Asi hlavne vďaka vám, pretože mi o tejto téme často píšete a máte množstvo otázok. Aj preto, lebo mám k atopickému ekzému čo povedať. Bojujem s ním už skoro 27 rokov a od narodenia hľadám spôsob, ako sa zbaviť ekzému. Tak som si povedala, že by som vám sem mohla čosi napísať.

Článok som rozdelila na niekoľko častí, aby bol prehľadný. Na začiatok chcem povedať, že v mojom okolí mám veľa známych, ktorých táto choroba trápi rovnako ako mňa, no každému z nich pomáha niečo iné. Hlavne pokiaľ ide o prípravky, pracie prášky a o kozmetiku. S veľkým počtom ľudí som sa zhodla na tom, že problémy často vychádzajú zvnútra, čo je hlavnou myšlienkou tohto článku. Ale viac už ďalej.

atopický ekzém na tele

Atopický ekzém je chronické ochorenie kože, ktoré sa prejavuje v rôznych podobách, na rôznych miestach a v rôznej intenzite. Keď som bola ešte malá, mama mi rozprávala o fľakoch, ktoré som mala po celom tele. Myslela si, že je to klasický detský ekzém, ktorý časom zmizne. Žiaľ, nebolo to tak. Ako dieťa som ho mala veľa a na tých najtypickejších miestach – na predlaktí a pod kolenami. Ako som rástla, ložiská s ekzémom sa mi začali rôzne premiestňovať. Pamätám sa, že najhoršie to pre mňa bolo v puberte. Ku koncu základky a časť strednej som mala najväčší ložiská ekzému pod nosom, na ústach, na krku a na predlaktí. Bolo to hrozné, lebo to bolo vidieť, a ešte horšie, lebo to bolo v príšernom štádiu (lúpal sa mi celý krk, celé ústa som mala suché a ruky som mala stále doškrabané do krvi). Pamätám sa, ako som si krk zakrývala chlpatými rolákmi, aby to nebolo vidieť, pritom to bolo to najhoršie, čo som mohla robiť. Lenže vo veku, keď sa chcete páčiť chalanom (myslím tým Adama), sa vám to jednoducho nehodí. Hanbila som sa, ale nedalo sa s tým nič robiť.

V tom čase som používala kortikoidy (mastičky, ktoré účinne tlmia najhoršie prejavy). Lenže ony neliečia podstatu, ale iba potláčajú príznaky. Navyše sú plné chémie, a preto považujem tento spôsob zbavenia sa ekzému za neúčinný. Z rozprávania dokonca viem, že keď mi mama dávala kortikoidy prvýkrát, lekár jej odporučil, aby ma tým natrela celú. Mama to, samozrejme, urobila a v priebehu niekoľkých dní som skolabovala. Skončila som v nemocnici, pretože mimoriadne vysoké dávky kortikoidov mi oslabili imunitu. Musela som ich však lokálne používať ďalej, lebo nič iné mi nezaberalo. Postupom času som prešla na antibiotické mastičky, ale tam je to s imunitou a s chémiou dosť podobné.

Absolvovala som aj ozdravné pobyty v Grécku. Boli to vždy tri týždne cez prázdniny a je to asi jediná pozitívna vec, ktorú mi ekzém dal. Jazdili tam deti, ktoré mali podobné problémy ako ja, a tak sa človek toľko nehanbil. Vďaka pobytu som stretla veľa skvelých ľudí, s ktorými sa stretávam dodnes. Napríklad kamoš Mára mi naprogramoval tento blog a neustále sa oň stará, za čo mu veľmi pekne ďakujem :)

Keď som sa v devätnástich odsťahovala od rodičov, pracovala som asi rok v jednej kaviarni. V tom čase som už ekzém na krku už nemala, ale presunul sa mi na ruky, konkrétne na dva prsty – malíček a prstenník. Plus sa stále objavoval na ústach a na predlaktí. V kaviarni som musela umývať riad ručne a veľa sa tam fajčilo, takže to prostredie mi veľmi neprospievalo. Ráno k nám na kávu chodila pravidelne jedna doktorka, ktorá bola zhodou náhod dermatologička. Dala som sa s ňou do reči. Pýtala sa ma, či som už skúšala nejakú diétu alebo detox. Priznala som sa, že nie. Tak ma objednala na konzultáciu, kde mi predpísala kvapky na čistenie pečene, bylinkové čaje a odporučila mi, čo mám vyradiť z jedálneho lístka. Jednoducho nový spôsob, ako sa zbaviť atopického ekzému. Prvýkrát som začínala rozmýšľať nad tým, že na tejto vnútornej stránke niečo je. Jedálny lístok však bol veľmi striktný a, samozrejme, časom som ho prestala dodržiavať. Navyše sme v tom období s Adamom nemali vôbec peniaze, takže jediné, čo sme doma mali, boli vajíčka, rožky a párky.

diéta pri atópii 2

Myšlienka na vyčistenie tela a diéta mi stále ležali v hlave. Samotný ekzém však pre mňa nebol dostatočnou motiváciou. Začala som s tým až vo chvíli, keď som nebola spokojná so svojou postavou. Tým sa začalo aj varenie zdravších jedál, prvé cvičenie s Jillian a môj jediný týždeň detoxu, aký som kedy vydržala. Príbeh zo strany chudnutia už poznáte, ale teraz sa naň pozriem aj z druhej stránky. Keď som začala cvičiť a zmenila som stravu, mala som ekzém na prstoch rozškrabaný až do krvi (nemohla som ani umývať riad a bolelo ma aj sprchovanie) a na predlaktí som mala ekzém z vnútornej strany. Tiež sa mi prvýkrát začal robiť ekzém vo vlasoch, prišiel až do takého štádia, že mi raz mama musela odstrihnúť kus vlasov, pretože sa to už kvôli tomu nedalo rozčesať. Asi vám nemusím hovoriť, ako je na tom človek v takejto chvíli psychicky. Ešteže mám vedľa seba Adama, ktorý pri mne stál a nikdy mi nedal najavo, že by mu to prekážalo. Okej, v tej deviatej triede sa na to veľmi netváril, ale to nerátam (smiech).

Po prvom mesiaci cvičenia a pri upravenom jedálnom lístku som na koži hneď zbadala zmeny. Ekzém nebol taký agresívny, prestal svrbieť a zmizlo sčervenanie. Suché miesta som mala stále, ale rozhodne to bolo tak o milión percent lepšie. Po mesiaci cvičenia som držala hneď svoj prvý detox v živote. Bol to detox Neera, o ktorom sa tu rozpisovať netreba. Môžete si o ňom zistiť viac na internete, ale v skratke – na týždeň som vysadila pevnú stravu a pila iba nápoj Neera (sirup s citrónovou šťavou, kajenským korením a s vodou). Hlavným cieľom je vyčistenie tela, ale vedľajším účinkom je, samozrejme, chudnutie a pre mňa prekvapivo aj úplné zmiznutie ekzému. Pleť som mala ako bábätko a po ekzéme ostali iba fľaky. Zrazu nebol. To bol pre mňa dostatočný dôkaz toho, že všetko vychádza zvnútra.

atopia na ruky

Lenže čo teraz. Nápoj Neera som nemohla piť do konca života. Na druhej strane som chcela mať krásne čistú kožu. Najlepší spôsob, ako sa zbaviť ekzému, bolo čo najmenej zanášať telo škodlivinami. Zrazu nechcete zas jesť tie šialenosti, čo predtým, lebo prvýkrát zažívate, aké to je narúžovať sa. Zrazu si nezakrývate ruky, lebo na nich jednoducho nemáte fľaky. Nechcete späť to, čo vás trápilo celý život. 

Nikdy som nebola ten typ baby, ktorá by mala zo svojho tela depresiu, ale zrazu som sa cítila lepšie. Taká sebaistejšia, sebavedomejšia. A tak som pomaly, ale určite začala meniť svoj jedálny lístok a životný štýl. Nebola to žiadna cielená diéta na mesiac, ale postupný prechod na úplne iný životný štýl. Čím zdravšie som jedla, tým menej práškov a krémov som používala. Asi je dobré povedať, že ma po celý čas sprevádzali rôzne alergie (na psy, na trávy, na pele), ktoré ekzém zhoršovali. Na alergie som aj tak brala pravidelne lieky, rovnako mi však nepomáhali.

Ako to mám teraz

Keď to zhrniem, na začiatku som používala niekoľko druhov liekov a sprejov na alergie – kortikoidy, antibiotické a premazávacie masti všetkého druhu, milión špeciálnych šampónov, mydiel, kozmetiky. Teraz potrebujem iba špeciálny šampón a občas, keď je to akútnejšie, liek proti alergii. Žiadne iné lieky neberiem pravidelne a aj ten špeciálny šampón používam len nárazovo, keď sa to náhodou zhorší. 

Viete, kedy som na sebe spozorovala najväčšie zhoršenie? Teda ak opomeniem extrémnu zimu, ktorá koži celkovo neprospieva, zhoršenie nastalo vždy v období, keď som jedla nejako nepravidelne alebo keď som jedla ako prasa (vyprážané veci a množstvo pečiva). Najviac sa mi to zhoršilo teraz cez Vianoce, keď je kombinácia všetkých jedál najhoršia. Bola šialená zima, jedla som maximálne dvakrát denne, pretože viackrát som nestihla. K tomu môžeme pridať slabý pitný režim a stres zaháňaný sladkosťami. Hlavu som mala plnú chrást a ruky červené, ako predtým. Stres a zlé stravovanie sú pre mňa najhoršie faktory, ktoré zhoršujú ekzém a ovplyvňujú momentálne môj stav. Asi sa vám to možno zdá divné a možno si myslíte, že tieto veci sa nedajú ovplyvniť, ale verte tomu, dajú. Keď sa cítim celkovo v pohode, je aj ekzém v pohode. Len čo začnem pociťovať stres alebo som pár dní mimo môjho jedla, hneď pozorujem zhoršenie. Skúste sa preto zamyslieť aj nad ostatnými faktormi. Netreba sa zameriavať iba na vyhovujúcu kozmetiku, ale ide aj o celkovú pohodu a o zdravší prístup k telu.

diéta pri atópii 3

To, čo teraz napíšem o jedle a o pití, sa vo vzťahu k ekzému nebude líšiť od toho, čo som napísala o chudnutí. Ako sa zbaviť atopického ekzému, je ťažká otázka. Každý si musí nájsť správny balans. V každom prípade, keď si prečítam zoznam vecí, ktoré sa neodporúčajú vo vzťahu k ekzému, sú to veci, ktoré pre naše telo nie sú prospešné a vo veľkej miere vlastne nijako. Najčastejšie sa píše o vyprážaných jedlách, cukre a o sladkostiach, o údeninách a o pečive. Občas sa dočítate, že nie sú dobré ani citrusy alebo niektoré druhy ovocia. To je podľa mňa veľmi individuálne. Ja napríklad každé ráno pijem vodu s citrónom a zdá sa mi, že mi to skôr prospieva. Čo sa týka pitia, doma a vo väčšine prípadov aj inde pijem iba čistú vodu alebo vodu s citrónom. K jedlu sa asi veľmi vyjadrovať nebudem, stačí, keď sa pozriete na moje blogové príspevky a urobíte si vlastný názor. 

Jednoducho jem všeobecne zdravo a potom si pokojne raz za čas bez výčitiek dám sladkú limonádu, drink na párty alebo poriadne veľký burger s hranolčekmi. Nič sa totiž nesmie preháňať a človek by mal vo všetkom zachovať zdravý rozum. Iba tak je zdravý životný štýl dlhodobo udržateľný. Nemôžete totiž dlhodobo udržať štýl, kde si niečo, čo máte prirodzene radi, odopierate. Ja za zdravý životný štýl považujem práve to, že si človek vie dopriať to, čo má rád, bez toho, aby potom hodinu hovoril o tom, ako si to dávať nemal. Proste nie, neviem si predstaviť, že si raz za mesiac nedám klasický čerstvý rožok s maslom a s morčacou šunkou alebo že si v lete odopriem ovocné knedle. Keby som si to moje obľúbené jedlo odoprela, budem akurát v strese a z toho budú horšie následky než z cukru a z masla na knedli.

