Na čierne bodky či zapálené vyrážky sa síce nezomiera, vedia nám však riadne znepríjemniť život. Mastná pokožka a nedokonalosti na nej nám signalizujú, že niečo nie je v poriadku. Nerovnováha v kožnom maze, premnožené baktérie, upchaté póry v kombinácii s nevhodnou kozmetikou či agresívnymi prípravkami na pleť ju namáhajú a môžu viesť k zvýšenej citlivosti. Ako sa ale starať o aknóznu pleť, ktorá je navyše citlivá? Objav spolu s Dominikou jej pleť a ideálnu rutinu, ktorá bude šetrná k citlivej pleti a zároveň účinná na nedokonalosti pleti.

Aká je príbeh tvojej pleti?

Akné ma trápi už od trinástich rokov. Od trinástich do pätnástich – šestnástich rokov sa mi pleť strašne mastila. V tej dobe som mala akné na celej tvári. Teraz mám akné väčšinou len lokálne na rôznych miestach. Pokožku mám ale zároveň veľmi citlivú. Asi to je aj kvôli farbe mojich vlasov a pigmentu. Moja pokožka je teda často citlivá a začervenaná. Teraz ma najmä trápia čierne bodky, upchaté póry a mastná T-zóna.

 

Akými fázami si s tvojou pleťou prešla?

Najprv som išla k doktorke. Tá mi dala krémy, ktoré mi ale veľmi nepomáhali. Väčšinou mi krémy nezaberajú. Ja sa bojím používať krémy, pretože sa bojím, ako na ne bude moja pleť reagovať. Bojím sa skúšať nové veci, pretože nikdy neviem, ako moja pleť zareaguje.

 

Čo by si odporučila ľuďom, ktorí prechádzajú niečím podobným, ako ty?

Hlavné je uvedomiť si, že v tom niesme sami. Väčšinou máme pocit, že sme na všetko sami a že to zažívame len my a nikto iný. Pritom je to ale úplne opačne. Veľa som si čítala príbehy ľudí, najmä na internete. Zistila som, ako to prežívajú oni a stotožnila som sa s nimi. Potom prišli aj kamarátky a povedali mi, že s tým nič nenarobím. Nech to prijmem také, aké to je. A teraz je to fajn.

 • MUDr. Zuzana Rajczyová.

  Pri pleti, ktorú trápia nedokonalosti a je navyše citlivá, je voľba rutiny dôležitejšia ako pri akomkoľvek inom type. Nevhodná kozmetika môže nielen zhoršiť aknózne prejavy, ale aj podráždiť pokožku. V rámci čistenia je pre Dominiku najvhodnejšia hygiena z radu Sensibio. Do tejto rutiny sa hodí práve originálna a 1.patentovaná micelárna voda Sensibio H2O. Ako denný krém je ideálny Sébium Global, ktorý pôsobí komplexne na všetky príčiny akné, vrátane čiernych bodiek. Sébium Sensitive pomôže pleť intenzívne skľudniť a vyrovnať jej nerovnovážny stav, preto je vhodné ho zaradiť na noc. Kombinácia týchto produktov poskytne Dominikinej pokožke účinné riešenie na čierne bodky, a súčasne podporí jej kožnú bariéru a uľaví citlivej pleti.

  MUDr. Zuzana Rajczyová.

 • BIODERMA produktová fotka, Sensibio H2O 500 ml, micelárna voda na citlivú pokožku
 • Každodenné čistenie bez oplachovania

  Citlivá pokožka Normálna až zmiešaná pokožka

  Micelárna technológia

  Sensibio H2O

  Originálna micelárna voda na citlivú pleť
  odstraňujúca make-up.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Global 30 ml, starostlivosť o pleť so sklonom k akné
 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Pokožka so sklonom k akné Pokožka s nedokonalosťami

  Technológia Seborestore

  Sébium Global

  Táto starostlivosť eliminuje škvrny a bráni ich opätovnému vzniku.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • BIODERMA produktová fotka, Sébium Sensitive 30 ml, starostlivosť o pleť so sklonom k akné
 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Citlivá a oslabená pokožka so sklonom k akné Pokožka s nedokonalosťami

  Technológia Inflastop

  Sébium Sensitive

  Sébium Sensitive
  pleť. Upokojuje, hydratuje a eliminuje prejavy podráždenej aknóznej pleti.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

  Mastná pleť sa často objavuje práve v teenagerskom veku. Len málo ľudí dospeje bez toho, aby spoznalo akné na vlastnej koži. Zapríčiňujú to hormóny, ktoré sa počas puberty doslova zbláznia. Pokožka produkuje viac kožného mazu, objavia sa čierne bodky, niekedy aj veľké červené a opuchnuté vyrážky. Čo sa ale v skutočnosti deje v pokožke?

