Jana Ligurská je autorkou prvej českej publikácie, ktorá sa komplexne zaoberá atopickým ekzémom, ale aj často zanedbávanými potravinovými alergiami.

Dovolenka pri mori je pre atopikov šancou, ako zlepšiť svoj atopický ekzém, astmu i celkovú kondíciu organizmu. Dôležité je však poznať svoj zdravotný stav a naplánovať si pobyt pri mori tak, aby vám naozaj prospel. Poznáte odpovede na nasledujúcich sedem otázok?

Čím dlhšia dovolenka pri mori, tým lepšie. Pre zdravie je prospešné nielen kúpanie sa v morskej vode, ale najmä pobyt v prostredí s vlhkým vzduchom, minerálnymi látkami a celkové spomalenie.

Ľudia s ťažkým atopickým ekzémom často počas prvého týždňa dovolenky zažívajú zhoršenie stavu – koža môže viac sčervenieť a svrbieť. Kúpanie sa v slanej vode môže byť zo začiatku takmer nemožné, keďže soľ v živom ekzéme veľmi štípe. Zvyčajne sa však tento stav postupne upokojí a počas druhého a tretieho týždňa pobytu nastáva želané hojenie a celková úľava. 

Vybrať sa k moru iba na predĺžený víkend či na týždeň preto nemá dostatočný liečebný efekt. Zvoľte aspoň dvojtýždňový, no ideálne ešte dlhší pobyt.

Najprospešnejší je pobyt pri Mŕtvom mori. To v skutočnosti ani nie je morom, ale extrémne slaným jazerom na hraniciach medzi Izraelom, Palestínou a Jordánskom. Voda v ňom je takmer 10-krát slanšia ako v mori, obsahuje teda aj omnoho viac rozpustených minerálov. Ak  vám to financie dovolia, vydajte sa k Mŕtvemu moru na jar či na jeseň. Tí otužilejší to môžu skúsiť aj v zime. V lete sa tu teploty pohybujú okolo 40 stupňov, čo je pre nás, Európanov, ťažko znesiteľné. 

Pobrežie Jadranského mora je cenovo dostupnejšou a aj veľmi obľúbenou destináciou. V Taliansku nájdete piesočnaté pláže, pre Chorvátsko sú typickejšie pláže s kamienkami. Ak cestujete s dieťaťom, ktoré má na rukách a priehlavkoch ložiská atopického ekzému, bude lepšie vyberať pláže s okruhliakmi. Zrniečka piesku totiž kožu zbytočne dráždia. V máji sa pri Jadrane ľahko spálite a voda bude studená. Naopak, v septembri bude more ešte teplé, teplota vzduchu príjemná a už bude po hlavnej turistickej sezóne . 

Vydať sa môžete aj do vzdialenejších destinácií, berte však do úvahy klímu v danej lokalite. Vyberajte miesta, kde nebude príliš teplo. Váš organizmus si na dovolenke potrebuje oddýchnuť a načerpať nové sily, nie trápiť sa pre horúčavy.

Na dovolenke si chcete oddýchnuť a nie stáť pri sporáku. Môžete si preto vybrať pobyt s polpenziou či plnou penziou a ochutnávať miestne špeciality, čerstvé ryby, sezónne ovocie alebo zeleninu. Dopredu si však overte, ako sa v danom rezorte varí. Kuchár sa vám nie vždy musí „trafiť do chuti“.

Ak musíte pre potravinové alergie držať prísnu diétu, do úvahy prichádza aj pobyt v apartmánoch s vybavenou kuchynkou. Alebo si namiesto toho môžete prenajať celý dom, v ktorom bude aj umývačka riadu, práčka a všetko potrebné vybavenie. Z domova si potom stačí priviezť už len suroviny, ktoré by ste mali problém zohnať v miestnych obchodoch. 

Aby ste si varenie na dovolenke uľahčili, môžete si dopredu pripraviť mäso s omáčkami a zavariť ho do pohárov. Ako na to? Poduste mäso do mäkka, podlejte ho vodou alebo vývarom, okoreňte a ešte horúcu zmes nalejte do čistých zaváraninových pohárov. Viečka poriadne dotiahnite a poháre hodinu zavárajte v hrnci s vodou na 80 stupňoch. Po vychladnutí ich ešte druhýkrát sterilizujte. Pri ceste na dovolenku potom uložte poháre tak, aby o seba nebúchali. Jeden pohár s objemom 0,7 litra vystačí na 4 dospelácke porcie.

Šťastie praje pripraveným, a preto si so sebou k moru zabaľte aj lieky. Okrem klasických liekov proti teplote či hnačke by atopik mal myslieť aj na tie, ktoré sa týkajú alergií a ekzému.

Ak máte atopický ekzém, pribaľte si do lekárničky všetko, čo by ste mohli potrebovať, keby sa vám dramaticky zhoršil:

  • Masť či krém s antibiotickou zložkou, prípadne dezinfekčný roztok bez alkoholu, ak by došlo k bakteriálnej infekcii na koži. Lokálne antibiotiká a dezinfekciu použite vtedy, ak koža začne hnisať, podozrivo mokvať, pokryje sa žltkastými chrastami či nesvrbiacimi pľuzgiermi. Začínajúcu infekciu je lepšie liečiť čo najskôr, než sa vrátiť z dovolenky s rozsiahlym impetigom.
  • Masť či krém s lokálnymi kortikosteroidmi pre prípad, ak by ekzém začal výrazne červenať a extrémne svrbieť. Pokiaľ máte ekzém dlhodobo upokojený a trápi vás už len suchšia koža, je dosť možné, že sa bez kortikosteroidov zaobídete aj na dovolenke. Určité zhoršenie však v prvých dňoch môže nastať.

Ak trpíte alergiami či astmou, pribaľte si antihistaminiká, inhalátor pre prípad astmatického záchvatu dýchavičnosti, ako aj všetky lieky, ktoré pravidelne užívate. Ľudia, ktorým hrozí anafylaxia (anafylaktický šok) v dôsledku prudkej alergickej reakcie, so sebou musia stále nosiť aj pohotovostný balíček s adrenalínom a orálnymi kortikosteroidmi. V predstihu si tiež doma skontrolujte, či lieky nie sú po záruke. 

Je možné, že špeciálne lieky nebudete nakoniec vôbec potrebovať, ale istota je istota. V zahraničí sa dá v lekárni všeličo dokúpiť, no lieky na predpis by sa vám zháňali ťažko. Dohodnite sa preto ešte pred dovolenkou s vaším ošetrujúcim lekárom, aby vám potrebné lieky predpísal do zásoby.

K moru je nevyhnutný opaľovací krém s vysokým UVA a UVB ochranným faktorom. Atopici by si mali zvoliť krém s fyzikálnymi filtrami – chemické filtre totiž netoleruje každý alergik. Vyberte si taký opaľovací krém, ktorý už máte vyskúšaný. Nekupujte si k moru novú značku kozmetiky, nech vás potom nezaskočí nepríjemná alergická reakcia. Na bežné natretie v teple sú vhodnejšie skôr hydratačné krémy a gély než hutné masti. Soľ v mori kožu vysušuje, a tak sa po osprchovaní nezabudnite poctivo natrieť. Nezabudnite si so sebou zbaliť aj dostatočné množstvo emoliencií. 

Pri mori na vás čaká oveľa väčšia dávka slnečných lúčov ako doma. Riziko spálenia pomôže znížiť používanie opaľovacieho krému a pobyt v tieni v čase obeda. Potrápiť vás však môže aj solárna (slnečná) alergia (alergia na slnečné žiarenie). A to najmä v prípade, ak patríte k ľuďom s prirodzene svetlou pleťou a vaša koža je citlivá na slnko. Alergia na slnko sa prejavuje žihľavkou a svrbením, výnimočne aj pľuzgierikmi. Nie každý však vie, že riziko solárnej alergie stúpa s používaním určitých liekov a krémov. Na čo si teda dať naozaj pozor?

Zvýšenú citlivosť kože na svetlo spôsobujú psoralény (masť Oxoralen, pakmínova masť), krémy a oleje s ľubovníkom bodkovaným aj bergamotový olej). Nepoužívajte ani masti s čiernouhoľným dechtom, ktoré sú fototoxické. Na slnko príliš nechoďte ani vtedy, ak užívate niektoré antibiotiká (tetracyklíny, sulfonamidy či chinolóny). Zvýšené riziko fotosenzitivity spôsobujú aj diuretiká na báze hydrochlorothiazidu (Actelsar, Exforge HCT, Carzap HCT, Asbima HCT, Sevikar HCT, Tezeo HCT a atď.), cytostatikum Methotrexát, niekedy aj nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).

Riziko vzniku slnečnej alergie na dovolenke znížite aj tým, že na ňu vyrazíte až počas neskorého leta, keď už máte solídne opálenie z domu. Pre kožu potom pobyt na slnku nebude až taký šok.

Určite nie je. Ak sa na cestu k moru necítite alebo vám to rodinný rozpočet nedovolí, nevešajte hlavu. Aj letný pobyt na chalupe v lese, v kúpeľoch alebo na slovenských či českých horách je pre atopika prospešný. Čistý vzduch, príroda, oddych, pokoj a dostatok času na rozhovory s najbližšími, je to, čo sa počíta.

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Ecodefensine ™

Atoderm PP Baume

(2 hodnotenia)

Vyživujúci balzám, ktorý poskytuje komfort po celých 24 hodín.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (deti staršie ako 3 roky)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive baume

(9 hodnotení)

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka

Patent D.A.F.

Atoderm Krém na ruky & nechty

(2 hodnotenia)

Výživný krém pre jemné a hebké ruky. 8h hydratácia.

Pre koho ?

Dospelí, Deti

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Technológia Skin relief

Atoderm SOS sprej

(2 hodnotenia)

Okamžitý protisvrbivý účinok

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)