 

Lieky

V súčasnosti neberiem žiadne lieky, pokiaľ to nie je naozaj nevyhnutné. Netýka sa to len ekzému a alergie, ale aj iných chorôb, ako chrípka, nádcha, zápal priedušiek atď. Snažím sa ísť na väčšinu vecí prírodnou cestou a zatiaľ mi to vždy pomohlo. Najviac používam asi zázvor, cesnak, bylinky, čaje, korenie a Vincentku. Keď mám vyložene alergickú reakciu, vezmem si, samozrejme, napríklad Claritine alebo Aerius, ale neberiem ich pravidelne ako predtým. Rovnako som takto vyradila pred dvomi rokmi hormonálnu antikoncepciu a som preto neskutočne šťastná.

 

Kozmetika a produkty

Kto ma pozná, vie, že sa o svoj vzhľad až tak nestarám. V tomto si zo mňa určite neberte príklad. Až za posledné mesiace som sa začala pravidelne odličovať pred spaním. Dovtedy som sa odličovala väčšinou až ráno. Tiež som dosť konzervatívna pri kozmetických produktoch. Používam stále jednu obľúbenú maskaru, jeden púder a jeden mejkap. Z krémov a z kozmetiky som vždy používala to, čo som od niekoho dostala. Proste nie som ten typ, čo chodí, zisťuje, skúma a testuje. Väčšina produktov mi však rovnako väčšinou stála na skrini a nepoužívala som ich. Neviem, či je to preto, lebo som sa práve celý život musela niečím neustále mazať, ale teraz ma to vyložene obťažuje. Užívam si, že teraz je pre mňa krémovanie niečo ako bonus a že to vlastne úplne nepotrebujem. 

Iné je to však so šampónmi a balzamami na pery. Tam už rozdiely spoznám, pretože som ich vyskúšala nespočetne veľa. Začínala som pri klasických šampónoch z drogérie, ktoré skoro nefungovali. Zaberali väčšinou len na tú ľahšiu formu ekzému vo vlasoch, ale len čo som to mala v horšom štádiu, nemali šancu. Preto som začala skúšať šampóny z lekárne. Sú síce o dosť drahšie, ale verte, to bolo to posledné, na čo som myslela, keď som mala hlavu plnú chrást. Vždy mi pomohli od akútnych stavov, ale vcelku rýchlo sa mi problémy zase vrátili. 

Ovplyvňuje to rovnako viac faktorov. Podľa mňa pred takými štátnicami by mi nepomohlo vôbec nič. Stres jednoducho robí svoje. Vlastne, ak by som vám mala teraz v tejto chvíli niečo odporučiť, bude to hlavne kokosový olej, je úplne na všetko a na môj momentálny stav ekzému úplne postačí. K tomu používam ešte pár produktov z radu Atoderm od Biodermy, ale o tom v ďalšom odseku. Celkovo by som to zhrnula asi tak, že okrem špeciálneho šampónu nepotrebujem teraz nič akútne. Snažím sa však stále myslieť na to, že moja koža je trošku citlivejšia, a pristupovať k nej šetrne.

produkty na atopii

Kto ma sleduje na insta stories, vie, že mi pred nejakým časom prišiel balíček z Biodermy, ktorý obsahoval zopár produktov z radu Atoderm. Zároveň určite viete, že kozmetické balíčky normálne neprijímam, pretože k tomu naozaj nemám čo povedať a nerozumiem tomu. V prípade tohto balíčka som však urobila výnimku. Za prvé som sama chcela vyskúšať, ako produkty fungujú, a za druhé si myslím, že som schopná vám objektívne napísať, či to funguje, alebo nie. Verte, už som pár vecí vyskúšala. V balíčku som mala telový krém, krém na ruky, krém na tvár, obnovujúci balzam na pery, sprchový olej a šampón. No a keďže neviem, ako sa taká recenzie píše, proste napíšem o každom produkte niečo. To bude asi najlepšie. Ako sa zbaviť atopického ekzému, rieši aj rad produktov Atoderm, ktorý používam už skoro dva mesiace. Mám už aj nejaké postrehy. Začnem produktmi, ktoré som používala najmenej, a recenziu zakončím tými, kde nechápem, že som ich nemala už dávno. Detailný popis zistíte po kliknutí na tučný názov produktu.

