UVB a UVA žiarenie tvorí našu atmosféru. UVB lúče predstavujú iba 5 % celého spektra a pôsobia v blízkosti našej pokožky. Lúče UVA tvoria zvyšných 95% spektra a prenikajú hlbšie do kože, hlboko pod povrch. Pokožka zároveň UVA žiarenie absorbuje, či už je slnečno alebo zamračené, či sme vonku pod slnečníkom alebo pri okne. Žiarenie UVA jednoducho prijímame každý deň.

Po tom, čo pokožka príde do styku s UVB žiarením, na nej môže byť krátkodobý a viditeľný účinok tohto žiarenia – s tým súvisí, že poškodenie pokožky je častejšie iba mierne. Môžeme sa škaredo spáliť a potom sa pokožka postupne začne lúpať.
Naproti tomu lúče UVA však môžu spôsobiť dlhodobé, a nie okamžite viditeľné účinky – poškodenie môže byť ale o to väčšie. UVA žiarenie vyvoláva oxidačný stres pod povrchom našej kože. Ten môže spôsobiť poškodenie DNA kožných buniek. Tieto zmeny môžu viesť k predčasnému starnutiu a riziku vzniku rakoviny kože.

 

Sun rays effect

UVB lúče zohrávajú dôležitú úlohu v sebaobranných mechanizmoch kože pri vystavení slnku. Keď koža sčervená, je to pre ňu signál, aby zapla vlastnú biologickú obranu: koža začne produkovať melanín, ktorý nám dodá opálenie a chráni nás pred spálením. Pokožka zosilní, aby chránila vnútorné vrstvy.

Spustí sa aj množstvo vnútorných procesov tela, ktoré znižujú oxidačný stres, pracujú na náprave poškodenia DNA a vytvárajú reakciu imunitného systému na odstránenie ohrozených buniek.

Inými slovami, reakcia kože na UVB žiarenie je spôsob, akým sa bráni pred oveľa závažnejšími účinkami UVA žiarenia.

 

Sunburns

Opaľovací krém s vysokým SPF nemusí znamenať plnú ochranu

Dlhú dobu sa vedci domnievali, že vysoký ochranný faktor (SPF) poskytuje dostatočnú ochranu pred slnkom. SPF sa však vzťahuje iba na ochranu proti UVB žiareniu.

Až na to, že UVB lúče predstavujú iba 5% slnečného žiarenia. Opaľovacie krémy blokujú 98% týchto lúčov. To znamená, že k pokožke sa dostanú 2% UVB žiarenia. Na druhej strane 95 % slnečného žiarenia tvoria lúče UVA a opaľovacie krémy ich k pokožke typicky prepúšťajú 11 až 15 %.

Navyše keď opaľovacie krémy blokujú všetky lúče UVB, bránia koži, aby prijala signál na vlastnú ochranu. Koža je tak náchylná k dlhodobému poškodeniu, pretože dochádza k ďalšiemu vystavovaniu sa slnečnému žiareniu.

 • Profesor Sergio Schalka, Dermatológ a odborník na fotoprotekciu.

  Keď boli prvýkrát vyvinuté opaľovacie krémy, boli určené na ochranu pred spálením, čo znamená, že chránili pred UVB žiarením. A stále poskytujú lepšiu ochranu pred UVB ako pred UVA, hoci dnes už poznáme účinky UVA na pokožku.

  Profesor Sergio Schalka, Dermatológ a odborník na fotoprotekciu.

Aktuálne produkty na trhu poskytujú ochranu proti UVA žiareniu dvoma spôsobmi.

V Európe je táto ochrana uvedená na etikete v krúžku "UVA". Aby bolo možné tento symbol použiť, musí byť ochrana UVA v súlade s európskymi predpismi rovná aspoň jednej tretine ochrany UVB. To však znamená, že ochrana proti UVA žiareniu nie je optimálna, a tým vzniká nerovnováha medzi ochranou proti UVB a UVA žiareniu.

Ostatné tradičné opaľovacie krémy, ktoré chcú dosiahnuť vyšší UVA index, zvyčajne obsahujú vysoký počet filtrov vo vyšších koncentráciách, aby boli schopné účinne blokovať UVA žiarenie. Vďaka vyššiemu počtu zložiek je pokožka preťažená a existuje aj vyššie riziko jej podráždenia opaľovacím krémom. To môže viesť k tomu, že ho spotrebiteľ nepoužíva vôbec, čo je tá najhoršia možnosť zo všetkých.

 

Sunscreen with UVA protection

Graphic representation of the Sun Active Defense formula used in Bioderma's photoderm products

Značka Bioderma, ktorá je súčasťou spoločnosti NAOS, považuje pokožku za súčasť ekosystému, ktorý je v neustálej interakcii s okolitým prostredím. Tento ekosystém môže ovplyvňovať rad vnútorných aj vonkajších faktorov. Bioderma sa inšpiruje prirodzenou biológiou pleti, aby zachovala a obnovila rovnováhu pokožky, reaguje na jej potreby a zároveň posilňuje jej vlastné obranné mechanizmy. Pokožka si tak lepšie a dlhodobo zachováva svoje zdravie.

Bioderma úzko spolupracovala s dermatológmi a fotobiológmi, aby vytvorila tú najlepšiu ochranu proti slnku, a vyvinula technológiu “SUN ACTIVE DEFENSE”. Kombinuje menej filtrov s pokročilou patentovanou biologickou ochranou, ponúka ochranu proti UVB žiareniu a zosilnený štít pre UVA žiarenie a posilňuje antioxidačnú obranu a imunitný systém pokožky.
 

NEKOMPROMISNÝ VÝBER FILTROV

Namiesto preťažovania pokožky násobením filtrov pracujú laboratória BIODERMA iba s 8 z 32 filtrov, ktoré sú povolené Európskou úniou. Tieto filtre boli vybrané špeciálne preto, že:

 • rešpektujú organizmus a nie sú endokrinnými disruptormi
 • sú šetrné k pokožke (podľa exkluzívnej štúdie NAOS nie sú považované za dráždivé ani znečisťujúce látky)
 • sú šetrné k planéte, pretože nie sú toxické ani bioakumulatívne
 • majú najnižší dopad na životné prostredie (merané na vodných ekosystémoch)
   

ANTIOXIDAČNÁ OCHRANA A OCHRANA IMUNITNÉHO SYSTÉMU

Filtre dopĺňa patentovaná metóda antioxidačnej ochrany a ochrany imunitného systému, inšpirovaná biológiou kože. Poškodenia, ktoré by mohli vzniknúť v dôsledku vystavenia UV žiareniu, sú obmedzené, čo pomáha predchádzať predčasnému starnutiu a vzniku rakoviny kože.

 

Technológia “SUN ACTIVE DEFENSE” je súčasťou zloženia všetkých produktov BIODERMA radu Photoderm a je jedným zo štyroch základných pilierov tohto radu na ochranu pokožky pred slnkom. Photoderm je prvým radom opaľovacích produktov, ktorý stimuluje prirodzené obranné mechanizmy pokožky a zabraňuje zmenám buniek a oxidačnému stresu pokožky.

+26% ochrana proti oxidačnému stresu 1

+24% ochrana imunitnej obrany pokožky 1

Udržiavaním všetkých častí ekosystému pokožky v rovnováhe a stimuláciou vlastných biologických obranných mechanizmov pokožky zvyšuje Photoderm vlastnú ochranu pokožky a znižuje riziko vzniku rakoviny kože.

1 Klinická štúdia na 10 subjektoch, fototypy II a III, po pobyte na slnku. Hodnotenie niekoľkých biomarkerov na posúdenie komplementarity filtrov a ektoínu + manitolu na antioxidačnú a imunosupresívnu ochranu. Poľsko, 2021

Dobré vedieť

Rad Photoderm poskytuje veľmi vysokú ochranu pokožky a chráni pred UVA aj UVB žiarením. Vďaka menšiemu množstvu lúčov, ktoré pokožka absorbuje, dochádza k menšiemu oxidačnému stresu v hlbších vrstvách pokožky. DNA kožných buniek je preto lepšie chránená pred vznikom lézií.

Vyberte si zo širokej ponuky dermatologických prípravkov na starostlivosť o pokožku pred slnkom, ktoré sú prispôsobené všetkým členom rodiny i potrebám ich pokožky - od najmladších po najstaršie, od citlivej pokožky po pokožku so sklonom k akné, začervenaniu alebo s problémami s hyperpigmentáciou.

 

Opaľovacie krémy pre bezpečné a bronzové opálenie

Citlivá pokožka

SUN ACTIVE DEFENSE PATENT

Photoderm Sprej SPF 50+

(0 hodnotení)

Hydratačný neviditeľný sprej, ktorý poskytuje veľmi vysokú ochranu.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (deti staršie ako 12 mesiacov)

Špecifická ochrana

V nadväznosti na dermatologickú liečbu Pehy, tmavé škvrny, fotostarnutie

SUN ACTIVE DEFENSE PATENT

Photoderm SPOT-AGE SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

Antioxidačná slnečná starostlivosť. Redukuje škvrny a vrásky.

Pre koho ?

Dospelí

Opaľovacie krémy pre bezpečné a bronzové opálenie

Citlivá pokožka

Bunková ochrana

Photoderm Opaľovacia hmla SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

Hydratačná a osviežujúca neviditeľná slnečná hmla. Nie je potrebné roztierať.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (deti staršie ako 3 roky)

Opaľovacie krémy pre bezpečné a bronzové opálenie

Citlivá pokožka

Bunková ochrana

Photoderm Tyčinka na pery a citlivé miesta SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

Hydratácia a veľmi vysoká ochrana pre citlivé oblasti.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci