Allez au contenu Allez à la navigation

Suchá až veľmi suchá pokožka

Spoznajte ju, aby ste sa o ňu mohli lepšie starať

Share

Napnutie, nedostatok pružnosti, mravčenie, šupiny, efekt „hadej kože”... Suchá až veľmi suchá pokožka sa prejavuje nepríjemným pocitom v oblasti tváre a tela, predovšetkým po kúpaní alebo sprchovaní. Keďže pokožka nie je dostatočne vyživená, neplní účinne funkciu bariéry. Suchosť charakterizuje typ pokožky, preto sa často mýli s dehydratovanou pokožkou. V prípade dehydratovanej pokožky však ide často o prechodný stav, o ktorom sa dozviete viac na tomto odkaze. 

Zhrnutie
  1. Ako rozoznať suchú až veľmi suchú pokožku?
  2. Aké sú príčiny suchej pokožky?
  3. Ako rozlíšiť suchú pokožku od dehydratovanej pokožky?
  4. Koho postihuje?
Suchá až veľmi suchá pokožka

Ako rozoznať suchú až veľmi suchú pokožku?

Suchú pokožku definujú predovšetkým určité pocity. Človek so suchou pokožkou cíti nepohodlie, pri ktorom je pleť napnutá, prípadne drsná a uľaví sa jej použitím vhodného prípravku. Príznaky môže sprevádzať aj svrbenie a pocity pálenia. Či ide o suchú pokožku (nazýva sa aj xeróza), lekár posúdi na základe objektívnych kritérií, medzi ktoré patrí matný vzhľad, osobité klinické príznaky na pokožke v podobe deskvamácie, prasklín a niekedy zápalu alebo straty pružnosti. Nerovnosti povrchu kože sú väčšie o to viac, že je suchá. Suchá pokožka poskytuje priaznivé podmienky na vznik ekzému, predovšetkým v podobe achromatických ekzematíd (suchých škvŕn). Vo veľkej miere sa objavujú na lícach a ramenách detí so sústavne suchou pokožkou (ako súčasť atopickej dermatitídy). V rámci suchej pokožky rozlišujeme niekoľko štádií:
  • Suchá pokožka: prechodné nepohodlie, mierne napnutie, mierna deskvamácia
  • Veľmi suchá pokožka: výrazné nepohodlie a napnutie, intenzívna deskvamácia, trhliny, praskliny
  • Xeróza: hrubá a drsná pokožka (suché škvrny), mierne podráždenie

Aké sú príčiny suchej pokožky?

Zdravá pokožka je prirodzene chránená hydrolipidovým filmom, ktorý tvorí najmä voda a lipidy (kožný maz). Táto vodotesná vrstva chráni pokožku pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi a zabraňuje strate vody. V prípade, že vrchná vrstva epidermy nemá vyrovnané množstvo vody a lipidov, nemôže účinne plniť bariérovú funkciu, objavuje sa nepohodlie, a to v rôznych stupňoch, ako je vysvetlené vyššie. Suchá až veľmi suchá pokožka predstavuje na rozdiel od dehydratovanej pokožky chronický stav, ku ktorému zvyčajne dochádza v dôsledku genetickej dysfunkcie. Ide o typ pokožky, ako je napríklad mastná alebo zmiešaná pokožka. Okrem vrodenej (alebo sústavnej) suchosti existujú aj také stavy suchosti pokožky, ktoré spúšťajú vonkajšie, klimatické a environmentálne faktory. Sú spôsobené kožnými ochoreniami (atopický ekzém, psoriáza...), rôznymi chorobami (ochorenia štítnej žľazy, cukrovka, výživové nedostatky...) a/alebo liečbami.

Ako rozlíšiť suchú pokožku od dehydratovanej pokožky?

Suchá alebo veľmi suchá pokožka predstavuje konkrétny typ pleti. Ide o trvalý stav charakterizovaný napnutím na celej tvári a tele, ktoré je spôsobené poruchou kožnej bariéry. Takáto pokožka je jemná, stiahnutá a začervenaná - chýba jej voda a lipidy. Dehydratácia sa môže týkať všetkých typov pokožky v určitom období života. Ide o reverzibilný a prechodný stav charakterizovaný lokálnym a príležitostným napnutím, ktoré spôsobuje zlé viazanie a strata vody. Spôsobuje nepríjemné pocity, je drsná a niekedy šupinatá, ale chýba jej len voda. Ak sa chcete o dehydratovanej pokožke dozvedieť viac, navštívte tento odkaz.

Koho postihuje?

Niektorí ľudia sa so suchou pokožkou už narodia, je súčasťou ich genetickej výbavy. Rovnako si treba uvedomiť, že pokožka sa mení s vekom - je suchšia u detí (s výnimkou novorodencov, ale strata vody je v tomto období väčšia), v období dospievania je mastnejšia, v zrelom veku je opäť suchšia (kožné a potné žľazy sú menej funkčné). Prirodzené starnutie pokožky spôsobuje stenčovanie epidermy, pretože dochádza k zníženiu obnovy buniek a hrubnutiu zrohovatenej vrstvy.