Určite ste si všimli, že máloktoré deti majú čierne bodky na tvári. Je to z toho dôvodu, že u väčšiny pacientov sa čierne bodky začínajú vyskytovať v období, keď sa aktivuje produkcia pohlavných hormónov. Výskyt mužských pohlavných hormónov (androgénov) stimuluje rozvoj mazovej žľazy a zároveň sa objavuje nadmerné olupovanie tkaniva. To všetko dáva predpoklady k vzniku komedónov, či už otvorených alebo uzavretých.
Čierne bodky sú upchané vlasové folikuly, v ktorých nájdete prebytočný maz, odumreté bunky, či nečistoty z povrchu pleti. Toto všetko tvorí ideálne prostredie pre rast mikroorganizmov a možné zápaly.
Otvorené komedóny reagujú s povrchom kože a práve oxidácia po kontakte so vzduchom podmieňuje ich typicky čierne sfarbenie.
Rizikovým faktorom vzniku čiernych bodiek sú hormonálne zmeny- samotná puberta, u žien obdobie ovulácie, užívanie hormonálnej antikoncepcie, ďalej liečby kortikosteroidmi ale aj preparátmi s obsahom lítia. Z faktorov, ktoré najčastejšie podporujú vznik čiernych bodiek na nose, je napríklad nadmerná aktivita mužského pohlavného hormónu 5α-dihydrotestosteron v kožných bunkách. Tento hormón, nazývaný aj alfa hormón, je 5 až 10-krát silnejší než testosterón. Okrem toho sú problémom aj molekuly bielkovín, tzv. cytokíny. Tie sú zodpovedné za prenášanie informácií medzi bunkami a majú vplyv na ich delenie, rast alebo zápal. Navyše, ak ste fajčiar, vznik akné z čiernych bodiek je viac pravdepodobný ako u nefajčiarov.
Tvorbu čiernych bodiek významne ovplyvňuje aj nesprávna starostlivosť o pleť, ako používanie pleťovej kozmetiky so zaťažujúcou olejovou textúrou, ktorá póry upcháva.