Na celom svete pribúda detí, ktoré trpia atopickým ekzémom, podľa dermatológov dokonca veľmi rýchlym tempom. Atopickým ekzémom trpí 10 až 30 % detí v priemyselne vyspelých krajinách a počet prípadov sa za 30 rokov strojnásobil! Lekársky názov tejto konkrétnej formy ekzému je atopická dermatitída. Príznaky obvykle začínajú okolo 3. mesiaca veku, ale môžu sa objaviť aj po narodení, alebo naopak dlho potom. Toto veľmi časté neinfekčné kožné ochorenie možno rozpoznať podľa suchých červených škvŕn na tvári a na tele. Môžu sa objaviť tiež malé pľuzgieriky a na nich chrasty. Pocit svrbenia býva veľmi intenzívny a pre malé dieťa ani jeho rodičov nebýva ľahké sa s tým vyrovnať.  

Atopic dermatitis in infants

6 základných faktov o atopickom ekzéme 

 1. Atopickú dermatitídu je často komplikované diagnostikovať, čo rodičov môže odradiť od včasného riešenia.  

 2. Atopická dermatitída prebieha v cykloch vzplanutia a pokojných období, ktoré sú viac či menej časté. Hydratácia pokožky pomocou špecializovaných produktov je najlepší spôsob, ako zabrániť vzplanutiu ekzému. 

 3. Atopický ekzém nie je NIKDY nákazlivý.

 4. Môže byť dedičný. Pokiaľ máte ekzém, je pravdepodobné, že ho budú mať aj vaše deti, najmä pokiaľ s ním bojuje aj druhý rodič. Niektoré deti však môžu mať atopickú pokožku bez toho, aby ju mali ich rodičia.

 5. Charakteristickým znakom atopického ekzému je koža, ktorá je veľmi suchá a porézna ako huba a nevytvára kožnú bariéru. Citlivo reaguje na všetko – na chlad, zle zvolenú kozmetiku, mydlo, pot, slnko, prach, stres aj jedlo.

 6. Dojčenský a detský ekzém musí byť VŽDY liečený, a to aj napriek tomu, že choroba vo väčšine prípadov vymizne pred pubertou. 

Pamätajte si

Nečakajte, až ekzém zmizne sám od seba. Buďte aktívni. Existujú najrôznejšie riešenia na prevenciu a liečbu každého vzplanutia (vrátane lokálnych kortikosteroidov). Nie je dôvod, aby dieťa trpelo atopickou dermatitídou, keď je možné ju zvládnuť a uľahčiť tak život nielen jemu, ale aj vám.  

Molluscum contagiosum je vírusové ochorenie pokožky, ktoré je časté u malých detí. Síce sa hojí samo od seba, môže však zhoršovať ekzém.  

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, dermatologička.

  Molluscum contagiosum je veľmi nákazlivý vírus, ktorý sa šíri medzi deťmi a spôsobuje molusky, malé bradavice. Keď je atopická koža zvonku podráždená, vie reagovať jedine ekzémom. Vírus molluscum vyvoláva v okolí škvŕn ekzémové vzplanutie, a pokiaľ sa dieťa škriabe, môže to viesť k infekcii. Toto ochorenie je nákazlivé, dokiaľ molusky nezmiznú, aj keď samotný atopický ekzém nákazlivý nie je. V závislosti na ich závažnosti môže lekár rozhodnúť o odstránení molusiek, napríklad kyretážou alebo kryoterapiou.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, dermatologička.

Nie vždy si to uvedomujeme, ale atopický ekzém je ochorenie, ktoré je pre ostatných viditeľné, a preto môže mať dopad na detskú psychiku a správanie. Najdôležitejšie je byť k dieťaťu pozorný a podporný. 

Parents with atopic baby

Niektoré deti žijú s ekzémom celý život a nemajú predstavu, aké to je bez neho! Iné spoznajú svrbenie a ďalšie nepríjemné pocity až ako staršie. Nech už je vek dieťaťa akýkoľvek, táto skúsenosť obvykle nejakým spôsobom ovplyvní jeho správanie. 

1. Vaše dieťa sa v noci často budí a často sa rozčuľuje. 

Ide o klasický scenár u dojčiat a detí s atopickým ekzémom. Pociťujú pálenie a svrbenie, ktoré v noci narušuje ich spánok. Nemajú teda dostatok spánku, ktorý je pritom tak dôležitý. V závislosti na dieťati sa môže únava nahromadiť do tej miery, že počas dňa môže byť náladové a značne podráždené. 

"Minulý týždeň mala Julie červenú vyrážku, ktorá ju trápila. Nechcela ísť spať a chcela na ňu krém pre lokálnu liečbu. Bála sa, že kvôli ekzému nezaspí. Natrela som ju hydratačným krémom, čo zafungovalo. Julie sa upokojila a šla spať bez akýchkoľvek ťažkostí.“ 

Aude, mamička päťročnej Julie 

2. Vaše dieťa je nepokojné 

To je tiež dôsledok svrbenia, ktoré spôsobuje ekzém. Deti sú často nepokojné, vrtia sa a krútia. Väčšie deti môžu mať problém vydržať v pokoji, čo im môže spôsobiť problémy v škole. Majú ťažkosti sa sústrediť, neustále sa škriabu a ošívajú, takže ich učitelia považujú za nepokojné – pritom ich proste len svrbí vyrážka. 

