Allez au contenu Allez à la navigation

Citlivá až intolerantná pokožka

Ako jej lepšie porozumieť a lepšie sa o ňu starať

Share

Ľudia s citlivou pokožkou pociťujú nepríjemné príznaky v oblasti tváre, ktoré môžu, ale nemusia byť sprevádzané erytémom (začervenaním). Tieto príznaky sa môžu prejavovať ako mravčenie, pocity napnutia pokožky, pocity tepla, dokonca pálenie a zriedkavejšie aj ako svrbenie. Tvár týchto ľudí často znesie len málo kozmetických prípravkov.

Zhrnutie
  1. Ako spoznať citlivú až intolerantnú pokožku?
  2. Čo zapríčiňuje túto citlivosť pokožky?
  3. Koho sa to týka?
Citlivá až intolerantná pokožka

Ako spoznať citlivú až intolerantnú pokožku?

Citlivá až intolerantná pokožka reaguje viac príp. neprimerane na bežné podnety ako normálna pokožka, je hyperreaktívna. Trpí mravčením, pocitmi pálenia a svrbením (zriedkavejšie), ktoré sú často nepravidelné. Tieto nepríjemné pocity niekedy sprevádza aj začervenanie. Zhoršujú sa v reakcii na rôzne typy podnetov, ktoré za bežných okolností nevyvolávajú podráždenie.

Faktory, ktoré vyvolávajú podráždenie, môžu byť:

  • Fyzikálne: UV žiarenie, teplo, zima, vietor, zmeny teploty, trenie…
  • Chemické: kozmetické prípravky, mydlá, voda, holenie u mužov...
  • Psychologické: stres, emócie…
  • Hormonálne: menštruačný cyklus…
  • Vnútorné faktory: korenené jedlá…

Citlivá až intolerantná pokožka teda reaguje neprimerane na podnety, ktoré nemajú žiadny vplyv na iné typy pokožky. Takáto nadmerná citlivosť pokožky je výsledkom zníženia jej prahu tolerancie. Čím je pokožka citlivejšia, tým nižší je jej prah tolerancie. V prípade citlivej pokožky sa reaktivita prejavuje prechodne, v určitých chvíľach. V prípade intolerantnej pokožky je reaktivita stála alebo takmer stála a má trvalú nulovú toleranciu.
 

Čo zapríčiňuje túto citlivosť pokožky?

Za pokles prahu tolerancie, a teda za zvýšenú citlivosť sú zodpovedné dva hlavné faktory.  V prvom rade ide o to, že epiderma citlivej a intolerantnej pokožky predstavuje narušenie jej bariérovej funkcie. Tento jav tak podporuje jednak dehydratáciu kože, ale najmä prenikanie potenciálne dráždivých látok z vonkajšieho prosstredia do pokožky.

Tiež sa zdá, že citlivá pokožka nadmerne vylučuje niektoré neuromediátory prostredníctvom nervových zakončení na povrchu a prozápalové cytokíny (látky vylučované kožnými bunkami). Toto nadmerné vylučovanie je teda príčinou nepríjemných pocitov u týchto ľudí. Citlivá a intolerantná pokožka sa taktiež vyznačuje nadmernou produkciou voľných radikálov.

Koho sa to týka?

Fenomén citlivej pokožky je častý, keďže postihuje 1/3 dospelej populácie. Ženy (60 %) postihuje častejšie ako mužov (40 %). Niektoré typy pokožky sú z rodinných a genetických dôvodov citlivejšie ako iné, predovšetkým svetlá pokožka, ale farba pokožky nijako neovplyvňuje jej citlivosť. Frekvencia tejto poruchy má tendenciu klesať s vekom.
Citlivá pokožka môže byť jedným z klinických prejavov chorobných zmien na tvári, ako je napríklad rosacea, ekzém a seboroická dermatitída.
V prípade zanedbania starostlivosti, príp. potlačanie príznakov citlivej pokožky voči klasickým spúšťacím faktorom podporujeme vznik a zhoršovanie tohto javu.
Citlivá pokožka má na človeka aj psychologický efekt, pretože jej reakcie môžu negatívne ovplyvňovať bežný život. Zložitejšia je aj liečba iných typov kožných ochorení, pretože citlivá pokožka ťažšie znáša niektoré lokálne ošetrenia.