Určite chcem dodať, že každému z nás vyhovuje iný produkt a účinky môžu byť dosť individuálne. Budem preto rada aj za vaše komentáre k Atodermu. Možno budete mať ďalšie postrehy a na vaše odporúčania začnem používať aj ďalšie produkty.

Používala som ho najmenej, ale za to môže iba moja lenivosť, o ktorej som písala už v predchádzajúcich odsekoch. Nezvyknem sa pravidelne krémovať a už vôbec nie celá, takže krém som použila, úprimne, za celý čas asi trikrát. Pripadalo mi super, že sa rýchlo vstrebáva a nemá žiadnu výraznú parfumáciu. Tak by to pri kréme na citlivú pokožku malo byť.

Atoderm Intensive Baume 

Atoderm telový krém

Dosť podobný prípad ako krém na telo. Nemôže za to krém, ale moje zlé zvyky. Musím sa pochváliť, že ho v poslednom čase používam každý tretí deň, čo je v mojom prípade obrovský úspech. A keďže moja tvár nikdy nezažila toľko starostlivosti, sama sa nestačím čudovať, že mám hebkejšiu a jemnejšiu pleť.

Atoderm Nutritive 

Atoderm krém na tvár

Na tento produkt som sa dosť tešila, lebo na rukách a na prstoch mám ekzém neustále. Krém mi prišiel v období, keď som mala ekzém v horšom štádiu, takže prvých pár dní ma to po nakrémovaní dosť pálilo. Po pár ďalších dňoch ustalo pálenie a s ním aj svrbenie a sčervenanie. Ruky som mala vďaka krému krásne hydratované. Používam ho tak raz-, maximálne dvakrát denne. Dala som si ho na práčku, aby som si na to vždy spomenula. Inak, čo mi pripadá ako hlavné plus, rýchlo sa vstrebáva a nemusím dlho čakať, než začnem zas normálne fungovať.

Atoderm, krém na ruky a na nechty 

Atoderm krém na ruky

Tento produkt som si veľmi obľúbila. Podľa mňa za to trošku môže aj to, že som nemala potrebu krémovať sa, čo plní účel. Pri väčšine sprchových olejových výrobkov som mala problém s tým, že boli buď veľmi olejové, alebo vôbec nepenili. Na mnohých olejových produktoch mi prekážalo, že som od nich mala mastné aj čerstvo umyté vlasy a oblečenie, ktoré som si následne obliekla. Navyše sa od toho celkom kĺže potom aj v sprchovacom kúte a ja som sa párkrát skoro prizabila. Pri tomto sprchovom géli to tak nie je. Krásne hydratuje, má v sebe olejovú zložku, ale zároveň nemáte pocit, že ste mastní. Inak, k tomu peneniu. Keď nemám aspoň trošku peny, mám pocit, že nie som umytá. Keď budete tento sprcháč rozotierať len rukou, toľko peny z neho nedostanete. Ja však používam špongiu a tým sa to krásne napení. Inak 200 ml fľaštička mi vydržala viac ako mesiac, a to sa umývam dennodenne. Ak chcete ušetriť, odporúčam litrové balenie.

Atoderm, sprchový olej 

Atoderm sprchový olej

Ak mi niečo celý život fakt lezie na nervy, tak sú to nonstop suché a popraskané pery. Trpím na to, takže so sebou stále ťahám nejaký balzam alebo krém na ústa. Nikdy som si nekúpila nič extra špeciálne a teraz to trošku ľutujem. Túto tyčinku som si totiž zamilovala už po dvoch dňoch. Fakt krásne hydratuje a navyše pery vyhladí. Tiež ma dosť baví, že to nie je jelení loj, ale taká tyčinka s gélom. Aplikácia je hneď zábavnejšia. V každom prípade vďaka tomuto zázraku som zase začala nosiť viac rúžu.

