Melazma je symetrické rozloženie hyperpigmentovanej kože po celej tvári. Škvrny s neostrými okrajmi sa objavujú na oboch stranách tváre, na nose a pod ním, na brade a cez čelo. Po kontakte so slnkom a mimo neho ustupujú a časom sa znova objavujú, často v závislosti na ročnom období. Môžu ale tiež zostať natrvalo a spôsobiť tak nepríjemné pocity ohľadom nášho vzhľadu.

 

U koho sa môže objaviť melazma?

Vznik melazmy môže ovplyvniť množstvo faktorov. Vieme, že pri jej vzniku zohrávajú úlohu aj hormóny, ale nepoznáme konkrétne dôvod prečo a ako. Melazma sa tak napr. často objavuje u mladých žien počas tehotenstva, preto môže byť označovaná ako "tehotenská maska". Napriek svojmu názvu sa však 80% prípadov vyskytuje už pred tehotenstvom alebo až po ňom. Je tiež známe, že melazmu vyvolávajú niektoré lieky. A môže ísť samozrejme aj o genetickú predispozíciu.

Aj keď sa melazma vyskytuje hlavne u žien, môže postihnúť aj mužov. Častejšie sa vyskytuje u ľudí s tmavšou pleťou, postihuje najmä ázijskú a hispánsku populáciu. Môže sa objaviť v neskoršom veku, okolo tridsiatich rokov, alebo o niečo skôr, a to najmä u ľudí so svetlejšou pleťou

Hyperpigmented skin due to melasma

Keď je koža vystavená slnku, UV lúče stimulujú enzým - tyrozináza. Tá putuje do buniek, ktoré sa nazývajú melanocyty a sú zodpovedné za produkciu melanínu. Vďaka melanínu, ktorý produkujú, sa opaľujeme. Pri melazme sa melanín hromadí vo väčšom množstve a vytvára tzv. hyperpigmentované oblasti, ktoré postihujú rôzne časti tváre.

Nedávno sa zistilo, že pigmentáciu môže spôsobovať aj viditeľné svetlo, a to najmä modré svetlo. Viditeľné svetlo má kratšie vlnové dĺžky (400-500 nm) ako červené alebo infračervené svetlo. Obchádza enzým tyrozinázu a stimuluje aktivitu melanocytov priamo. Výsledkom je výraznejšia hyperpigmentácia, ktorá obvykle trvá dlhšie – až tri mesiace.


Pokiaľ sa pri výbere opaľovacieho krému pozeráte iba na SPF, poznáte iba ochranu proti UVB žiareniu. Mali by ste si však vyberať opaľovací krém, ktorý ponúka aj ochranu proti UVA žiareniu, ktoré je zodpovedné za starnutie pokožky. Bolo totiž preukázané, že vysokoenergetické viditeľné svetlo, modré a fialové svetlo, je čiastočne zodpovedné za hyperpigmentáciu. Preto je potrebné pleti poskytnúť produkt, ktorý ju ochráni pred UVA, UVB a najmä viditeľným svetlom.

 
Sunscreen for melasma
  • Professor Passeron - Dermatologist and expert in hyperpigmentation

    Profesor Thierry Passeron, Dermatológ a odborník na hyperpigmentáciu.

    Ak sa pri výbere opaľovacieho krému pozeráte len na SPF, ten väčšinou udáva ochranu pred UVB žiarením. Mali by ste si vybrať opaľovací krém, ktorý poskytuje aj veľmi dobrú ochranu proti UVA, ktoré je zodpovedné za starnutie pokožky. A u ľudí s melasmou sa preukázalo, že za hyperpigmentáciu je čiastočne zodpovedné vysokoenergetické viditeľné svetlo, modré a fialové svetlo. Preto potrebujete ochranu pokožky, ktorá zahŕňa UVA, UVB a najmä viditeľné svetlo.

    Profesor Thierry Passeron, Dermatológ a odborník na hyperpigmentáciu.

Značka NAOS, ktorá je súčasťou spoločnosti BIODERMA, považuje pokožku za súčasť ekosystému, v ktorom sa pokožka a jej okolie vzájomne ovplyvňujú. Laboratóriá BIODERMA tak spolupracovali s dermatológmi na vývoji nového zloženia produktu Photoderm M, ktorý kombinuje dermatologickú starostlivosť o pleť s vysoko účinným opaľovacím krémom, ktorý poskytuje pleti prostriedky na jej ochranu.

Štyri vybrané filtre, ktoré sú súčasťou špičkovej technológie ochrany “SUN ACTIVE DEFENSE” spoločnosti BIODERMA, sú kombinované s vysokou koncentráciou pigmentov a aktívnou zložkou glabridín. Photoderm M ponúka najvyššiu ochranu na trhu proti modrému svetlu, znižuje recidívu melazmy a zjednocuje tón pleti. Posilňuje vlastné obranné mechanizmy pokožky, čím zaisťuje jej trvalé zdravie.

Sunscreen for melasma

Každá zo zložiek Photoderm M bola vybraná špeciálne pre svoju rolu, ktorú zohráva pri ochrane pokožky pred slnkom, v krátkodobom aj dlhodobom horizonte. Pôsobí ako širokospektrálna ochrana proti slnečnému žiareniu a zároveň pôsobí na príčiny hyperpigmentácie, znižuje výskyt melazmy a jej návratu.

