• častý výskyt začervenania, ktoré sa prejavuje formou výrazne ružovejších škvŕn ako je zvyšok tváre. Tvorí sa na lícach, nose, čele a brade, okolie očí a úst nepostihuje. Toto začervenanie môže byť sprevádzané intenzívnymi alebo občasnými návalmi tepla. 
  • Tvorba malých červených alebo purpurových krvných cievok pod kožou na niektorých miestach. Tieto malé rozšírené cievy, telangiektázie, sú pre rosaceu charakteristické.
  • Pokožka je často citlivá, suchá, niekedy sú na nej prítomné drobné šupinky (odlupujúce sa kúsky kože). Rosacea sa zväčša prejavuje na normálne, dehydratovanej, suchej a citlivej pleti. 

Rosaceu je potrebné odlíšiť od iných kožných ochorení, a nezamieňať si ju napríklad so psoriázou alebo seboroickou dermatitídou.

Na začervenaní pleti, ktoré je prepojené s rosaceou sa podieľa niekoľko javov.

Od začiatku ochorenia si môžete všimnúť, že vaša pleť prudko sčervená, čo vám spúšťa návaly tepla na koži. Ide najmä o situácie, keď zažijete náhlu zmenu teploty, napríklad prechod zo zimy do vykúreného interiéru, konzumácia alkoholu alebo korenistých jedál. Tieto návaly tepla spôsobujú rozšírenie krvných cievok, ktoré sa časom stáva trvalým. Tento prejav je spôsobený tým, že krv pod kožou na úrovni tváre stagnuje.

Niektorí ľudia majú pleť precitlivenú a reaktívnu na mnohé kozmetické produkty, niekedy aj na vodu, či bežné čistiace prostriedky. V prípade rosacey produkujú nervové bunky konkrétnu molekulu, látku P, ktorá vedie k lokálnemu zápalu a kozmetické produkty stav pleti len zhoršujú.

o Rosacea môže mať vyššiu pravdepodobnosť vzniku u ľudí so svetlou pokožkou, modrými očami a svetlými vlasmi. Je to bežné ochorenie napríklad v severnej Európe, naopak, menej sa vyskytuje v južných krajinách ani u ľudí s tmavou pokožkou.

Rosacea postihuje najmä pleť žien, najčastejšie vo veku od 30 do 55 rokov. Tak, ako všetky viditeľné kožné ochorenia aj rosacea má významný vplyv na sebavedomie a vzťahy s ostatnými. A to najmä preto, lebo sa hovorí, že ju spôsobuje nadmerná konzumácia alkoholu – čo nie je pravda. Alkohol je len priťažujúcim faktorom, nič viac. Ak máte kuperózu (viditeľné červené žilky na tvári), našťastie, existujú riešenia, ktoré vám ju pomôžu zvládnuť. Predtým, ako vám predstavíme riešenie, prečítajte si ako môžete zhoršeniu stavu pleti zabrániť. 

Vystavenie teplu

Nevystavujte sa slnku, nepite horúce nápoje a vyhýbajte sa zdrojom silného tepla. Horúce kúpele, sauna alebo príliš intenzívne športy, ktoré prehrievajú vaše telo a vystavujú vás výskytu rosacey.

Náhle zmeny teploty

Opakované prechody zo zimy do vykúreného interiéru sú spúšťacím faktorom. Chlad, vietor a vlhkosť môžu stav pleti výrazne zhoršiť.

Príliš horúce alebo korenené jedlo

Alkohol a koreniny dodávajú nášmu telu teplo s okamžitým účinkom na krvný obeh. Prejavom sú potom rozšírené malé cievky v oblasti tváre. Ak pijete horúce nápoje, počkajte si, kým mierne nevychladnú.

Emócie

Vplyv na rosaceu môžu mať aj silné emócie a opakované stresové situácie. Venujte pozornosť svojmu životnému tempu a nájdite si čas na dýchanie.

Kortikosteroidy

Podľa pozorovaní zhoršujú rosaceou aj kortikosteroidy. Sú spúšťačom najmä u ľudí, ktorí kortikosteroidy užívajú lokálne. Preto sa o ich užívaní poraďte s vašim dermatológom, aby ste si boli istí vašou diagnózou a zvolili vhodnú liečbu.

Používajte prípravky, ktoré nedráždia pokožku

Pri kuperóze (viditeľné červené žilky na tvári) je prvým pravidlom vyhýbať sa všetkým prípravkom, ktoré môžu podráždiť pokožku alebo vyvolať nepriaznivé reakcie. Pre každodennú hygienu vašej tváre určite používajte produkty s vysokou toleranciou, špeciálne vyvinuté pre citlivú a reaktívnu pleť. Väčšinou sú tieto produkty označené znakom AR. Dbajte na každodennú rutinu, ráno aj večer pleť dôkladne vyčistite a následne aplikujte pleťový krém na zmiernenie začervenania.

Vašej pleti môže škodiť aj voda z vodovodu s vysokým obsahom vodného kameňa. Uprednostnite micelárnu vodu bez oplachovania, ktorá pleť jemne čistí a znižuje trenie pleti. Vyhnite sa tiež peelingom, ktoré by vašu pleť mohli výrazne podráždiť.

Ak chcete odstrániť viditeľné červené cievky, dermatológ vám môže ponúknuť laserové ošetrenie, ktoré sa pri liečbe cievnych problémov zvykne používať. Ak chcete podstupiť laserové ošetrenie, odporúčame vám absolvovať ho v zime, keď vašu pokožku nevystavujete slnku. Máte na tvári rozptýlené začervenanie bez viditeľných červených krvných cievok? Určite pre vás existujú účinné lieky. Poraďte sa so svojím dermatológom napríklad o používaní produktov Sensibio AR.

Keď pocítite, že sa vám na tvári objaví horúčava, nechajte si v ústach roztopiť kocku ľadu. Tento trik znižuje dilatáciu vašich krvných ciev (vazodilatáciu). Práve chlad má opačný účinok. Spôsobuje vazokonstrikciu, čo znamená, že priemer vašich krvných ciev sa zmenšuje. 

Pravidelne hydratujte oblasť tváre krémom pre citlivú a reaktívnu pleť. Správny krém je taký, ktorý nespôsobuje okamžitú pálčivú reakciu a zanechá na pleti pocit chladu a pohodlia.

Aplikujte na tvár opaľovací krém s vysokým SPF faktorom špeciálne vyvinutý na pleť trpiacu rosaceou. Môže sa vám to zdať obmedzujúce, ak ale nechcete, aby sa vám rosacea zhoršila, je to nevyhnutné riešenie.

Ak chcete začervenanie pleti zakryť, môžete aplikovať make-up alebo tónovaný krém určený pre pleť s rosaceou. Opäť vyberajte špeciálne produkty pre vás typ pleti. Tento tip je síce užitočný, no nerieši príčinu problému.

Okrem rôznych liečebných postupov môže situáciu výrazne zlepšiť aj prevencia prostredníctvom zdravého životného štýlu. Pokúste sa vyhýbať alkoholu, príliš horúcim jedlám a koreninám.

Čím ich nahradiť?

  • Zelenina – zdroj vitamínov a živín
  • Olejnaté semená, losos, makrela a ďalšie omega-3 potraviny
  • Bobuľové ovocie: čučoriedky, čerešne a černice, ktoré majú vazokonstrikčný účinok
  • Potraviny bohaté na vitamín A, ako napríklad mrkva a červená paprika

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu

Patent Rosactiv™

Sensibio AR Krém

(3 hodnotenia)

Dlhodobé pôsobenie proti začervenaniu. Ultra komfort.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Starostlivosť o pokožku cez deň

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu

Patent Rosactiv™

Sensibio AR BB Krém

(2 hodnotenia)

Prípravok proti začervenaniu na dokonalú pokožku. Dokonalá pokožka a ochrana.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Každodenné čistenie bez oplachovania

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu

Patent Rosactiv™

Sensibio H2O AR

(4 hodnotenia)

Dermatologická micelárna voda proti začervenaniu čistí, odstraňuje make-up, upokojuje.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci

Špecifická ochrana

Citlivá pokožka so sklonom k začervenaniu

Patent Rosactiv™

Photoderm AR veľmi svetlý SPF 50+

(0 hodnotení)

Reguluje začervenanie. Zjednocujúci a upokojujúci účinok.

Pre koho ?

Dospelí, Dospievajúci