Red, Scaly Skin

Seboroická dermatitída je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje zápalom a šupinami a postihuje najmä tvár a vlasovú pokožku.


Na tvári zasahuje predovšetkým mastné oblasti (bohaté na mazové žľazy) a taktiež nos, záhyby bočných strán spodnej časti nosa (nasolabiálne záhyby), oblasť medzi obočím a obočie, vonkajšie zvukovody. Veľmi často býva postihnutá vlasová pokožka a ochorenie spôsobuje zápalový stav s lupinami. Okrem týchto oblastí môžu byť zasiahnuté aj ďalšie ochlpené oblasti, ako je okraj pohyblivého viečka (zapríčiňuje blefaritídu), dokonca ohanbie a u mužov aj brada alebo oblasť hrudníka.

Dandruff and scales

Vo vlasatej časti hlavy sú šupiny žltkasté a mastné a k pokožke priliehajú málo alebo vôbec. Možné je aj rozšírenie za hranicu vlasov, na čelo. Viac informácií nájdete v sekcii „Lupiny a šupiny” vo vlasoch a vlasovej pokožke na tomto odkaze.
Seboroická dermatitída sa vyvíja v kratších obdobiach, ktoré sa striedajú s obdobiami úplného alebo relatívneho pokoja. Ročné obdobia a stres môžu vplývať na zhoršenie zápalových procesov. K zvýšenému výskytu klinických prejavov často dochádza v zimnom období.
Príznaky tohto ochorenia sú rôzne, ale veľmi časté je svrbenie a pocity pálenia.

Koho postihuje SD?

Ide o časté ochorenie u dospelých (postihuje 3 % populácie), predovšetkým mladých ľudí, ale veľmi často dočasne postihuje aj dojčatá (71 %). Jedným z prejavov seboroickej dermatitídy u dojčiat je tzv. „mliečna chrasta”.

 

 

Aké sú príčiny SD?

K náhlemu vzniku seboroickej dermatitídy prispievajú určité osobité podmienky - najčastejšie sa jej príznaky objavujú u zdravých mladých ľudí.

 

Môže za to niekoľko faktorov:

Sebaceous gland
množstvo kožného mazu
Immunity
kvasinky (huby) rodu Malassezia prítomné na pokožke niektorých ľudí (saprofytická flóra) reakcia imunitného systému postihnutého človeka na - kvasinky, ktoré dráždia a zapaľujú pokožku

Akcia platí do 31. 12. 2021

Produkty Bioderma DS+ sú špeciálne vyvinuté pre seboroickú pokožku a pôsobia priamo proti príčinám začervenanie a šupinatenie. Základom radu DS+ je jemný upokojujúci krém, ale vyskúšajte aj citlivý penivý čistiaci gél na šetrnú hygienu a šampón Nodé DS+ proti lupinám.
 

Chronický, opakujúci sa charakter seboroickej dermatitídy, ktorá naraz spúšťa začervenanie tváre a niekedy aj šupiny a/alebo lupiny, vyvoláva u postihnutých ľudí veľmi nepríjemný pocit. Takýto pocit hanby má nielen sociálny, ale aj funkčný rozmer (svrbenie, pocity pálenia…).

 

Ako rozpoznať psoriázu?

Psoriáza je neprenosné chronické ochorenie kože, ktoré postihuje 2 až 3 % populácie. Objaviť sa môže v každom veku. Existujú určité špecifické spúšťacie faktory, ktoré súvisia s genetickou predispozíciou a podporujú výskyt lézií.

Psoriatické ložiská sú červené (erytematózne) a pokryté hrubými belavými šupinami. V porovnaní so zdravou pokožkou sú veľmi dobre ohraničené.

Najčastejšie postihnutými oblasťami sú lakte a kolená (oblasti náchylné na drobné úrazy). Zasiahnutá však môže byť akákoľvek oblasť kože a vo veľkej miere sa vyskytuje vo vlasovej pokožke (predovšetkým v oblasti zátylku). V prípade, že psoriáza zasahuje záhyby (slabiny alebo podpazušie), hovoríme o inverznej psoriáze, pri ktorej je šupinatosť oveľa menšia. Rôznymi spôsobmi môžu byť niekedy postihnuté aj nechty (zhrubnutie, priehlbiny, deformácie). Psoriáza sa niekedy prejavuje na pokožke maličkými ložiskami „v kvapkách” alebo pľuzgierikmi na začervenanom podklade.

Scratching


Lézie môžu byť spojené s intenzívnym svrbením, dokonca pocitmi pálenia v oblasti záhybov. Psoriáza môže podstatne vplývať na kvalitu života, a to predovšetkým v prípade, že je rozšírená alebo prítomná na obzvlášť nepríjemných alebo viditeľných miestach.  
Okrem kožnej formy psoriázy existuje aj psoriatická artritída. Tá sa vyskytuje u približne 25 % ľudí, ktorí trpia kožnou formou psoriázy. Psoriatická artritída môže byť axiálna (postihuje chrbticu) alebo periférna (zasahuje najmä kĺby článkov prstov).

Koho postihuje psoriáza?

Psoriáza postihuje mužov i ženy a môže sa objaviť v akomkoľvek veku. V tretine prípadov sa však objavuje pred dovŕšením dvadsiatich rokov a veľmi často k nej dochádza u ľudí, ktorí majú medzi 20 a 40 rokov.

 

Aké sú príčiny psoriázy?

V 30 až 40 % prípadov bola zistená genetická predispozícia. Ochorenie prenášajú viaceré gény (ide o multigenetický proces), tým pádom nie je systematické.

 

Zrýchlenie obnovy epidermy spôsobuje vznik lézií na koži. Na základe tejto predispozície sú zrejmé určité spúšťacie faktory:

Sun
Klimatické zmeny predovšetkým obdobia chladu
Microbiomy
Infekčné faktory najmä zápaly nosohltana
Stress
Psychologický stres koža je pod vplyvom neurotransmiterov, a preto je „nadmerne reaktívna”
Body areas
Lokálne poranenia popáleniny, trenie a z pragmatického hľadiska škriabanie
Pills
Niektoré lieky syntetické antimalariká, niektoré lieky na vysoký krvný tlak, lítiové soli, niektoré typy očných kvapiek...
Doctor with patient - Prescription

Lekári tieto lieky poznajú a neprerušia užitočnú liečbu bez dôkazu o ich spojitosti so psoriázou.

Niektoré ochorenia alebo škodlivé návyky, aj keď nie pravidelné, sa objavujú častejšie u psoriatických pacientov, napríklad metabolický syndróm (medzi znaky patrí nadváha, zvýšená hladina tukov v krvi, zvýšená hladina cukrov v krvi alebo vysoký krvný tlak), nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie.

V prípade, že je začervenanie pokožky spojené so šupinami, poraďte sa so svojím kožným lekárom, ktorý stanoví diagnózu a povie vám, či trpíte seboroickou dermatitídou, psoriázou alebo iným ochorením.

Doctor with a patient in a medical office

V niektorých špecifických prípadoch bude lekár hľadať príčinu, ktorá je zodpovedná za vznik seboroickej dermatitídy. Vo veľkej väčšine prípadov lekárska starostlivosť spočíva v predpísaní vhodnej liečby, najčastejšie pomocou antimykotík. Ľudia so seboroickou dermatitídou by mali používať nedráždivé prípravky a uvedomiť si, že toto ochorenie je chronické a recidivujúce, a preto by mali akceptovať potrebu udržiavacej liečby.


Používané antimykotiká sú vo forme šampónov a krémov na tvár. V niektorých prípadoch sa používa aj lítium vo forme gélu. Na tvár by sa nemali používať prípravky, ktoré obsahujú kortizón. Tieto prípravky síce poskytujú rýchlu úľavu, ale zvyšujú citlivosť pokožky a v strednodobom horizonte majú veľmi negatívny vplyv.

Doctor with a patient in a medical office

Lekár najskôr posúdi rozsah psoriázy, jej dosah, prípadne prítomnosť metabolického syndrómu a nadmernej konzumácie alkoholu alebo fajčenia. Preskúma, či existuje prípadná artritída, ktorá by mohla byť so psoriázou spojená, či je možné nájsť nejaký osobitý faktor, ktorý psoriázu spustil alebo pomohol vyvolať.


Základom je prestať sa škriabať, pretože škriabanie podporuje vznik ložísk. Veľmi žiaduce je aj prestať používať škodlivé látky (alkohol, tabak).  
Prípady, keď je psoriáza rezistentná voči liečbe, sú veľmi vzácne. Existuje totiž viacero spôsobov liečby, ktoré sú prispôsobené rôznym formám psoriázy. Väčšina typov psoriázy sú však, našťastie, malého až stredného rozsahu a nevyžadujú si „ťažkú” liečbu. Najčastejšie teda stačí lokálna liečba, ale na postihnuté miesto sa musí aplikovať pravidelne. V prípade, že sa liečba zastaví, lézie sa objavia znova.


Medzi lokálne typy liečby patria kortikoidy a deriváty vitamínu D. Na zabránenie vzniku recidívy je nevyhnutná každodenná hydratácia pokožky krémami, pretože suchá pokožka napomáha návratu ochorenia. Vo vlasovej pokožke sa na šupiny používa keratolytická liečba (kyselina salicylová, urea).
Medzi bežné typy liečby patrí fototerapia u kožného lekára, retinoidy, metotrexát, cyklosporín, lieky vyrobené biotechnológiami.

Doctor with a patient in a medical office

Treba pripomenúť, že SD a psoriáza nie sú nákazlivé ochorenia. Prevencia v prvom rade spočíva v obmedzení spúšťacích faktorov alebo faktorov podporujúcich vznik tohto ochorenia, ako je škriabanie, ktoré napomáha tvorbe ložísk a dráždivé alebo nesprávne prispôsobené prípravky.

Pri psoriáze sa tiež treba vyhýbať zmenám teploty a chladu.

V prípade obidvoch ochorení všeobecne pomáha slnko a kúpanie sa v mori. Aj keď je ťažké vyliečiť ich natrvalo, netreba sa vzdávať. Dôležité je pochopiť, že pravidelná starostlivosť prináša predĺžené stavy bez prítomnosti ochorenia a výrazne zlepšuje kvalitu života pacientov.

Bioderma - Woman protecting from the sun

Na čistenie pleti si vyberajte jemné, upokojujúce čistiace prípravky s veľmi vysokou toleranciou, najlepšie bez vône, konzervačných látok a povrchovo aktívnych látok. Tvár si utierajte veľmi opatrne, nešúchajte ju. Viac informácií o starostlivosti o vlasovú pokožku a vlasy v prípade SD alebo psoriázy nájdete na tomto odkaze.

Woman washing her face with water

Hydration is essential if you have scales. Once or twice a day, gently apply an ultra-high-tolerance treatment that fights inflammatory reactions. It should be fragrance-free, preservative-free and surfactant-free.

You can apply an intense moisturising mask once or twice a week. Once you see an improvement, it’s important to continue the treatments for several months because the inflammation lasts longer, even if it isn’t visible.

If you have psoriasis, you need to control skin dryness caused by winter cold and work harder to maintain effective skin moisture, from your head to your toes.

 

V prípade šupín je nevyhnutná hydratácia. 1- až 2-krát denne jemne nanášajte prípravok s veľmi vysokou toleranciou (bez vône, konzervačných látok, povrchovo aktívnych látok), ktorý bojuje proti zápalovej reakcii.

1- až 2-krát týždenne môžete použiť intenzívnu hydratačnú masku. Keď sa objaví zlepšenie, je dôležité v liečbe pokračovať ešte niekoľko mesiacov, pretože zápal pretrváva dlho, hoci už nie je viditeľný.

V prípade psoriázy je potrebné bojovať so suchou pokožkou, ktorá je spojená s chladom v zimnom období a dať si záležať, aby bola zachovaná účinná hydratácia pokožky, a to od hlavy až po päty.

Bioderma - woman applying cream on the face

 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Seboroická dermatitída

  Patent D.A.F.

  Sensibio DS+ Gel moussant

  (Napíšte prvú recenziu)

  Upokojujúci gél na seboroickú pokožku so šupinami

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Starostlivosť o pokožku cez deň

  Seboroická dermatitída

  Patent D.A.F.

  Sensibio DS+ Krém

  (1 hodnotenie)

  Upokojujúca starostlivosť proti začervenaniu a šupinám.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci

 • Každodenné čistenie s oplachovaním

  Pokožka hlavy s lupinami a so šupinkami

  Patent DSactiv™

  Nodé DS+ Šampón

  (1 hodnotenie)

  Šampón, ktorý pôsobí na všetky príčiny tvorby lupín a proti ich návratu.

  Pre koho ?

  Dospelí, Dospievajúci