Atoderm balzam na pery 

Atoderm balzam na pery

šampón mi prišiel práve vo chvíli, keď bol môj ekzém vo vlasoch zase v tom horšom štádiu. Nosila som všade čiapky, aby si ľudia nemysleli, že mám lupiny a neumývam si hlavu. Taká moja klasika. Takže som si aspoň hneď mohla vyskúšať, či funguje. Používa sa 3x týždenne po obdobie 3 týždňov, čo je pre mňa akurát, lebo si neumývam vlasy každý deň. Vždy si ho dáte na mokré vlasy a necháte 5  minút pôsobiť. Odporúčam mať mokré vlasy, aby sa šampón pekne rozpenil. Je to rovnaké ako pri spomínanom oleji. Pri väčšine šampónov som mala problém, že málo penili. Najväčšie plus je, že už po týždni som vo vlasoch nemala ani chrastu. Fakt som tým nadšená. Teraz mám zase klasický šampón z drogérie a striedam to práve s týmto. Myslím, že je to úplne ideálna kombinácia, pretože z mojej skúsenosti je skvelé striedať to, inak si vlasy zvyknú na jeden druh látky a potom už natoľko neúčinkuje. Takže ak trpíte lupienkou, ekzémom alebo máte iba horšie lupiny, tak podľa mňa určite vyskúšajte.

Nodé DS+ šampón na lupiny 

Atoderm šampón

No, nemám skúsenosti s popisovaním kozmetiky, dúfam teda, že ste z toho pochopili, čo som tým chcela povedať a že ste sa dozvedeli nejaké užitočné informácie. Na úplný záver tohto článku by som chcela povedať, že viem, aké to je. Viem, že to nie je jednoduché, a viem, že to dokáže strašne znepríjemniť život. Žiaľ, je to však chronické ochorenie a neostáva nám nič iné, len sa snažiť o to, aby sa ekzém vracal čo najmenej. Ak si zase nabudúce budete krémovať ekzém kortikoidmi (a viem, že v niektorých štádiách sa tomu nedá vyhnúť), položte si otázku, či ste skúsili naozaj všetko. Ak ste skúsili, treba začať zvnútra a nielen zvonku. Možno by aj vás prekvapilo, ako veľmi to dokáže pomôcť.

Držím palce a posielam veľa síl všetkým, ktorí vedia, o čom tu píšem. ♥

Blogerka Kačka z My cooking diary

diéta pri atopii - my cooking diary

BIODERMA produktová fotka, Atoderm Sprchový olej 1 l, sprchový olej na suchú pokožku

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Sprchový olej

(19 hodnotení)

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive gel moussant

(3 hodnotenia)

Jemný čistiaci a protisvrbivý gél.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive Umývacia kocka

(Napíšte prvú recenziu)

Jemná čistiaca a protisvrbivá umývacia kocka.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive baume

(9 hodnotení)

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka

Patent D.A.F.

Atoderm Krém na ruky & nechty

(2 hodnotenia)

Výživný krém pre jemné a hebké ruky. 8h hydratácia.

Pre koho ?

Dospelí, Deti

Starostlivosť o pokožku cez deň

Popraskané a veľmi suché pery

Atoderm Balzam na pery

(2 hodnotenia)

Každodenné zvláčnenie, ktoré upokojuje, vyživuje a obnovuje poškodené pery.

Pre koho ?

Deti, Dospelí

nodé ds+ ěampon

Každodenné čistenie s oplachovaním

Pokožka hlavy s lupinami a so šupinkami

Patent DSactiv™

Nodé DS+ Šampón

(1 hodnotenie)

Šampón, ktorý pôsobí na všetky príčiny tvorby lupín a proti ich návratu.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci