Keď atopický ekzém pokračuje do dospievania…

V 80 % prípadov atopický ekzém mizne okolo 7. alebo 8. roku veku. Veľa detí však toto šťastie nemá: 10 až 20 % dospievajúcich po celom svete bojuje s ekzémom aj v pubertálnom veku. Známkou atopického ekzému je oslabenie kožnej bariéry, ktorá zostáva po celý život. Nie je teda neobvyklé, že sa ekzém v priebehu rokov úplne prestane objavovať, a potom sa za určitých okolností, a v akomkoľvek veku, znovu vráti.

Prečo je ekzém pre teenagerov zložitejší?

Dospievanie je kľúčovým momentom vo vývoji vlastnej identity. Život s atopickou dermatitídou, podobne ako s ďalšími kožnými chorobami, ktoré sú pre ostatných viditeľné, je pre dospievajúcich ťažké. V tomto období im veľmi záleží na vlastnom imidži a na tom, čo si o nich myslia ostatní. Podobné pocity tak vyvoláva aj akné, ktoré je známejšie ako atopia.

 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatológ.

  Pubertiaci vo veku 15 až 20 rokov sa len málokedy rodičom zverujú alebo sa s nimi radia. Pokiaľ sa im ekzém dlhodobo vracia, môžu sa cítiť beznádejne. Nestoja o prehnanú a nevyžiadanú pozornosť. Preto je veľmi dôležité, aby sa o svoju pleť začali starať sami. Na programe dňa je napr. starostlivosť o zmäkčenie pokožky. Pubertiaci však zvyčajne túto starostlivosť (vôbec) nedodržujú. O to viac, keď sa často cítia pod psa, a vo svojom vlastnom meniacom sa tele sa necítia vo svojej koži. Meniace sa rodinné vzťahy v kombinácii s kožným ochorením, ktoré sa nedá skryť, často postavia pubertiaka pred ťažkú ​​životnú situáciu, ktorá ešte viac komplikuje proces dospievania.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatológ.

→ Ekzém je vidieť na prvý pohľad!

Pre pokožku je typické, že sú póry zväčšené a neplnia svoju bariérovú funkciu. Samotný ekzém potom môžu vyvolať najrôznejšie faktory (od prechladnutia, vystavenia peľom alebo stresu, po kozmetiku, trenie pokožky oblečením a pod…). Začervenané škvrny na pokožke sú suché a veľmi intenzívne svrbia. Môžu byť rozmiestnené po celom tele, ale počas dospievania sa najčastejšie objavujú:

 • v lakťových záhyboch,
 • na kolenách,
 • okolo krku,
 • na zápästí a členkoch,
 • a na rukách.

 

"Ekzém mám väčšinou na lakťoch, a to zvonku aj v záhyboch. Dosť ma svrbí a často ho tak rozškrabem do krvi."

Ethan, 16 rokov

 

→ Nekonečné a otravné nanášanie krémov!

Teenageri sa snažia viac a viac od svojich rodičov odpútať a chcú byť nezávislí.

„Ethan neznáša, keď sa musí mazať krémom. Keď bol malý, starala som sa o to ja, a postarala som sa tiež o to, aby bol namazaný naozaj po celom tele. Keď mal asi 10 rokov, začala sa situácia komplikovať. Bol pred pubertou a ja som musela rešpektovať jeho hranice. Snažila som sa ho teda motivovať, aby si krém nanášal sám. Vedela som, že je veľmi dôležité mu jasne vysvetliť, aká dôležitá je starostlivosť o jeho pokožku, aby mal motiváciu v tom ďalej pokračovať. To, že si začal aplikovať krém sám, bolo dôležitým znamením toho, že preberá zodpovednosť."

Karine, matka 16-ročného Ethana

 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psychológ.

  V procese dospievania sú konflikty, potreba nezávislosti a potreba robiť veci sám úplne normálne. Rodičia sa samozrejme môžu cítiť frustrovaní, keď vidia, že zatiaľ čo oni sa roky bez prestania riadili lekárskymi radami, ich dieťa v puberte odmieta v starostlivosti pokračovať. Nemá však zmysel sa vnucovať: čím viac budete trvať na svojom, tým menej toho bude váš adolescent robiť. Oveľa dôležitejšie je sústrediť sa na momenty, kedy sa váš teenager na starostlivosti podieľa alebo tipy dodržuje.

  Joël Pacoret, Psychológ.

→ Snáď nikdy to neprestane svrbieť…

Intenzita svrbenia sa bohužiaľ ani s vekom nemení. Aj tínedžeri tak môžu mať problém odolať - na rozdiel od detí sa potom ale môžu začať hanbiť, že sa musia škrabať na verejnosti. Adolescenti taktiež často kopírujú a používajú rovnaké produkty ako ich priatelia alebo to, čo určujú módne trendy. Bohužiaľ, veľká časť kozmetických produktov, ktoré sú práve in, nie sú atopickej pokožke vôbec prispôsobené, a môžu tak dokonca vyvolať novú vlnu ekzému.

"Mať možnosť používať rovnaké produkty ako všetci ostatní je v tomto veku pre pubertiakov dôležité. Ethan venuje zvýšenú pozornosť svojmu imidžu a nedávno ma požiadal, aby som mu kúpila sprchovací gél pre mužov, pretože miluje jeho vôňu. Chápem, že môže byť frustrujúce, ak musí používať produkty bez parfumácie, a preto mu radím, aby používal to, čo jeho pokožke vyhovuje, a načúval potrebám svojho tela.“

Karine, matka 16-ročného Ethana

Dospievanie nie je jednoduché obdobie – ani pre rodičov, ani pre samotných tínedžerov. Je pravda, že príznaky ekzému zhoršujú všetky obvyklé problémy dospievania: spánok, zmeny nálad, problémy v škole, hádky so súrodencami, alebo vzdorovité  správanie. Najdôležitejšie je ukázať svojmu teenagerovi, že ho počúvate a rozumiete mu.

Psychological impact of adolescents with eczema

Deň v živote vášho teenagera

1. Rebeli a fatalisti

Vžite sa do ich kože: atopický ekzém bol pravdepodobne súčasťou celého ich detstva. Pubertiaci potom túto odlišnosť môžu začať vnímať ako niečo nespravodlivé – a nezabúdajte, akí citliví sú k nespravodlivosti práve adolescenti. Niektorí prijímajú svoju situáciu aj ekzém bez problémov. Iní svoje pocity neradi dávajú najavo a niektorí sa úplne uzavrú do seba a ekzém len smutne prijímajú ako svoj životný údel. Dokonca sa potom vzdávajú predstavy, že ich ekzém jedného dňa zmizne, a nechcú ani, aby si s nimi ich rodičia robili ďalšie starosti. Iní sa neprestanú hnevať na svoj osud a búria sa proti všetkému, čo môže vo svojom dôsledku viesť aj k nebezpečnému správaniu. Žiadny z týchto postojov nie je zdravý – ani pre samotného teenagera, ani pre jeho podpornú sieť, ktorú tvorí najmä rodina a jeho najbližší priatelia.

 • Viac ako polovica dospievajúcich hovorí, že sú kvôli svojej atopickej dermatitíde v rozpakoch, nešťastní alebo smutní.
 • Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatologist, France

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatológ.

  Niektorí dospievajúci sa odmietajú zmieriť so svojim ekzémom a nestarajú sa oň. Iní sa hanbia a skrývajú svoju kožu dlhým oblečením, bez ohľadu na ročné obdobie. V oboch prípadoch dovoľte svojmu dospievajúcemu dieťaťu, aby sa stalo zodpovedným za svoju pleť a aby sa naučilo, čo jeho telo potrebuje – a dajte mu samozrejme toľko priestoru, koľko potrebuje.

  Dr Magali Bourrel-Bouttaz, Dermatológ.
 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psychológ.

  Ak u svojho dieťaťa zaznamenáte trvalú zmenu v prístupe, neváhajte a začnite s ním komunikovať. Hovoriť o probléme mu môže pomôcť, aby sa vnímal aj inak ako niekto s atopickým ekzémom. Ukážte mu hodnotu jeho zručností a schopností, činnosti, ktoré má rád a ktoré mu prinášajú uspokojenie. Ukážte mu, že jeho ekzém nie je to, kým je.

  Joël Pacoret, Psychológ.

2. Zhoršený spánok aj pozornosť

Typické problémy so spánkom, ktoré môžu mať dospievajúci, svrbeniu určite nepomôže. Nedostatok spánku a otravné škrabanie potom vedie k podráždenosti a náladovosti. Chronická únava tiež môže viesť k zhoršenej pozornosti, ktorá sa odrazí napríklad na horších študijných výsledkoch.

 • 50 % 1 dospievajúcich s ekzémom potvrdilo, že sa im nespí dobre.

"Ethan sa niekedy v noci škrabal tak, až ma to prebudilo. V škole potom zase hovorili, že nedokáže sedieť v pokoji. S odstupom času a po rozhovore s dermatológom si však myslím, že práve v tom bol ten problém. Nedokázal sa sústrediť, pretože sa neustále musel škrabať."

Karine, matka 16-ročného Ethana

Impact of eczema on sleep

3. Vplyv na sociálne vzťahy

Sociálne vzťahy a príslušnosť k skupine hrajú v období dospievania obrovskú úlohu. Fyzický imidž je v tomto veku nesmierne dôležitý – obzvlášť v dobe sociálnych sietí. Veľa dospelých si pamätá, ako sa im ostatní posmievali alebo ich vyradili zo skupiny. Rodičia musia byť vždy na pozore a byť si istí tým, že ich pubertiak je obklopený láskavými priateľmi. 

 • Jeden z troch tínedžerov priznáva, že si z nich niekedy ostatní robili srandu alebo ich ostatní vynechávali z rôznych aktivít kvôli ich atopickej dermatitíde.

 • 50 % tínedžerov 1 uvádza, že kvôli svojej atopickej dermatitíde vynechali školu (za posledných 12 mesiacov); v priemere potom zameškali 15 až 22 dní.

 

"Škrabal som sa do chvíle, kedy som cítil krv. To som sa potom snažil skryť, pretože som sa za rany hanbil. Vždy je nepríjemné, keď začnú krvácať. Ľudia sa potom na mňa zvláštne pozerajú. Dokonca sa mi stalo, že mi niekto povedal, že vyzerám, ako keď mám ovčie kiahne."

Ethan

 

„Keď bol menší, pamätám si, že niektorí ľudia mali hlúpe poznámky k jeho osobnej hygiene."

Karine

Social impact of eczema

Štyri rady od psychológa Joëla Pacoreta

 

1. Neváhajte o chorobe svojho dieťaťa v škole informovať už na začiatku - bez toho, aby ste z toho robili humbuk. Stačí učiteľa a školskú zdravotnú sestru informovať o príznakoch ekzému a súvisiacom správaní. Aj to môže pomôcť k lepšiemu porozumeniu a eliminácii nepríjemných situácií.

2. Adolescenti s atopickou kožou často trpia osamote, pretože sú uzavretí do svojich vlastných idealizovaných predstáv o svojom vzťahu s ostatnými. Tie sú navyše do značnej miery inšpirované tým, čo vidia na sociálnych sieťach. Existuje veľký tlak na to, aby sa každý cítil byť v pohode a šťastný. Rodičia tak musia byť pripravení počúvať bez toho, aby boli dotieraví. Takúto rovnováhu je často veľmi ťažké nájsť. Teenageri tiež často hľadajú a nachádzajú viac pomoci mimo rodinný kruh, aj keď to môže byť pre rodičov ťažké prijať. Pritom rovesník, ktorý má alebo mal podobnú skúsenosť, môže poskytnúť veľmi účinnú pomoc. O to viac v čase, keď je pre teenagerov tak dôležité cítiť stotožnenie s rovesníkmi.

3. Život tínedžera nesmie byť len o jeho kožnom probléme. Nesmú sa báť toho, ako ľudia reagujú na ich atopiu. Cieľom je vždy pochopiť, čo je s pleťou v neporiadku, čo pleť potrebuje a to prijať. Čím pohodlnejšie sa bude vaše dieťa cítiť so svojou pleťou, tým viac bude môcť myslieť na iné veci a nebude venovať toľko pozornosti pohľadom alebo súdom iných ľudí.

4. Je potrebné, aby adolescenti vedeli rozlíšiť medzi pocitom hanby a viny. Nesmú sa cítiť previnilo za stav svojej kože; neurobili nič zlé. Hanba je zmesou emócií (hnev, strach, úzkosť…), ktoré sú spojené s tým, ako nás vidia ostatní ľudia, tak s tým, ako vnímame sami seba. Čím lepšie pochopíte a necháte svojho pubertiaka vysvetliť, z akých dôvodov sa hanbí, tým lepšie s tým potom môže bojovať. Pokiaľ je to potrebné, neváhajte sa obrátiť na odbornú pomoc.

Skin changes with age

Ekzém vášho pubertiaka je rodinnou záležitosťou

Atopický ekzém v období dospievania je náročný aj pre zvyšok rodiny. Dvaja rodičia z piatich 1 majú pocit, že ich život je vlastne organizovaný okolo ekzému ich adolescenta. Aj oni sa môžu cítiť osamotene pri nutnosti zvládania dvojitého problému – dospievania ako takého a požiadaviek dieťaťa s atopickou kožou. Je bežné, že neustále musia kontrolovať, či ich dieťa dodržiava pravidelný režim, týkajúci sa napríklad: správnej hygieny, starostlivosti o pleť, vhodného oblečenia, stravy…

Rodičia aj deti tak môžu mať pocit, že trávia neúmerné množstvo času a pozornosti iba atopickému ekzému. Súrodenci potom zase môžu vnímať, že svrbenie, prejavy ekzému a návštevy dermatológa sú jedinými témami rozhovorov, ktorým sa v rodine venuje pozornosť. A že k ich vlastným obavám sa toľko nedostáva. A oprávnene aj oni strácajú trpezlivosť. Aj tu je tak základom nájsť správnu rovnováhu.

 • Viac ako štvrtina rodičov má pocit, že svojim ďalším deťom venujú menej pozornosti kvôli atopickej dermatitíde u dospievajúcich detí.
 • Joël Pacoret, Psychologist

  Joël Pacoret, Psychológ.

  Medzi súrodencami sú konflikty a pocity žiarlivosti normálne a nevyhnutné na to, aby sme sa naučili byť súčasťou spoločnosti. Rodičia sa však musia snažiť udržať rovnováhu vo vzťahoch so svojimi deťmi tým, že s nimi budú tráviť kvalitný čas. K upevneniu vzťahov môžu prispieť aj rodinné akcie, na ktorých sa zúčastňuje každý. V prípade potreby vyhľadajte pomoc zvonku.

  Joël Pacoret, Psychológ.

1. Starajte sa o ekzém, aby ste mohli znížiť stres spojený s ním

Atopický ekzém je chronické kožné ochorenie, ktoré si vyžaduje dlhodobú starostlivosť. Používajte denne čistiace a hydratačné produkty, ktoré sú prispôsobené atopickej pokožke. Neváhajte prevziať starostlivosť o liečbu svojho teenagera a absolvujte návštevu praktického lekára alebo dermatológa. Atopická dermatitída vyžaduje lekársku starostlivosť bez ohľadu na vek pacienta, pretože tá je najúčinnejším spôsobom, ako sa postarať o to, aby sa ekzém nevracal a celá rodina mohla byť v pokoji. Môžete tiež skúsiť kontaktovať rodičovské združenia, aby ste mali možnosť sa podeliť o svoje skúsenosti a neboli na riešenie problémov sami . Odporúča sa všetko, čo dopomôže k väčšej pohode rodičov aj tínedžerov, od športu po meditáciu, sofrológiu, hudbu alebo jógu.

 

„Použitie lokálnych kortikosteroidov je nevyhnutné, ak je ekzém na začiatku. Je to jediná účinná liečba. Každodenná aplikácia zmäkčujúceho krému však dopĺňa lokálne ošetrenie a dochádza k upokojeniu pokožky. Dobrá hygiena tiež zohráva kľúčovú úlohu. Hneď som si všimla rozdiel, keď sme začali používať sprchový olej."

Karine

2. Zbohom pocitom viny

Ekzém má často genetický pôvod a môže sa v rodine vyskytovať opakovane. To však nie je vaša vina! Ekzémom môže byť postihnutý ktokoľvek v akomkoľvek veku. Určite venujte čas tomu, aby ste svojmu dospievajúcemu podrobne atopickú dermatitídu vysvetlili. Nezabudnite mu ale tiež povedať, ako ste naňho pyšní, dodajte mu sebavedomie a sami sa netrápte pocitmi viny.

 „Je nevyhnutné svoje dieťa vzdelávať: musí pochopiť, čo so sebou ekzém prináša a že nejde o nič vážne. Potrebuje sa cítiť bezpečne a pohodlne. Keď bol Ethan mladší, hovorieval mi: „Chcem byť ako všetci ostatní.“ Ale každý sme predsa iný. Musíme to jednoducho prijať a byť hrdí na to, akí sme a čím sme odlišní. Nie je to niečo, čo by sme mali skrývať, ale niečo, s čím sa máme naučiť žiť a zvládnuť to. Vďaka tomu rýchlejšie dospievame!"

Karine, Ethanova matka

 

3. Buďte ako rodina spolu a podporujte sa

Ekzém by nemal spôsobiť, že bude pubertiak izolovaný. Vytvárajte chvíle, ktoré môže celá vaša rodina tráviť spoločne, aj s ostatnými deťmi, aby sa všetci cítili milovaní a podporovaní. Zdieľané aktivity umožňujú všetkým spoločne relaxovať a rozptýliť ich pozornosť, takže sa budete sústrediť na niečo iné ako na ekzém.

 

4. Veďte vaše dieťa k tomu, aby prebralo zodpovednosť

Dospievanie je kľúčovým momentom v živote človeka a teenageri by mali byť schopní si liečbu ekzému riadiť sami. V určitom veku už je to ich vlastná zodpovednosť, a myslieť na mazanie krémom za nich nie je správna cesta. Musia sa naučiť, čo ich pleť potrebuje, a pochopiť, akú dôležitú úlohu pre ich pohodlie hrá práve napríklad zvláčňujúci krém. Odovzdajte im všetky nevyhnutné tipy: či už ide o to, akým typom textilných látok sa vyhnúť, tak o nutnom sa sprchovaní po športe alebo potrebnom vyhýbaní sa nezdravému jedlu.

Áno, je potrebné sa o pokožku dobre starať, aby sa znížila frekvencia výskytu ekzému a život bol čo najpohodlnejší.

 

Nie, nesmú sa skrývať a odmietať kontakt s ostatnými. Stále je predsa možné sa smiať, baviť sa a byť šťastný – bez ohľadu na ekzém.

"Nie je potrebné preháňať. Atopická dermatitída je kožné ochorenie, s ktorým je možné pracovať, nie je nákazlivé ani závažné! Najťažšie je na začiatku, keď nevieme ani to, aké produkty v boji s ním používať. Základom je nájsť spoľahlivého odborníka a kvalitné produkty."

Karine

Všetci dospievajúci sa potrebujú rozvíjať svojim vlastným spôsobom bez toho, aby sa zameriavali na svoje slabé stránky. Hnutie #bodypositive na sociálnych sieťach zmenilo pohľad na fyzickú odlišnosť a ukazuje nám správnu cestu. Bez ohľadu na to, či bojujeme s váhou, akné alebo ekzémom, vnímame fyzično iným spôsobom a stávame sa tolerantnejšími. Tým lepšie!

 

1 - Thérapeutique Dermatologique – Mars 2012 2 Sonia N. Bains, Pembroke Nash, Luz Fonacier – Clinical Reviews in Allergy & Immunology, Springer Science+Business Media 2018

Príležitostná cielená starostlivosť o pokožku

Suchá až veľmi suchá citlivá pokožka Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Technológia Skin relief

Atoderm SOS sprej

(2 hodnotenia)

Okamžitý protisvrbivý účinok

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Sprchový olej

(19 hodnotení)

24-hodinová hydratácia a okamžitý komfort priamo zo sprchy.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive gel moussant

(3 hodnotenia)

Jemný čistiaci a protisvrbivý gél.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Každodenné čistenie s oplachovaním

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive Umývacia kocka

(Napíšte prvú recenziu)

Jemná čistiaca a protisvrbivá umývacia kocka.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive baume

(9 hodnotení)

Intenzívna protisvrbivá a obnovujúca starostlivosť. Vysoko upokojujúci a vyživujúci.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suchá, podráždená až atopická citlivá pokožka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive gel-crème

(1 hodnotenie)

Intenzívne zmierňuje svrbenie. Mimoriadne svieža, vyživujúca starostlivosť o pokožku.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)

Starostlivosť o pokožku cez deň

Veľmi suché, podráždené až atopické očné viečka

Patent Skin Barrier Therapy™

Atoderm Intensive eye

(3 hodnotenia)

Každodenná starostlivosť 3v1 na podráždené očné viečka: upokojuje, obnovuje a odstraňuje make-up.

Pre koho ?

Pre celú rodinu (okrem predčasne narodených dojčiat)