Odkiaľ pochádza kyselina hyalurónová? 

Kyselina hyalurónová (HA) bola objavená v roku 1934, ale v kozmetických a estetických produktoch sa používa až od 90. rokov 20. storočia. Je prirodzene prítomná v našom tele, najmä v našej koži, kde sa nachádza väčšinové množstvo kyseliny hyalurónovej (50 až 70 %) a je uložená hlboko v dermis. Kožné bunky neustále produkujú kyselinu hyalurónovú, ale jej množstvo sa časom znižuje, životnosť je kratšia ako jeden deň. Tento veľmi krátky životný cyklus je dôvodom, prečo ju naše telo tak veľmi potrebuje. 

Kyselina hyalurónová slúži ako hlavný zdroj vody. Pomáha zachovať základné štruktúry a tiež bojovať proti dehydratácii a strate pevnosti. V skutočnosti sa kyselina hyalurónová rýchlo stala nesmierne populárnou, pretože plní rôzne role pre udržiavanie hydratovanej, vypnutej, hladkej a jemnej pokožky. 

woman with cleansed skin smilling

Životnosť kyseliny hyalurónovej  

Naše telo produkuje kyselinu hyalurónovú, ale jej vyprodukované množstvo postupne klesá, a to už vo veku 20 rokov. Kyselina hyalurónová je krehká a v priebehu času nestabilná. Deficit sa navyše ešte prehĺbi, pokiaľ dôjde k nadmernému vystaveniu stresorom vonkajšieho prostredia (UV lúče, znečistenie…). Keď je kyselina nekvalitná alebo sa nevyrába v dostatočnom množstve, objavia sa prvé známky starnutia: jemné linky z dehydratácie, následne vrásky a strata pevnosti. 

Čo všetko robí kyselina hyalurónová pre vašu pleť? 

Kyselina hyalurónová má pre pokožku mnoho výhod: prispieva najmä k tomu, aby bola pleť vláčna a hlboko hydratovaná, takže zostáva hladká a pevná. 

- Ako huba, ktorá vstrebe 1000-násobok svojej hmotnosti vo vode! 

Kyselina hyalurónová zohráva zásadnú úlohu pri regulácii hydratácie pokožky. Zadržuje vodu a znižuje jej straty. 

- Prírodná výplň, ktorá obnovuje a hydratuje pokožku 

Kyselina hyalurónová pôsobí ako cement, vypĺňa prázdne priestory medzi tkanivami. Prirodzene vypĺňa vrásky a redukuje ich výskyt. To je hlavný dôvod, prečo sa používa v estetickej medicíne. Vďaka kyseline hyalurónovej je pokožka hladká a jemná, intenzívne hydratovaná, je pružná a vyzerá zdravo. 

Kyselina hyalurónová: Pravda alebo mýtus?

- Kyselina hyalurónová je oceňovaná aj preto, že ju naša pleť dobre znáša 

Pravda: Zlé reakcie sú extrémne zriedkavé. Užívanie kyseliny hyalurónovej je teda úplne bezpečné a riziko intolerancie je veľmi nízke. 

  

- Kyselina hyalurónová môže byť používaná ako doplnok stravy 

Pravda, ale... Dnes neexistuje žiadny skutočný dôkaz, že sa kyselina hyalurónová môže touto cestou dostať do pokožky. 

  

- Kyselina hyalurónová môže byť použitá spolu s ďalšími účinnými látkami 

Pravda: Kyselina hyalurónová poskytuje doplnkovú hydratáciu, pokiaľ používate ovocné kyseliny (BHA a AHA), retinol alebo prípravky proti akné, ktoré vysušujú pokožku. Často odporúčanými kombináciami sú aj kyselina hyalurónová spoločne s vitamínom C alebo kolagénom. 

  

- Kyselina hyalurónová sa používa iba na pokožku 

Mýtus: Má upokojujúce a protizápalové vlastnosti, ktoré sa používajú v rôznych lekárskych zákrokoch: operácie očí a ich hydratácia, ochrana chrupavky… 

Kyselina hyalurónová bola po prvýkrát použitá v injekčnej forme, než sa stala ikonickou aktívnou anti-age zložkou v dermokozmetike. Vo forme séra by sa mala používať na zníženie známok starnutia. Avšak nie je také ľahké využívať neuveriteľne obnovujúce vlastnosti tejto kyseliny. Má totiž rôzne účinky v závislosti od veľkosti jej molekúl. Je potrebné rozlišovať medzi vysoko, stredne a nízkomolekulárnou kyselinou hyalurónovou. 

Kyselina hyalurónová je vo svojej pôvodnej forme veľká molekula s vysokou molekulovou hmotnosťou. Vďaka svojej veľkosti sa nemôže dostať hlboko do pokožky a namiesto toho intenzívne hydratuje povrch epidermis vytvorením filmu, ktorý vo vnútri zadržiava vodu. 

Pôsobenie: Tento typ kyseliny hyalurónovej hydratuje, vyhladzuje pokožku na povrchu a posilňuje aj bariérovú úlohu pokožky proti vonkajšiemu podráždeniu. 

Molekuly musia byť rozštiepené, aby sa získala kyselina hyalurónová s nízkou hmotnosťou, ktorá je schopná vniknúť hlboko do dermis. Táto kyselina hyalurónová dokáže absorbovať vodu a obnoviť prirodzenú produkciu kolagénu v dermálnych fibroblastoch. 

Pôsobenie: Tento typ kyseliny hyalurónovej viditeľne ovplyvňuje vrásky a pružnosť pokožky, robí ju pružnou a žiarivou. 

Najlepším riešením je, samozrejme, kombinácia oboch typov kyseliny hyalurónovej, aby ste mohli využiť plný potenciál tejto mimoriadnej aktívnej zložky. V Bioderme sme sa rozhodli zahrnúť danú kombináciu do nášho zloženia séra Hyalu+. Ale to nie je jediná výhoda séra. Obsahuje aj inovatívnu zložku pre trvalú hydratáciu pokožky. 

bottle of Hydrabio Hyalu+serum with eyedropper containing liquid