3. Vaše dieťa má narušené sebavedomie 

Pokiaľ je atopická dermatitída závažná a trvá mesiace a roky, môže ovplyvniť vývoj osobnosti dieťaťa. Dermatologička Magali Bourrel-Bouttaz analyzovala autoportréty nakreslené deťmi s atopickou kožou. Zistila pocity a emócie, ktoré sú pre tieto deti typické. Môžu sa cítiť odlišné od ostatných a môžu mať negatívny pohľad na svoje telo, čo niekedy vedie až k potlačovaným pocitom hlbokého smútku. V tejto situácii musíte ako rodičia svojej dieťa upokojiť a poskytnúť mu silu a istotu, aby sa k tejto nepríjemnej životnej situácii postavilo čelom. 

"Vlani chodila Julie do škôlky len málokedy v šortkách alebo sukni. Tento rok sa s ňou porozprávam, pretože má vyrážku a molusky. Chcem Julie pomôcť, aby jej to neprekážalo. Deti, aj keď sú malé, dokážu byť k iným deťom kruté. Ale v každom prípade zvolím svoj obvyklý prístup a nebudem z toho robiť vedu." 

Aude, mamička päťročnej Julie 

Ekzém má skutočný psychologický dopad 

Atopický ekzém nie je životu nebezpečný ani nákazlivý, napriek tomu môže otriasť rodinným životom. Plač je pre deti jediným spôsobom, ako vyjadriť svoje negatívne emócie, a to ako cez deň, tak v noci. Pre vás ako každého rodiča je ťažké byť v pokoji, keď vaše dieťa každú noc plače. Staršie deti môžu o svojom ekzéme hovoriť, ale môžu byť tiež podráždené, smutné alebo hyperaktívne, čo je správanie, ktoré je často nesprávne vnímané okolím. Je dôležité porozumieť psychologickému dopadu atopickej dermatitídy, aby ste ju mohli zvládnuť. 

Vy ako rodičia ste vždy v prvej línii a často ste fyzicky vyčerpaní. Prerušovaný spánok detí spôsobuje zlé noci aj vám. Únava narastá, vaša trpezlivosť naopak klesá a premýšľate, ako dlho to bude trvať.  

duševného hľadiska sa rodičia detí s atopickou kožou často cítia osamelí a bezmocní. Pri detskom ekzéme môže byť niekedy náročné vytvoriť si s dieťaťom väzbu. A čo je horšie, stanovenie diagnózy môže trvať dlho, pretože toto kožné ochorenie stále nie je dobre preskúmané. Mnoho rodičov tiež hovorí o osamelosti a zmätku. Niektorí môžu dokonca pociťovať vinu, ako by boli zodpovední za to, čo sa ich dieťaťu deje. 

 

"Keď vidím jej nohy s červenými škvrnami, cítim sa veľmi zle a bezmocne. Kortizón ju upokojuje, ale nie je dobré ho používať dlhodobo. Svrbenie upokojuje tiež zvláčňujúci krém, ale nie je vždy ľahké ho nanášať každý deň, zvlášť keď sa jej stav zhoršuje. Niekedy skutočne neviem, čo mám robiť..." 

Aude, mamička päťročnej Julie 

Consequences on family life due to eczema in child
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France
  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, dermatologička.

  Je normálne, že si rodičia robia starosti, pretože ich dieťaťu nie je dobre. Atopická koža však nie je niečo, za čo by boli zodpovední. Atopický ekzém je vyvolaný vplyvom moderného sveta na naše nastavenie DNA. Pred päťdesiatimi rokmi mali atopickú kožu iba 3 % detí. Problémom je znečistenie životného prostredia, ktoré mení fungovanie našich génov.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, dermatologička.
 • Joël Pacoret - Psychologist
  Joël Pacoret, psychológ.

  Atopická dermatitída je spojená s genetickou predispozíciou. Je výsledkom biologickej lotérie a rodičia ju nemôžu nijako zmeniť. Táto choroba je, samozrejme, unavujúca a môže tiež spôsobovať napätie a hádky v páre. Únava a stres sú však normálne vo všetkých rodinách, nech už deti atopickú kožu majú, alebo nie! Je preto nevyhnutné oddeliť to, čo s chorobu súvisí, a to, čo s ňou nesúvisí. Ako pár spolu tiež musíte rozprávať, aby ste ako rodičia posilnili svoj tím a dokázali lepšie zvládať rôzne stresové situácie.  

  Pokiaľ ide o vašu širšiu rodinu a priateľov, je nevyhnutné vysvetliť im problémy s ekzémom a spoločne sa dohodnúť na tom, čo je potrebné pre dieťa s ekzémom urobiť a čomu sa vyvarovať (strava, starostlivosť o pokožku), najmä keď sa o dieťa starajú vo vašej neprítomnosti. Možno to nebude tak dobré ako doma, ale aj to je príležitosť na učenie – nemôžeme mať vždy všetko pod kontrolou.

  Joël Pacoret, psychológ.

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Technológia Skin relief

Atoderm SOS sprej

(2 hodnotenia)

Okamžitý protisvrbivý účinok

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

BIODERMA produktová fotka, Atoderm Sprchový olej 1 l, sprchový olej na suchú pokožku

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Sprchový olej

(19 hodnotení)

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive gel moussant

(3 hodnotenia)

Jemný čistiaci a protisvrbivý gél.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive Umývacia kocka

(Napíšte prvú recenziu)

Jemná čistiaca a protisvrbivá umývacia kocka.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive baume

(9 hodnotení)

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Préventive

(Napíšte prvú recenziu)

Vyživujúci a ochranný krém vhodný na pokožku ihneď od narodenia.

Pre koho ?

Deti, Dojčatá

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive gel-crème

(1 hodnotenie)

Intenzívne zmierňuje svrbenie. Mimoriadne svieža, vyživujúca starostlivosť o pokožku.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suché, podráždené až atopické očné viečka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive eye

(3 hodnotenia)

Každodenná starostlivosť 3v1 na podráždené očné viečka: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)