Modré svetlo je zodpovedné za hyperpigmentáciu, preto Photoderm M ponúka najvyššiu ochranu proti modrému svetlu, ktorá pôsobí na príčiny vzniku melazmy. Zloženie obsahuje vysokú koncentráciu pigmentov, ktoré chránia pred poškodením modrým svetlom. V závislosti od farby blokujú 61 až 66 % modrého svetla, čo je aktuálne najvyššia ponúkaná ochrana na trhu.

 

Bioderma - Woman protecting from the sun

Photoderm M obsahuje účinnú technológiu "SUN ACTIVE DEFENSE". Štyri špeciálne vybrané UVA a UVB filtre a patentovaná biologická ochrana poskytujú ochranný faktor SPF 50+ a zároveň podporujú antioxidačnú obranu a imunitný systém pokožky. Vaša pleť je chránená pred krátkodobým spálením, recidívou melazmy a dlhodobým rizikom predčasného starnutia pleti a rakoviny.

Graphic representation of the Sun Active Defense formula used in Bioderma's photoderm products

Vysoká koncentrácia pigmentov umožňuje vysoké krytie bez efektu masky. K dispozícii je svetlý, zlatistý alebo tmavý odtieň pre všetky fototypy.

 

Tinted sunscreen for all phototypes

Účinná látka glabridín je prírodný výťažok z koreňa sladkého drievka. Inhibuje tyrozinázu, enzým zodpovedný za spúšťanie produkcie melanínu. Zníženie množstva melanínu má za následok menšiu hyperpigmentáciu, a teda aj menšiu prítomnosť melazmy.

 

Active Ingredient

Preukázané výsledky u pacientov s melazmou

Photoderm M, ktorý bol testovaný pre svoju účinnosť pri redukcii melazmy, je medzi spotrebiteľmi obľúbený aj pre svoju nelepivú, nemastnú a príjemnú textúru. Photoderm M je ľahko použiteľný produkt na ochranu pokožky pred slnkom, ktorý je možné nosiť po celý deň a ktorý pomáha kvalitne starať sa o vašu pokožku

Photoderm M znižuje index závažnosti melazmy o 34.

96 % pacientov sa zhodlo na tom, že Photoderm M zvláda melazmu 4 .

 

90 % pacientov používajúcich produkt uviedlo, že sa ich melazma počas štúdie zmenšila 4 .

 

Vďaka vysokému krytiu hyperpigmentácie sa 97 % používateľov cíti každý deň lepšie 5 .

 

93 % používateľov sa zhodlo na tom, že produkt vydrží po celý deň 5 .

 

4 Klinická štúdia na vyhodnotenie účinnosti na prevenciu zhoršenia melazmy, Brazília 2021.

5 Spotrebiteľský test, 106 subjektov, 14 dní, IEC Južná Afrika, február 2021.

Photoderm M: Účinná ochrana s príjemnou textúrou, ktorá nabáda na každodenné používanie.

BIODERMA využila svoje dlhoročné skúsenosti v inováciách opaľovacích krémov a vytvorila opaľovací krém, ktorý je príjemný na používanie a pohodlný pri nosení. Keď je opaľovací krém niečo, čo sa ľahko nanáša, je pravdepodobnejšie, že ho budete používať denne, čo zaistí lepšiu ochranu, nižší vznik melazmy a trvalé zdravie pokožky.

Púdrová gélovo-krémová textúra je ľahká a ľahko sa rozotiera.

Vhodné na citlivú a zmiešanú až mastnú pleť. Osemhodinová matná povrchová úprava.

Odolný voči teplu a vlhkosti. Vhodný do všetkých klimatických podmienok.

Neštípe v očiach.

Bez parfumu, pre lepšiu znášanlivosť.

Environmentally friendly sunscreen

Rešpektuje sladkovodné a oceánske prostredie.

*Klinická štúdia vykonaná medzi tónovanými opaľovacími krémami s veľmi vysokou ochranou zameranou na hyperpigmentáciu, CPCAD, Nice, 2021

Špecifická ochrana

Hyperpigmentovaná pokožka Hyperpigmentácia zapríčinená modrým svetlom

BLUE LIGHT DEFENSE

Photoderm M svetlý SPF50+

(Napíšte prvú recenziu)

Účinný proti melasme. Vysoké krytie a zmatňujúci účinok.

Pre koho ?

Dospelí, Tehotné a dojčiace ženy

Špecifická ochrana

V nadväznosti na dermatologickú liečbu Pehy, tmavé škvrny, fotostarnutie

SUN ACTIVE DEFENSE PATENT

Photoderm SPOT-AGE SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

Antioxidačná slnečná starostlivosť. Redukuje škvrny a vrásky.

Pre koho ?

Dospelí

Opaľovacie krémy pre bezpečné a bronzové opálenie

Zmiešaná až mastná pokožka Pokožka so sklonom k akné Alergie na chemické filtre

SUN ACTIVE DEFENSE

Photoderm COVER Touch MINERAL tmavý SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

Plne krycia a priedušná minerálna slnečná starostlivosť.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Špecifická ochrana

Alergie na chemické filtre Citlivá až intolerantná pokožka

Bunková ochrana

Photoderm Mineral Fluid SPF 50+

(Napíšte prvú recenziu)

100% minerálny. Prispôsobený intolerantnej pleti.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (deti staršie ako 6 mesiacov)