Výživové poradenstvo
Ktoré protizápalové potraviny majú čarovnú silu potlačiť zápal v tele?
Spoznajte protizápalové potraviny, ktoré by ste mali pridať do svojej stravy ✔️ + potraviny, ktoré zápal v tele podporujú a mali by ste sa im vyhnúť. ❌
Výživové poradenstvo
Spoznajte protizápalové potraviny, ktoré by ste mali pridať do svojej stravy ✔️ + potraviny, ktoré zápal v tele podporujú a mali by ste sa im vyhnúť. ❌
Úlohou protizápalovej diéty je pomôcť bojovať so zápalom. Nemala by byť iba akýmsi doplnkom k strave atopika. Na výber potravín s protizápalovým účinkom treba myslieť už od samého začiatku.
Úlohou protizápalovej diéty u pacientov s atopickým ekzémom je zaradenie čo najväčšieho množstva nutrične bohatých potravín do jedálnička bez protizápalového účinku.
Diétne postupy, ktoré súvisia s ochoreniami, nie sú iba o obmedzovaní. Treba si uvedomiť, že dodržiavanie rôznych diét môže často jedálniček ochudobniť práve o dôležité protizápalové zložky potravy. Preto je veľmi dôležité nezameriavať sa iba na to, čo zo stravy vylúčiť, ale naopak. Klásť veľký dôraz, aby bola strava aj napriek obmedzeniam pestrá a aby bola pre človeka zdrojom celého spektra látok s protizápalovým účinkom. Cieľom by malo byť zaradiť do jedálnička čo najväčšie množstvo nutrične bohatých potravín.
Ako obohatiť jedálniček o tie najdôležitejšie a najúčinnejšie zložky potravy?
Medzi protizápalové potraviny s významným protizápalovým účinkom patria napríklad zelenina a ovocie, orechy a semená, tučné morské ryby alebo potraviny s obsahom probiotických baktérií.
Ideálne je bobuľové ovocie, ktoré (s výnimkou jahôd) nebýva častým alergénom, a navyše neobsahuje veľa cukru. Patria sem najmä hrozno, čučoriedky, maliny, ríbezle a černice. Do jedálničku sa tiež oplatí zaradiť broskyne či marhule a pre pestrosť všetky dobre znášané druhy ovocia. Detoxikácia organizmu ovocím a zeleninou je navyše veľmi prospešná.
Medzi tie nutrične najvýznamnejšie patria najmä vlašské a lieskové orechy a mandle. Zo semienok sa zamerajte na mleté ľanové semienka, ktoré sú bohaté na esenciálne mastné kyseliny a vitamín E.
Ryby sú veľmi pekným dôkazom, že nie všetky tuky sú nezdravé. Sú totiž bohatým zdrojom esenciálnych mastných kyselín rady ω-3, ktoré majú výborný protizápalový účinok a posilňujú imunitu. Alergici by sa mali zamerať najmä na čerstvé ryby, pri mrazených by sme sa mali zaujímať o čas zmrazenia (niektoré sú zmrazené hneď po výlove, čím sa zásadne zníži obsah histamínu, teda látky, ktorá býva pri intolerancii často zodpovedná za kožné prejavy).
V rámci protizápalovej diéty často siahame po doplnkoch stravy s probiotickými baktériami, ale málokedy si uvedomujeme, že ich výborným a prirodzeným zdrojom sú aj kyslomliečne výrobky a fermentované potraviny, teda kefír, jogurt, bryndza či kyslá kapusta. V závislosti na individuálnej znášanlivosti, a pri bryndzi aj s ohľadom na vek dieťaťa, sa tieto potraviny snažte pravidelne zaraďovať do jedálničku.
Dodržiavanie rôznych diét môže jedálniček ochudobniť práve o dôležité protizápalové zložky potravy.
Nadmernej konzumácii živočíšnych tukov by sme sa mali vyhýbať. Tie najväčšie zdroje nasýtených tukov sú bravčové a hovädzie mäso, hydina, maslo, masť, údeniny, vnútornosti a mliečne výrobky s vysokým podielom tuku. U malých detí však po nízkotučných mliečnych výrobkoch nesiahame. Volíme radšej kombináciu plnotučných a polotučných druhov.
Prakticky ide o všetky potraviny, pre ktoré je typická sladká chuť. No aj tu rozlišujeme tie vhodnejšie a menej vhodné. Ovocie patrí napríklad medzi zdravé a protizápalové potraviny. Je bohaté na vlákninu, antioxidanty a svoje miesto si určite nájde aj v protizápalovej diéte. Vyvarovať by sme sa tak mali najmä sladkostí, sladkých nápojova častému používaniu rôznych sladidiel (pozor aj na med a rôzne sirupy).
Neobsahujú dostatok vlákniny (ktorá spomaľuje vstrebávanie glukózy do krvi a bráni jej prudkému vzostupu) a prispievajú tak k zvýšenému riziku metabolických ochorení. Tie sú sprevádzané systémovým zápalom. V strave by sme preto mali uprednostňovať celozrnné výrobky. U menších detí to však s celozrnným pečivom nepreháňame a jedálniček môžeme spestriť pohánkou, pšenom či špaldovou múkou.
Sú to zložky tukov so silným pro-zápalovým účinkom, teda spôsobujú v tele zápal. Za najvýznamnejšie zdroje sa považujú pokrmové tuky, zákusky a torty, ale tiež bežné jedlá z fast-foodov.
Zápalové procesy v koži podporujú aj nenasýtené tuky, výrobky z bielej múky, jednoduché cukry a trans-mastné kyseliny. Mali by sme sa im vyhýbať.