Allez au contenu Allez à la navigation

01 November 2018

KAŽDÝ DRUH AKNÉ POTREBUJE INÚ STAROSTLIVOSŤ

Ako se líšia príznaky a liečbaRôznych druhov akné?

Akné je jedným z najrozšírenejších kožných ochorení, s ktorým má skúsenosť značná časť populácie. Neexistuje však len jeden univerzálny druh akné, môžeme ich rozlíšiť hneď niekoľko. V súvislosti s vekom, kedy sa akné vyskytuje, ho môžeme rozdeliť na akné v puberte, ktoré je najbežnejšie, a akné v dospelosti. Všeobecne však delíme akné na druhy, ktoré sa líšia príznakmi a spôsobom liečby. Viete, ktorý typ akné môžeme vyliečit iba dermokozmetikou? A kedy je načase zveriť sa do starostlivosti dermatológa? Prečítajte si naše tipy a zbavte sa pupienkov raz a navždy.

Sébium pre mastnú plet

Ako na čierne bodky

Jedným z najbežnejších prejavov akné sú dobre známe čierne bodky, takzvané komedóny. Od toho tiež vznikol názov tohoto druhu –  acné comedonica. Postihuje predovšetkým oblasť nosa a T zóny, objaviť sa môže ale aj na tvári alebo inde na tele. Pokiaľ sa na pokožke vyskytujú len otvorené a uzavreté komedóny (čierne a biele bodky), ide o miernu formu prejavu, ktorý sa dá liečiť vhodným výberom kozmetiky. Tvorbu ďaľších pupienkov môže zamedziť Sébium Lotion, ktorý pleť hydratuje a jeho zloženie zabraňuje šíreniu baktérií, ktoré môžu viesť k rozšíreniu akné. Reguluje tvorbu mazotoku a vďaka kombinácii kyseliny salicylovej a extraktu Polyporus officinalis zužuje póry a predchádza nedokonalostiam. Priamo na čierne bodky použijte Sébium peelingový gél, ktorý bráni opätovnému ucpávaniu pórov a pleť rozjasňuje. A rovnako ako u zápalových pupienkov, platí aj pre čierne bodky jedno základné pravidlo – nevytláčať.

Zápalové pupienky vždy konzultujte s dermatológom

Keď sa akné začne prejavovať zápalovými pupienkami, hovoríme o papulo-pustulózným akné. Pokožka je začervenaná a zapálená nesprávnou staroslivosťou, napríklad vytláčaním, môžu vznikať jazvy a pigmentové škvrny. Tu je preto potreba najprv konzultovať liečbu s dermatológom. Ťažšou formou akné je acné conglobata. Rozsahom je tento typ akné väčší než papulo-pustulózným akné, pupienky sa naviac môžu združovať a vytvárať bolestivé uzliny a cysty. Objavuje sa najčastejšie v oblasti tváre a krku a postihuje prevažne mužov. Tu sa opäť neobídete bez odbornej rady dermatológa, ktorý vám navrhne konkrétnu a pre vás najvhodnejšiu starostlivosť. Zmierniť prejav akné však môžete aj sami správnou starostlivosťou. 

Sébium micelárna voda pre mastnú plet

Správna starostlivosť o aknóznu pleť

Pokiaľ chceme, aby sa stav pupienkov zlepšil, musíme si udržovať pleť čistú. V kúpelni by nám preto nemala chýbať hlavne Sébium micelárna voda, ktorá očistí akékoľvek nečistoty, ale zároveň pleť nevysušuje a nezvyšuje tak produkciu mazotoku. Po očistení pleti je dobré ju hydratovať. Hydratačná kozmetika totiž podráždenú a napnutú pleť upokojí, vhodná je aj pre suchú a oslabenú pokožku po dermatologickej liečbe. Kozmetikou môžeme ovplyvniť aj samotnú kvalitu mazu, vyhnite sa ale akýmkoľvek produktom s obsahom alkoholu. Tie totiž pokožku príliš vysušia a dochádza potom k paradoxnému zvýšeniu tvorby mazu.

Ako na výnimočné druhy akné?

Existujú aj typy pupienkov, ktoré sú spomínané len zriedkakedy. Napríklad u žien sa niekoľko dní pred menštruáciou môže objaviť acné premenstrualis. Ako acné postpubertalis potom nazývame tvorbu pupienkov u žien po 18. roku veku, ktoré nikdy predtým akné nemali. Ďalej môžeme zmieniť menej časté prejavy akné, ktoré sa bez pomoci odborníkov neobídu. Patrí mezi nich acné chlorina, ktoré vzniká pri kontakte alebo inhalácii chorovaných uhlovodíkov, Mallorca akné, na ktorého rozvoji sa podieľa UV žiarenie a nevhodné opalovacie krémy a oleje. Škrábaním a vytláčaním pupienkov vzniká acné excoriata, ktoré zanecháva pigmentové škvrny a jazvy.

 

Produkty Bioderma zakoupíte na e-shopu Notino