   

  Pokožka je veľmi krehký ekosystém, ktorého rovnováhu môže narušiť množstvo vonkajších či vnútorných faktorov. Počas dospievania do toho vstupujú aj hormóny. Tieto zapríčiňujú nadmernú tvorbu kožného mazu, ktorý nemá vhodnú kvalitu. Tieto prejavy sa nazývajú hyperseborrhea a dysseborhea (príliš veľa kožného mazu, ktorý je príliš hustý). Takto sa začína začarovaný kruh: príliš veľa hustého séba spôsobuje nevybalancované prostredie pleti, z ktorého sa tešia jedine baktérie. Tento hustý kožný maz vtečie do póru, no namiesto toho, aby z neho opäť vytiekol, zostáva vo vnútri a upcháva ho. Keď sa v tomto prostredí namnožia baktérie, objavia sa pupienky. Zrohovatená koža ho navyše „zazátkuje“ a upchatý pór je ideálnym prostredím pre ďalšie množenie baktérii a vznik zapálenej vyrážky.

  Picto Night and Day

  Nie je čistenie ráno aj večer trochu príliš časté? VÔBEC NIE!

  Aj pre tých, ktorí nenosia make-up a majú problémy s nedokonalosťami pleti, je čistenie pleti ráno a večer absolútnym základom. Ak make-up nosíte, je táto otázka navyše úplne zbytočná – práve v noci, keď si pleť potrebuje oddýchnuť, regenerovať sa a predovšetkým dýchať. Niekedy sú však dni, keď je človek tak unavený, že sa mu vôbec nechce. No nevynechávaj tento dôležitý krok. Vyhni sa tiež produktom, ktoré sú príliš agresívne a odstraňujú z pokožky jej ochranný hydrolipidický film. Vyber si čistiaci produkt, ktorý rešpektuje prirodzenú bariéru pokožky, ako to robí micelárna voda Sébium H2O alebo penivý gél Sébium Gel moussant.

  Bioderma_picto-maquillage

  Môžem používať make-up a púder, ak je moja pokožka mastná? ÁNO!

  Závisí to od produktu, ktorý používate, ale bezpodmienečne sa musíš pred spaním dôkladne odlíčiť. Je úplne prirodzené skryť drobné nedokonalosti a zvýrazniť vaše pekné črty. Vyber si make-up a korektor, ktoré sú nekomedogénne a špeciálne vyvinuté pre mastnú pleť so sklonom k akné. Naopak, vyhni sa make-upom, ktoré majú príliš silné krytie a vytvárajú dojem masky, ťažké a kompaktné púdre či minerálne oleje, ktoré upchávajú póry.  Ideálny produkt je taký, ktorý dobre kryje a zároveň podporuje liečbu akné. Sébium Global Cover je tónovaný krém, ktorý pôsobí na nedokonalosti pleti. A aby sme nezabudli – občas si daj deň #bezmakeupu.

  Smoking

  Fajčenie nie je dobré pre problematickú pleť. PRAVDEPODOBNE.

  Je pravda, že fajčenie nemá dobrú reputáciu vo všeobecnosti. Inak to nie je ani v súvislosti s pleťou. Kvôli tabaku môže pokožka pôsobiť ako bez života. Aj keď nebola dokázaná žiadna priama súvislosť medzi fajčením a akné, je vysoko pravdepodobné, že má negatívny vplyv na aknózne lézie a ich liečbu.

  Sun

  Slnko redukuje množstvo kožného mazu. MÝTUS.

  Slnko je priamo zodpovedné za tzv. „rebound“ efekt, ktorý poznajú dermatológovia veľmi dobre. Každé leto pred tým varujú ľudí s mastnou pleťou. Slnko vysušuje nadbytočný kožný maz, čo spočiatku vyzerá tak, že pleti pomáha, v skutočnosti to však tak nie je! UV lúče, ktoré pôsobia na pokožku, spôsobujú zhrubnutie epidermy a blokujú folikuly. Sébum tak počas leta ostáva pod pokožkou – presne v období, keď je jeho produkcia zvýšená. Práve z týchto dôvodov je to ako časovaná bomba. Počas tohto obdobia sa totiž rozmnožujú baktérie. Na jeseň, keď je slnka menej, sa pokožka opäť stenčí, nastúpi „rebound“ efekt a akné sa rapídne zhorší. Riešením je limitovať množstvo UV lúčov, ktoré pôsobia v hĺbke epidermis a vyhýbať sa slnečnej expozícii bez dostatočnej ochrany prispôsobenej mastnej pokožke. Práve na toto je určený Photoderm AKN Mat SPF 50+, ktorý je špeciálne formulovaný na ochranu mastnej a aknóznej pleti, navyše má zmatňujúci efekt.

  Čokoláda je zlá pre pleť. ZÁVISÍ...

  Je pravda, že niektoré potraviny sú neprávom považované za zlé pre mastnú pokožku, bez zjavného vedeckého dôkazu. Nedávne štúdie ukazujú dopad mliečnych produktov, špeciálne tých s označením „light“. Fast-food plný tuku, a obzvlášť príliš veľa cukru sú dobre známe pre zvyšovanie zápalu, ktoré je vo všeobecnosti zlé pre zdravie a starnutie pokožky. Vyhni sa tiež polotovarom, siahni radšej po čerstvom ovocí a zelenine alebo domácich výrobkoch. Čokoládoví závisláci – nepanikárte! Dopraj si radšej kocku čokolády s minimálnym obsahom 70 % kakaa ako industriálne vyrábané zákusky s vysokým glykemickým indexom. Tmavá čokoláda okrem toho zlepšuje náladu (to však nie je ospravedlnením pre to, aby ste zjedli celú tabuľku!)

  Mobile phone

  Mobil zhoršuje moju pleť. ÁNO!

  Na mobilnom telefóne sa nachádza množstvo baktérii, ktoré sa tam dostanú zo stola, na ktorý mobil položíme alebo z našich rúk. Mobil si pritom prikladáme k tvári niekoľko krát denne. Preto nezabúdaj na pravidelné čistenie mobilu, špeciálne displeja, niekoľko krát za týždeň. Dobrou voľbou budú aj slúchadlá na dlhé telefonáty.

  Antikoncepcia rieši akné. TO NIE JE ÚPLNE PRESNÉ.

  Antikoncepčné tabletky môžu zlepšovať kondíciu mastnej a aknóznej pleti, ak sú dobre zvolené, s vhodnou hladinou hormónov. Toto však nie je žiadne komplexné ani dlhodobé riešenie. Niektoré typy antikoncepčných tabletiek môžu mať presne opačný efekt, a prejavy akné zhoršujú. Obráť sa na svojho gynekológa, spolu určite nájdete tú správnu stratégiu.

  Zapamätaj si:

  • Ak je tvoja pokožka citlivá, je to to prvé, čo musíš riešiť. Vyber si produkty hygieny, ktoré pomôžu ukľudniť podráždenie a krém na akné, ktorý rešpektuje aj citlivú pleť.
  • Povedz ÁNO make-upu, ktorý ti pomôže cítiť sa lepšie. Nájdi taký, ktorý tvoju pleť nezaťaží, prispôsobený potrebám aknóznej pokožky ako je Sébium Global Cover.
  • Nezanedbávaj ochranu pred slnkom. SPF ťa v lete a dňoch so silným UV indexom ochráni pred výkyvmi a pomôže ti napredovať v komplexnej liečbe akné.

  Stále sa nevieš rozhodnúť, ktoré produkty sú pre teba tie pravé?

  logo_adv

   

  #AKNERUTINA PRESNE PRE TEBA SO ZĽAVOU 20 %

  Vyskúšaj AcneAdvisor, urob si krátky test a objav produkty Sébium presne pre seba. Navyše na ne získaš zľavu 20 %!

   

  Spustiť kvíz

  Acne Advisor