenanie zmiernili? Dobrý začiatok, bohužiaľ, to však funguje len do určitej miery.

sensibio AR dermatologist

Pokiaľ vaša pleť zostáva aj naďalej začervenaná, škvrnitá či červenkastá, rozhodne sa poraďte so svojím dermatológom. Ten totiž dokáže na základe vášho životného štýlu a prostredia správne diagnostikovať dôvody začervenania vašej pleti. Správna diagnóza vám umožní sa o pleť účinne starať a vhodne nastavená liečba začervenania v ranej fáze tiež zabráni jeho rozšíreniu, zväčšeniu a zhoršeniu príznakov.

Existuje mnoho metód, ako ružovku liečiť. Záleží na jej závažnosti a dĺžke trvania príznakov, vďaka správnej diagnóze a včasnej liečbe však môžete ružovku zmierniť a žiť znovu naplno.

sensibio AR prescription

Proti vytrvalému začervenaniu pleti vám dermatológ môže okrem pravidelnej starostlivosti odporučiť tiež krémy, antibiotiká, alebo špeciálne dermatologické procedúry. Tie môžu vašej pleti účinne uľaviť a zmierniť jej začervenanie.

Hlavným cieľom liečby je zlepšiť vzhľad a stav pleti a tiež predchádzať ďalšiemu šíreniu príznakov. Liečivá proti začervenaniu fungujú na princípe zúženia ciev alebo čistenia vyrážok, pľuzgierikov a opuchov. Taká liečba zaberá za niekoľko týždňov, niekedy až za niekoľko mesiacov.

Lokálne aplikované lieky (liečivé krémy) obsahujú kyselinu azelaovú a antibiotiká s protizápalovým účinkom.

 sensibio AR topical treatments

Perorálne (teda ústne) sa pre liečbu obvykle podávajú antibiotiká. Účinkujú rýchlejšie než lokálne aplikované lieky a tiež pôsobia protizápalovo. Tetracyklín sa často predpisuje pri liečbe očnej ružovky a v prípade závažnej ružovky môže byť pod dôkladným lekárskym dohľadom podávaný aj izotretinoín.

sensibio AR - oral treatments

Pokiaľ predpísané lieky nepotlačujú alebo nezmierňujú príznaky dostatočne, môže vám dermatológ navrhnúť svetelnú terapiu a v najzávažnejších prípadoch tiež operáciu.

 

Terapia intenzívnym pulzným svetlom (IPL) a liečba laserom môžu zúžiť príliš široké cievy a rozšírené žilky. Vďaka tomu pleť získa späť rovnomernejšiu a prirodzenejšiu farbu. Výhodou tohto typu liečby sú tiež zanedbateľné vedľajšie účinky.

sensibio AR intense pulsed light

Operácia môže byť najlepšou voľbou napríklad na ošetrenie nosa, na ktorom ružovka postúpila do vážneho stupňa. Dermatologické operácie prebiehajú použitím laserov, ktoré odstránia prebytočné kožné tkanivo, aby sa pokožka mohla obnoviť.

sensibio AR surgery

 • Dr. Michèle Sayag, alergologička
  Dr Michèle Sayag, alergologička a riaditeľka liečebných metód - Bioderma.

  Možno zabrániť náhlym začervenaniam?

  Podľa prieskumu ružovky sa u 69 % respondentov objavilo náhle začervenanie v spojitosti so stresom aspoň raz za mesiac.* Počas týchto návalov krvi do tváre môžu príznaky ako začervenanie, vyrážky a pľuzgieriky trvať celé dni, alebo dokonca týždne. A ako možno viete, náhle začervenanie vždy príde v nesprávnu chvíľu. Aj keď sa náhlym začervenaniam úplne nevyhnete, môžete ich aspoň účinne obmedziť. Naučte sa zvládať stres, čo najviac spite a dodržujte denné hygienické rutiny. V každom prípade sa porozprávajte so svojím dermatológom, nech viete, čo od liečby ružovky očakávať. A tiež určite spoznávajte svoju pleť a jej reakcie, aby ste sa o ňu dokázali účinne starať v každej situácii.

  * https://www.rosacea.org/rosacea-review/2011/fall/survey-shows-controlling-stress-can-reduce-flare-up-frequency 

  Dr Michèle Sayag, alergologička a riaditeľka liečebných metód - Bioderma.
 • Dr. Michèle Sayag, alergologička
  Dr Michèle Sayag, alergologička a riaditeľka liečebných metód - Bioderma.

  Prečo sa začervenanie pleti stáva trvalým?

  Nemusí to tak byť! Začervenanie bude postupovať, len pokiaľ ho aktívne neobmedzíte. Prvým krokom je porozumieť príčinám začervenania vašej pleti. Nech už sú vnútorné alebo vonkajšie, môžete im predchádzať. Prevenciou náhlych začervenaní zároveň zabránite dlhodobému zhoršovaniu začervenanej pleti. Pokiaľ sa stav vašej pokožky napriek tomu zhoršuje, poraďte sa so svojím dermatológom. Ten dokáže stanoviť správnu diagnózu a rozhodne o najefektívnejšej liečbe. Tiež myslite na to, že zdravá pleť vždy začína čistou pleťou – umyte ju preto jemným čistiacim gélom dvakrát denne. Pleť tiež udržujte hydratovanú, aby jej ochranná vrstva zostala neporušená. Čím skôr porozumiete začervenaniu, spoznáte správnu diagnózu a začnete ho liečiť, tým lepšie zabránite jeho zhoršovaniu.

  Dr Michèle Sayag, alergologička a riaditeľka liečebných metód - Bioderma.
 • Dr. Michèle Sayag, alergologička
  Dr Michèle Sayag, alergologička a riaditeľka liečebných metód - Bioderma.

  Ako efektívna je dermatologická liečba?

  Ružovka je dlhodobé ochorenie, ktorého presnú príčinu dodnes stále nepoznajú ani špičkoví odborníci, jedinou metódou liečby je teda zmierňovanie jeho príznakov. Súčasné liečebné metódy dokážu účinne zmierňovať náhle začervenanie, regulovať červenanie a obmedziť tvorbu vyrážok a pľuzgierikov, pacienti však musia pravidelne navštevovať dermatológa. Samotná liečba trvá niekoľko týždňov až mesiacov, potom lekár vyhodnotí jej účinnosť a odporučí frekvenciu kontrol od mesačnej po štvrťročnú. Váš dermatológ dokáže vždy navrhnúť lokálnu liečbu pomocou krémov tak, aby sa stav vašej pleti dlhodobo zlepšoval a liečba mala minimum vedľajších účinkov. Nemusíte sa obávať ani odolnosti baktérií, pretože do krvného obehu pod kožou prenikne len minimálne množstvo účinnej látky. Rozhodne odporúčame lokálnu liečbu a liečivé krémy. Perorálnu liečbu pomocou antibiotík by mali lekári nasadzovať až vo chvíli, keď je to úplne nevyhnutné. Vždy tiež dodržujte všeobecné rady a odporúčania dermatológa: vyhýbajte sa slnku, používajte opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom a nevystavujte svoju pokožku zbytočnému podráždeniu.

  Dr Michèle Sayag, alergologička a riaditeľka liečebných metód - Bioderma.

Každodenné čistenie bez oplachovania

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu

Patent Rosactiv™

Sensibio H2O AR

(4 hodnotenia)

Dermatologická micelárna voda proti začervenaniu čistí, odstraňuje make-up, upokojuje.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie s oplachovaním

Citlivá pokožka

Patent D.A.F.

Sensibio Gel moussant

(5 hodnotení)

Upokojujúci micelárny čistiaci gél, ktorý podporuje prirodzenú hydratáciu pokožky.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu

Patent Rosactiv™

Sensibio AR Krém

(3 hodnotenia)

Dlhodobé pôsobenie proti začervenaniu. Ultra komfort.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu

Patent Rosactiv™

Sensibio AR BB Krém

(2 hodnotenia)

Prípravok proti začervenaniu na dokonalú pokožku. Dokonalá pokožka a ochrana.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci